Swędząca skóra głowy i krostki – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Swędząca skóra głowy i krostki to powszechny problem dermatologiczny. Jego możliwych przyczyn jest bardzo wiele. Czasem są to tylko błędy pielęgnacyjne, które powodują zapchanie ujść gruczołów łojowych. Za świąd i wypryski na skórze głowy mogą jednak odpowiadać również poważniejsze schorzenia, wymagające leczenia pod okiem dermatologa. Sprawdźcie, z jakich powodów skóra głowy swędzi i pokrywa się krostkami.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Swędząca skóra głowy i krostki to źródło dużego dyskomfortu, wywołującego potrzebę nieustannego drapania. W rezultacie może dojść do naruszenia wyprysków i powstania strupków, co jeszcze bardziej nasila problem i utrudnia zagojenie zmian. Sposób leczenia uzależniony jest od konkretnej przyczyny i może polegać np. na wdrożeniu leków przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. W każdym przypadku niezbędne jest zadbanie o prawidłową pielęgnację i stosowanie delikatnych szamponów.
Spis treści:
- Przyczyny swędzenia skóry głowy i wyprysków
- Bardzo swędzące grudki na skórze głowy u dziecka
- Swędząca skóra głowy i krostki – jaki szampon?
- Leczenie krost na skórze głowy i świądu
- Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy i krostki
Przyczyny swędzenia skóry głowy i wyprysków
Krostki na skórze głowy i świąd to objawy, które mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, u kobiet i u mężczyzn. Jeśli pojawiły się również u was, poszukiwanie przyczyny warto rozpocząć od tych najbardziej błahych i najłatwiejszych do wyeliminowania powodów.
Swędzenie skóry głowy i wypryski to nierzadko skutek niewłaściwej pielęgnacji. Jednym z nich jest stosowanie w nadmiarze środków do stylizacji, które „oblepiają” skórę i blokują ujścia gruczołów łojowych. Tak samo może działać tzw. suchy szampon, który najczęściej bazuje na talku, czyli składniku, który wchłania nadmiar sebum, ale niestety również może zapychać pory. A może odżywkę lub maskę przeznaczoną do rozprowadzania na włosach nakładacie także na skórę głowy? To też prosta droga do tego, żeby zablokować mieszki włosowe i doprowadzić do powstania swędzących pryszczy.
Koniecznie sprawdźcie skład stosowanego szamponu. Wasza skóra może być nadwrażliwa na znajdujące się w nim silne detergenty (SLS/SLES), substancje konserwujące czy zapachowe, które podczas kontaktu z nią wywołują reakcję alergiczną (tzw. alergia kontaktowa). Drażniące składniki są również przyczyną naruszenia bariery hydrolipidowej skóry i jej mikroflory, a wszelkie zaburzenia w tym zakresie torują drogę dla poważniejszych schorzeń dermatologicznych.
Zastanówcie się również, czy czasem nie macie nawyku drapania głowy, który nieraz ma podłoże nerwicowe. Dotykając skóry, przenosicie na nią znajdujące się na dłoniach drobnoustroje i brud. Pojawiające się krosty na głowie swędzą, więc nawyk drapania jeszcze bardziej się wzmacnia. Powstaje błędne koło, które sprawia, że wygojenie zmian jest znacznie utrudnione.

Wypryski na skórze głowy i uciążliwy świąd to jednak objawy, które mogą mieć o wiele poważniejsze źródło. Dlatego jeśli problem nie ustępuje mimo zmian w pielęgnacji i wyeliminowania wspomnianych błędów, a wręcz nasila się, to konieczna jest wizyta u dermatologa. Specjalista dokładnie przyjrzy się skórze i ustali konkretną przyczynę krost, którą może być:
- Trądzik skóry głowy: Trądzik jest chorobą dermatologiczną o wielu obliczach i choć kojarzy się głownie z twarzą, dekoltem, plecami, to może występować również na owłosionej skórze głowy. Dotyczy nie tylko nastolatków, coraz częściej po raz pierwszy pojawia się dopiero po 30. roku życia. Sam z kolei również ma różne przyczyny, jednak na główny mechanizm składa się nieprawidłowa keratynizacja naskórka, namnażanie bakterii, nadmierne wydzielanie łoju.
- Zapalenie mieszków włosowych: Objawia się ropnymi krostkami o żółtawym zabarwieniu, które przebija wyrastający z mieszka włos, jego okolice są zaczerwienione, co świadczy o toczącym się stanie zapalnym. Zapalenie mieszków włosowych może mieć podłoże nieinfekcyjne lub infekcyjne. Najczęściej jednak odpowiadają za nie bakterie (np. gronkowiec).
- Łuszczyca skóry głowy: Łuszczyca to choroba, której przyczyny wciąż nie do końca są poznane, choć wiadomo, że istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne i autoimmunologiczne. Jest chorobą przewlekłą, niezakaźną (nie można się nią zarazić). Typowe są dla niej grudkowate wykwity, które pokrywają się srebrzystą łuską.
- Grzybica skóry głowy: Stan zapalny skóry głowy może mieć też podłoże grzybicze. Dla grzybicy typowe jest silne swędzenie, często też występują krostki. Za namnożenie się grzybów odpowiada m.in. kuracja antybiotykowa, spadek odporności organizmu, wyjałowienie skóry (zaburzenie jej mikroflory). Sprzyja jej także przegrzewanie głowy. Należy podkreślić, że grzybica jest zaraźliwa, dlatego należy unikać pożyczania grzebieni czy ręcznika.
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy: Objawia się silnym przetłuszczaniem włosów (łojotokiem), świądem, podrażnieniem skóry głowy i jej zaczerwienieniem, często też krostkami i strupami na głowie. To choroba o charakterze przewlekłym, nawracająca.
Dlaczego jeszcze swędzi skóra głowy? Świąd może występować bez towarzyszących mu krostek. W takim przypadku w diagnostyce należy uwzględnić również inne choroby skóry głowy, np. atopowe zapalenie skóry czy łupież.
Zobacz także: Pryszcze na głowie – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Bardzo swędzące grudki na skórze głowy u dziecka
Swędząca skóra głowy i krostki u dziecka to objawy, które mogą mieć podobne przyczyny. Już u małych dzieci może pojawić się łojotokowe zapalenie skóry głowy, u niemowląt z kolei do rzadkości nie należy trądzik noworodkowy, obejmujący również głowę. Skóra dzieci jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, dlatego tym bardziej może zareagować wypryskiem alergicznym na drażniącą substancję w płynie do kąpieli.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że – zwłaszcza u dzieci przedszkolnych – powszechnym problemem jest wszawica. W miejscu ugryzień wszy odczuwany jest silny świąd, mogą też pojawić się grudki i krostki. Nie można oczywiście zapomnieć o infekcji wirusowej, jaką jest ospa. Typowe są dla niej swędzące krosty, również na owłosionej skórze głowy.
Swędząca skóra głowy i krostki – jaki szampon?
Swędząca skóra głowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Unikajcie jej przegrzewania, zamiast więc suszyć włosy gorącym nawiewem, kierujcie na nie ciepły strumień powietrza z suszarki, a na koniec ustawcie na zimny. Na czas leczenia skóry najlepiej zrezygnujecie ze stosowania suchych szamponów i środków do stylizacji. Po umyciu głowy nie przetrzymujcie na niej zbyt długo owiniętego ręcznika, ponieważ zadziała on jak sauna i pobudzi gruczoły łojowe do pracy. Ulgę swędzącej skórze głowy przyniosą przede wszystkim delikatne szampony. Jaki powinien być szampon do swędzącej skóry głowy?
Wybierajcie szampony bez SLS/SLES, najlepiej też bez parabenów, silikonów, alkoholu, za to ze składnikami o działaniu kojącym i nawilżającym. W ich składzie szukajcie:
- naturalnych wyciągów ziołowych (np. z rumianku, pokrzywy, mydlnicy lekarskiej);
- łagodzącego panthenolu;
- ekstraktu z aloesu;
- wzmacniających witamin (głównie z grupy B, np. biotyny);
- kojącej i łagodzącej alantoiny;
- substancji zmiękczających i nawilżających, takich jak mocznik czy kwas mlekowy.
Pamiętajcie jednak, że jeśli krosty na skórze głowy mają przyczynę chorobową, o dobór odpowiedniego szamponu najlepiej poprosić dermatologa.

Zobacz także: Szampon na swędzącą skórę głowy z Rossmanna i Hebe [Ranking TOP 6 bez SLS]
Leczenie krost na skórze głowy i świądu
Leczenie swędzenia skóry głowy i krostek uzależnione jest od postawionej diagnozy. Jeśli odpowiada za nie grzybica, zalecone będą miejscowe preparaty przeciwgrzybicze, ale też szampony przeciwłupieżowe. W przypadku dużego nasilenia czasem konieczne jest włączenie leków doustnych.
Specjalistyczne szampony zawierające substancje złuszczające (np. kwas salicylowy), związki cynku czy selenu stosowane są z kolei przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy. W jego leczeniu stosuje się też np. leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy. Łuszczyca również jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie łagodzić jej objawy, prowadząc do remisji. Bardzo ważne jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry głowy. Stosowane są też środki z mocznikiem czy kwasem salicylowym.
Leczenie skóry głowy przy zapaleniu mieszków włosowych obejmuje najczęściej wdrożenie preparatów przeciwbakteryjnych, bo to właśnie bakterie w głównej mierze odpowiadają za rozwój stanu zapalnego w mieszku.
Bez względu na to, jaka jest przyczyna swędzenia skóry głowy, zawsze pamiętajcie o najważniejszej zasadzie: nie rozdrapujcie obecnych na niej krostek!
Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy i krostki
Domowe sposoby na swędzącą skórę głowy mogą okazać się pomocne, jednak traktujcie je wyłącznie jako dopełnienie kuracji zaleconej przez dermatologa. Zawsze upewnijcie się też, czy przy danym schorzeniu metody te będą dozwolone.
- płukanka octowa – będzie szczególnie przydatna wtedy, gdy pryszcze na skórze głowy i świąd związane są z zaburzeniami pH (pH skóry powinno być kwaśne), do jej wykonania wystarczy szklanka przegotowanej wody i dwie łyżki octu jabłkowego, taką mieszanką spłuczcie włosy na sam koniec mycia;
- olejek z drzewa herbacianego – najlepiej sprawdzi się przy trądziku skóry głowy, jest ceniony ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, kilka kropli dodajcie do porcji szamponu, ale możecie nakładać go też miejscowo (przed pierwszym użyciem wykonajcie test uczuleniowy);
- maska z sody oczyszczonej – soda łagodzi świąd i zmniejsza stan zapalny, wymieszajcie sodę i wodę, aby uzyskać gęstą papkę i nałóżcie ją na skórę głowy, spłuczcie dokładnie po około 10 minutach.