KWC LogobyWIZAŻ logo

Cetrimonium Chloride właściowości i zastosowanie

Chlorek cetylotrójmetyloamoniowy

Cetyl Trimethyl Ammonium Chloride

Cetrimonium Chloride – jakie ma zastosowanie?

Cetrimonium Chloride jest składnikiem wielu kosmetyków, głównie do pielęgnacji i stylizacji włosów, gdzie pełni rolę jednego ze składników aktywnych. Zapobiega elektryzowaniu się włosów, ułatwia ich rozczesywanie oraz zmniejsza plątanie się. Sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych do każdego rodzaju włosów. W kosmetykach do ciała i twarzy najczęściej pełni rolę konserwantu, który zapobiega namnażaniu się bakterii, grzybów i pleśni, a także przedłuża trwałość kosmetyków.

Spis treści:

  • Czym jest Cetrimonium Chloride?
  • Zastosowanie Cetrimonium Chloride w kosmetykach
  • Działanie Cetrimonium Chloride
  • Dla kogo przeznaczone są kosmetyki z Cetrimonium Chloride?
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Cetrimonium Chloride?
  • Czy Cetrimonium Chloride jest bezpieczny?

Czym jest Cetrimonium Chloride?

Cetrimonium Chloride to substancja w postaci cieczy, często stosowana w branży kosmetycznej. Można ją znaleźć pod nazwą chlorek cetylotrójmetyloamoniowy lub czwartorzędowa sól amoniowa. Jest powierzchniowo czynnym kationem, który dobrze łączy się z ładunkami ujemnymi. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Cetrimonium chloride może być wytwarzane na kilka sposobów. Może być pozyskiwany od roślin oraz tłuszczu pochodzącego od zwierząt. Jest także produkowany w laboratorium. Można go również wytwarzać z ropy naftowej. Z uwagi na pozyskiwanie tego składnika z tłuszczu zwierzęcego nie jest to wegańska substancja, jednak producenci nie zawsze zamieszczają informacje o pochodzeniu na opakowaniach.

Zastosowanie Cetrimonium Chloride w kosmetykach

Chlorek cetylotrójmetyloamoniowy pełni rolę konserwantu, który hamuje rozwój drobnoustrojów w produktach kosmetycznych podczas ich stosowania i przechowywania, a także przedłuża jego trwałość. Zabezpiecza produkt przed bakteriami, grzybami i pleśniami, które mogą zostać do niego wprowadzone podczas codziennego stosowania. Dzięki niemu produkty są stabilne mikrobiologicznie i mogą być bezpiecznie stosowane. Cetrimonium Chloride ma właściwości emulgujące, obniża napięcie międzyfazowe, dzięki czemu faza wodna z łatwością miesza się z fazą olejową.

Nie posiada właściwości pianotwórczych ani myjących, dlatego w produktach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji ciała lub twarzy najczęściej jest stosowany jako konserwant. Dodawany do kosmetyków do włosów jest substancją aktywną, która poprawia ich wygląd.

Działanie Cetrimonium Chloride

Cetrimonium Chloride jest naładowany dodatnie, dzięki czemu dobrze oddziałuje na powierzchnię włosa, która ma ładunek ujemny. Substancja ta działa kondycjonująco na włosy, poprawia ich rozczesywanie, zapobiega plątaniu się i wygładza je. Włosy są bardziej błyszczące, lepiej się układają. W dotyku są miękkie. Chlorek cetylotrójmetyloamoniowy działa także antystatycznie, dzięki czemu włosy się nie elektryzują. Dodawany do kosmetyków sprawia, że łatwiej się one spłukują z powierzchni włosów, nie obciążając ich ani nie sklejając pasm.

Dla kogo przeznaczone są kosmetyki z Cetrimonium Chloride?

Kosmetyki zawierające w swoim składzie chlorek cetylotrójmetyloamoniowy poprawiają wygląd każdego typu włosów. Najczęściej są stosowane do pielęgnacji długich włosów, które mają tendencję do plątania się, sprawiają trudności z rozczesywaniem, a także mogą się elektryzować. Dzięki tym kosmetykom włosy się łatwiej rozczesują, dzięki czemu nie trzeba ich szarpać. Dłuższe włosy częściej są suche, w szczególności na końcach, dlatego potrzebują produktu, który poprawi ich kondycję.

Posiadaczki włosów kręconych oraz wysokoporowatych często zmagają się z puszeniem się włosów, ponieważ potrzebują one mocniejszego dociążenia pasm. Chlorek cetylotrójmetyloamoniowy ułatwia rozczesywanie ich i ułożenie. Włosy są bardziej zdyscyplinowane, gładsze i nawilżone.

W jakich kosmetykach można znaleźć Cetrimonium Chloride?

Konserwanty są dodawane do wielu kosmetyków, jednak Cetrimonium Chloride najczęściej można znaleźć w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów, jak szampony, maski, odżywki. Jest on także obecny w kosmetykach do stylizacji fryzur, sprayach zapobiegających elektryzowaniu się włosów, suchych szamponach czy produktach termoochronnych.

W produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała i twarzy chlorek cetylotrójmetyloamoniowy można znaleźć w:

  • żelach do mycia,
  • kremach do twarzy,
  • balsamach do ciała,
  • produktach do demakijażu,
  • kosmetykach do pielęgnacji stóp i rąk.

Jako konserwant może być obecny w kolorowych kosmetykach do makijażu. Głównie w podkładach i pudrach.

Czy Cetrimonium Chloride jest bezpieczny?

Cetrimonium Chloride to substancja, która została dopuszczona do stosowania w branży kosmetycznej, jednak z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z jego stężenia. Jako składnik o działaniu konserwującym jego maksymalne stężenie może wynieść 0,1%. W przypadku zastosowania go w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów, jego stężenie może być wyższe w zależności, czy są one spłukiwalne, czy nie. W szamponach czy odżywkach do włosów lub innych produktach, które mają krótki kontakt z powierzchnią, dopuszczalne maksymalne stężenie wynosi 2,5%, w przypadku produktów do stylizacji, które pozostają dłużej na włosach, może ono wynieść do 1%.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią z uwagi na swój stan nie zawsze mogą stosować wszystkie kosmetyki, jakich używały wcześniej. Chlorek cetylotrójmetyloamoniowy w czystej postaci może powodować podrażnienia skóry i alergie, jednak w produktach kosmetycznych jest on stosowany w mniejszych ilościach, które nie wywołują działań niepożądanych. Jednak stosując nowy produkt, warto obserwować swoje ciało, ponieważ w każdym momencie skóra może zareagować w niepożądany sposób.

Większe prawdopodobieństwo alergii występuje podczas stosowania produktów o wyższym stężeniu, które pozostają długo na powierzchni ciała. Mogą powodować swędzenie skóry, zaczerwienienie i wyprysk kontaktowy.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może uczulać, z reguły jednak, ze względu na nałożone ograniczenia ilościowe w kosmetyku, nie powoduje podrażnień.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja pochodzenia zwierzęcego
  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Konserwant
  • Substancja antystatyczna
  • Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja powierzchniowo czynna

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie