klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
kobiety z cytrusami
Fotolia
Styl życia

Dlaczego rano warto pić wodę z cytryną?

Codzienne picie szklanki wody z cytryną to nawyk, który warto sobie wyrobić zimą, ale nie tylko - dobrze, by pozostał z nami na dłużej. Taki napój to szereg korzyści dla organizmu. Sprawdźcie, jakich!
Katarzyna Mordalska
styczeń 04, 2016
Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Woda z cytryną rano

Napój można pić zarówno przed, jak i po posiłku. Ważne jednak, by zachować od niego około 30-minutowy odstęp. Do szklanki ciepłej wody najlepiej wycisnąć sok z połówki cytryny. Aby to sobie ułatwić, cytrus możemy uprzednio „zrolować” na blacie kuchennym.

Codziennie picie wody z cytryną może osłabić szkliwo, dlatego ważne jest, aby umyć zęby lub przynajmniej wypłukać usta nie wcześniej niż po upływie pół godziny.

Zobaczcie w galerii 4 powody, dla których warto pić wodę z cytryną!

Macie swoje poranne nawyki w okresie zimowym?

1 z 4

Cytryna odkwasza organizm

Cytryna odkwasza organizm

Chociaż wydaje się to paradoksalne, cytryna – w przeciwieństwie do wielu produktów w naszej diecie – ma działanie zasadotwórcze. Jej regularne spożywanie pomaga zatem w odwracaniu procesu zakwaszenia organizmu, który jest potęgowany, np. przez picie kawy z rana. Na dobry początek dnia zdecydowanie lepiej sięgnąć po szklankę wody z cytryną, co doda nam energii, poprawi samopoczucie i zapobiegnie bólom głowy w ciągu dnia.

Sprawdź także:  Woda z cytryną na odkwaszanie jelit

2 z 4

Źródło witamin

Źródło witamin

Cytryna jest bogatym źródłem witaminy C (chociaż nie najbogatszym, bo zdecydowanie więcej tej witaminy zawiera, np. acerola). Niemniej jednak, dzięki jej zwartości wspomaga naturalną odporność organizmu, po pierwsze chroniąc przed infekcjami, a po drugie – pomagając w walce z nimi.

Oprócz powszechnie znanego faktu zawartości witaminy C, cytryna to także całkiem bogate źródło tzw. witaminy młodości A oraz witamin z grupy B.

3 z 4

Usuwa toksyny

Usuwa toksyny

Cytryna nie tylko wspomaga odkwaszanie organizmu, ale także korzystnie wpływa na proces usuwania toksyn z organizmu. Aby przeprowadzić swoistą kurację oczyszczającą, należy przez 10 dni codziennie wypijać sok z cytryny. Pierwszego dnia z 1, drugiego – z dwóch, aż do 5 dnia, kiedy wypijamy w ciągu dnia sok z 5 cytryn. W kolejnych dniach stopniowo zmniejszamy ilość soku aż do soku z jednej cytryny. To kuracja popularyzowana przez biologa Michała Tombaka.

4 z 4

Woda z cytryną w walce o szczupłą sylwetkę

Woda z cytryną w walce o szczupłą sylwetkę

Zawarty w cytrynie błonnik wspomaga przemianę materii. Sok z cytryny usprawnia działanie całego układu trawiennego poprzez stymulowanie żołądka do produkcji soków trawiennych.

Picie wody z cytryną pół godziny przed posiłkiem sprawi także, że zjemy mniej.

Komentarze