Nafta kosmetyczna - jak stosować na włosy i twarz?
Nafta kosmetyczna stosowana na włosy nada im lśniącego blasku. Aplikowana na cerę z odpowiednimi dodatkami pomoże zwalczać trądzik. Zobacz, czy nafta naprawdę jest szkodliwa i jak ją stosować, by uzyskać najlepsze efekty.

Nafta kosmetyczna znana jest już od wielu lat jako jeden ze skutecznych sposobów pielęgnowania włosów, mniejszą popularnością cieszy się w pielęgnacji cery. W czasie zwiększonej popularności naturalnych kosmetyków, wokół nafty narosło wiele mitów mówiących o jej szkodliwości. Umiejętnie używana, nafta może doskonale wpływać na suche, zniszczone włosy i zmęczoną cerę. Dziś rozprawimy się ze mitami na temat nafty kosmetycznej i podpowiemy, jak jej używać i podamy przepis na świetną maskę DIY.
- Czym jest nafta kosmetyczna?
- Czy nafta kosmetyczna szkodzi?
- Nafta kosmetyczna na włosy
- Efekty stosowania nafty na włosach
- Jak stosować naftę na włosy
- Nafta kosmetyczna na twarz
- Nafta kosmetyczna z olejem rycynowym i innymi dodatkami
- Opinie o kuracjach naftą

Czym jest nafta kosmetyczna?
Nafta kosmetyczna, nazywana również olejem parafinowym, to substancja chemiczna powstała w procesie destylacji ropy. Jest emolientem o tłustej konsystencji, która pełni funkcję ochronną. Parafinę bardzo często można spotkać w składzie kremów czy balsamów, a także wielu innych kosmetyków do twarzy i ciała. Ponieważ jest tania i skuteczna, producenci chętnie po nią sięgają w swoich formulacjach. Niektóre produkty zawierają jej jednak za dużo, co sprawia, że mogą być komedogenne, a więc zapychać skórę, przesuszać, a nawet podrażniać.
Czy nafta kosmetyczna szkodzi?
Olej parafinowy, czyli nafta, to jedna z najlepiej przebadanych i znanych substancji kosmetycznych. Nie posiada zdolności wnikania w głąb skóry ani struktury włosa. Po nałożeniu tworzy tłustą warstwę okluzyjną, czyli izolacyjną, która zapobiega odparowywaniu wody i chroni przed zanieczyszczeniami. Jedynym ryzykiem związanym ze stosowaniem nafty jest ewentualna komedogenność i możliwość podrażnienia przy stosowaniu zbyt częstym i w zbyt wysokim stężeniu.
Nafta kosmetyczna na włosy
Nafta polecana jest szczególnie dla włosów suchych, matowych, łamliwych i zniszczonych np. rozjaśnianiem lub farbowaniem. Trzeba przede wszystkim podkreślić już na początku, że nafta kosmetyczna – ponieważ nie wnika w strukturę włosa – nie może długotrwale odżywiać ani regenerować włosów. Nie zmienia to jednak faktu, że jej działanie na powierzchni włosa daje szybki i zauważalny efekt porównywalny z działaniem maski silikonowej.
Efekty stosowania nafty na włosach:
- tworzy ochronny film, zabezpieczający przed działaniem ciepła, wiatru, mrozu, lub przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- wygładza i silnie nabłyszcza pasma,
- domyka łuski włosowe, dzięki czemu włosy mniej się elektryzują,
- zatrzymuje wodę we włosach, zwiększając ich nawilżenie,
- pobudza ukrwienie skalpu, dzięki czemu może pobudzać wzrost baby hair,
- dodaje fryzurze objętości, choć tylko do pierwszego mycia,
- ułatwia rozczesywanie i stylizację,
- przywraca włosom miękkość i elastyczność.

Jak stosować naftę na włosy
Naftę kosmetyczną można nakładać na włosy solo, zawsze na suche włosy i skórę głowy. Wcieramy naftę w skalp i całą długość włosów, pozostawiamy na ok. 10-15 minut i dokładnie zmywamy, nawet kilkukrotnie, inaczej może pozostawić tłustą warstwę.
Z racji możliwości podrażnienia, a także by zwiększyć spektrum działania pielęgnacyjnego, polecamy stosować naftę jako składnik domowej maski.
Maska DIY do włosów z naftą kosmetyczną, olejem rycynowym i żółtkiem:
- połącz w miseczce żółtko, łyżkę dowolnej nafty, łyżkę oleju rycynowego, łyżkę żelu aloesowego,
- zagęść skrobią ziemniaczaną do uzyskania jednolitej emulsji,
- wmasuj we włosy i skórę głowy, schowaj pod czepkiem i poczekaj pół godziny,
- dokładnie zmyj.
Nafta kosmetyczna na twarz
Jak już wcześniej wspomniałyśmy, parafina ma właściwości komedogenne, więc odradzamy samodzielne stosowanie jej na całą twarz. W połączeniu z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego lub olejku pichtowego, może jednak stworzyć punktowy tonik do walki z trądzikiem. Pierwszy działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie, a drugi oprócz tych właściwości łagodzi stany zapalne.

Zdjęcie: istockphoto.com
Wystarczy około 40 ml nafty kosmetycznej i 10 ml wybranego olejku, które trzeba delikatnie wymieszać. Nakładamy na wacik lub patyczek higieniczny i przykładamy w miejsca ze zmianami skórnymi. Trzymamy tak około 10 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą i nakładamy standardową pielęgnację.
Nafta kosmetyczna z olejem rycynowym i innymi dodatkami
Podstawowy rodzaj nafty kosmetycznej to ten naturalny, czyli bez żadnych dodatkowych składników odżywczych lub substancji zapachowych. Jest łatwo dostępna, bo można ją kupić zarówno w drogeriach, jak i aptekach. Kosztuje tylko kilka złotych. Na pewno jednak zdarzyło wam się czytać o naftach kosmetycznych z dodatkami w postaci odżywczych olejków czy ekstraktów z roślin. Możne je dodawać samodzielnie lub kupić już gotowy produkt.
Jedną z najpopularniejszych marek, które zajmują się produkcją nafty kosmetycznej, jest New ANNA. Możecie ją kupić w takich wersjach:
- Nafta kosmetyczna z olejem rycynowym
- Nafta kosmetyczna z witaminami A+E
- Nafta kosmetyczna z biopierwiastkami
- Nafta kosmetyczna z sokiem z pokrzywy
- Nafta kosmetyczna z wyciągiem z czarnej rzodkwi
- Nafta kosmetyczna z drożdżami
- Nafta kosmetyczna z tatarakiem
- Nafta kosmetyczna z aloesem
- Nafta kosmetyczna z olejem arganowym
Nie wszystkie mają aż tak dużo recenzji, ale oceny wszystkich sięgają powyżej czterech gwiazdek na pięć możliwych. Dwie z wymienionych naft zasługują na szczególną uwagę. Pierwsza to nafta kosmetyczna z olejkiem rycynowym, która została oceniona już ponad 120 razy.
Już po pierwszym użyciu zauważyłam różnicę. Włosy stały się bardziej podatne na zabiegi stylizacyjne, nie puszyły się tak, były błyszczące. Używam jej od kilku lat, raz na dwa tygodnie i zauważyłam też, że rzadziej mi się przetłuszczają i że łupież, z którym miałam kłopot od jakiegoś czasu tez się zredukował. Kolor włosów stał się głębszy. Sama aplikacja jest dość problematyczna i czasochłonna, ponieważ produkt jest tłusty i jeśli nakładamy na całą głowę to może troszkę piec. Po zalecanym czasie należy ją zmyć - niestety jednym myciem się jej nie pozbędziemy i u mnie potrzeba minimum trzech. Jednak sam efekt wynagradza to wszystko, a fakt że nafta kosztuje tylko 6 zł tylko zachęca do przetestowania - pisze angusxxo.
Druga nafta kosmetyczna to ta z dodatkiem witaminy A oraz witaminy E. Ma 4,4/5 gwiazdek oraz jak na razie kilkadziesiąt recenzji. Serena12345 kupuje ją od dawna i często wykorzystuje jako bazę pod inne olejki.
Wszystkie nafty jakie miałam z tej firmy są dobre. Najczęściej kupuję właśnie tę z witaminami i dolewam do niej sama olej rycynowy i sok z aloesu, wtedy mam naftę z pełnym pakietem wspomagającym włosy. Ta nafta wspomaga odżywienie i porost włosów. Efekt są naprawdę zdumiewające przy regularnym stosowaniu, używam naft tej firmy od 5 lat) Polecam zwłaszcza, że cena jest niska, a jakość wysoka, a kosmetyk wystarcza na długo
Opinie o kuracjach naftą
Wiecie już, jakie efekty można osiągnąć stosując naftę kosmetyczną na twarz i włosy. Jak to się przekłada w praktyce? Polecamy zajrzeć na nasze forum do wątku "Nafta kosmetyczna", gdzie Wizażanki dzielą się spostrzeżeniami po stosowaniu tego produktu. Opowiadają tam między innymi o kuracjach, które już zastosowały, a także polecają metody DIY. Kingulina2901 mówi na przykład:
-->
. Ale mam nadzieję że to szybko nastąpi bo już nie mogę patrzeć na to ile włosów gubię ;/" /]
Stosowałyście kiedyś naftę kosmetyczną? Dajcie znać czy zauważyłyście jakiekolwiek efekty po regularnej pielęgnacji tym produktem.