Jak nakładać płatki pod oczy, żeby uzyskać najlepsze efekty?
To, jak nakładać płatki pod oczy, jest równie ważną kwestią, co wybór odpowiedniego rodzaju płatków. Zawsze należy aplikować je na oczyszczoną skórę, żeby zawarte w nich substancje aktywne mogły bez trudu wniknąć. Płatki warto schładzać w lodówce, wtedy bezlitośnie rozprawią się z cieniami i opuchlizną wokół oczu! Wyjaśniamy, jakie są rodzaje płatków oraz kiedy, w jaki sposób i jak często ich używać.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Płatki pod oczy potrafią zdziałać prawdziwe cuda i niejednokrotnie już od razu po użyciu widać różnicę w wyglądzie delikatnej skóry okolic oczu. Możecie stosować je okazjonalnie, kiedy zależy wam na usunięciu oznak zmęczenia czy niewyspania, albo włączyć na stałe do rutyny pielęgnacyjnej, np. jako element walki z utratą jędrności skóry. Sprawdźcie, jak nakładać płatki pod oczy, żeby rzeczywiście zauważyć efekty.
Spis treści:
- Czym są płatki pod oczy?
- Jakie są rodzaje płatków pod oczy?
- Jakie są korzyści z nakładania płatków?
- Jak nakładać płatki pod oczy krok po kroku?
- Kiedy nakładać płatki: rano czy wieczorem?
- Jak często nakładać płatki na okolice oczu?
- Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania płatków?
- Czym są wielorazowe płatki pod oczy?
- Jak zrobić płatki pod oczy?
Czym są płatki pod oczy?
Płatki pod oczy upowszechniły się wraz ze wzrostem popularności na koreańskie kosmetyki i koreańską, wieloetapową pielęgnację. Już sama ich nazwa doskonale odzwierciedla to, czym są: to płatki o kształcie idealnie dopasowanym właśnie do okolic oczu. Wykonane są z materiału, który obficie nasączony jest pielęgnującą esencją, o składzie odpowiadającym na potrzeby delikatnej skóry. A jej potrzeby są bez wątpienia wyjątkowe, bo skóra okolic oczu jest bardzo cienka, niemal pozbawiona gruczołów łojowych (a przez to i ochronnej bariery hydrolipidowej) oraz z wyjątkowo cienką podskórną tkanką tłuszczową. Dlatego to właśnie okolice oczu są szczególnie podatne na odwodnienie i podrażnienia. Wokół oczu też w pierwszej kolejności uwidaczniają się oznaki starzenia w postaci zmarszczek mimicznych.
Płatki pod oczy zapewniają silniejsze działanie niż standardowe kremy. Bardziej trafne będzie porównanie ich do serum pod oczy lub maseczki, a więc kosmetyku, który działa intensywniej i ma bardziej skoncentrowany skład. Dlatego nawet jeśli pamiętacie o codziennym wklepaniu dobrego kremu pod oczy, warto do pielęgnacji włączyć również płatki.
Jakie są rodzaje płatków pod oczy?
Płatki pod oczy można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Wyróżnia się więc:
- żelowe lub hydrożelowe płatki pod oczy – uformowane są ze specjalnej hydrożelowej masy;
- płatki pod oczy z celulozy – wykonane są z materiału z biocelulozy, przypominają więc bardziej tkaninę niż żelowy kompres.
W sklepach natkniecie się też na kolagenowe płatki pod oczy. Warto jednak wiedzieć, że to nic innego jak płatki hydrożelowe, jednak ich nazwa bierze się stąd, że głównym (lecz zwykle niejedynym) składnikiem jest właśnie odmładzający i przeciwstarzeniowy kolagen.
Zobacz także: Żelowe płatki pod oczy - TOP 5 hitów, które polecają Wizażanki

Jakie są korzyści z nakładania płatków?
Po nałożeniu na skórę uwalniane są z płatków zawarte w nich substancje aktywne, a wnikanie dodatkowo ułatwia ciepło ciała. Płatki hydrożelowe i żelowe mają również taką zaletę, że działają jak swego rodzaju okluzja. „Zamykają” pod sobą esencję i zapobiegają jej odparowywaniu ze skóry, co w znacznym stopniu odpowiada za to, że efekty działania płatków widoczne są nieraz natychmiastowo po ich użyciu. Jeśli płatki przed nałożeniem schłodzicie w lodówce (nie zamrażalniku!), zlikwidują oznaki zmęczenia: zredukują cienie i obrzęki, czyli worki pod oczami.
Konkretne działanie płatków uzależnione jest głównie od tego, co zawiera esencja, którą są nasączone. Bardzo często jest to wspomniany kolagen, który poprawia jędrność skóry. Dlatego warto włączyć go do pielęgnacji już od około 30. roku życia, kiedy to rozpoczyna się proces starzenia skóry i stopniowo następuje degradacja zawartego w niej naturalnego kolagenu. Na liście składników znajduje się jednak całkiem sporo innych substancji, które są równie istotne w pielęgnacji okolicy oczu. Jakie konkretnie?
