Domowe sposoby na strupki na głowie. Skąd biorą się strupki i jak się ich pozbyć?
Domowe sposoby na strupki na głowie mają za zadanie przede wszystkim nawilżyć, ukoić i zregenerować skórę. To właśnie nadmierne przesuszenie skóry głowy jest najczęstszą przyczyną uporczywego świądu, który z kolei wymusza drapanie i prowadzi do powstania strupków. Źródłem problemu mogą być jednak również poważniejsze choroby, dlatego zawsze na początku należy ustalić przyczynę podrażnienia i swędzenia!

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Domowe sposoby na strupki na głowie przywracają skórze fizjologiczne, czyli kwaśne pH. W tej roli najlepiej sprawdzi się ocet jabłkowy czy sok z cytryny. Nawilżająco zadziała z kolei maska z siemienia lnianego lub żelu aloesowego. Pomocne będzie olejowanie skóry głowy, które odbuduje naruszoną barierę hydrolipidową. Każda z tych metod wymaga jednak systematyczności w stosowaniu.
Spis treści:
- Błędy pielęgnacyjne jako przyczyna strupków na głowie
- Czynniki zewnętrzne a stan skóry głowy
- Chorobowe przyczyny strupków na skórze głowy
- Jaki szampon na podrażnienie skóry i strupki?
- Enzymatyczny peeling skóry głowy przy strupkach
- Domowe sposoby na strupki na głowie i swędzenie
Błędy pielęgnacyjne jako przyczyna strupków na głowie
Jeśli na skórze głowy pojawiły się strupki, w pierwszej kolejności należy ustalić ich przyczynę. Zwykle jest ona niegroźna i dość łatwa do wyeliminowania. Strupki są bezpośrednią konsekwencją drapania skóry, a z kolei sam odruch drapania związany jest z uczuciem swędzenia. Za swędzenie skóry głowy bardzo często odpowiadają popełniane błędy pielęgnacyjne, które prowadzą do jej przesuszenia i podrażnienia. Jakie to błędy?
- nieumiejętne mycie skóry głowy: niedokładne spłukiwanie szamponu, spłukiwanie go zbyt gorącą wodą, zbyt mocne tarcie czy wręcz drapanie skóry paznokciami podczas wmasowywania szamponu;
- suszenie włosów zbyt gorącym nawiewem powietrza i trzymanie suszarki za blisko głowy (należy zachować odległość co najmniej 15-20 cm);
- stosowanie szamponów z substancjami drażniącymi, do których należą przede wszystkim detergenty SLS i SLES, ale też parabeny, sztuczne substancje zapachowe, barwniki i konserwanty, alkohol;
- zbyt częste stosowanie silnych szamponów oczyszczających (tzw. rypaczy);
- drażnienie skóry głowy grzebieniem lub szczotką z ostrymi zębami/włosiem.
Czynniki zewnętrzne a stan skóry głowy
Przyczyny suchej skóry i strupków należy szukać również w czynnikach zewnętrznych, które oddziałują na skórę i mogą pogarszać jej kondycję. Swędząca skóra głowy i krostki to często konsekwencja jej przegrzewania, np. poprzez noszenie zbyt grubych czapek czy zbyt długie przetrzymywanie ręcznika po myciu. Latem narażona jest na działanie silnego słońca i chlorowanej wody, a zimą wysusza ją ogrzewane powietrze, mróz i zimny wiatr. Wszystko to prowadzi do naruszenia bariery hydrolipidowej, której szczelność jest kluczowa właśnie dla zapewnienia skórze ochrony przed oddziaływaniem wymienionych czynników.
Chorobowe przyczyny strupków na skórze głowy
Swędząca skóra głowy może świadczyć o rozwoju stanu zapalnego. Za ten z kolei nierzadko odpowiadają choroby skóry głowy, także te trudne do leczenia, o przewlekłym i nawracającym charakterze. Dlatego jeśli świąd jest uciążliwy i towarzyszą mu inne objawy, np. zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, krostki na głowie, należy udać się do dermatologa lub trychologa. Konieczne będzie wdrożenie leczenia dostosowanego do konkretnej choroby, którą może być:
- łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- atopowe zapalenie skóry głowy,
- grzybica skóry głowy,
- łupież łojotokowy lub łupież suchy,
- łuszczyca skóry głowy,
- zapalenie mieszków włosowych,
- alergia,
- świerzb i wszawica.
Pod uwagę należy wziąć również choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy zaburzenia pracy tarczycy. Warto też zastanowić się, czy nawyk drapania nie ma podłoża stresowego czy nawet nerwicowego.

