Sucha skóra twarzy - przyczyny, sposoby i jak ją skutecznie nawilżyć?
Sucha skóra twarzy jest wynikiem mniejszej ilości lipidów w naskórku, ale też nadmiernej utratą wilgoci. To sprawia, że staje się mniej estetyczna, ale też podatna na uszkodzenia. Staje się twarda, częściej pęka, zyskuje przebarwienia, a nawet boli i swędzi.

- Marta Średnicka
Sucha skóra twarzy to efekt problemów z wiązaniem i zatrzymywaniem wody przez naskórek. Naruszona bariera hydrolipidowa sprawia, że cera ma tendencje do łuszczenia się, jest szorstka w dotyku, ale też bywa podrażniona i piecze. Dodatkowo może powodować uczucie ściągnięcia i dyskomfortu. Jest bardziej podatna na podrażnienia i źle reaguje na niektóre kosmetyki.
Przyczyny suchej skóry twarzy
Przyczyn suchej skóry twarzy jest wiele. Do najczęstszych należy niewłaściwa pielęgnacja, pozbawiona odpowiedniego nawilżania, ale też zbyt częste złuszczanie naskórka i stosowanie kosmetyków wysuszających. Na niekorzyść suchej skóry twarzy działają produkty na bazie alkoholu, silnie matujące, głęboko oczyszczające, bez stosowania kremów i produktów hamujących utratę wody przez skórę.
Powodem suchej skóry twarzy mogą być też czynniki zewnętrzne. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zimny wiatr, przebywanie na mrozie, zbyt długa ekspozycja na słońce, to przyczyny pogorszenia się stanu cery. Do takich należy też niewłaściwa dieta, uboga w witaminy (głównie A i B), ale też wrażliwość skóry na różnego rodzaju detergenty.
Zobacz także: 4 przepisy na domowe maseczki do skóry suchej

Sposoby radzenia sobie z suchą skórą twarzy
Sposoby na suchą skórę twarzy to przede wszystkim odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. W przypadku wrażliwej cery warto postawić na naturalne składy, które silnie nawilżą skórę. Im więcej humektantów i ceramidów, tym lepiej. Na etykietach dobrze jest znaleźć w nich m.in.:
- aloes,
- kwas hialuronowy,
- kwas hitowy,
- glicerynę roślinną,
- panthenol i alantoinę,
- oleje roślinne, jak jojoba, czy arganowy,
- masła, np. karite,
- mocznik,
- PEG-400,
- skwalan,
- algi morskie,
- niacynamid.
Oprócz kosmetyków, do pielęgnacji warto włączyć oleje roślinne. Olejowanie twarzy (nie sprawdzi się w każdym przypadku) np. przy użyciu oleju makadamia, monoi, awokado, czy jojoba może odżywić skórę, głęboko ją nawilżyć i ukoi podrażnienia. Większość z nich wzmocni również warstwę lipidową skóry.
TOP 3 kremów nawilżających z KWC
La Roche Posay - prebiotyczny krem nawilżający Toleriane Sensitive
Krem nawilżający do suchej skóry twarzy La Roche-Posay Toleriane Sensitive utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia do 48 godzin. Redukuje uczucie ściągnięcia skóry, koi podrażnienia, ogranicza przebarwienia, regeneruje cerę i silnie ją nawilża. Wzmacnia barierę ochronną. W swoim składzie zawiera ceramidy, glicerynę, witaminę B3, ale też wodę termalną.
Krem kupiłam będąc jeszcze w ciąży. Szukałam delikatnego kosmetyku, który będzie miał bezpieczny skład i nawilży moja wrażliwa cerę. Nie zawiodłam się. Krem ma delikatną, aksamitną konsystencję, szybko się wchłania, nie pozostawia na skórze lepkiej warstwy, daje poczucie komfortu i nawilżenia. Jest bezzapachowy, a więc będzie idealnym wyborem dla osób które nie lubią pachnących kosmetyków. Nie podrażnia, a skóra po nim jest miękka i nawilżona. Jest to jeden z lepszych kremów jaki używałam
- opisała krem do suchej skóry twarzy Aga_mzs
Zobacz także: Naturalny krem do twarzy - jaki jest najlepszy? [RANKING]

Dr. Jart+ - krem do suchej skóry twarzy Ceramidin
Krem Dr.Jart+ Ceramidin jest produktem o silnym działaniu nawilżającym i regenerującym naskórek. Odbudowuje jego barierę ochronną, odżywia i zapobiega szorstkości skóry. Dzięki niemu cera jest wygładzona, ale też bardziej miękka. Krem do suchej skry twarzy poprawia elastyczność skóry ze wylęgu na obecność masła shea i działa antybakteryjnie, dzięki probiotykom w składzie. Oprócz tego zawiera kwas hialuronowy, wiążący wodę w naskórku, wyciąg z alg, który koi skórę i ceramidy, odbudowujące naskórek. Dzięki stosowaniu kremu, cera wygląda na zdrowszą, ale zyskuje też zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.
Doskonale nawilża, odżywia a właściwie nawet dopieszcza naszą skórę, zwłaszcza zimą, kiedy jest narażona na odmrożenia i przesuszanie w okresie grzewczym. Ja krem stosuję również na bardzo suchą skórę na policzkach. Z uwagi na jego gęstą konsystencję przypominającą maść wystarczy niewielka ilość aby posmarować całą twarz. Krem najlepiej stosować na noc, nie nadaje sie pod makijaż tworzy cienką tłustą warstwę. Rano po umyciu twarz, jest miękka i gładka doskonale odżywiona. Jeśli chodzi o zapach przypomina on lekarstwo z apteki nie krem. Cena powala ale jest tego wart
- oceniła produkt mbee93
Zobacz także: Sucha skóra - jak ją rozpoznać i pielęgnować?

Krem The Ordinary - Natural Moisturising Factors + HA
Krem od The Ordinary jest przeznaczony do każdego rodzaju cery - w tym do suchej skóry twarzy. Nawilża, zmiękcza naskórek i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry. W swoim składzie zawiera składnik nawilżające, jak kwas hialuronowy, czy mocznik, ale też kwas piroglutaminowy, który zapobiega utracie wody. Obecne w kremie aminokwasy poprawiają natomiast elastyczność i jędrność skóry. Dzięki nim skóra jest odżywiona, miękka i wygładzona.
Bardzo wydajny, tani (ok. 35 zł za 100 ml) i dobry krem nawilżający. Szybko się wchłania, nie roluje się, nadaje się na dzień pod makijaż, a także na noc, grubszą warstwą jako kuracja odżywcza. Kupiłam go razem z peelingami kwasowymi The Ordinary jako krem neutralny, który nie zaszkodzi mi po kwasach i to był bardzo trafny zakup. Krem rewelacyjnie nawilża skórę, tak na co dzień jak i po mocniejszych, podrażniających peelingach. Nie wywołuje wysypu niedoskonałości ani nie zatyka porów mojej cery mieszanej, ze skłonnością do niedoskonałości. Jest bardzo wydajny, używam go już dłuuugo i dalej jest ;) Warto dodać, że formuła kremu jest gęsta i bezzapachowa. Z tuby wygodnie wyciska się potrzebą ilość produktu
- czytamy opinię Julia45
Zobacz także: TOP 6: najlepsze kremy nawilżające do 30 zł!