- nawilżające i łagodzące, np. kwas hialuronowy, aloes, alantoina, panthenol;
- ujędrniające i przeciwzmarszczkowe, np. retinol, peptydy;
- antyoksydacyjne, np. witamina E, ekstrakt z zielonej herbaty;
- rozjaśniające, np. witamina C,
- poprawiające krążenie i niwelujące cienie, np. kofeina.
W zależności więc od tego, jakie efekty działania płatków pod oczy chcecie uzyskać, dobierzcie te o składzie dopasowanym do waszych potrzeb. Jeśli chcecie wygładzić zmarszczki wokół oczu, sięgajcie po płatki ze składnikami ujędrniającymi. Jeśli natomiast skóra jest sucha i odwodniona, niezastąpione będą te ze składnikami nawilżającymi.
Zobacz także: Cienie pod oczami – przyczyny i jak się ich pozbyć? Kremy, domowe sposoby i zabiegi
Jak nakładać płatki pod oczy krok po kroku?
Kiedy już wybrałyście konkretny produkt, pora na upewnienie się, jak nakładać płatki pod oczy. Nie jest to skomplikowane zadanie, jednak warto znać najważniejsze zasady, żeby uniknąć błędów, które utrudnią skorzystanie w pełni z ich właściwości. Jak stosować płatki krok po kroku?
- Wykonajcie demakijaż oczu. Jest to najważniejszy krok, ponieważ obecny na skórze makijaż czy zanieczyszczenia ograniczą wchłanianie składników aktywnych.
- Wyjmijcie płatki z opakowania i nałóżcie je na skórę, dopasowując kształtem do okolic oczu. Lekko dociśnijcie, żeby płatki trzymały się na miejscu. Jeśli jednak spadają, najlepiej położyć się, zapewniając sobie chwilę relaksu.
- Zapoznajcie się z zaleceniami producenta co do czasu, przez jaki płatki mają pozostać na skórze. Najczęściej jest to jednak około 15-20 minut.
- Po zdjęciu płatków nie usuwajcie resztek esencji, lecz wklepcie ją palcami.

Kiedy nakładać płatki: rano czy wieczorem?
Jedna z najczęściej pojawiających się wątpliwości to ta, o jakiej porze najlepiej stosować płatki. Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli traktujecie je po prostu jako element pielęgnacji skóry wokół oczu, możecie to robić wieczorem, przed snem. Jeśli natomiast zależy wam przede wszystkim na zmniejszeniu cieni i opuchlizny po nocy, to oczywiście należy nałożyć je o poranku.
Jak często nakładać płatki na okolice oczu?
Częstotliwość nakładania płatków również jest kwestią w znacznej mierze indywidualną. Możecie traktować je jako tzw. zabieg bankietowy i stosować przed wielkim wyjściem, żeby poprawić wygląd okolic oczu. Zmagacie się ze wspomnianymi cieniami i workami? Możecie nakładać je nawet codziennie, jako jeden z etapów porannej pielęgnacji. Jeśli zależy wam na widocznych efektach w zakresie ujędrnienia czy nawilżenia, to z pewnością warto nakładać płatki nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania płatków?
Użycie płatka nie wiąże się z ryzykiem innym niż w przypadku kremów pod oczy. Trzeba więc po prostu uważać, żeby esencja nie dostała się do oczu, ponieważ mogłaby wywołać pieczenie czy podrażnienie. Dlatego nie nakładajcie płatków tuż przy samej linii dolnych rzęs, lecz w odległości np. 0,5 cm. Jak każdy kosmetyk również i płatki mogą wywołać reakcję alergiczną, ale to już kwestia bardzo indywidualna.
Czym są wielorazowe płatki pod oczy?
Warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju płatków, a mianowicie o płatkach wielorazowych. Zdecydowana większość tego typu produktów jest jednorazowa, a więc po użyciu nie nadają się już do ponownego nałożenia. Inaczej jest z płatkami wielorazowymi, ale też nieco inna jest zasada ich działania. Płatki te nie są nasączone esencją, a wykonane są np. z silikonu medycznego. W ich przypadku działanie opiera się gównie na wspomnianej okluzji.
Jak poprawnie nakładać płatki pod oczy wielorazowe? Po oczyszczeniu trzeba wklepać w okolice oczu wybrany krem czy serum i na to dopiero zaaplikować płatki. Nie działają one więc w ten sposób, że uwalniają składniki aktywne, lecz ułatwiają wchłanianie substancji zawartych w rozprowadzonych pod nimi kosmetykach.
Jak zrobić płatki pod oczy?
Na koniec warto wspomnieć, że nawilżające czy kojące płatki pod oczy możecie przygotować też samodzielnie. Płatek kosmetyczny przetnijcie na pół i obie połówki namoczcie w naparze z herbaty czy w soku odciśniętym ze startego ogórka. Nałóżcie na skórę i pozostawcie na około 20 minut.