Poprzedni artykuł: Czerwona szminka - jak dobrać idealną czerwień na usta Następny artykuł: Rusza 2. półfinał plebiscytu na tytuł "Influencer Roku 2020"

Żółte paznokcie po hybrydzie? Przyczyny oraz sposoby na ich wybielenie

Makijaż,
,
, tagi: paznokcie, żółte paznokcie
Żółte paznokcie są nieestetyczne i mogą być objawem większych problemów ze zdrowiem. Co zrobić, żeby wróciły do swojego dawnego stanu i odzyskały naturalny kolor?

Często narzekamy na żółte paznokcie, jednak nie zawsze zadajemy sobie sprawę, że ten szpecący nas detal może mieć związek z naszym zdrowiem. Przyczyn przebarwień paznokci jest kilka – niektóre z nich można wyeliminować niemal natychmiast, nad innymi trzeba popracować nieco dłużej. Wybielanie paznokci powinno być ostatecznością.

Żółte paznokcie – przyczyny

Przyczyną powstawania żółtych paznokci może być m.in. niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie ciemnych lakierów (w tym hybrydowych). Najczęściej z przebarwieniami tego typu mamy do czynienia jednak w sytuacji, kiedy przyjmujemy jakieś leki (które w składzie mają beta-karoten lub tetracyklinę), borykamy się np. z grzybicą lub infekcjami paznokci. Brzydki, żółty kolor to również wynik palenia papierosów (można łatwo to rozpoznać dzięki zmianie kolorów głównie na środkowym i wskazującym palcu).

Żółte paznokcie po hybrydzie i lakierach

Niezależnie od tego, czy paznokieć pokryty jest hybrydą, czy zwykłym lakierem, może stać się żółty. Powodem nie jest jakość stosowanych produktów, a brak dostępu do światła i odpoczynku. Drugim powodem, dla którego powstają żółte paznokcie jest malowanie płytki ciemnymi lakierami (nie tylko czarnymi, ale też czerwonymi granatowymi), bez użycia bazy z odżywką. Barwniki często przenikają do płytki paznokcia.

Grzybica powodem żółtych paznokci

Drożdżyca to choroba paznokci, która najczęściej dotyka kobiety. Objawem są nie tylko żółte paznokcie, ale też ból, który nasila się przy kontakcie płytki paznokcia z wodą (np. podczas mycia rąk). Ta odmiana grzybicy przechodzi w silny stan zapalny i może zarażać innych. Zarazić się drożdżycą możemy m.in. podczas wizyty na basenie, czy siłowni. Ciąża, urazy skóry i cukrzyca mogą zwiększyć ryzyko zarażenia się. Grzybica, która objawia się żółtymi paznokciami dzieli się na: podpaznokciową dalszą, bliższą wewnątrzpłytkową, dystroficzną.

Żółte paznokcie a urazy mechaniczne

Jeśli uderzyłaś się w palec, miejsce, w którym doszło do urazu może stać się żółte. Paznokcie zmienią kolor pod wpływem uszkodzenia mechanicznego. Tego typu zmianom towarzyszą również pęknięcia płytki, które utrzymują się na niej przez dłuższy czas. To wynik wzmocnionej regeneracji.

Łuszczyca paznokci i żółte paznokcie

Wraz z łuszczycą skóry rozwinąć może się również łuszczyca paznokci, która sprawia, że stają się one suche, matowe i nieregularne – z widocznymi wgłębieniami.

Zdjęcie: Pinterest

Sposoby na żółte paznokcie - wybielanie paznokci

Cukrowy peeling na żółte paznokcie

Przygotuj dwie łyżeczki cukru i dodaj do niego kilkanaście kropel oliwki. Wcieraj go w żółte paznokcie i wykonuj jak normalny peeling na ciało.

Moczenie w wodzie i soku z cytryny

Do ciepłej wody wkrop sok z cytryny. Mocz w niej systematycznie. Tak przyrządzona mieszanka ma właściwości wybielające. Możesz dodać do niej również wybrany przez siebie olejek, np. rycynowy.

Szare mydło

Żółte paznokcie można wybielić również przy pomocy szarego mydła i wody. Paznokcie moczy się w niej w taki sam sposób jak w wodzie z cytryną. Wykorzystać możesz również w tym celu mleko, a także sodzie oczyszczonej i wodzie utlenionej.

Japoński manicure

Żółte paznokcie można zwalczyć również w salonie. Na płytkę paznokcia nakłada się pastę z witaminą A i E, a także m.in. parafiną, keratyną i pyłkiem pszczelim. Paznokcie wybielają się już po pierwszym zabiegu i nabierają perłowego koloru. Wcierając pastę w płytkę paznokcia, pobudzane jest krążenie, a co za tym idzie jego wzrost. To sposób nie tylko na żółte paznokcie, ale też regenerację zniszczonej i rozdwojonej płytki.

Preparaty usuwające przebarwienia

Leczenie paznokci najlepiej przeprowadzić ze specjalistą. Apteczne i drogeryjne produkty (w tym odżywki do paznokci) pozwalają jednak na usunięcie efektu żółtych paznokci. Większość z nich bazuje na witaminie A, która jest niezwykle pomocna w likwidacji problemu.

Źródło zdjęcia głównego: Element5 Digital on Unsplash

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 stycznia 2020, 22:41

Nasze propozycje