Olejowanie włosów wysokoporowatych - jak olejować i jakie oleje wybrać
Olejowanie włosów wysokoporowatych może sprawić, że pasma odzyskają gładkość, staną się miękkie i błyszczące. Olejowanie pasm niweluje puszenie, a także może podkreślić ich naturalny skręt pasm. Jednak może tez obciążyć włosy! Sprawdź, jak tego uniknąć.

Olejowanie włosów wysokoporowatych niewiele różni się od olejowania włosów niskoporowatych jeśli mowa o technice. Kluczowy jest dobór odpowiedniego oleju, który swoimi właściwościami będzie odpowiadał na potrzeby wysokoporowatych pasm. Sprawdzą się tutaj m.in. olej ze słodkich migdałów, olej lniany i marakuja. Poznaj pełną listę olejów, a także zobacz, jak je wykorzystać, aby uzyskać jak najlepsze efekty!
Spis treści:
- Olejowanie włosów wysokoporowatych - efekty
- Jak olejować włosy wysokoporowate?
- Olejowanie włosów wysokoporowatych na noc
- Olejowanie włosów wysokoporowatych w misce
- Jaki olej do olejowania włosów wysokoporowatych?
- Olejki do włosów wysokoporowatych
Olejowanie włosów wysokoporowatych - efekty
Efekty olejowania wysokoporowatych włosów widoczne są już po pierwszym zabiegu. Nabierają one błysku, stają się sprężyste, ich odcień staje się nieco głębszy. Znika charakterystyczne puszenie się, a zamiast niego włosy miękko opadają. Prawidłowo przeprowadzone olejowanie włosów nie obciąży pasm, ale znacznie je wygładzi. Każdy typ pasm wymaga specjalistycznego, indywidualnego podejścia, dlatego swoją świadomą pielęgnację zacząć od określenia typu włosów. To znacznie ułatwi dobranie metody olejowania.
Zobacz także: Olejowanie włosów - 5 błędów, które zrujnują efekty i mogą pogorszyć stan włosów
Jak olejować włosy wysokoporowate?
Istnieje kilka metod olejowania włosów:
- olejowanie na sucho, czyli bezpośrednie nakładanie oleju na pasma,
- olejowanie na mokro, czyli po zmoczeniu wodą,
- olejowanie na podkład, czyli po zastosowaniu odżywki humektantowej.
Olejowanie włosów wysokoporowatych na podkład
W przypadku włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdza się olejowanie na podkład. Włosy wysokoporowate bardzo często są zniszczone, a ich łuski mocno rozchylone. Dlatego wymagają mocnej, nawilżającej pielęgnacji, która odpowiednio je wygładzi, ale jednocześnie nie obciąży. Jako podkład możesz wybrać maskę humektantową, np. Anwen Nawilżający Bez czy żel aloesowy (pamiętaj, aby wybrać żel bez dodatku alkoholu!). Po zaaplikowaniu odżywki nałóż olej i nałóż na głowę czepek. Nagrzej turban suszarką, a następnie odczekaj minimum 30 minut.
Olejowanie włosów wysokoporowatych na mokro
Drugą metodą, którą warto rozważyć w przypadku włosów wysokoporowatych, jest olejowanie na mokro. Namoczenie pasm pomoże rozprowadzić na nich olej. Po zmoczeniu pasm odciśnij je, aby były wilgotne, ale nie ociekające. Nałóż olej, a następnie postępuj tak, jak w przypadku olejowania na podkład: nałóż czepek, nagrzej całość i trzymaj na głowie przez minimum 30 minut.
Olejowanie włosów wysokoporowatych na noc
Jak wspominałyśmy, olejowanie włosów wysokoporowatych powinno trwać minimum pół godziny, chociaż bardzo efektowną metodą będzie pozostawienie turbanu przez całą noc. Całonocne olejowanie najlepiej przeprowadzić z podkładem. W tym przypadku zamiast zdejmować turban, połóż się w nim spać, a rano zemulguj olej odżywką, umyj włosy delikatnym szamponem, aby uzyskać świeży wygląd i odbić je u nasady.
Olejowanie włosów wysokoporowatych w misce
Jeśli obawiasz się, że pełne olejowanie włosów zbytnio je obciąży, zacznij od olejowania włosów w misce. Pamiętaj, że jeśli masz bardzo mocno zniszczone włosy, może ono nie być wystarczające do uzyskania jedwabiście gładkich pasm, ale z pewnością poprawi ich stan. Do miski nalej wodę, a następnie dodaj olej. Zmocz pasma, dbając o to, aby olej na nich osiadł, a następnie odciśnij, nałóż czepek, rozgrzej suszarką i trzymaj na na głowie przez minimum 30 minut.
Zobacz także: Jak zmyć olej z włosów? Najskuteczniejsze rady i triki na dokładne pozbycie się oleju
Jaki olej do olejowania włosów wysokoporowatych?
Dobranie odpowiedniego oleju do włosów zawsze odbywa się metodą prób i błędów. Każdy włos ma swoje indywidualne preferencje, dlatego to, co sprawdza się u jednej posiadaczki włosów wysokoporowatych, może nie sprawdzać się u drugiej. Wszystko zależy od reszty pielęgnacji, stanu pasm, czy są proste, czy kręcą się. Jednakże istnieje lista olejów, które dedykowane są włosom wysokoporowatym, a ich właściwości odpowiadają na ich potrzeby.
W przypadku wysokoporowatych pasm z reguły lepiej sprawdzają się oleje o dużych cząsteczkach i takie, które zawierają kwasy wielonienasycone. Są to między innymi:
- olej lniany - to chyba najpopularniejszy olej do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Dociąża i wygładza pasma, ale także wpływa na ich zmiękczenie i nabłyszczenie. To uniwersalny olej, dlatego jeśli nie jesteś pewna, jaki masz typ włosów, a także nie wiesz, od czego zacząć, ten olej będzie idealny jako pierwszy,
- olej arganowy - to kolejny dość uniwersalny wybór, bezpieczny dla każdego typu włosów. W przypadku olejowania włosów olejem arganowym nie zapomnij o nałożeniu go na skórę głowy! Olej arganowy wzmacnia cebulki, dzięki czemu włosy nie tylko zachowują nawilżenie, ale też stają się silniejsze,
- olej ze słodkich migdałów - bogaty w kwas oleinowy i linolowy. To doskonały emolient, który tworzy na pasmach warstwę ochronną, która zapobiega uciekaniu wilgoci,
- olej słonecznikowy - zawiera wiele cennych składników odżywczych, między innymi witaminy A, D, E i F. Wygładza, odżywia i chroni pasma,
- olej kukurydziany - to nieoczywisty typ oleju, ale wykazuje on świetne właściwości regenerujące i wygładzające. Możesz go stosować do zabezpieczenia końcówek i pełnego olejowania,
- olej konopny - silnie regeneruje, uelastycznia i łagodzi podrażnienia skóry głowy,
- olej brokułowy - sprawdza się w pielęgnacji włosów o średniej i wysokiej porowatości. Wygładza i otula pasma ochronną warstwą, która zapobiega zniszczeniom.

Olejki do włosów wysokoporowatych
Możesz też korzystać z gotowych olejków do włosów wysokoporowatych. Olejki, w przeciwieństwie do olejów, zawierają miks olejów i innych składników odżywczych, które fenomenalnie oddziałują na pasma. Poniżej przedstawiamy Wam dwa przykładowe produkty tego typu, które w naszym katalogu KWC zbierają prawie same pięciogwiazdkowe recenzje!
Olejowanie włosów wysokoporowatych Anwen
Anwen Marakuja to kompozycja olejów z kiełków pszenicy, pestek jabłek i lnianego. Produkt ten jest dedykowany włosom wysokoporowatym, a jego zadaniem jest nabłyszczenie, dociążenie i wygładzenie.

Najczęściej Marakuję nakładam na suche włosy i pozostawiam na noc, a rano emulguję i zmywam. Już po jednym taki zabiegu włosy stają się bardziej odżywione, elastyczne, błyszczące i mięsiste, a z każdym następnym jest jeszcze lepiej. Coś cudownego :)
- napisała o nim Migotka_27
Olejek ten został zrecenzowany aż 44 razy, a jego ocena to 4,3/5. Olej Anwen wyróżnia się swoim bogatym składem, który skoncentrowany jest na ochronie włosów i domknięciu ich łusek.
Olejek do włosów wysokoporowatych Onlybio
Onlybio olej do olejowania włosów wysokoporowatych to kolejny produkt, który jest miksem silnie odżywczych olejów. W jego formule znajduje się aż 6 składników:
- olej lniany,
- olej z pestek winogron,
- olej z czarnuszki,
- olej z nasion bawełny,
- olej z pomarańczy,
- witamina E.

Posiadam włosy wysokoporowate, bardzo wymagające. Zanim odkryłam ten olejek sama starałam się łączyć różne olejki w jedną idealna mieszankę, aż w końcu pojawił się on i uczynił cuda! Włosy są pięknie odżywione, nawilżone, dociążone i lśniące, w połączeniu z emolientowa odżywka z tej serii uzyskuje nim efekt tafli. Nakładam go w różnych wariantach czasami na podkładzie aloesowym mniej więcej godzinkę przed myciem, czasami łączę go z odżywką. Używam go od 2 lat i z pewnością będę go używać dalej. Po regularnym stosowaniu zauważyłam poprawę kondycji moich włosów. Skręt jest bardziej wyrazisty, włosy wyglądają na zdrowsze, są odżywione. Jak dla mnie ten olejek to rewelacja!!! - zachwyciła się jego właściwościami Wiktoria345." /]
W katalogu KWC ten olej ma ocenę aż 4,8/5 i został oceniony 50 razy. Oznacza to, że większość Wizażanek przyznała mu maksymalną notę. Potwierdzają obietnice producenta: pasma stają się gładkie, lśniące i miękkie. Co więcej, podkreślają, że olejek ten jest niesamowicie wydajny.