Zaskórniki zamknięte – jak powstają i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby, pielęgnacja, zabiegi
Zaskórniki zamknięte to skutek zablokowania gruczołów łojowych. Zazwyczaj pojawiają się na brodzie i czole, a niekiedy również na policzkach. Zobaczcie, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych z pomocą odpowiedniej pielęgnacji, domowych sposobów i zabiegów kosmetycznych.

- Aneta Zygmuntowicz
Zaskórniki zamknięte powstają na skutek zablokowania ujść mieszków włosowych. Białe substancja wewnątrz zaskórnika to zrogowaciałych komórek naskórka, łój i inne zanieczyszczenia. Pojawiają się one jako objaw trądziku i towarzyszących im zaburzeń złuszczania skóry oraz łojotoku, ale mają je też osoby z cerą tłustą lub mieszaną.
Spis treści:
- Zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte
- Jak powstają zaskórniki zamknięte?
- Zaskórniki zamknięte a kaszka na twarzy
- Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?
- Wyciskanie zaskórników zamkniętych
- Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte
- Co na zaskórniki zamknięte? Najlepsze kosmetyki
- Kwasy na zaskórniki zamknięte
- Zabiegi na zaskórniki zamknięte
Zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte
Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników: zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze to charakterystyczne czarne kropki, pojawiające się zwykle w największym zagęszczeniu na nosie. Tymczasem zaskórniki otwarte są białe i widać je po naprężeniu skóry. Najwięcej jest ich zwykle na brodzie, ale można je mieć także na policzkach i czole.
Jak powstają zaskórniki zamknięte?
Mechanizmy powstawania zaskórników otwartych, jak i zaskórników zamkniętych są zasadniczo takie same. Na skutek zburzenia rogowacenia naskórka i nadmiernej produkcji sebum dochodzi do zablokowania ujścia gruczołu łojowego, który znajduje się w mieszku włosowym. W przypadku zaskórników otwartych blokujący mieszek włosowy czop wydostaje się na powierzchnię skóry. Tam dochodzi do utlenienia keratyny (białka, z którego zbudowany jest zrogowaciały naskórek), która ciemnieje, nadając wągrowi charakterystyczny wygląd czarnej kropki.
Za to zaskórniki zamknięte te białe mikrogrudki, które powstają, gdy czop łojowo-rogowy blokujący mieszek włosowy, nie wydostanie się na powierzchnię skóry. I ta ich specyficzna budowa sprawia, że zaskórniki zamknięte są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia.
Zaskórniki zamknięte najczęściej pojawiają się właśnie na brodzie i czole. Wynika to z faktu, że obszary te znajdują się w strefie T, która produkuje najwięcej sebum, w szczególnie przy cerze tłustej i mieszanej. Mogą one być widoczne dopiero po naciągnięciu skóry lub być widoczną, gęstą kaszką. Ten problem najczęściej dotyczy osób ze skórą tłustą. Na policzkach z kolei pojawiają się dosyć rzadko. Ten problem występuje właściwie jedynie na bardzo przetłuszczającej się skórze lub przy nieprawidłowej pielęgnacji. Przyczyną może być tutaj również niezmywanie makijażu lub nieprawidłowe oczyszczanie twarzy.
Zobacz także: Zaskórniki na nosie - jak je usunąć? Tanie i skuteczne metody
Zaskórniki zamknięte a kaszka na twarzy
Zaskórniki zamknięte bardzo często przybierają formę kaszki na twarzy, np. na policzkach lub na czole, jeśli są rozłożone dość gęsto. Kaszka jednak może mieć wiele przyczyny Kaszka. Najczęściej jest wynikiem problemów hormonalnych lub stosowania kosmetyków z drażniącymi substancjami. Może być to również alergia lub nietolerancja pokarmowa. Jeśli nie mamy pewności, czy na naszej skórze pojawiła się kaszka o innym podłożu czy zaskórniki zamknięte, warto skonsultować się z dermatologiem.
Jak się pozbyć zaskórników zamkniętych?
Aby pozbyć się zaskórników zamkniętych, musimy przede wszystkim postawić na odpowiednią pielęgnację. Zabiegi kosmetyczne są skuteczne, ale jeśli nie zadbamy na co dzień o cerę, problem będzie nawracać. W tym przypadku zdecydowanie nie polecamy mechanicznego usuwania niedoskonałości! Niestety, pozbycie się zaskórników zamkniętych jest dużo trudniejsze niż usunięcie zaskórników otwartych.
Zobacz także: Jak pozbyć się zaskórników? Najlepsze sprawdzone metody
Wyciskanie zaskórników zamkniętych
Usuwanie zaskórników jest dość ryzykowne i wymaga cierpliwości, powściągliwości i zachowania zasad higieny. Bo nieprawidłowe wyduszanie może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Tradycyjne manualne oczyszczanie cery, czyli wyciskanie z niej zanieczyszczeń, sprawdza się tylko w przypadku zaskórników otwartych. Zaskórniki zamknięte zaś wymagają innego podejścia. Tego typu zmiany skórne również się wyciska, jednak zazwyczaj po uprzednim spulchnieniu lub małym nakłuciu skóry. Zdecydowanie nie polecamy jednak robić tego w domu, a na manualnym oczyszczaniu u kosmetyczki.
Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte
W związku z tym, że usuwanie zaskórników zamkniętych nie jest łatwe i zazwyczaj wymaga fachowej pomocy, najlepiej jest skutecznie zapobiegać ich powstawaniu. Te sposoby oczywiście pomogą również pozbyć się zaskórników w około 3-4 tygodnie. Podstawą pielęgnacji skóry ze skłonnością do zaskórników zamkniętych jest jej dokładne oczyszczanie i regularne złuszczanie.
Zapobiegniemy powstawaniu zaskórników zamkniętych:
- myjąc twarz szczoteczką ułatwiającą usuwanie zrogowaciałego naskórka, czyli np. soniczną szczoteczką do mycia twarzy,
- stosując punktowo lub na cały obszar twarzy preparaty z kwasem glikolowym lub kwasem salicylowym,
- stosując maści i kremy z retinolem (oczywiście według ściśle określonych zaleceń),
- stosując punktowo olejek herbaciany zwieszany z innym olejkiem bez właściwości komedogennych (ale nie w przypadku skóry wrażliwej),
- stosując peeling enzymatyczny raz w tygodniu - są delikatne dla skóry i nie powodują podrażnień,
- robiąc sobie maseczki z glinki jeden, dwa razy w tygodniu.
Unikanie zapchania się gruczołów łojowych to również poprawnie przeprowadzany demakijaż (najlepiej dwuetapowy), czy nawet unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce bez nałożenia kremu z filtrem 50. Dodatkowo warto pamiętać o odpowiedniej higienie, np. regularnym wymienianiu ręczników do twarzy lub stosowaniu jednorazowych. Należy również unikać dotykania twarzy brudnymi rękoma czy przykładania telefonu bezpośrednio do policzka.
Co stosować na zaskórniki zamknięte? Najlepsze kosmetyki
Enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom Dermo Face Sebio. marki Tołpa delikatnie usuwa martwy naskórek, dzięki czemu redukuje zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Dzięki niemu nie tylko pozbędziemy się zmian skórnych, ale także zapobiegniemy powstawaniu nowych. Kosmetyk dodatkowo przyspiesza redukcję blizn i przebarwień potrądzikowych. To doskonałe rozwiązanie dla wrażliwej cery, która może nie polubić się z kwasami.

Ten produkt ma aż 134 głosy i średnią ocen 4.3/5. A oto jedna z opinii:
Krem widocznie poprawia stan cery i redukuje zaskórniki, chociaż nie w tak błyskawicznym tempie, jak zapewnia producent. ;) Mimo wszystko po 3 miesiącach używania jest na pewno lepiej, jeśli o chodzi o ilość zaskórników oraz pojawianie się nowych niedoskonałości. Wydaje mi się, że krem w niewielkim stopniu wpłynął również na redukcję blizn potrądzikowych.
Maść Acne-Derm przeznaczona jest do pielęgnacji skóry trądzikowej i z przebarwieniami. Zawiera kwas azelainowy, który ma działać przeciwbakteryjnie, zmniejsza liczbę zaskórników, reguluje proces rogowacenia oraz złuszczania naskórka. Dzięki temu zapobiega powstawaniu nowych zmian trądzikowych, zaskórników zamkniętych i otwartych i dodatkowo niweluje przebarwienia.

W tym przypadku średnia ocen to 4.5/5 przy 84 recenzjach. Jeśli szukacie hity z apteki, koniecznie weźcie pod uwagę ten produkt.
Rano efekt był świetny, rozjaśniona skóra, ograniczone przetłuszczanie, niwelowanie zaskórnikow i przebarwień. Z każdym dniem było coraz lepiej. Oczywiście ten produkt również zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości.
- Horaniu
Na koniec prawdziwy hit. Według wielu osób najlepszy kosmetyk na zaskórniki zamknięte. Płyn złuszczający z 2 % kwasem salicylowym Paula's Choice, Skin Perfecting ma najwyższe dopuszczalne w domowym użytku stężenie kwasu BHA. Świetnie przedostaję się przed warstwę sebum i oczyszcza pory, jednocześnie usuwając zaskórniki zamknięte.

46 recenzji i ocena 4.6/5 - te statystyki mówią same za siebie. Wizażanki uwielbiają ten produkt!
Płyn Paula's Choice pomógł mi w walce z zaskórnikami zamkniętymi i grudkami. Sumienne stosowanie w przeciągu miesiąca miało zbawienny wpływ na moją skórę. Używam produktu od ok 2-3 miesięcy, zużycie jest minimalne, naprawdę mała ilość wystarczy na pokrycie całej twarzy. Gdy go skończę, na pewno rozejrzę się za kolejnym opakowaniem bądź tańszym zamiennikiem.
- wypad
Kwasy na zaskórniki zamknięte
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zaskórników jest regularne stosowanie kosmetyków złuszczających z kwasami AHA i BHA. Kwasy AHA działają przede wszystkim na wierzchniej warstwie naskórka i usuwają martwy naskórek, dzięki czemu pory skóry są odetkane. Z kolei kwasy BHA przedostają się przez warstwę serum i głęboko penetrują pory, dzięki czemu są one dogłębnie oczyszczone. Stosowanie raz lub 2 razy w tygodniu kwasów AHA i BHA powinno nam pomóc na zawsze pożegnać się z zaskórnikami zamkniętymi. Jeśli chcecie początkowo wprowadzić tylko jeden rodzaj kwasów, to zdecydowanie postawcie na kwasy BHA, które głębiej penetrują skórę. Pamiętajcie tylko o odpowiedniej ochronie SPF 50 i stopniowym wprowadzaniu kwasów do pielęgnacji!
Zabiegi na zaskórniki zamknięte
W gabinecie kosmetycznym najlepiej wybrać peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazję. Te zabiegi usuwają martwy naskórek i głęboko oczyszczają skórę, dzięki czemu pory powinny zostać odblokowane. Po złuszczaniu skóry możemy dodatkowo zdecydować się na manualne oczyszczanie skóry, podczas którego kosmetolog usuwa zaskórniki tak zwaną łyżeczką. Cały zabieg musi się odbyć w sterylnych warunkach, bo przy takim usuwaniu wągrów czy zaskórników zamkniętych istnieje spore ryzyko wdania się zakażenia.