Opalenizna - jak się bezpiecznie opalić i utrzymać efekt na dłużej?
Ładna i trwała opalenizna to połączenie odpowiedniej pielęgnacji, ochrony przeciwsłonecznej i naszego rodzaju skóry. Peelingi ciała, suplementacja beta-karotenem i kremy z filtrem UV to niezbędnik każdej osoby, która marzy o skórze muśniętej słońcem i głębokim, brązowym odcieniu. Jeśli jednak chcecie pozbyć się opalenizny, koniecznie przetestujcie nasze sposoby o działaniu złuszczająco-rozświetlającym.

- Aneta Zygmuntowicz
Opalenizna to odpowiedź ochronna skóry na zbyt dużą ilość promieniowania UV. Aby bezpieczne i szybko się opalić, musimy dostosować ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. Sprawdźcie, jakie rozróżniamy rodzaje opalenizny, jak ją utrwalić oraz usunąć.
Spis treści:
- Jak powstaje opalenizna?
- Jak się opalać szybko i bezpiecznie?
- Rodzaje opalenizny
- Opalenizna w solarium
- Jak utrwalić opaleniznę?
- Jak pozbyć się opalenizny?
Jak powstaje opalenizna?
Powstawanie opalenizny to bardzo prosty proces. Jego pierwszym etapem jest ekspozycja skóry na promieniowanie UV. Wskutek zetknięcia promieni słonecznych ze skórą dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny. Melanina odkłada się w naskórku, by chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Melanina to barwnik skóry, który w wyniku nagromadzenia nadaje skórze ciemniejszy odcień.
Jak się opalać szybko i bezpiecznie?
Aby opalać się szybko i bezpiecznie, musimy trzymać się kilku podstawowych zasad i dobrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. W zależności od rodzaju naszej skóry dobieramy odpowiedni poziom ochrony SPF, dzięki czemu nasza skóra nie ulega oparzeniom. Z kolei jeśli użyjemy zbyt mocnej ochrony nasza skóra się nie opali.
Fototyp I - celtycki
To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Skóra ma naturalnie małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny.
Fototyp II - północnoeuropejski
Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją w neutralnym odcieniu. Są to najczęściej osoby o blond włosach i niebieskich oczach. Ten fototyp opala się bardzo powoli. Stosujemy kosmetyki z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF 50. Bardzo łatwo tutaj o poparzenia, w przypadku których możecie przetestować te domowe sposoby na poparzenia słoneczne.

Fototyp III - środkowoeuropejski
Fototyp III posiada znacznie większą ilość melaniny w skórze. Karnacja jasna w ciepłych lub żółtych tonach. Skóra jest odporna na poparzenia, czasami może się pojawić lekkie zaczerwienie. Skóra dość łatwo się opala, więc stosujemy średnią ochronę przeciwsłoneczną SPF 30.
Fototyp IV - południowoeuropejski
Fototyp południowoeuropejski to osoby ze śniadą lub oliwkową cerą. Poparzenia słoneczne prawie nie występują ze względu na wysoką zawartość melaniny w skórze. Osoby o tym typie cery powinny korzystać z filtrów ochronnych SPF 15 lub SPF 20, aby spowolnić procesy starzenia się skóry i chronić ją przed chorobami.
Fototyp V - rasa żółta i mieszkańcy Półwyspu Arabskiego
Skóra w fototypie V ma wysoką zawartość melaniny, szybko się opala i nie ulega poparzeniom słonecznym. Jednakże, aby zadbać o skórę, warto również używać kosmetyków z filtrami ochronnymi SPF 10-15.
Fototyp VI - rasa czarna
VI fototyp skóry to osoby o ciemnobrązowej lub czarnej cerze. Skóra ta nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym oraz bardzo mocno się opala. Przy tym fototypie warto stosować kremy o bardzo niskim filtrze SPF od 6 do 10.
Rodzaje opalenizny
Wyróżniamy dwa rodzaje opalenizny, czyli opaleniznę wczesną i właściwą. Opalenizna wczesna jest natychmiastową pigmentacją wywołaną głównie przez promieniowanie UVA i polega na uwolnieniu melaniny z melanocytów. Ten rodzaj opalenizny utrzymuje się krótko i jest bardzo nietrwały. Taką opaleniznę możemy uzyskać w solarium.
Opalenizna właściwa powstaje w wyniku zetknięcia ze skórą promieniowania UVB. W procesie zwiększa się liczba aktywnych melanocytów i następuje pobudzenie wytwarzanie barwnika. Opalenizna właściwa jest ochroną głębszych warstw skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania. Utrzymuje się dość długo, bo od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Opalenizna w solarium
Promieniowanie UVA, którego bardzo duża dawkę przyjmujemy w solarium, prowadzi do szybszego starzenia się skóry i może być przyczyną chorób skóry, np. czerniaka. Dodatkowo jest narażeni na podrażnienie i alergie. Najlepiej przed wizytą na solarium nałożyć krem z wysokim filtrem SPF. Dodatkowo pamiętajmy, żeby nie opalać twarzy i stosować ochronne okulary na oczy. Opalenizna po solarium jest nietrwała, a nawet sporadyczne wizyty mają negatywny wpływ na naszą skórę. Warto więc skorzystać z alternatyw, jakimi są balsamy brązujące, samoopalacze czy opalanie natryskowe.

Jak utrwalić opaleniznę?
Jeśli chcemy utrwalić opaleniznę, powinniśmy zacząć działać już przed opalaniem. Dokładny peeling całego ciała jest niezwykle ważnym elementem opalania, gdyż pozwala nam złuszczyć naskórek i uzyskać równomierną i trwałą opaleniznę. Nie możemy również zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry, szczególnie po opalaniu. Opalajmy się stopniowo i bezpiecznie, tak by nie doprowadzić do poparzeń i łuszczenia się skóry.
Świetnym sposobem na utrwalenie letniej opalenizny jest spożywanie warzyw i owoców z dużą ilością beta-karotenu. W czasie opalanie i przed nim możemy również suplementować beta-karoten, czyli prowitaminę A, która nasila produkcję pigmentu.
Jak pozbyć się opalenizny?
W celu usunięcia opalenizny lub przebarwień posłonecznych musimy wprowadzić pielęgnacje o działaniu złuszczająco-rozświetlającym. Świetnym sposobem na szybsze pozbycie się opalenizny są różnego rodzaju peelingi do ciała i do twarzy. Stosując peeling, pozbywamy się wierzchnich warstw naskórka wraz z melanocytami. W przypadku twarzy świetnie sprawdzi się również witamina C, kwasy AHA i BHA. A na ciało możemy stosować balsamy i kremy z dodatkiem soku z cytryny.