Zmarszczki senne pod oczami, na czole i na dekolcie - czym są i jak je usunąć?
Zmarszczki senne na twarzy i dekolcie to skutek spania w określonej pozycji. Osoby budzące się z widocznymi zmarszczkami najczęściej sypiają na brzuchu lub na boku. Nie każda z nas zdaje sobie sprawę, że początkowo zanikające z rana tego typu linie mogą w późniejszej perspektywie czasu przekształcać się w trwałe zmiany. Istnieje jednak kilka sposobów na właściwe rozpoznanie zmarszczek sennych oraz ich skuteczne usunięcie.

Aby zminimalizować zmarszczki senne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pozycję przyjmowaną podczas snu. Równie istotna jest także szeroko pojęta codzienna pielęgnacja, która powinna dostarczać skórze niezbędnego nawilżenia i poprawiać jej jędrność. Warto zainteresować się również specjalnymi poduszkami przeciwzmarszczkowymi, które zapobiegają powstawaniu odkształceń skóry podczas nocnego odpoczynku.
Spis treści:
- Czym są zmarszczki senne?
- Rodzaje zmarszczek na twarzy
- Jak powstają zmarszczki senne na czole?
- Zmarszczki na dekolcie od spania - przyczyny powstawania
- Zmarszczki senne a pielęgnacja skóry
- Jak usunąć zmarszczki senne? Masaż twarzy
- Plastry jako sprawdzony sposób na zmarszczki senne
- Czy poduszka na zmarszczki senne rzeczywiście działa?
Czym są zmarszczki senne?
Zmarszczki senne to poranne odkształcenia skóry, powstałe na twarzy i dekolcie. Najczęściej występują w okolicach oczu, bruzd nosowo-wargowych, policzków oraz szyi. Często mylimy je ze zmarszczkami mimicznymi, które również mogą pogłębiać się wskutek spania w określonej pozycji. Istotną różnicą między tymi dwoma rodzajami zmarszczek jest kierunek ich przebiegu. Deformacje wynikające ze spania na boku lub na brzuchu zwykle przebiegają pionowo, natomiast zmarszczki mimiczne występują w miejscach, które uaktywniają się podczas pracy mięśni twarzy. To podstawowa różnica między zmarszczkami sennymi a zmarszczkami mimicznymi.
Warto podkreślić, że zmarszczki senne mogą dodatkowo podkreślać i pogłębiać istniejące już zmarszczki mimiczne. Dlatego też niezwykle istotna jest dbałość o wprowadzenie skutecznej rutyny przed snem, która znacząco zminimalizuje ich widoczność.
Zobacz także: Zmarszczki pod oczami - skąd się biorą zmarszczki wokół oczu i jak im zapobiegać?
Rodzaje zmarszczek na twarzy
Istnieje wiele rodzajów zmarszczek, które można podzielić ze względu na stopień zaawansowania zmian oraz powód ich powstawania. Podstawową kategorią jest więc podział na zmarszczki płytkie i głębokie. Delikatne, promieniście rozchodzące się linie wokół oczu, nazywane potocznie kurzymi łapkami, to doskonały przykład zmarszczek płytkich. Głębokie zmarszczki to zarówno poziome, jak i pionowe linie na skórze twarzy, szyi i dekoltu. Z kolei ze względu na główną przyczynę powstania zmarszczek możemy wyróżnić:
- zmarszczki mimiczne – wynikające z określonej pracy mięśni twarzy;
- zmarszczki atroficzne – powstające w wyniku spadku poziomu estrogenu i występujące najczęściej w okresie menopauzy;
- zmarszczki grawitacyjne – będące efektem ubytków kolagenowych na przestrzeni lat, osłabienie włókien sprawia, że łatwiej poddają się działaniu grawitacji, wraz z wiekiem pogłębia się też utrata owalu twarzy;
- zmarszczki posłoneczne – wynikające z braku stosowania filtrów przeciwsłonecznych SPF;
- zmarszczki senne – powstałe w czasie snu podczas przybierania pozycji bocznej lub w trakcie spania na brzuchu, najczęściej są to pionowe zmarszczki.

Jak powstają zmarszczki senne na czole?
Pozycja snu znacząco wpływa na proces powstawania odkształceń skóry. Kiedy śpimy na boku lub na brzuchu, nasza głowa wywiera na nią nacisk. Dochodzi do jej rozciągnięcia, a także wielu odgnieceń – w zależności od przybieranych w trakcie nocy pozycji. Pojawia się więc pytanie, czy w ogóle możemy spać bez zmarszczek? Nie mamy przecież kontroli nad tym, jakie pozycje przybieramy w czasie snu.
Całkowita rezygnacja ze spania na brzuchu lub na boku jest niezdrowa dla naszego organizmu. Dla większości osób to właśnie te pozycje są najwygodniejsze i gwarantują największy komfort podczas snu. Warto więc dowiedzieć się, jakie inne metody można zastosować, aby pozbyć się zmarszczek sennych.
Zmarszczki na dekolcie od spania - przyczyny powstawania
Zmarszczki od spania na boku mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również w okolicach dekoltu i szyi. W czasie snu większość z nas przyjmuje pozycję boczną lub sypia na brzuchu. Poczucie wygody nie zawsze jednak sprzyja naszej skórze. Podobnie jak w przypadku twarzy, tkanka skórna na dekolcie ulega deformacji i odkształceniom w trakcie snu.
To właśnie na twarzy, szyi i dekolcie zauważalne są pierwsze zmarszczki. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy linie i bruzdy nie są wynikiem procesów starzenia. Innymi, potencjalnymi przyczynami powstawania zmarszczek na dekolcie mogą być także m.in.: brak regularności w stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, wysuszenie tkanki skórnej poprzez nadmierną ekspozycję słoneczną, niedostateczne nawilżenie.
Zmarszczki senne a pielęgnacja skóry
Pionowe zmarszczki na twarzy po przebudzeniu trudno jest całkowicie wyeliminować. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają kompleksowo zadbać o stan cery i pozytywnie wpłynąć na elastyczność skóry twarzy, szyi oraz dekoltu.
Codzienne nawilżenie skóry to podstawowa czynność, o której musimy pamiętać, chcąc uchronić tkankę skórną przed powstawaniem nieestetycznych bruzd i linii. Na skórze odwodnionej wszelkie załamania widoczne są jeszcze bardziej. Równie ważne jest stosowanie kosmetyków pobudzających produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry. To właśnie od doboru odpowiedniego kremu powinna rozpocząć się walka ze zmarszczkami.
Doskonałymi składnikami pobudzającymi produkcję kolagenu i wzmacniającymi barierę hydrolipidową są m.in:
- witamina C – stymulująca syntezę kolagenu i tym samym niwelująca nawet głębokie zmarszczki;
- peptydy – często stosowane w produktach anti-aging ze względu na właściwości regenerujące, ujędrniające i wygładzające;
- retinol – spowalniający proces starzenia się skóry, poprawiający jej strukturę, redukujący widoczność bruzd i linii, a także pogrubiający tkankę skórną;
- ceramidy – wchodzące w skład bariery hydrolipidowej, przyśpieszają procesy regeneracyjne, odpowiadające za nawilżanie skóry oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi;
- kwas hialuronowy – nawilżający skórę, poprawiający jej jędrność oraz wpływający na lepszy transport składników aktywnych.
Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się także naturalne metody na zmarszczki pod oczami i pielęgnację skóry wokół oczu, np. domowe maseczki nawilżające na twarz.
Jak usunąć zmarszczki senne? Masaż twarzy
Zmniejszenie mimicznych zmarszczek jest możliwe nie tylko poprzez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji, ale także przez wprowadzenie do swojej wieczornej rutyny masażu twarzy. Masowanie tkanki skórnej poprawia krążenie krwi, co z kolei pozwala jej z łatwością przyswoić niezbędne składniki odżywcze. Następuje też wówczas stymulacja produkcji kolagenu, który wpływa na elastyczność skóry.
Masaż to doskonały sposób nie tylko na zmarszczki senne, ale również zminimalizowanie opuchlizny o poranku. Przy stosowaniu tej metody pamiętajmy o aplikacji olejku do twarzy, który ułatwi wykonywanie okrężnych ruchów. Unikajmy zbyt mocnego nacisku, skupiając się przede wszystkim na okolicach czoła, policzków oraz bruzd nosowo-wargowych. Masaż rozluźni też napięte mięśnie twarzy, tym samym przyczyniając się do spłycenia bruzd i linii.
Plastry jako sprawdzony sposób na zmarszczki senne
Zapobieganie powstawaniu zmarszczek sennych możliwe jest poprzez wykorzystanie dedykowanych produktów. Na rynku dostępne są specjalne plastry na zmarszczki senne, które można zaaplikować zarówno pod oczy, na czoło, jak również na okolicę dekoltu, skronie czy bruzdy nosowo-wargowej. Najczęściej wykonane są z silikonu. Naklejenie plastrów w określonych miejscach na twarzy uniemożliwia deformację tkanki skórnej w tych obszarach. Materiał delikatnie napina naszą skórę, tym samym uniemożliwiając nam aktywną pracę mięśniami twarzy w ciągu nocy.
Plastry na zmarszczki senne można zaaplikować tuż pójściem spać lub po przebudzeniu – zwłaszcza jeśli w ciągu dnia mamy tendencję np. do marszczenia czoła. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty i rzeczywiście zredukować widoczność zmarszczek, warto pamiętać o regularności w ich stosowaniu.

Czy poduszka na zmarszczki senne rzeczywiście działa?
Sekret gładkiej i zdrowo wyglądającej skóry tkwi także w doborze odpowiedniej poduszki do spania. Odpowiednia poduszka, wykonana z wysokiej jakości materiałów, może znacząco poprawić komfort snu, przyczyniając się jednocześnie do poprawy wyglądu skóry.
Wyprofilowana poduszka anti-aging powinna być wykonana z delikatnych dla skóry materiałów. Bardzo często producenci wykorzystują w tym celu jedwab. Poduszka na zmarszczki senne dopasowana jest do kształtu głowy i twarzy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na poziom wygody i zapobiega powstawaniu "zagięć" skóry w czasie snu. Warto pamiętać, że delikatny materiał sprzyja także utrzymaniu zdrowej kondycji naszych włosów.
Ze względu na szereg korzyści dla skóry i włosów coraz więcej kobiet decyduje się na jej zakup. Należy jednak podkreślić, że jej poszewka powinna być regularnie prana, aby zapobiegać przenoszeniu się bakterii i drobnoustrojów z tkaniny na twarz.