Jaki szampon na podrażnienie skóry i strupki?
Jeśli swędzenie i strupki na skórze głowy pojawiły się nagle, w momencie włączenia do pielęgnacji nowego szamponu, bardzo możliwe, że to właśnie on odpowiada za nieprzyjemne swędzenie. Odstawcie podejrzany kosmetyk i zastąpcie go delikatnym szamponem, najlepiej szamponem bez SLS. Taka modyfikacja pielęgnacji wskazana jest również wtedy, gdy nie zmieniałyście szamponu, ale zauważacie, że skóra głowy jest przesuszona, podrażniona i swędzi. To dobry krok wyjściowy do jej nawilżenia i ukojenia.
Dobry szampon na swędzącą skórę głowy nie tylko powinien być łagodny, ale też mieć odpowiedni skład. Szukajcie w nim składników aktywnych, które działają nawilżająco, kojąco, regenerująco. Mogą to być ziołowe wyciągi (np. z rumianku), ekstrakt z aloesu, mocznik, kwas mlekowy. Dobrym wyborem będą też szampony emolientowe, nawet te przeznaczone do stosowania już u niemowląt.
Za stan zapalny skóry głowy i strupki odpowiada choroba dermatologiczna? W takim przypadku radzimy, żeby poprosić o pomoc w doborze szamponu dermatologa lub trychologa. Skóra z łojotokowym zapaleniem czy łuszczycą wymaga specjalnego traktowania. Jeśli natomiast za uciążliwe objawy odpowiada łupież, niezbędny będzie szampon przeciwłupieżowy.

Zobacz także: Szampon na swędzącą skórę głowy z Rossmanna i Hebe [Ranking TOP 6 bez SLS]
Enzymatyczny peeling skóry głowy przy strupkach
Jeśli objawy suchej skóry głowy nie mają przyczyny chorobowej, możecie wspomóc się również peelingiem, wykonywanym raz w tygodniu. Ale uwaga: przy krostach na głowie i strupkach absolutnie nie należy stosować peelingu ziarnistego! Dozwolony jest wyłącznie peeling enzymatyczny, czyli taki, który poprzez działanie enzymów rozpuszcza keratynę, w efekcie umożliwia usunięcie martwych komórek i dokładne oczyszczenie skóry głowy.
Domowe sposoby na strupki na głowie i swędzenie
Ukojenie przyniosą też domowe sposoby na strupki na głowie, przy czym są one wskazane wtedy, gdy za dolegliwości odpowiada przesuszenie skóry głowy czy jej podrażnienie. W przypadku choroby ich praktykowanie musi być skonsultowane z lekarzem, a najczęściej należy z nim odczekać do zakończenia zaleconego leczenia.
Olejowanie skóry głowy ze strupkami
Jedną z metod na nawilżenie suchej skóry głowy jest jej olejowanie, które polega po prostu na nałożeniu wybranego naturalnego oleju roślinnego (np. jojoba, kokosowego, ze słodkich migdałów), wmasowaniu w skalp i pozostawieniu najlepiej na co najmniej godzinę. Po tym czasie zemulgujcie olej i umyjcie głowę łagodnym szamponem. Jeśli na skórze obecne są krostki, warto dodać do oleju kilka kropli olejku z drzewa herbacianego o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.
Zobacz także: Olejowanie włosów na 5 sposobów. Jak olejować włosy?
Nawilżanie skóry głowy maseczką z siemienia lnianego
O odpowiednie nawilżenie skóry głowy zadba prosta w wykonaniu maska z siemienia lnianego. Siemię lniane, czyli nasiona lnu, są wyjątkowo bogate w minerały, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz w substancje śluzowe o działaniu powlekającym. Taka maska zadziała więc nawilżająco, regenerująco i kojąco na podrażnioną skórę głowy. Żeby ją wykonać, nasypcie go garnuszka 2 łyżki nasion lnu i zalejcie szklanką wody. Zagotujcie, aż wydzieli się śluz. Odcedźcie powstały kisiel i wmasujcie go w skalp. Pozostawcie na około 20 minut, a następnie spłuczcie letnią wodą.
Aloes pomocą na zaczerwienienie skóry i strupki
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na swędzenie skóry głowy i strupki jest też maska z żelu aloesowego. Aloes doskonale znany jest z właściwości nawadniających i regenerujących, nie bez powodu często wchodzi w skład szamponów nawilżających. Wystarczy, że żel aloesowy rozprowadzicie na skórze głowy i pozostawicie na około 20 minut. Warto wiedzieć, że może być stosowany również jako podkład pod olejowanie.
Zakwaszanie skóry głowy: ocet jabłkowy i sok z cytryny
Krostki na głowie, swędzenie, strupki to często konsekwencja nieprawidłowego pH skóry, czyli zaburzenia jej naturalnego odczynu, który powinien być kwaśny. W zasadowym pH panują idealne warunki do namnażania się bakterii i grzybów, dochodzi więc do naruszenia równowagi mikroflory skóry głowy. Najłatwiejsze sposoby na zakwaszenie to płukanka octowa lub płukanka z soku cytrynowego. Taki domowy sposób na strupki na głowie przywróci odpowiedni odczyn. Do szklanki wody dodajcie 2 łyżki octu jabłkowego lub sok wyciśnięty z połowy cytryny i taką mieszankę użyjcie do ostatniego spłukiwania po myciu głowy.