Reklama

Drobne krostki na ramionach do złudzenia przypominające gęsią skórkę to dość powszechna dolegliwość, która dotyka nawet co drugiej dorosłej osoby. Pojawiają się też nieraz u nastolatków, a nawet dzieci. Krostki nie są zaraźliwe i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak wyglądają nieestetycznie i mogą zniechęcać do odsłaniania ramion.

Reklama

Spis treści:

  1. Krostki na ramionach – przyczyny
  2. Krostki na ramionach u dzieci
  3. Domowe sposoby na krostki na ramionach
  4. Krostki na ramionach – pielęgnacja
  5. Zabiegi na krostki na ramionach
  6. Krostki na ramionach – dieta

Krostki na ramionach – przyczyny

Przyczyn powstawania krostek na ramionach może być wiele, jednak zdecydowanie najczęściej stoi za nimi schorzenie nazywane rogowaceniem okołomieszkowym. Charakteryzuje się ono zaburzonym procesem rogowacenia, co w efekcie prowadzi do gromadzenia się martwych komórek naskórka w ujściach mieszków włosowych i zablokowania ich. W rezultacie na skórze widoczna staje się drobna, czerwona kaszka, która z uwagi na swój wygląda bywa nazywana „skórą kurczaka”.

Zmiany występują zwykle symetrycznie, a więc na obu ramionach równocześnie. Czasem obejmują również plecy, brzuch, uda czy pośladki. Zazwyczaj jednak skupiają się właśnie na ramionach. Mogą mieć niewielkie nasilenie bądź przeciwnie – mogą pokrywać skórę bardzo gęstym skupiskiem z różowawymi lub czerwonymi krostkami. Skóra jest chropowata, sucha, szorstka. Krostki, które związane są z rogowaceniem okołomieszkowym, zwykle nie pieką ani nie swędzą.

Z kolei samo rogowacenie okołomieszkowe może mieć kilka przyczyn. Zaburzenia rogowacenia mogą być związane z niedoborami niektórych witamin i składników pokarmowych. Dotyczy to przede wszystkim witamin A, D i C oraz kwasów omega. Do prawidłowego przebiegu procesu keratynizacji niezbędne są też minerały, takie jak cynk czy siarka. Problem nasila również częste dotykanie ramion dłońmi, na których gromadzą się bakterie i brud, oraz stosowanie przesuszających skórę kosmetyków.

Rogowacenie okołomieszkowe nie jest jedyną przyczyną obecnych na ramionach krostek, choć bez wątpienia najbardziej powszechną. Krostki na rękach i ramionach mogą być związane również z:

  • alergią – może to być nietolerancja glutenu lub białka mleka krowiego albo po prostu alergia kontaktowa będąca skutkiem kontaktu skóry np. z nowym proszkiem do prania czy żelem pod prysznic; w przypadku krostek na ramionach związanych z alergią zmiany te najczęściej dość mocno swędzą.
  • trądzikiem – w przypadku trądziku krostki na ramionach mają raczej postać ropnych pryszczy, zwykle o mniejszym zagęszczeniu niż przy rogowaceniu okołomieszkowym, zmiany te są większe, mogą być bolesne przy dotyku, rzadko kiedy obecne są tylko na ramionach, lecz pokrywają też np. plecy, dekolt, twarz.
Mladen Zivkovic

Krostki na ramionach u dzieci

Krostki na ramionach u niemowląt i dzieci mają podobne podłoże jak u osób dorosłych. U noworodków często na skórze pojawia się tzw. trądzik noworodkowy, który związany jest z krążącymi wciąż w organizmie dziecka hormonami matki. Zmiany lokalizują się zwykle na buzi dziecka, dekolcie i właśnie ramionach.

Krostki na ramionach u dzieci to nieraz również zwykłe potówki, które pojawiły się na skórze na skutek przegrzania. Mogą być też oznaką alergii, zwłaszcza na białko mleka krowiego, czyli tzw. skazy białkowej. U dzieci może również występować wspomniane rogowacenie okołomieszkowe.

Domowe sposoby na krostki na ramionach

W walce z krostkami na ramionach warto wspomóc się domowymi metodami, które nawilżą skórę, wygładzą ją i delikatnie złuszczą. Wypróbujcie:

  • tonik z octu jabłkowego - należy wymieszać w proporcji 1:1 (jedna łyżka octu na łyżkę przegotowanej, schłodzonej wody) i przetrzeć taką miksturą ramiona; zabieg zmniejszy widoczność krostek i poprawi koloryt skóry.
  • peeling z sody oczyszczonej – dwie łyżeczki sody zmieszać z odrobiną wody, a następnie tak przygotowaną pastę nałożyć na kilka minut na miejsca z krostkami, po kilku minutach zmyć.
  • maseczkę z kwaśnej śmietany – zawarty w niej kwas mlekowy ma właściwości ściągające, nawilżające i antybakteryjne, grubą warstwę śmietany należy nałożyć na ramiona i pozostawić na 15 minut.
  • peeling z płatków owsianych – dwie kopiate łyżki płatków owsianych zalejcie wodą, odczekajcie chwilę, aż zmiękną i taką papką wykonajcie peeling, możecie dodać kilka kropli soku z cytryny lub miód.

Krostki na ramionach – pielęgnacja

Przede wszystkim należy się skupić na nawilżaniu, zmiękczaniu i regularnym złuszczaniu skóry. Zaleca się stosowanie preparatów z mocznikiem. Mocznik w niższym stężeniu zadziała nawilżająco, natomiast jeśli kupicie dermokosmetyk z mocznikiem w stężeniu co najmniej 30%, wówczas będzie miał on właściwości złuszczające.

W składzie kosmetyków na krostki na ramiona szukajcie również:

  • pantenolu i alantoiny, które działają przeciwzapalnie, nawilżająco, wspomagają regenerację skóry;
  • aloesu, który nawilża, koi i działa przeciwzapalnie;
  • kwasów AHA i BHA, które złuszczają naskórek, szczególnie polecany jest kwas salicylowy;
  • naturalnych olejków roślinnych, które regenerują, zmiękczają i uzupełniają powłokę hydrolipidową skóry, pomocne będzie np. masło shea.

Na czas trwania kuracji lepiej zrezygnować z zapachowych żeli pod prysznic, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. W zamian lepiej sięgnąć po żel do higieny intymnej mający w składzie kwas mlekowy zmiękczający naskórek bądź emolienty polecane przy atopowym zapaleniu skóry.

Przynajmniej raz w tygodniu wykonajcie peeling. Jeśli przyczyną krostek na ramionach jest rogowacenie okołomieszkowe, możecie użyć peelingu ziarnistego, a nawet zdecydować się na szczotkowanie na sucho. Jeśli jednak krostki są zmianami ropnymi związanymi z trądzikiem, złuszczanie mechaniczne nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić do „rozsiania” pryszczy! W takim przypadku możecie bezpiecznie użyć peelingu enzymatycznego.

Jeśli domowa pielęgnacja nie przynosi poprawy, warto skonsultować się z dermatologiem.

Zobacz także: Peeling do ciała - jaki wybrać? TOP 5 najlepszych scrubów do ciała według Wizażanek

Zabiegi na krostki na ramionach

W przypadku krostek na ramionach, które związane są z rogowaceniem okołomieszkowym, możecie zdecydować się na profesjonalne zabiegi złuszczające, takie jak mikrodermabrazja. Podczas zabiegu zrogowaciały naskórek usuwany jest za pomocą głowicy diamentowej lub korundowej.

Dużą skutecznością cechują się też zabiegi złuszczania chemicznego, czyli peelingi chemiczne. Wykorzystywane są w ich trakcie kwasy takie jak kwas migdałowy czy kwas glikolowy. W przypadku krostek na ramionach o podłożu trądzikowym nie jest wskazana mikrodermabrazja, natomiast możecie wybrać się na złuszczanie kwasami.

Reklama

Krostki na ramionach – dieta

Krostki na ramionach powinny zacząć znikać, gdy włączycie do swojej diety produkty bogate m.in. w cynk, selen i kwasy omega-3 (np. siemię lniane, orzechy włoskie, tłuste ryby morskie). Spożywajcie też więcej owoców i warzyw. Postarajcie się wyeliminować produkty wysoko przetworzone i z dużą zawartością cukru. Skonsultujcie z lekarzem suplementowanie witamin A, C i D, co będzie pomocne w uregulowaniu procesów rogowacenia skóry.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane