KWC LogobyWIZAŻ logo

Linalool właściowości i zastosowanie

Linalol

Linalool Essential Oil, Linalyl Alcohol

Linalol – właściwości, działanie, zastosowanie

Linalol (Linalool) to substancja zapachowa o aromacie konwalii. Naturalnie występuje w roślinach i przyprawach. Jest składnikiem wielu olejków eterycznych, ma też działanie bakteriobójcze oraz owadobójcze. Niweluje także przykre zapachy, np.potu. Ten aromatyczny dodatek jest chętnie wykorzystywany przez producentów kosmetyków na całym świecie.

Spis treści:

  • Właściwości linalolu
  • Zastosowanie linalolu w kosmetykach
  • Działanie linalolu w produktach kosmetycznych
  • Pochodzenie linalolu
  • Czy linalol jest bezpieczny?
  • Kto może stosować linalol?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć linalolu?
  • Efekty uboczne stosowania linalolu w kosmetykach
  • Linalol a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości linalolu

Linalol to związek chemiczny będący substancją zapachową. Jego aromat przypomina zapach kwiatów konwalii, choć określa się go również jako zapach drzewno-kwiatowy. Występuje w ponad 200 gatunkach roślin. Produkują go m.in. mięta, wawrzyn, cytrusy, a także brzoza brodawkowata. Pojawia się również w przyprawach. Jego obecność odkryto na przykład w cynamonie i bazylii. Otrzymuje się go także z olejków eterycznych, m.in. jaśminowego, bergamotowego i kolendrowego. Warto wspomnieć, że linalol występuje w dwóch postaciach, które różnią się aromatem. Pierwsza ma delikatną kwiatową woń, druga zaś jest mocniejsza, a jej zapach bardziej drzewny.

Linalol sam w sobie jest oleistą cieczą. Nie rozpuszcza się w wodzie, jedynie w tłuszczach. Dodając go do kosmetyków, można stworzyć naprawdę oryginalne mieszanki zapachowe i pozbyć się przykrego aromatu pozostałych składników.

Zastosowanie linalolu w kosmetykach

Linalol ze względu na ciekawy aromat jest chętnie używany przez producentów kosmetyków na całym świecie. Bardzo często dodaje się go do perfum. W połączeniu z innymi składnikami tworzy unikatowe zapachy. Substancja ta jest także obecna w dezodorantach. Poprawia ich aromat, hamując jednocześnie przykrą woń potu. Jako składnik zapachowy jest wykorzystywany także w:

  • kremach do twarzy i balsamach do ciała,
  • produktach do pielęgnacji włosów,
  • kosmetykach do mycia twarzy,
  • żelach pod prysznic oraz płynach do kąpieli,
  • kremach do rąk oraz stóp,
  • maseczkach do twarzy.

Kupując kosmetyki z linalolem, trzeba się upewnić, czy można je bezpiecznie stosować, składnik ten traktowany jest bowiem jako alergen.

Działanie linalolu w produktach kosmetycznych

Co ciekawe, linalol, choć traktowany jest przede wszystkim jako substancja zapachowa, pozytywnie wpływa na skórę i organizm. Nie tylko poprawia aromat konkretnych produktów, ale likwiduje też zapach innych składników.

Działanie antyseptyczne

Linalol ma ponadto właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, ale kosmetyków z nim w składzie nie można używać w nadmiarze. Trzeba pamiętać, że ulega degradacji pod wpływem powietrza, a składnik, który z niego powstaje, może drażnić skórę.

Działanie odprężające

Linalol odpręża i relaksuje. Ta aromatyczna substancja wycisza, uspokaja i pomaga zasnąć. Jest obecna w kannabinoidach – związkach występujących w konopiach siewnych. To ważny składnik popularnych na rynku kosmetyków konopnych.

Pochodzenie linalolu

Linalol, jak wiadomo, występuje w roślinach i przyprawach. Można go pozyskać w sposób naturalny lub syntetyczny. Ten pierwszy wymaga destylacji z parą wodną, drugi zaś aparatów laboratoryjnych. Pochodzenie tego składnika powinno być zawsze opisane przez producenta na opakowaniu.

Czy linalol jest bezpieczny?

Z linalolem trzeba uważać. Jego opary mogą wchłaniać się przez skórę, a jeśli byłby przyjęty doustnie lub dostanie się do dróg oddechowych, może wywołać duszności, kaszel lub alergię. Został zaklasyfikowany przez instytucje zajmujące się bezpieczeństwem składników w kosmetykach jako potencjalnie uczulający, lecz nie uznano go za niebezpieczny. Można zatem uznać, że linalol jest składnikiem niegroźnym, jednak wykorzystując go, powinno się przestrzegać kilku zasad.

Dopuszczalne stężenia

Jeśli stężenie linalolu w produkcie niespłukiwanym przekracza 0,001%, a w produkcie spłukiwanym 0,01%, należy umieścić go na etykiecie kosmetyku jako jeden z jego składników. Obostrzenie dotyczy też nadtlenków, które są obecne w samym linalolu. Uznano, że ich zawartość nie powinna przekraczać 0,001% (10 ppm) dla składnika oraz 0,01% (100 ppm) dla gotowego produktu.

Kto może stosować linalol?

Cząsteczki linalolu rozpadają się na skutek działania powietrza i przy kontakcie ze skórą, tworząc drażniący wodorotlenek. W związku z tym kosmetyki z jego dodatkiem mogą wywołać reakcję alergiczną, wyprysk kontaktowy bądź podrażnić skórę. Aby temu zapobiec, warto wykonać test skórny próbką kosmetyku. Ze względu na działanie alergizujące, produktów z linalolem nie powinny stosować osoby ze skórą wrażliwą i atopową.

Ostrożność w stosowaniu kosmetyków z tym składnikiem muszą zachować też kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Kosmetyki z linalolem nie są przeznaczone dla dzieci i niemowląt.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć linalolu?

Nie ma informacji na temat konkretnych składników kosmetyków, z którymi nie wolno łączyć linalolu.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z linalolem

Linalol to substancja zapachowa, która została zakwalifikowana jako alergen. Wobec tego może wywołać liczne reakcje uczuleniowe, pieczenie, swędzenie, a także zmiany skórne o charakterze kontaktowym. W związku z tym linalolu powinny unikać osoby z wrażliwą i uszkodzoną skórą.

Linalol a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Linalol jest w pełni naturalnym składnikiem kosmetyków. To związek roślinny, dlatego mogą go stosować nawet weganie, którzy nie akceptują produktów odzwierzęcych.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Jako dodatek do kosmetyków może wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę i oczy oraz przyczynić się do łuszczycy. Uważany za potencjalny, groźny alergen, który może powodować wysypki skórne.

Typ składnika

  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja dezodorująca
  • Substancja maskująca
  • Substancja zapachowa

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

4
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie