Jakie są rodzaje cery i jak je sprawdzić? Test na rodzaj cery i prawidłowa pielęgnacja
Określenie rodzaju cery wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Nasza skóra intensywnie reaguje na pogodę, stres oraz zmiany hormonalne, a co za tym idzie – może nagle stać się bardzo sucha lub nadmiernie się wyświecać. Wykonaj nasz test na rodzaj cery i dowiedz się, jak odpowiednio dbać o skórę, by wyglądała zdrowo i promiennie!

- Paulina Wierzchowiecka, Iga Pejas
Każdy rodzaj cery ma swoje charakterystyczne cechy. Większą skłonność do powstawania trądziku ma ta mieszana lub tłusta. Natomiast przyjęło się, że zmarszczki zaczną pojawiać się szybciej u posiadaczek cery suchej. Co ważne, nieodpowiednia rutyna pielęgnacyjna, która nie jest dopasowana do typu skóry, może prowadzić do pogorszenia jej wyglądu oraz powodować dyskomfort. Wykonaj nasz test na rodzaj cery i sprawdź, jak się przed tym ustrzec.
Spis treści:
- Jakie są cztery podstawowe rodzaje cery?
- Jak rozpoznać rodzaj cery w domowych warunkach?
- Najprostszy, domowy test na rodzaj cery
- Charakterystyka i pielęgnacja cery suchej
- Jak dbać o cerę mieszaną?
- Jak pielęgnować cerę tłustą?
- Jaka pielęgnacja dla cery normalnej?
Jakie są cztery podstawowe rodzaje cery?
Rodzaj cery to cecha wrodzona, którą dostajemy wraz z genami naszych rodziców. Oczywiście, ogólny stan skóry może polepszać się lub wręcz przeciwnie – pogarszać na przestrzeni naszego życia. Może to zależeć od stanu zdrowia, kosmetyków, których używamy, a nawet warunków atmosferycznych, w których przebywamy na co dzień. Oczywiście, stan i wygląd naszej cery jest związany także z wiekiem.
Zacznijmy od określenia podstawowych typów cery. Wyróżnia się:
- cerę normalną,
- cerę suchą,
- cerę tłustą,
- cerę mieszaną.
To cztery podstawowe rodzaje cery, a skóra każdej z nas powinna w mniejszym lub w większym stopniu wpasowywać się w jeden z nich. Oczywiście, istnieją podtypy, takie jak cera wrażliwa, cera naczynkowa, cera dojrzała czy cera trądzikowa. Nie są one jednak oddzielnymi rodzajami skóry, a ich występowanie jest najczęściej ściśle związane z charakterystycznymi cechami każdego z czterech podstawowych typów cery.

Zobacz także: Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku. Jak powinien wyglądać schemat pielęgnacji cery?
Jak rozpoznać rodzaj cery w domowych warunkach?
Często wystarczy na chwilę stanąć przed lustrem, aby określić swój typ cery. Jeśli wyraźnie świeci się "strefa T", a policzki mają skłonność do przesuszenia, można śmiało powiedzieć, że nasza cera jest mieszana. Osoby z cerą tłustą mają natomiast tendencję do powstawania trądziku, jednak nie zawsze jest on zarezerwowany dla tego typu skóry.
Jeśli masz wrażenie, że twoja cera nieustannie się zmienia, warto wybrać się do dermatologa, który pomoże ci w określeniu jej typu i dobierze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. To właśnie one pozwolą zredukować nadmiar wydzielanego sebum, suche skórki, a nawet wypryski i pojawiające się naczynka.
W określeniu rodzaju cery może także pomóc nam ona sama. Testując nowe kremy do twarzy, często możemy zaobserwować niepożądane reakcje, takie jak wysypka lub zaczerwienienie. Wówczas dowiemy się, że prawdopodobnie posiadamy cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Wiele z nas kocha spędzać długie godziny w łazience, aplikując na twarz szereg upiększających kosmetyków. Może się jednak okazać, że skóra szybko zareaguje na nie zapchaniem i krostkami, co będzie świadczyło o tym, że jest ona mieszana lub trądzikowa i wymaga prostej, aczkolwiek skutecznej pielęgnacji.

Najprostszy domowy test na rodzaj cery
Tak jak wspomniałam, samodzielne określenie typu cery może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli twoja skóra jest podrażniona zabiegami pielęgnacyjnymi lub masz rozregulowaną gospodarkę hormonalną. Istnieje jednak domowy test, który pomoże ci chociaż w pewnym stopniu określić, czy jesteś posiadaczką cery suchej, mieszanej, tłustej lub normalnej.
Domowy test na rodzaj cery krok po kroku:
- Oczyść skórę za pomocą delikatnego żelu lub pianki, ale nie nakładaj na nią żadnych kosmetyków. Odczekaj kilka minut i zacznij obserwować reakcje swojej skóry. Czy pojawiło się na niej uczucie ściągnięcia lub szczypania? A może zaobserwowałaś nadmierne wydzielanie sebum? Jeśli twoja skóra "zachowuje się" standardowo, tzn. nie jest zbyt sucha ani zbyt tłusta kilkanaście minut po umyciu, najprawdopodobniej jesteś posiadaczką cery normalnej.
Pamiętaj, że wynik testu jest jedynie wskazówką i nie powinien być traktowany jako ostateczny wyznacznik. Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, jaki masz typ cery, najlepiej umów się na wizytę do dermatologa lub doświadczonego kosmetologa. Profesjonalista będzie wiedział, jaka pielęgnacja sprawdzi się najlepiej w przypadku twojego typu skóry.

Zobacz także: Czym myć twarz, czyli który produkt do oczyszczania skóry twarzy sprawdzi się najlepiej
Charakterystyka i pielęgnacja cery suchej
Cera sucha charakteryzuje się dość szorstką strukturą, za którą najczęściej odpowiadają odstające skórki i szybko pojawiające się zmarszczki. Ma też jednak ogromną zaletę! Z uwagi na stosunkowo niewielkie wydzielanie sebum osoby z tym typem cery rzadziej zmagają się z zaskórnikami i trądzikiem. Jak dbać o suchą skórę, aby opóźnić procesy starzenia i nadać jej zdrowego blasku?
Cera sucha najczęściej wymaga wieloetapowej pielęgnacji, w której skład wchodzą kremy nawilżające o bogatej formule (na przykład zawierające w składzie kwas hialuronowy), odżywcze sera do twarzy, a także oleje i peelingi. Jeśli nie masz skłonności do powstawania podrażnień, możesz śmiało postawić na gruboziarnisty peeling mechaniczny, który pozwoli ci szybko pozbyć się suchych skórek. Jeśli jednak twoja cera jest delikatna, wybieraj peelingi enzymatyczne, które delikatnie usuną z niej zrogowaciały naskórek i sprawią, że w przyszłości rzadziej będzie widocznie się łuszczyć.

Jak dbać o cerę mieszaną?
Cera mieszana łączy cechy suchej i tłustej. To właśnie ten typ skóry może przysporzyć nie lada problemów w pielęgnacji. Z jednej strony próbujemy walczyć z nadmiarem nagromadzonego łoju w "strefie T" (nos, czoło, broda), zaś z drugiej intensywnie nawilżamy policzki i obszar wokół oczu. Często próbujemy na siłę zmatowić świecącą się skórę, przez co powodujemy jej większe przesuszenie i w efekcie zwiększone wydzielanie sebum.
Cera mieszana wymaga starannie zaplanowanej pielęgnacji, skupionej na dogłębnym oczyszczaniu i jeszcze bardziej dogłębnym nawilżaniu. W tym przypadku złotym środkiem mogą okazać się silnie odżywcze kremy i sera do twarzy, opracowane z myślą o cerze mieszanej. Powinny mieć solidną, ale nie zbyt tłustą konsystencję, aby odpowiednio nawadniać skórę, ale nie zostawiać na niej tłustego filmu. Może bowiem prowadzić do zapychania porów, szczególnie w strefie T.
W pielęgnacji cery mieszanej mogą także pomóc nam kwasy. Kosmetyki z dodatkiem kwasu migdałowego lub kwasu glikolowego mogą mieć zbawienny wpływ na naszą skórę. Oczyszczą ją i sprawią, że pory zwężą się, a cera utrzyma stały poziom nawilżenia. W tym przypadku ważne jest, aby regularnie nakładać na twarz kremy z filtrem SPF. Buzia po kwasach jest bardziej uwrażliwiona i w kontakcie ze słońcem może zareagować powstaniem podrażnień lub nawet przebarwień.

Zobacz także: Kwasy na twarz - rodzaje, jak je stosować i jakie dają efekty?
Jak pielęgnować cerę tłustą?
Cerze tłustej zazwyczaj towarzyszą niedoskonałości i zatkane pory. Często jest także powiązana z występowaniem trądziku. Wynika to z dużej ilości wydzielanego sebum, które blokuje ujścia gruczołów łojowych, powodując powstanie wyprysków i zaskórników. W pielęgnacji cery tłustej również bardzo ważne jest nawilżanie, jednak powinnyśmy w tym przypadku stosować kosmetyki o lekkich formułach, np. w żelu. Zaznaczmy jednak, że posiadaczki tłustej skóry mogą być spokojne o przedwczesne starzenie. Ich skóra, dzięki grubszej warstewce sebum, jest też zwykle bardziej odporna na działanie drażniących czynników zewnętrznych.
Jeśli na twojej skórze pojawiają się aktywne zmiany trądzikowe lub masz tendencję do wyciskania i rozdrapywania krostek, kategorycznie unikaj mechanicznych peelingów, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę i roznieść bakterie na inne partie twarzy. Zamiast tego wybieraj peelingi enzymatyczne, które w delikatny sposób złuszczą martwy naskórek.
W pielęgnacji cery tłustej mogą sprawdzić się także maski algowe, które koją i łagodzą stany zapalne. Te profesjonalne możesz kupić w postaci sproszkowanej, a po wymieszaniu z wodą nałożyć na twarz. Po upływie 15 minut łatwo usuniesz je za skóry za pomocą palców. Maska zejdzie z twarzy w całości! Świetnie sprawdzą się też glinki, zwłaszcza glinka zielona.

Jaka pielęgnacja w przypadku cery normalnej?
O tym rodzaju cery marzy niemal każda z nas. Jest wyjątkowo elastyczna i zdrowo zaróżowiona. Jej ogromną zaletą jest fakt, że niezbyt intensywnie reaguje na zmianę pogody, stres, a także nowe kosmetyki, jednak taki typ cery to zdecydowana rzadkość. A dlaczego? Cera normalna zarezerwowana jest dla kobiet poniżej 30. roku życia. Po upływie tego czasu najczęściej zaczynamy mieć problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum lub wysuszeniem skóry.
Żeby jednak na dłużej cieszyć się zaletami normalnej cery, warto stosować sprawdzoną pielęgnację i dbać o to, aby nie była ona zbyt obciążająca. Wieloetapowe stosowanie kosmetyków o olejkowej formule może sprawić, że na naszej buzi pojawią się wypryski, natomiast niedostateczne nawilżenie skóry może skutkować pojawieniem się suchych skórek. Warto mieć w swojej łazience lekki krem nawilżający oraz serum rozświetlające z witaminą C. Zadbają one o stały poziom nawodnienia naszej skóry i dodatkowo pomogą ujednolicić jej koloryt.