Reklama

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy są dwoma podstawowymi odmianami cellulitu, ale wyróżnia się też formę mieszaną, która łączy w sobie ich cechy. Cellulit wodny jest mniej zaawansowany i łatwiej się go pozbyć niż cellulitu tłuszczowego, któremu w najwyższym stadium nasilenia może nawet towarzyszyć ból i stan zapalny. Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – jak więc dokonać tego rozróżnienia?

Reklama

Spis treści:

  1. Jakie są rodzaje cellulitu?
  2. Przyczyny powstawania cellulitu wodnego
  3. Przyczyny powstawania cellulitu tłuszczowego
  4. Jak wygląda cellulit wodny?
  5. Jak wygląda cellulit tłuszczowy?
  6. Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy: jak rozpoznać odmianę cellulitu?
  7. Jak pozbyć się cellulitu wodnego?
  8. Jak pozbyć się cellulitu tłuszczowego?

Jakie są rodzaje cellulitu?

Cellulit, w terminologii medycznej nazywany lipodystrofią, to schorzenie tkanki podskórnej, które może dotyczyć również mężczyzn, jednak zdecydowanie najczęściej zmagają się z nim kobiety. Szacuje się, że cellulit to problem nawet 80 proc. z nich!

Cellulit lokalizuje się głównie na udach, pośladkach, brzuchu, ale nierzadko obejmuje też łydki czy ramiona. W pozbyciu się „pomarańczowej skórki” ważnym krokiem jest ustalenie, z jakim rodzajem cellulitu macie do czynienia. Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany cellulitu: cellulit wodny (obrzękowy) i cellulit tłuszczowy (lipidowy).

W zależności od stopnia nasilenia widocznych na ciele zmian wyróżnia się także cztery stadia zaawansowania cellulitu:

  • I stadium – zmiany są słabo dostrzegalne, pojawiają się dopiero po mocniejszym uciśnięciu skóry, na tym etapie macie do czynienia najczęściej właśnie z cellulitem wodnym;
  • II stadium – skóra jest wyraźnie mniej jędrna, pofałdowania widoczne są bez uciskania fałdu skóry, np. w pozycji stojącej, tu już cellulit wodny przekształca się w cellulit tłuszczowy;
  • III stadium – na tym etapie nierówności i grudki dostrzegalne są gołym okiem i widoczne są na skórze niezależnie od pozycji ciała;
  • IV stadium – to najbardziej zaawansowany stopień cellulitu, zmianom nierzadko towarzyszy ból podczas dotykania skóry, może też rozwinąć się stan zapalny, na tym etapie sama pielęgnacja nie wystarczy, konieczne jest leczenie pod okiem specjalisty.

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

Cellulit wodny jest nazywany cellulitem twardym lub obrzękowym. W jego przypadku waga i wiek nie mają znaczenia i często występuje nawet u bardzo szczupłych osób. Cellulit wodny powstaje, gdy w organizmie zatrzymywana jest woda i produkty uboczne metabolizmu. Skutkiem tego są obrzęki, które „wypychają” wodę, limfę i tłuszcz w kierunku zewnętrznych warstw skóry, tworząc pofałdowania i nierówności.

Przyczyn cellulitu wodnego należy szukać też w zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych, która związana jest między innymi z typowym dla kobiet wysokim poziomem estrogenów. W efekcie płyny fizjologiczne „przeciekają” przez ścianki naczyń i gromadzą się w przestrzeni międzykomórkowej. Wpływ hormonów da się wyraźnie zauważyć w czasie poprzedzającym menstruację. Zdarza się, że właśnie wtedy dochodzi do nasilenia cellulitu wodnego.

Zatrzymywanie wody w tkankach przy cellulicie wodnym to konsekwencja:

  • siedzącego trybu życia,
  • braku aktywności fizycznej,
  • noszenia butów na wysokim obcasie,
  • noszenia zbyt obcisłych ubrań,
  • długich gorących kąpieli lub korzystania z solarium,
  • diety bogatej w sól,
  • picia zbyt małej ilości wody,
  • stosowania antykoncepcji hormonalnej.
RUNSTUDIO

Przyczyny powstawania cellulitu tłuszczowego

Cellulit tłuszczowy (lipidowy) powstaje jako efekt nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej i zaburzenia procesu jej spalania, czyli lipolizy. Dochodzi wtedy do przerostu adipocytów (komórek tłuszczowych) gromadzących kwasy tłuszczowe. Powiększone adipocyty uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, czego konsekwencją jest zmniejszony dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanek oraz wolniejsze oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii.

Cellulit lipidowy to tak naprawdę konsekwencja nieleczenia cellulitu wodnego. Jeśli odpowiednie działania zostaną podjęte już na etapie cellulitu obrzękowego, można zapobiec przekształceniu się go w cellulit lipidowy.

Powstawaniu cellulitu tłuszczowego sprzyjają podobne czynniki jak w przypadku wodnej odmiany „pomarańczowej skórki”. W tym przypadku jednak kluczowe jest nieprawidłowe BMI ciała, czyli obecność nadwagi lub otyłości. Liczba komórek tłuszczowych w organizmie jest niezmienna, jednak na skutek gromadzenia tłuszczu dochodzi do ich rozrostu, ucisku okolicznych tkanek i powstania zagłębień i grudek.

Staras

Jak wygląda cellulit wodny?

Dla cellulitu wodnego typowe są pofałdowania i nierówności widoczne głównie po ściśnięciu skóry. Czasami towarzyszą im także żylaki, opuchlizna, uczucie ciężkości. Cellulit wodny często lokalizuje się w dość nietypowych miejscach: wokół kostek, w okolicach kolan, łydek, a dopiero później „rozrasta się” na inne partie ciała.

Jak wygląda cellulit tłuszczowy?

Cellulit tłuszczowy to dolegliwość dotycząca osób z nadwagą. Ten rodzaj „pomarańczowej skórki” najczęściej pojawia się więc w tych miejscach, w których najłatwiej odkłada się nadmiar tłuszczyku, a więc na biodrach, brzuchu, pośladkach i udach.

Najczęściej jest on widoczny nawet bez uciskania skóry, a w odróżnieniu od cellulitu wodnego w dotyku sprawia wrażenie bardziej „luźnego”, mnie zbitego. Typowe są dla niego nie tylko pofałdowania, ale też charakterystyczne „dziurki” w skórze. W zaawansowanym stadium cellulit lipidowy może być również bolesny podczas dotyku.

Zobacz także: Cellulit na pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy: jak rozpoznać odmianę cellulitu?

Jeśli zmagacie się z „pomarańczową skórką”, na pewno zadajecie sobie pytanie, jak rozpoznać rodzaj cellulitu. Ważną sugestią będzie już sam fakt, czy macie szczupłą sylwetkę czy raczej wasze BMI wskazuje na nadwagę bądź otyłość.

Jeśli jesteście szczupłe, a dodatkowo zauważacie u siebie skłonność do obrzęków, szczególnie w drugiej połowie cyklu, to możecie być niemal pewne, że macie do czynienia z cellulitem wodnym. Na taką diagnozę wskazywać będzie też to, że pofałdowania na skórze stają się widoczne dopiero po jej uciśnięciu.

Jeśli natomiast macie nadwagę lub otyłość, cellulit widoczny jest „gołym okiem” i najbardziej nasilony jest on na pośladkach i udach, to najprawdopodobniej jest to cellulit tłuszczowy. Prawda jest jednak taka, że sporo kobiet ma do czynienia z jednym i z drugim rodzajem cellulitu równocześnie, wtedy mówimy o cellulicie mieszanym.

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Chcąc pozbyć się cellulitu wodnego, dobrze jest nie tylko zacząć uprawiać sport (energiczne spacery na początek wystarczą), ale też z uwagą przyjrzeć się swoim posiłkom. Czy przypadkiem nie ma w nich zbyt wiele soli, odpowiedzialnej za zatrzymywanie wody w organizmie? Żeby zmniejszyć jej spożycie, trzeba nie tylko rozstać się z solniczką, ale też ograniczyć spożywanie bogatych w nią potraw, czyli:

  • wędlin,
  • serów (żółtych, topionych, typu feta),
  • kostek rosołowych,
  • keczupu,
  • konserw rybnych.

Oprócz zdecydowanego ograniczenia spożywanej soli, powinno się także przy cellulicie wodnym wprowadzić do diety duże ilości błonnika, wypijać dziennie przynajmniej dwa litry wody oraz regularnie popijać herbatę z pokrzywy, która działa moczopędnie i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Lepiej też zrezygnować z kawy i alkoholu.

Popularnym sposobem radzenia sobie z cellulitem wodnym jest masaż bańką chińską, który bez trudu wykonacie samodzielnie. Bańka chińska „naśladuje” masaż próżniowy, pobudzając krążenie krwi i limfy i ułatwiając usuwanie z organizmu toksyn i nadmiaru wody. Wyraźnie też ujędrnia skórę. Pamiętajcie, żeby przeprowadzać go po rozprowadzeniu olejku, który ułatwi przesuwanie bańki.

Solovyova

W walce z tym rodzajem „pomarańczowej skórki” doskonale sprawdza się także profesjonalne zabiegi na cellulit, np. drenaż limfatyczny oraz endermologia.

Widoczność cellulitu wodnego zmniejsza także stosowanie balsamów antycellulitowych zawierających składniki stymulujące cyrkulację i redukujące obrzęki. Dostępne w sklepach kosmetyki antycellulitowe nie są jednak dedykowane konkretnemu rodzajowi cellulitu. Działają one kompleksowo na wszystkie najważniejsze przyczyny jego powstawania. Najczęściej zawierają:

Jak pozbyć się cellulitu tłuszczowego? żet>

Zarówno dieta, jak i ruch są najskuteczniejszą bronią w walce z cellulitem tłuszczowym. Szybkie spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i zmniejszenie widoczności cellulitu lipidowego zapewni trening interwałowy i trening cardio. Jednak efekty tego rodzaju ćwiczeń zobaczycie tylko pod warunkiem, że przejdziecie równocześnie na zdrową dietę, w której nie zabraknie błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych. żet>

Żeby zmniejszyć widoczność cellulitu tłuszczowego, powinno się wprowadzić do swojego jadłospisu: żet>

  • oleje roślinne tłoczone na zimno (np. oliwę z oliwek), żet>
  • ryby morskie, żet>
  • orzechy, żet>
  • pełnoziarniste pieczywo, żet>
  • kasze, żet>
  • najlepiej surowe owoce i warzywa. żet>

W przypadku cellulitu tłuszczowego sprawdzi się na pewno endermologia, która prowadzi między innymi do nasilenia lipolizy, czyli enzymatycznego procesu rozkładu tkanki tłuszczowej. Innym zabiegiem zalecanym przy cellulicie tłuszczowym jest karboksyterapia, podczas której dochodzi do uszkodzenia komórek tłuszczowych, poprawienia krążenia, dotlenienia skóry oraz zintensyfikowania produkcji odpowiedzialnego za jej elastyczność kolagenu. żet>

Podobnie jak w przypadku cellulitu wodnego do codziennej rutyny pielęgnacyjnej należy wprowadzić nakładanie kremu antycellulitowego oraz systematyczny masaż. Możecie sięgnąć po wspomnianą już bańkę chińską, ale świetnie sprawdzi się też drewniany masażer antycellulitowy, którego wypustki pomogą rozbić tłuszczowe grudki.żet>

żet>żet>

Reklama

żet>żet>

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane