Reklama

Zmarszczki marionetki są bardzo trudne do usunięcia i w zasadzie pozbyć się ich można tylko z pomocą specjalisty medycyny estetycznej i intensywnej pielęgnacji. Dlatego tak ważne jest zapobieganie ich powstawaniu. A pomogą w tym kosmetyki ze składnikami zapobiegającymi wiotczeniu skóry i zwiększającymi jej elastyczność oraz masaże twarzy i ćwiczenie jej mięśni.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym są zmarszczki marionetki?
  2. Przyczyny powstawania zmarszczek marionetkowych
  3. Jak zapobiegać zmarszczkom marionetki?
  4. Domowe sposoby i ćwiczenia na bruzdy marionetki
  5. Jak zlikwidować linie marionetki? Zabiegi

Czym są zmarszczki marionetki?

Zmarszczki marionetki to dwie charakterystyczne bruzdy nosowo-wargowe biegnące równolegle od kącików ust ku dołowi brody. Skąd taka nazwa? Wystarczy przypomnieć sobie wygląd marionetek z ruchomą żuchwą i charakterystycznymi liniami biegnącymi po obu stronach ust. Kryją się też pod określeniem „zmarszczki smutku”, ponieważ nadają twarzy właśnie ponury i smutny wygląd.

Bruzdy marionetki pojawiają się w momencie, gdy skóra na skutek postępującej z wiekiem utraty elastyczności i sprężystości nie jest już w stanie stawiać oporu grawitacji. Problem ten zaczyna się zwykle po 40.-45. roku życia, a z biegiem czasu zmarszczki dość szybko się pogłębiają. Nie bez znaczenia jest też fakt, że z upływem lat spada grubość podskórnej tkanki tłuszczowej, która także odpowiada za „wypełnienie” twarzy i gdy jest jej mniej, skóra zaczyna obwisać.

Nie oznacza to jednak, że ruchy twarzy związane z mimiką nie mają na nie żadnego wpływu. W przeciwieństwie jednak do typowych zmarszczek mimicznych, takich jak „kurze łapki” czy poziome zmarszczki na czole, ogromną rolę powstawaniu linii marionetki odgrywa działanie grawitacji.

Przyczyny powstawania zmarszczek marionetkowych

Skóra traci swoją elastyczność i sprężystość w związku ze zmniejszającą się mniej więcej od 25. roku życia ilością kolagenu, który jest jej głównym budulcem skóry (stanowi 60 proc. wszystkich występujących w niej białek). Po menopauzie kobiety tracą nawet 30 proc. kolagenu i wtedy zazwyczaj zmarszczki marionetki zaczynają być widoczne. Wraz z wiekiem postępuje też degradacja innego, równie ważnego białka, czyli elastyny. Ubywa również naturalnie występującego w skórze kwasu hialuronowego, a gdy jest ona przesuszona – zmarszczki stają się jeszcze bardziej widoczne.

Jednak linie marionetki nie pojawiają się u wszystkich kobiet. Skłonność do nich często jest dziedziczona i jest uwarunkowana genetycznie. Istotna jest też budowa twarzy, sprzyjają im słabo zarysowane kości policzkowe i nisko ułożona kość jarzmowa. Pojawieniu się zmarszczek marionetki sprzyja również gwałtowne chudnięcie, w wyniku którego skóra staje się bardziej wiotka, opada i pogorszeniu ulega owal twarzy.

Getty Images@jacoblund

Jak zapobiegać zmarszczkom marionetki?

Żeby zapobiegać powstawaniu lub pogłębianiu się linii marionetkowych, trzeba przede wszystkim zadbać o ilość kolagenu w skórze. Jego produkcję można pobudzić, stosując kosmetyki oraz zabiegi kosmetyczne z kolagenem, retinolem i kwasem glikolowym. Warto też rozważyć przyjmowanie suplementów diety z kolagenem.

Ważna jest także antyoksydacyjna pielęgnacja i dieta, bo włókna kolagenowo-elastynowe, od których zależy odporność skóry na grawitację, są uszkadzane przez wolne rodniki. Dlatego zarówno w jedzeniu, jak i stosowanych codziennie kosmetykach należy szukać antyoksydantów, które neutralizują ich negatywny wpływ. Do najsilniejszych przeciwutleniaczy należy między innymi witamina C, witamina E oraz polifenole.

Jędrności skóry twarzy zdecydowanie nie sprzyja palenie papierosów oraz eksponowanie jej na działanie promieniowania UV, które to właśnie jest głównym źródłem wolnych rodników i odpowiada za fotostarzenie. Pamiętajcie o nakładaniu kremu z filtrem przez cały rok, a latem wysokość ochrony powinna być na poziomie SPF 50.

Mając na uwadze, że proces starzenia skóry rozpoczyna się już ok. 25.-30. roku życia, warto już od tego momentu rozpocząć stosowanie dobrych kremów przeciwzmarszczkowych. Na tym etapie nie muszą one jeszcze zawierać składników silnie liftingujących i odmładzających. Ważne natomiast, żeby zawierały substancje dbające o poziom nawilżenia skóry (np. kwas hialuronowy, ceramidy), wspomniana witamina C i witamina E o właściwościach antyoksydacyjnych czy dobrze znany z działania przeciwstarzeniowego retinol.

Zobacz także: Krem przeciwzmarszczkowy 30+ – jaki wybrać i co powinien zawierać? TOP 5 propozycji [Ranking]

Domowe sposoby i ćwiczenia na bruzdy marionetki

Kiedy już linie marionetkowe się pojawią, kremy przeciwzmarszczkowe warto zamienić na silniej działające kremy liftingujące, przeznaczone dla kobiet dojrzałych. W ich składzie szukajcie między innymi peptydów miedziowych, śluzu ślimaka, koenzymu Q10. Nietypową, ale skuteczną propozycją są kremy z jadem żmii, a dokładniej – z neuropeptydem naśladującym jego działanie wygładzające.

Dzięki regularnemu masowaniu twarzy i ćwiczeniu jej mięśni zmarszczki marionetki pojawią się później, a te już istniejące będą płytsze. Masaż twarzy (polecamy zwłaszcza masaż kobido) i jej ćwiczenie poprawia ogólny stan skóry i wzmacnia mięśnie, od których elastyczności także zależy wygląd naszej twarzy i głębokość zmarszczek. Świetnym wyborem będzie również joga twarzy, do tego najlepiej sprawdzi się pozycja o nazwie „rozciągnięty uśmiech”! Spróbujcie też prostego ćwiczenia na zmarszczki marionetki, a mianowicie nadymania policzków: nabierzcie powietrza, zatrzymajcie je na 10 sekund i wypuśćcie.

Pomocne będą łatwo dostępne masażery do twarzy, wśród których najpopularniejsze są wałeczki jadeitowe i kwarcowe. Dobrym wyborem będzie również kamień gua sha czy – niestety o wiele droższe, ale wyjątkowo skuteczne – soniczne masażery. Emitują one wibracje, które doskonale masują mięśnie i skórę, nierzadko też pobudzają syntezę kolagenu poprzez oddziaływanie falami radiowymi. Musicie mieć jednak na uwadze, że tego typu gadżety pomogą tylko wtedy, gdy będą stosowane systematycznie. Dlatego najlepiej każdego dnia poświęćcie choć kilka minut na wykonanie nimi masażu twarzy.

Getty Images@Jun

Zobacz także: Wałeczki do masażu twarzy – jaki roller wybrać i jak go używać?

Jak zlikwidować linie marionetki? Zabiegi

Wyraźnie spłycenie lub wręcz zlikwidowanie linii marionetki zapewnią przede wszystkim zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (w nawiasie podane są ceny za jeden zabieg):

  • mezoterapia, szczególnie mezoterapia igłowa (od około 500 zł), w tym również tak zwany wampirzy lifting, czyli wstrzykiwanie za pomocą cienkiej igły pozyskanego od pacjentki osocza bogatopłytkowego;
  • wygładzanie zmarszczek marionetki wypełniaczem z kwasem hialuronowym (około 900 zł);
  • termolifting Zaffiro, czyli stymulacja produkcji kolagenu przez podczerwień (od 800 zł);
  • zabieg HIFU, czyli lifting przy pomocy fal ultradźwiękowych (około 1000 zł);
  • usuwanie zmarszczek mimicznych przy pomocy nici liftingujących Aptos (od około 2000 zł).
Reklama

Zmarszczki marionetki można też zlikwidować za pomocą botoksu, choć w ostatnim czasie coraz częściej odchodzi się od tej metody wypełniania zmarszczek. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w mięsień, dzięki czemu zostaje on unieruchomiony na okres kilku miesięcy. Minusem jest jednak to, że mimika twarzy jest mocno zniekształcona, dlatego zazwyczaj wybiera się bardziej nowoczesne metody, jak nici czy zabieg HIFU.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane