Poprzedni artykuł: Bisabolol – sprawdzony sposób na podrażnienia skóry Następny artykuł: Kultowy damski zapach w super cenie: "Obłędny, intrygujący, działa na...

NMF – czym jest naturalny czynnik nawilżający?

Pielęgnacja,
,
, tagi: NMF, naturalny czynnik nawilżający
NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający to substancja, która odpowiada za nawilżenie naszej skóry. Skąd się bierze, jakie zawiera składniki i jak działa NMF?

Odpowiednie nawilżenie to podstawa pięknej i zdrowej skóry. Niestety, z wiekiem, nasza skóra produkuje coraz mniej naturalnego czynnika nawilżającego. Wtedy staje się sucha, szorstka, podrażniona, traci jędrność i gładkość. Dzięki znajomości składu NMF producenci mogą dodawać do kremów taką samą mieszankę substancji, która świetnie wpłynie na stan naszej skóry.

NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający

Czym jest NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający?

Naturalny czynnik nawilżający, inaczej NMF (ang. Natural Moisturizing Factor) to mieszanina rozpuszczalnych w wodzie związków. Wykazuje on znaczne możliwości gromadzenia i przetrzymywania wody. Miejscem jego występowania jest warstwa rogowa skóry. 

Możliwość wyprodukowania przez skórę naturalnego czynnika nawilżającego zależna jest przede wszystkim od wieku. Z wiekiem ilość wytwarzanych przez skórę substancji się zmniejsza. Na szczęście, producenci kosmetyków, mogą odtworzyć substancję, jaką jest NMF, dzięki znajomości jego składu i umieścić ją w kosmetykach do pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko NMF jest odpowiedzialny za utrzymanie dobrego stanu skóry. Również ważne dla skóry są lipidy, które wytwarzają warstwę ochronną i zatrzymują wodę w naszej skórze.

Co zawiera NMF?

Składniki wchodzące w skład NMF są naturalne i powstają w wyniku rogowacenia skóry, pocenia się oraz wydzielania sebum przez gruczoły łojowe.

Substancja ta zawiera takie składniki, jak:

  • wolne aminokwasy (aż 40% składu) - nawilżają i z łatwością docierają w głąb skóry,
  • kwas pirolidonokarboksylowy - nawilża, ujędrnia i wygładza,
  • mocznik - nawilża i posiada właściwości keratolityczne,
  • mleczany - nawilżają i wzmacniają płaszcz ochronny skóry,
  • składniki mineralne: wapń, magnez, sód, potas,
  • cukry.

Jak działa naturalny czynnik nawilżający?

Główną funkcją NMF jest dogłębne nawodnienie skóry i zatrzymanie tej wody, by nie doprowadzić do jej ponownego przesuszenia. Bardzo często stosowany jest w kosmetykach do pielęgnacji skóry, szczególnie tej suchej i odwodnionej. Warto jednak pamiętać, że to uniwersalny nawilżacz do każdego typu cery.

Dodatkowo wzmacnia warstwę ochronną naskórka, a także ujędrnia, wygładza i uelastycznia skórę. NMF jest bardzo delikatną substancją, gdyż opiera się jedynie na składnikach występujących w organizmie, dlatego nie powoduje alergii i podrażnień skóry. 

Zobacz także:Jak szybko nawilżyć skórę?

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

1 kwietnia 2020, 12:14

Nasze propozycje