Komedogenność kosmetyków. Co to jest i które kosmetyki oraz oleje zapychają skórę?
Komedogenność kosmetyków to po prostu skłonność kosmetyku do zapychania porów skóry i możliwość powstawania zaskórników. Najczęściej wysoką skalę komedogenności mają produkty z zawartością olejów. Sprawdźcie, jak dobrać odpowiednie kosmetyki i oleje do skóry, a jakich produktów unikać.

W opisach kosmetyków do pielęgnacji (ale nie tylko) często pojawia się informacja, czy jest on komedogenny czy nie. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie: co to znaczy, że coś jest komedogenne? Mówiąc w dużym skrócie - komedogenność oznacza skłonność produktu do zapychania skóry, przez co pojawiają się na niej zaskórniki lub trądzik. Sprawdźcie, jakie składniki mogą obciążać skórę, kto musi ich unikać i jakie oleje zapychają cerę.
Spis treści:
- Czym jest komedogenność? Skala komedogenności
- Komedogenność kosmetyków - jak rozpoznać, że produkt zapycha skórę?
- Składniki komedogenne w kosmetykach
- Składniki niekomedogenne w kosmetykach
- Oleje komedogenne i niekomedogenne
- Produkty komedogenne - kto musi ich unikać?
- Niekomedogenne kremy do twarzy - top 3
- AA, Pink Aloes, intensywnie nawilżający krem-żel na dzień
- Neutrogena, Hydro Boost, gel-cream
- Mixa, Hyalurogel, krem intensywnie nawilżający
Co to jest komedogenność? Skala komedogenności
Komedogenność kosmetyków to kwestia szczególnie ważna, jeśli mamy cerę tłustą, mieszaną, ze skłonnością do zaskórników czy trądzikową. Składnik komedogenny to taki, który blokuje ujścia gruczołów łojowych, powodując zapychanie się porów skóry mieszaniną kosmetyku, brudu i sebum. Skutkiem tego są zaskórniki, wągry, pryszcze, wypryski i inne niedoskonałości cery. Poziom komedogenności określa się w 5-stopniowej skali gdzie 0 - produkty lekki, niezapychający, 5 - wysoce komedogenny produkt, bardzo ciężki, szybko zatykający pory.

Komedogenność produktów - jak rozpoznać, że dany kosmetyk zapycha skórę?
Tak jak w przypadku niemal wszystkich właściwości kosmetyków, tak samo komedogenność to rzecz dość względna. Żeby móc rzetelnie ocenić, czy produkt faktycznie zapcha ci cerę, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Sprawdź listę składników (INCI) kosmetyku i poszukaj na niej substancji komedogennych. Im jest ich więcej, tym bardziej pewne jest to, że produkt zatka pory skóry. Ważna jest też pozycja danego składnika na liście. Im wyżej, tym prawdopodobieństwo zaskórnikotwórczości jest większe.
No dobrze, masz produkt, na liście trzy substancje, które mogą powodować zapychanie, a mimo to kosmetyk wciąż może nie być komedogenny. Jak to możliwe? Jeśli jest to produkt, który pozostaje na skórze tylko przez chwilę, np. żel pod prysznic, to nie zdąży on zablokować ujścia gruczołów. Spłukując go po kilku minutach, zapobiegasz komedogenności.
Najbardziej zaskórnikotwórcze są te produkty, które przez długi czas wchodzą w kontakt ze skórą, czyli wszelkie kremy, balsamy, serum, olejki pielęgnacyjne itp.
Składniki komedogenne w kosmetykach
Teraz już wiesz, jak ocenić, czy dany produkt ma właściwości zaskórnikotwórcze i warto uważać wprowadzając go do do pielęgnacji skóry. Ale jakich składników szukać w produktach, by móc taką ocenę przeprowadzić? Oto lista wysoce komedogennych składników, który najlepiej jest unikać, a przynajmniej bardzo na nie uważać. Ich częsty kontakt z naszą skórą to prosta droga do wyprysków, zmian trądzikowych, zaskórników i innych stanów zapalnych.
- Parafina (Parafinum, Parafinum Liquidum)
- Wazelina (Petrolatum)
- Silikony (np. Dimethicone – dimetikon)
- Lanolina (Lanolin)
- Stearynian butylu (Butyl Stearate)
- Palmitynian/ Mirystynian izopropylu (Izopropyl Palmitate/ Myristate)
- Masło kakaowe (Cocoa Butter)
- Karbomer (Carbomer)
- Ekstrakt z alg (Algae Extract)
- SLS (Sodium Laureth Sulfate)
- Kwasy tłuszczowe i ich pochodne (np. Isopropyl Myristate)

Składniki niekomedogenne w kosmetykach
Załóżmy, że masz cerę tłustą i mierzysz się z wieloma zmianami trądzikowymi. Wysoce komedogenne produkty nie będą więc dla ciebie odpowiednie i powinnaś/powinieneś szukać pielęgnacji, która ma w składzie jak najmniej zapychających elementów, ale jednocześnie dobrze odżywi twoją skórę. Oto lista najpopularniejszych niekomedogennych składników, których warto szukać w kosmetykach. Są lekkie, szybko się wchłaniają, nie pozostawiają tłustej warstwy i pozwalają skórze oddychać.
- Kwas hialuronowy (Hyaluronic acid)
- Ceramidy (np. Niacin - niacyna)
- Witaminy C i E (np. Ascorbic Acid, Tocopherol)
- Koenzym Q10 (Ubiquinone)
- Resweratrol (Resveratrol)
- Pantenol (Panthenol)
- Alantoina (Allantoin)
- Cynk (np. Zinc Sulfate)
- Kwas mlekowy (Lactic Acid)
- Arginina (Arginine)
Oleje komedogenne i niekomedogenne
Kiedy mowa o komedogenności, najczęściej pojawia się temat naturalnych olejów i maseł. Jako że z zasady są to produkty o dość tłustej, ciężkiej konsystencji, większość osób z góry zakłada, że będą one zapychające i nieodpowiednie np. dla cery trądzikowej. To błąd! Oleje i masła, tak samo jak wszystkie inne składniki możemy podzielić na dwie grupy - komedogenne i niekomedogenne.
Weźmy na przykład olej ze słodkich migdałów. To produkt, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, odżywiając ją i tworząc barierę ochronną. Należy do grupy olejów schnących, czyli tych, które po rozprowadzeniu na skórze nie zostawiają tłustego filmu, a całkowicie się wchłaniają. Z kolei olej z ogórecznika przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, a olejek rycynowy oczyszcza skórę, co czyni ten olej idealnym składnikiem dla skóry skłonnej do wyprysków i problemów z łojem. Jak widzisz, wystarczy dobrać olej odpowiedni do każdego z rodzajów skory.

W poniższej tabelce przedstawiamy najpopularniejsze oleje wykorzystywane w pielęgnacji z podziałem na odpowiednie grupy.
Produkty komedogenne - kto musi ich unikać?
Ustaliliśmy już, które składniki są "niebezpieczne" jeśli chodzi o zaskórnikotwórczość i które nie powinny budzić naszego zaniepokojenia. Przejdźmy teraz to jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii. Kto w ogóle powinien szczególnie zwracać uwagę na komedogenne składniki w kosmetykach?
Nie zdziwimy cię pewnie mówiąc, że "to zależy". Preferencje naszej skóry i jej pielęgnacja to kwestia bardzo indywidualna. To, co sprawdzi się osobie cierpiącej na przesuszenie skóry i potrzebującej bardzo głębokiego odżywienia i bariery ochronnej, niekoniecznie będzie odpowiednie dla cery tłustej, wymagającej regularnego złuszczania skóry twarzy i tylko lekkiego jej nawilżenia. Dobór stosownej pielęgnacji powinien być kierowany własnymi obserwacjami kondycji skóry i poradami dermatologa lub kosmetologa, który wie, czego potrzebuje poszczególny typ skóry.
Pamiętaj też, że jednorazowe zastosowanie komedogennego oleju czy produktu na twarz nie sprawi od razu, że przez najbliższe miesiące będziesz walczyć z uporczywymi zaskórnikami czy pryszczami. Zapychanie porów to proces następujący zazwyczaj dopiero po kilku-kilkunastu regularnych zastosowaniach danego składnika. Ale to oczywiście też jest kwestią indywidualną. Są osoby, które doświadczają "zapchania" już po pierwszym użyciu jakiegoś kosmetyku.
Niekomedogenne kremy do twarzy - top 3
Dalej nie wiesz, jaką pielęgnację wybrać, by uniknąć produktów, które mają działanie komedogenne? Przedstawiamy przykład trzech kremów zapewniających nawilżenie, które są odpowiednie dla każdej skóry. Mają w sobie najmniej komedogenne składniki, które pielęgnują, są lekkie i nie zapychają.
AA, Pink Aloes, Intensywnie nawilżający krem-żel na dzień
AA Pink Aloes krem-żel na dzień to supernawadniający i regenerujący ekstrakt z różowego aloesu, wzmocniony wygładzającym działaniem kwasu hialuronowego oraz odżywczymi właściwościami trehalozy, zamknięty w postaci intensywnie nawilżającego żelowego kremu na dzień. Nie zawiera lanoliny, ani innych składników zaskórnikotwórczych i ma lekką konsystencję, która natychmiast się wchłania.

Wizażanki dają mu ocenę 4,5/5. Doceniają jego lekkość, błyskawiczny efekt nawilżenia i ulgi oraz przyjemny zapach.
Jak dla mnie jest to bardzo przyjemny kremik. Szybko się wchłania i naprawdę nawilża. Nie zauważyłam też żeby zapychał, zawsze zostawia fajną buzię. Ma super kolor (różowy MariaDescubre
Neutrogena, Hydro Boost, Gel-cream
Nawilżający żel-krem Neutrogena Hydroboost to ukojenie dla skóry suchej i bardzo suchej, potrzebującej natychmiastowego nawodnienia. Bazując na działaniu kwasu hialuronowego, chroni barierę naskórkową oraz stopniowo uwalnia składniki nawilżające wtedy, kiedy skóra tego potrzebuje. Lekka, beztłuszczowa formuła. Nie zatyka porów.

Wizażanki oceniają ten kosmetyk na 4,5/5. Aż 74 proc. z nich przyznaje, że kupi ten krem ponownie. Za jego największe zalety uznają wydajność, szybkie wchłanianie się i ukojenie suchej cery.
Moja skłonna do podrażnień i wrażliwa skóra, po tym kremie jest ukojona, nawilżona i gładka. Nie podrażnia i nie uczula. Jest też dość wydajny – opakowanie starczyło mi na 2 miesiące codziennego stosowania. Bez problemu można go stosować pod makijaż, nic się nie zważy
- ocenia ajatakanieuczesana
Mixa, Hyalurogel, krem intensywnie nawilżający
Lekki krem intensywnie nawilżający od Mixa to to kosmetyk stworzony dla osób o skórze wrażliwej, która wykazuje oznaki odwodnienia odpowiedzialne za jej zmęczenie, spadek elastyczności i utratę blasku. Mixa Hyalurogel dostarcza i utrzymuje nawilżenie skóry przez 24 godziny, dzięki formule wzbogaconej w kwas hialuronowy. Jest niekomedogenny, nie zapycha porów i nie powoduje powstawania zaskórników.

Od Wizażanek dostał ocenę 4,2/5. Aż 94 osoby uznały go za swój hit. Wymieniając jego zalety najczęściej wspominają o lekkiej konsystencji, braku barwników i parabenów i szybkim wchłanianiu się.
Mam cerę mieszaną, tłustą w strefie T i suchą na policzkach, ale jest także wrażliwa, a więc odpowiednie nawilżenie to podstawa. Krem jest lekki, szybko się wchłania oraz nie pozostawia tłustego filmu, a odpowiednio nawilża co przy cerze mieszanej jest bardzo ważne
- pisze Lalovaa30