Poprzedni artykuł: Tak się kończy kupowanie niesprawdzonych gadżetów. Suszarka prawie spa... Następny artykuł: Szampon, który unosi włosy od nasady a kosztuje 8 zł!

Badanie szamponów 2018 - w czołówce niedrogie hity z drogerii

Opublikowano wyniki badań szamponów do włosów normalnych - liderem polski kosmetyk za grosze!

Poszukiwania odpowiedniego szamponu do włosów mogą zabrać sporo czasu. Wprawdzie mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale nietrudno stracić orientację pośród dziesiątek kolorowych butelek na sklepowych półkach. Z pomocą przychodzą wyniki testów konsumenckich - Polski Instytut Badań Jakości wziął pod lupę 10 produktów do włosów normalnych dostępnych w polskich drogeriach. Który okazał się najlepszy?

Badanie szamponów 2018

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 60 osób - każdy z uczestników wylosował 5 różnych próbek szamponów w opakowaniach uniemożliwiających identyfikację marki. Test trwał przez 20 dni - w tym czasie uczestnicy badania mieli za zadanie sprawdzić działanie każdej próbki w warunkach domowych i przedstawić na ich temat opinie w specjalnej ankiecie. Na koniec poproszono ankietowanych o stworzenie własnych rankingów testowanych produktów.

Co oceniano podczas testów? Uczestnicy mieli za zadanie przyjrzeć się takim aspektom produktu, jak konsystencja, pienistość, łatwość rozprowadzania na włosach czy wydajność. W teście wzięły udział kosmetyki popularnych marek, m.in. Timotei, Schauma i Cien.

Zwycięzcą badania został Figowy szampon do włosów normalnych marki Ziaja, który uzyskał najwyższe oceny ankietowanych. Drugie miejsce na podium przypadło szamponowi 7 ziół marki Isana, zaś na trzeciej pozycji uplasował się szampon Timotei Pure z naturalnym wyciągiem z zielonej herbaty.

Na podstawie miejsc w rankingu oraz cen poszczególnych produktów, badacze PIBJA stworzyli również zestawienie szamponów biorąc pod uwagę stosunek ich ceny do jakości. W tej kategorii testu najlepszy wynik uzyskał szampon 7 Herbs Natei (marka własna sieci Biedronka) wyprzedzając  o 3% szampon 7 Ziół i Aloes marki Cien (oferowaną przez sieć Lidl) oraz o nieco ponad 20% szampon Aloe Vera Pro Formula (marka własna sieci Tesco).

Trzeba przyznać, że wyniki badania są bardzo interesujące - szampon Ziaja, który ankietowani uznali za najlepszy kosztuje zaledwie ok. 7 zł. Jeszcze tańszy jest szampon Isana, który w promocji potrafi kosztować niecałe 5 zł. Aż żal nie spróbować :)

Zobacz też: Ten olejek nie tylko nawilża suche końcówki, ale przyspiesza też porost włosów

zdjęcia: materiały PR, iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 lutego 2020, 21:45

Nasze propozycje