Czerwone rozstępy - przyczyny powstawania rozstępów i sposoby na ich usuwanie
Czerwone rozstępy to zmora niejednej z nas, a w obliczu zbliżającego się lata i wiosny coraz częściej zaczynamy się zastanawiać, jak się ich pozbyć. Przychodzimy z podpowiedzią, jakie kosmetyki wybierać, by złagodzić czerwone rozstępy i zabezpieczyć skórę. Zdradzimy, że czerwone rozstępy są możliwe do usunięcia, a pomocne w tym będzie na przykład masło shea!

- Katarzyna Dobrzyńska, Sylwia Przygoda
Jeśli martwią cię czerwone rozstępy na brzuchu, udach czy piersiach, to uspokajamy, jest to pierwsza faza powstawania rozstępów. Na początku blizna jest zaczerwieniona, a nawet sina, ponieważ w skórze wytworzył się stan zapalny. Wraz z pęknięciem włókien kolagenu, pękają naczynia krwionośne, stąd rozstępy są łatwiejsze w usunięciu!
Spis treści:
- Jak wyglądają czerwone rozstępy i czym są?
- Skąd biorą się czerwone rozstępy?
- Czy czerwone rozstępy bolą?
- Jak usunąć czerwone rozstępy?
- Kremy na rozstępy czerwone
Jak wyglądają czerwone rozstępy i czym są?
Rozstępy to pojawiające się na skórze pręgi przypominające blizny, przybierające kształt wrzeciona. W przeciwieństwie jednak do blizn, powstają w zupełnie inny sposób. Pojawiają się na skórze w trakcie dojrzewania, albo podczas gwałtownego przybrania masy lub nagłej utraty kilogramów. Napór na skórę powoduje uszkodzenia skóry właściwej, w efekcie czego formują się czerwone bruzdy. Zanim staną się białymi rozstępami, przechodzą przez dwie fazy.
- Na samym początku mogą przybierać siny lub właśnie czerwony kolor. Tę fazę nazywamy stanem zapalnym.
- W drugim etapie, czyli atrofii, bledną i stają się mniej wklęsłe lub wypukłe. W ostatecznej formie rozstępy mają kolor przybliżony do skóry, nieco bledszy niż nasza karnacja.
Z rozstępami najczęściej spotkamy się na udach, brzuchu, piersiach, ramionach i pośladkach, ale u niektórych osób mogą występować np. na plecach.

Skąd biorą się czerwone rozstępy?
Czerwone rozstępy powstają, kiedy nasza skóra jest nadmiernie rozciągana - kiedy za szybko rośniemy lub szybko przybieramy na wadze. Innymi przyczynami mogą być:
- nieprawidłowa dieta,
- ciąża – zmiany hormonalne w krótkich odstępach czasu,
- leczenie sterydami,
- siłownia,
- odwodniona skóra,
- nieprawidłowa pielęgnacja - zbyt małe nawilżanie ciała,
- hormony,
- geny.
Wbrew pozorom czerwone rozstępy pojawiają się nie tylko w momencie wzrostu naszej wagi. Bywa, że zbyt gwałtowne chudnięcie powoduje powstanie fazy zapalnej. Kluczowe jest tutaj rozciąganie skóry. Zmniejszając masę ciała i ćwicząc również można zaobserwować ich powstanie.
Czy czerwone rozstępy bolą?
Rozstępy nie są bolesne, jednak można odczuwać mrowienie lub swędzenie w okolicach, w których się pojawiają. Te odczucia pojawiają się czasem przed samym powstaniem się czerwonej pręgi!
Jak usunąć czerwone rozstępy?
Jak wspomniałyśmy, świeże rozstępy są dużo łatwiejsze w usunięciu, jednak najlepszą bronią jest profilaktyka. Czerwone rozstępy oznaczają, że nasza skóra straciła elastyczność, jest zbyt odwodniona i nieodżywiona. Aby zapobiec powstawaniu rozstępów, zadbaj o:
- dietę - upewnij się, że w twojej diecie nie brakuje selenu, cynku, krzemu, witamin A, C, E, B oraz kwasów omega - to one odpowiadają za elastyczność i ujędrnienie naszej skóry,
- ćwiczenia - Przysiady, wykroki z obciążeniem, stretching, joga, cardio, kopnięcia w tył - te ćwiczenia pomogą zadbać ci nie tylko o kondycję i sylwetkę, ale również mają wypływ na skórę,
- nawodnienie - minimum 2 litry wody dziennie to nie puste gadanie! Odpowiednia ilość wody w organizmie ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, ale również kondycje naszej cery i skóry!
- pielęgnację - masło shea, awokado, aloes, olej kokosowy i peptydy będą twoją tajną bronią w walce z czerwonymi rozstępami! Świetnie łagodzą napięcia skóry, a dodatkowo ją głęboko odżywiają i nawilżają.
Czerwone świeże rozstępy również świetnie zareagują na zmiany, o których wspomniałyśmy wyżej. Ich całkowite usunięcie może wymagać zabiegów kosmetycznych, ale wdrożenie diety, ćwiczeń lub odpowiedniej pielęgnacji może zahamować ich rozstrost, a także sprawić, że staną się mniejsze i subtelniejsze. Aby się pozbyć rozstępów, kluczowa jest poprawa elastyczności skóry.
Zobacz także: Domowe sposoby na rozstępy - najlepsze zabiegi i kosmetyki do pielęgnacji ciała
Kremy na rozstępy czerwone
Większość kremów przeznaczonych na rozstępy działa zapobiegawczo i zwykle są przeznaczone dla kobiet w ciąży (pamiętaj, że w czasie ciąży rozstępy pojawiają się bardzo często!). Ich głównym zadaniem jest nawilżenie naszej skóry, poprawienie jej elastyczności, a także regeneracja. Co na rozstępy czerwone? W przypadku czerwonych rozstępów stosuje się również kremy o podobnych właściwości. W składach kremów i balsamów na rozstępy dobrze, jeśli pojawia się:
- ciekła parafina,
- gliceryna,
- masło shea,
- oliwa z oliwek,
- olej z awokado,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej jojoba,
- witamina E.
Jeśli już na naszym ciele pojawiły się czerwone rozstępy, to kremy, które będą pomocne, działają regenerująco, rozjaśniająco oraz będą spłycały nasze blizny. Te najbardziej warte uwagi według Wizażanek to:
- Krem na rozstępy Mustela Maternite
- Krem na rozstępy od Palmer`s, Cocoa Butter Formula Lotion
- Krem na rozstępy Vis Plantis, Helix Vital Care, Balsam nawilżający z filtratem ze śluzu ślimaka
- Balsam na rozstępy od The Body Shop, Shea, Body Butter
Zobacz także: Krem na rozstępy w ciąży – sprawdź, jak wybrać ten bezpieczny i skuteczny

Jak jednak już wspomniałyśmy, lepiej zapobiec powstawaniu rozstępów, niż je leczyć. Kosmetykami najczęściej możemy zmniejszyć widoczność rozstępów, ale nie usunąć je całkowicie. Jeśli jednak zauważysz, że na twojej skórze zaczynają pojawiać się rozstępy świeże, zacznij działać od razu! Kuracja w przypadku starych rozstępów nie będzie tak skuteczna.
Zobacz także: Jak pozbyć się rozstępów? Zabiegi, domowe sposoby, skuteczne kosmetyki