Trądzik na szyi – przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się krost i pryszczy z szyi i żuchwy?
Trądzik na szyi może pojawić się w okresie dojrzewania jako forma trądziku pospolitego. Zdarza się jednak, że pryszcze i krosty na szyi uwidaczniają się dopiero po 25. roku życia. Wtedy mówi się o trądziku późnym, którego główną przyczyną są zaburzenia hormonalne. Wyjaśniamy, dlaczego na szyi występuje trądzik i jak z nim postępować.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Trądzik na szyi jest częściej spotykany u kobiet niż u mężczyzn i jego pojawienie się może być związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Zwykle pryszcze widoczne są nie tylko na szyi, ale również na linii żuchwy oraz na brodzie.
Spis treści:
- Co oznaczają pryszcze na szyi i żuchwie?
- Przyczyny trądziku na szyi
- Trądzik niemowlęcy na szyi
- Objawy trądziku hormonalnego na szyi
- Jak leczyć trądzik na żuchwie i szyi?
- Pielęgnacja skóry szyi z trądzikiem
- Domowe sposoby na krosty i wypryski na szyi
Co oznaczają pryszcze na szyi i żuchwie?
Pryszcze na szyi i żuchwie mogą być objawem trądziku pospolitego, który dotyka głównie młodych osób w okresie dojrzewania. W takim przypadku zmiany lokalizują się przede wszystkim na twarzy (zarówno w strefie T, jak i na policzkach), ale mogą też „schodzić” niżej, obejmując szyję, dekolt, ramiona, plecy.
Zdarza się, że trądzik nie ustępuje wraz z wiekiem i jest widoczny również w dorosłości. Nierzadkie są także sytuacje, kiedy trądzik po raz pierwszy pojawia się dopiero po 25.-30. roku życia, a więc u osób, które w młodości nie miały problemów ze skórą. Dla trądziku po 25. roku życia typowa jest lokalizacja właśnie w dolnych partiach twarzy, czyli na brodzie i żuchwie, oraz na szyi. Jest to więc umiejscowienie charakterystyczne dla trądziku u dorosłych, który najczęściej jest trądzikiem hormonalnym.
Nie zawsze jednak krostki na szyi są objawem trądziku. Za ich pojawienie się mogą odpowiadać też zaburzenia pracy tarczycy, schorzenia wątroby, a nawet cukrzyca. Jeśli krostki przypominają wysypkę na szyi, mogą być skutkiem alergii kontaktowej. Dlatego pojawienie się zmian skórnych powinno skłonić do wizyty u lekarza, który w razie potrzeby zleci odpowiednie badania i ustali konkretną przyczynę problemu.

Zobacz także: Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać
Przyczyny trądziku na szyi
Za powstanie trądziku na szyi odpowiadają nieprawidłowości w zakresie wydzielania łoju oraz w procesie keratynizacji naskórka. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych prowadzi do tego, że produkowany jest w zbyt dużej ilości. Z kolei zaburzona keratynizacja skutkuje nawarstwianiem się martwych komórek, które zatykają ujście kanalików. W efekcie dochodzi do ich zaczopowania i nagromadzenia łoju. W takich warunkach namnażają się bakterie Propionibacterium acnes i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.
Z kolei za powyższe procesy, które leżą u podstaw rozwoju trądziku, w głównej mierze odpowiadają hormony płciowe. Dotyczą one zarówno trądziku na szyi w okresie dojrzewania, jak i w wieku dorosłym. Za trądzik u nastolatków odpowiedzialne są przede wszystkim męskie hormony androgeny, z kolei po 25. roku życia, a więc w przypadku trądziku późnego, wina może leżeć zarówno po stronie androgenów, jak i estrogenów. Dlatego trądzik młodzieńczy dotyka głównie chłopców, z kolei trądzik hormonalny po 25. roku życia – kobiet.
Trądzik na szyi u kobiet może pojawić się w wyniku nadmiernej produkcji androgenów, co związane jest np. z zespołem policystycznych jajników. Zmiany hormonalne odpowiedzialne za trądzik mogą jednak wystąpić również w okresie ciąży czy menopauzy. Bardzo często pryszcze na szyi, brodzie i żuchwie pojawiają się także tuż przed lub w trakcie miesiączki. U kobiet dotkniętych trądzikiem właśnie wtedy dochodzi do zaostrzenia zmian skórnych.
Do powstania lub nasilenia trądziku przyczyniają się również:
- przewlekły stres;
- nieprawidłowa dieta (bogata w tłuszcze nasycone, produkty wysokoprzetworzone);
- częste dotykanie twarzy dłońmi, telefonem;
- zbyt rzadkie zmienianie poszewki na poduszkę i ręcznika do twarzy;
- nieodpowiednia pielęgnacja (np. stosowanie kosmetyków komedogennych).
Zobacz także: Trądzik w ciąży – przyczyny, kosmetyki, domowe sposoby
Trądzik niemowlęcy na szyi
Trądzik na szyi może występować również u noworodków i niemowląt. Ma wówczas postać drobnych krostek z białą lub żółtą końcówką. Zwykle obejmuje też twarz, a czasem nawet plecy i klatkę piersiową. Za jego przyczynę uznaje się krążące we krwi niemowlęcia hormony matki, które dostawały się do jego organizmu w czasie ciąży. Zazwyczaj znika samoistnie po upływie kilku tygodni i wymaga jedynie wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji, np. przemywania skóry przegotowaną wodą i nawilżania emolientami. Stosowanie innych środków powinno być skonsultowane z lekarzem.
Objawy trądziku hormonalnego na szyi
Trądzik na szyi ma zwykle postać twardych grudek, krostek wypełnionych ropą i podskórnych pryszczy. W zaawansowanej postaci mogą też pojawiać się bolesne ropne torbiele, a choroba przekształca się w trądzik ropowiczy, obejmujący często kark. Rzadko kiedy trądzik objawia się wyłącznie krostami na szyi. Zmiany trądzikowe, szczególnie w trądziku późnym, lokalizują się też na brodzie i linii żuchwy, nieraz tworząc mocno nasilone skupiska.
Jeśli wykwity skórne są objęte stanem zapalnym, głębokie i wypełnione ropą, skutkiem trądziku na szyi mogą być potrądzikowe blizny i przebarwienia. Do ich powstania przyczynia się rozdrapywanie i wyciskanie zmian.

Zobacz także: Trądzik na brodzie – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Jak leczyć trądzik na żuchwie i szyi?
Leczenie trądziku na szyi przebiega tak naprawdę według standardowego schematu terapii, jednak często pierwszym krokiem jest wykonanie badań sprawdzających poziom hormonów. W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości specjalista może zalecić stosowanie leków hormonalnych. Może również przepisać inne leki na trądzik.
Miejscowo w postaci maści, kremów i płynów do stosowania na skórę często wykorzystuje się kwas azelainowy – reguluje wydzielanie sebum, ma właściwości złuszczające, antybakteryjne i przeciwzapalne, rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe.
Pielęgnacja skóry szyi z trądzikiem
Skóra dotknięta trądzikiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać kosmetyków ze składnikami komedogennymi, czyli zapychającymi pory. Są to m.in. parafina, lanolina, olej kokosowy. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z kremów nawilżających, a wręcz przeciwnie – cera trądzikowa bardzo często jest odwodniona. Należy jednak szukać lekkich kremów do cery tłustej, np. z kwasem hialuronowym. Na noc warto z kolei nakładać złuszczający krem z kwasem, np. migdałowym czy salicylowym.
Najważniejsze jest dokładne oczyszczanie, które usunie ze skóry nie tylko makijaż i kurz, ale przede wszystkim nagromadzone sebum. Skórę myjcie dwa razy dziennie, stosując żele przeznaczone do cery trądzikowej lub łagodne pianki i hipoalergiczne emulsje myjące. Raz w tygodniu nałóżcie na skórę peeling enzymatyczny, żeby usunąć martwe komórki naskórka. Unikajcie peelingów ziarnistych, które mogą naruszyć ropne krostki, utrudniając ich gojenie i roznosząc bakterie.
Po myciu zawsze pamiętajcie o przetarciu skóry tonikiem do cery trądzikowej, który przywróci fizjologiczne pH oraz zadziała ściągająco, antybakteryjnie i lekko złuszczająco.
Składniki, które polecane są w pielęgnacji skóry trądzikowej, to przede wszystkim:
- kwas salicylowy,
- kwas migdałowy,
- kwas azelainowy,
- niacynamid,
- retinoidy (w tym retinol i kwas retinowy),
- cynk,
- olejek z drzewa herbacianego.
Zobacz także: Kremy z kwasem salicylowym, które pomogą ci zwalczyć trądzik. TOP 5 kremów na pryszcze z KWC
Domowe sposoby na krosty i wypryski na szyi
Przy trądziku na szyi i żuchwie warto stosować wspomniany olejek z drzewa herbacianego. Jest to jeden z nielicznych olejków eterycznych, które można stosować na skórę bez rozcieńczenia, ale oczywiście przed pierwszym użyciem wykonajcie próbę uczuleniową, np. za uchem. Olejek możecie nakładać punktowo bezpośrednio na pryszcze albo dodawać po kilka kropli do stosowanych kosmetyków.