Reklama

Olej z orzechów laskowych spożywany na zimno reguluje poziom cholesterolu we krwi, ale równie często znajdziecie go w składzie kosmetyków do twarzy, balsamów do ciała czy masek na włosy. To dlatego, że jest bogaty między innymi w witaminę A, C,E czy witaminę D. Olej wzmacnia barierę ochroną skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek i głęboko odżywia. W dodatku jest bardzo tani, bo kupicie go już od 20 zł w aptekach czy sklepach spożywczych.

Reklama

Spis treści:

  1. Jakie właściwości ma olej z orzechów laskowych?
  2. Zastosowanie oleju z orzechów laskowych
  3. Jak stosować olej z orzechów laskowych?
  4. Jak wybrać najlepszy olej z orzechów laskowych?
  5. Jak przechowywać olej z orzechów laskowych?
  6. Olej z orzechów laskowych na twarz
  7. Olej z orzechów laskowych na włosy
  8. Masaż olejem orzechowym
  9. Olej z orzechów laskowych - cena

Jakie właściwości ma olej z orzechów laskowych?

Olej z orzechów laskowych jest wytwarzany w procesie tłoczenia na zimno wyłuskanych orzechów laskowych. Najbardziej wartościowy jest olej nierafinowany, który jest odrobinę mętny. Właśnie takiego oleju z orzechów laskowych należy szukać, niezależnie od tego, czy chcemy go jeść, czy też aplikować na skórę lub włosy. Znajdziemy w nim bowiem:

  • duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. oleinowy, linolowy, linolenowy)
  • nasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas palmitynowy),
  • witaminę A,
  • witaminę C,
  • witaminę E,
  • witaminę D,
  • kwas foliowy,
  • kwas pantotenowy (witaminę B5),
  • ryboflawinę (witaminę B2),
  • tiaminę (witaminę B1),
  • niacynę (witaminę B3),
  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • fosfor,
  • żelazo,
  • kobalt,
  • cynk,
  • sód.

Zastosowanie oleju z orzechów laskowych

Olej z orzechów laskowych jest nie tylko bardzo przydatny w kuchni, ale również często spotkacie go wśród składników w produktach pielęgnacyjnych i to zarówno do twarzy, jak i włosów. Zawdzięcza on to swoim właściwościom - działa on antyoksydacyjnie, opóźniając procesy starzenia się, wspomaga regenerację skóry i włosów, utrzymuje ich dobre nawilżenie, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, zmniejsza jej przetłuszczanie się, ale też uszczelnia naczynia krwionośne.

Jak stosować olej z orzechów laskowych?

Olej laskowy dobrze wchłania się w skórę. Jednak ze względu na jego komedogenność, czyli wysokie ryzyko zapchania porów, odradza się stosowanie go na twarz w czystej postaci. Najlepiej jest wymieszać go z innymi olejami.

Jeśli nie macie skłonności do zapychania się porów, możecie stosować olej z orzechów laskowych bezpośrednio na skórę, aby zapewnić sobie jeszcze lepsze wnikanie składników do głębszych warstw skóry. Olej świetnie sprawdzi się do masażów bańką chińską. Po olej z orzechów laskowych możecie też sięgać przy olejowaniu włosów w połączeniu np. z żelem aloesowym w formie mokrego podkładu.

Jak wybrać najlepszy olej z orzechów laskowych?

Przy wyborze oleju z orzechów laskowych powinniście kierować się przede wszystkim terminem jego wytłoczenia - ten robiony na świeżo będzie zawierać najwięcej odżywczych składników. Stawiajcie też na olej z zimnego tłoczenia - przy procesie jego wytwarzania temperatura nie powinna być wyższa niż 40 stopni. Unikajcie olejów niefiltrowanych i nieoczyszczonych, a także tych w jasnych butelkach. Zapytajcie również o sposób przechowywania oleju - powinien znajdować się w chłodnym miejscu, najlepiej lodówce ze stałą temperaturą.

Jak przechowywać olej z orzechów laskowych?

Olej laskowy powinien być trzymany w chłodnym pomieszczeniu ze stałą temperaturą lub w lodówce. Unikajcie również wystawiania go na działanie promieni słonecznych. Nie należy go również podgrzewać! Zawracajcie uwagę na termin ważności zalecony przez producenta. Jeśli dodajecie oleju z orzechów laskowych do innych kosmetyków, to pamiętajcie, że zmienia się również ich świeżość oraz sposób przechowywania.

Olej z orzechów laskowych na twarz

Osobom z cerą mieszaną i cerą tłustą polecamy dodać olej z orzechów laskowych do oleju jojoba lub oleju konopnego oraz – żeby wzmocnić jego działanie przeciwzaskórnikowe – wymieszać go z kilkoma kroplami olejku eterycznego (z drzewa herbacianego, cedrowym lub lawendowym). Za to posiadaczki cery suchej lub dojrzałej mogą używać oleju z orzechów laskowych razem z olejem arganowym.

Olej laskowy stosowany na skórę sprawi, że będzie ona bardziej elastyczna i sprężysta, lepiej nawilżona, mniej zaczerwieniona oraz mniej przetłuszczająca się

Zobacz także: Olejek różany – właściwości i zastosowanie. Jak działa na twarz, włosy i ciało?

Olej z orzechów laskowych na włosy

Olej z orzechów laskowych może być używany do olejowania włosów i wmasowywany w skórę głowy. Tak stosowany, wzmacnia włosy oraz zapobiega ich puszeniu się. Może jednak przy okazji nadmiernie je obciążać, dlatego odradzamy jego używania posiadaczkom włosów cienkich, a pozostałym radzimy mieszać go z innymi olejami i aplikować raczej na końcówki wilgotnych pasm.

Masaż olejem orzechowym

Nie jest tajemnicą, że masażyści bardzo chętnie sięgają po olej z orzechów laskowych, a to dlatego, że olej bez problemu wchłania się w skórę i nie pozostawia na niej tłustej, często problematycznej warstwy. Poza tym olej do masażu dodaje poślizgu i odżywia przy tym skórę. Wnika bardzo głęboko w naskórek, a dzięki ruchom rąk i wytwarzanemu ciepłu, robi to jeszcze dokładniej. Olej ma też bardzo przyjemny zapach, co ułatwia zrelaksowanie się.

Reklama
BenAkiba

Olej z orzechów laskowych - cena

Olej z orzechów laskowych znajdziecie w aptekach, sklepach z żywnością czy online. Ceny za butelkę zaczynają się już od 20 zł. A jeśli chodzi o olej, który będzie najlepszym kosmetycznym wyborem, to Wizażanki polecają ten z Ministerstwa Dobrego Mydła. Cenią go za wysoką jakość, wygodne opakowanie i przystępną cenę.

mat. prasowe
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane