Rozstępy na nogach – dlaczego powstają i jak je usunąć?
Rozstępy na nogach to powszechny problem kosmetyczny, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zdarza się, że charakterystyczne wrzecionowate pręgi pojawiają się nawet u nastolatków. Ich przyczyną jest nadmierne rozciąganie skóry, co prowadzi do pęknięcia budujących ją włókien. Wyjaśniamy, czym są rozstępy i jakie są najskuteczniejsze sposoby na ich usunięcie.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Rozstępy na nogach najczęściej pokrywają uda, choć nierzadko występują również na łydkach. Związane są głównie z wahaniami hormonalnymi, gwałtownymi wahaniami masy ciała i nadmiernym rozrostem tkanki mięśniowej. Początkowo są czerwone, z czasem bliznowacieją i przybierają jasną barwę. Im wcześniej wdrożycie odpowiednią pielęgnację, tym większa szansa, że uda się zmniejszyć widoczność rozstępów. Kiedy się utrwalą, jedynym skutecznym sposobem będą profesjonalne zabiegi.
Spis treści:
- Przyczyny powstawania rozstępów na nogach
- Przyczyny rozstępów na nogach u nastolatków
- Kosmetyki na rozstępy na nogach
- Domowe sposoby na rozstępy na nogach
- Metody usuwania rozstępów. Zabiegi
- Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
Przyczyny powstawania rozstępów na nogach
Powstanie rozstępów zawsze związane jest z nadmiernym naciąganiem skóry. Budujące ją włókna kolagenowe i elastynowe ulegają silnemu naprężeniu, aż w końcu dochodzi do ich rozerwania i powstania stanu zapalnego. Mechanizm ten sprawia, że pręgi układają się w charakterystyczny sposób: równolegle do siebie, ale prostopadle do kierunku działania siły naciągania.
Wyróżnia się dwie fazy formowania rozstępów. Dla pierwszej, tzw. zapalnej, typowe są czerwone rozstępy. Są to rozstępy świeże, w obrębie których toczą się procesy zapalne, stąd też ich żywa barwa. Naciąganiu skóry i rozrywaniu włókien kolagenowych najczęściej towarzyszy też uczucie swędzenia. Kiedy stan zapalny powoli ustępuje, rozstępy zaczynają przybierać barwę fioletową, a następnie przechodzą w drugą fazę, zanikową. Jest to etap bliznowacenia, w której dochodzi do utrwalenia rozstępów i zmiany ich koloru na jasny, perłowy.
Do powstania rozstępów najczęściej dochodzi:
- w czasie ciąży, kiedy gwałtowne zmiany hormonalne łączą się z szybkim przybieraniem na wadze;
- w okresie dojrzewania, kiedy również dochodzi do istotnych wahań hormonalnych oraz następuje intensywny wzrost;
- w czasie przyjmowania glikokortykosteroidów;
- w wyniki nagłego rozrostu masy mięśniowej (dotyczy to przede wszystkim kulturystów, zwłaszcza tych, którzy równocześnie przyjmują sterydy);
- w wyniki wahań hormonalnych związanych z różnymi schorzeniami, np. zaburzeniami pracy tarczycy czy chorobą Cushinga.
Warto jednak podkreślić, że samo rozciąganie skóry, nawet połączone z zaburzeniami hormonalnymi, nie zawsze musi prowadzić do uformowania rozstępów. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nie u wszystkich kobiet występują rozstępy po ciąży. Dużą rolę odgrywają więc też predyspozycje genetyczne: jeśli wasze mamy cieszyły się gładką skórą w ciąży i po niej, istnieje duża szansa na to, że i was ominą „tygrysie paski”. Ogromne znaczenie ma też sama elastyczność skóry. Jeśli systematycznie dbacie o skórę na nogach, np. stosując kosmetyki ujędrniające, ryzyko powstania rozstępów również jest mniejsze.
Zobacz także: Rozstępy na udach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Przyczyny rozstępów na nogach u nastolatków
Rozstępy to nie tylko domena kobiet w ciąży. Często spotykanym problemem są też rozstępy u nastolatków, nawet już u 11-12-letnich dzieci. Do ich powstania przyczynia się kilka kwestii. Przede wszystkim w okresie dojrzewania dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej, która nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. Ma też miejsce intensywny rozwój: zarówno jeśli chodzi o wzrost, jak i masę ciała. Część dorastających chłopców zaczyna również regularne treningi na siłowni, co prowadzi do rozrostu tkanki mięśniowej i rozciągania skóry.

Kosmetyki na rozstępy na nogach
Sposób walki z pręgami na nogach trzeba dostosować do fazy powstawania rozstępów. Im szybciej ją rozpoczniecie, tym lepiej, bo to właśnie w fazie zapalnej, kiedy rozstępy są świeże i jeszcze nieutrwalone, macie największe szanse na zmniejszenie ich widoczności.
Do wyboru są balsamy ujędrniające, kremy na rozstępy, masła i olejki do ciała. Każdy z tych kosmetyków ma jedno najważniejsze zadanie: zwiększyć elastyczność skóry, a tym samym poprawić jej odporność na rozciąganie. W ich składzie znajdziecie substancje, które nawilżają i natłuszczają, poprawiają mikrokrążenie, a dzięki temu również dotlenienie i odżywienie tkanki skórnej, oraz pobudzają syntezę kolagenu i elastyny. Najczęściej są to:
- naturalne oleje roślinne, np. masło shea, masło kakaowe, olej arganowy;
- wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, bluszczu, wąkroty azjatyckiej;
- kofeina;
- witamina C i witamina E.
Szczególnie warte uwagi są olejki na rozstępy. To gotowa mieszanka olejków roślinnych, które oddziałują na skórę na kilka sposobów. Przede wszystkim uzupełniają barierę hydrolipidową skóry, chroniąc ją przed utratą nawilżenia. Wygładzają, zmiękczają, wspomagają regenerację skóry, działają też przeciwzapalnie. Kluczowa jest systematyczność: zarówno kremy, jak i olejki należy stosować codziennie, najlepiej rano i wieczorem, tylko wtedy można spodziewać się efektów.
Przyszłe mamy powinny natomiast sięgać po kremy na rozstępy w ciąży, które mają dostosowany do ich stanu i potrzeb skład. Wtedy będziecie mieć pewność, że kosmetyk jest bezpieczny dla rozwijającego się dziecka.
Zobacz także: Krem na rozstępy z Rossmanna i Hebe – TOP 4 produkty polecane przez Wizażanki [KWC]
Domowe sposoby na rozstępy na nogach
Stosowanie kosmetyków na rozstępy na nogach warto połączyć z masażem, który ułatwi wchłanianie aktywnych składników, poprawi ukrwienie i dotlenienie komórek. Skórę dotkniętą rozstępami możecie masować przy użyciu specjalnej szczotki. Szczotkowanie na sucho to skuteczny sposób na ujędrnienie skóry, polecany zarówno w przypadku cellulitu, jak i rozstępów. Potrzebujecie jedynie szczotki z naturalnego włosia i możecie przystąpić do zabiegów. Pamiętajcie, żeby zachować kierunek ku sercu, a więc masując nogi, przesuwajcie się od kolan w stronę pośladków (lub zaczynając już od kostek w górę, jeśli macie rozstępy również na łydkach).
Popularnym domowym sposobem na rozstępy i cellulit jest również peeling kawowy. Przygotujecie go, mieszając fusy z kawy z olejem roślinnym, np. oliwą z oliwek. Warto dorzucić też rozgrzewający cynamon. Nie jest to jednak zabieg polecany w ciąży z uwagi na zawartość kofeiny w sporządzonej mieszance.
Zobacz także: Co na rozstępy? Najlepsze zabiegi, domowe sposoby i kosmetyki na rozstępy [Ranking]
Metody usuwania rozstępów. Zabiegi
Największą skutecznością wyróżniają się jednak zabiegi usuwania rozstępów. Kiedy poddacie się im jeszcze na etapie świeżych rozstępów, jest duża szansa na to, że pręgi znikną całkowicie. Jeśli rozstępy będą utrwalone, zabiegi mogą znacząco zmniejszyć ich widoczność, jednak nie zawsze da się je usunąć zupełnie. Do najbardziej polecanych zabiegów na rozstępy należą:
- laserowe usuwanie rozstępów – wiązka światła prowadzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń w skórze, co pobudza jej procesy regeneracji, a zniszczone włókna kolagenowego zastępowane są nowymi;
- mezoterapia igłowa – zasada działania jest podobna jak w przypadku lasera, tylko że w tym zabiegu mikrouszkodzenia wykonywane są poprzez nakłucia igłą, dodatkowo w skórę wprowadzane są odżywcze substancje;
- karboksyterapia – to również zabieg związany z iniekcjami, ale w tym przypadku wprowadzany jest medyczny dwutlenek węgla, dochodzi do celowego wywołania stanu zapalnego, który prowadzi do stymulowania produkcji kolagenu.
Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
Rozstępy na nogach to defekt kosmetyczny, który jest trudny do usunięcia, dlatego w miarę możliwości warto mu zapobiegać. Zadanie jest o tyle ułatwione, że najczęściej można przewidzieć, kiedy pojawia się ryzyko ich powstania. Jeśli więc gwałtownie przybieracie na wadze, zmagacie się z wahaniami hormonalnymi bądź intensywnie ćwiczycie, warto pamiętać o systematycznym stosowaniu odpowiedniego kosmetyku i wykonywaniu ujędrniającego masażu.
Zadbajcie o to, żeby w miarę możliwości utrzymywać stałą wagę. Regularnie uprawiajcie sport, ale ważne jest dostosowanie jego rodzaju. Zamiast aktywności, która wiąże się ze znacznym rozrostem tkanki mięśniowej, wybierajcie aktywności głównie rozciągające, np. jogę, stretching. Istotna jest także zbilansowana dieta, głównie z uwzględnieniem białka, ale też np. witaminy C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu.