Na czym polega emulgowanie? Oto 3 zasady poprawnego zmywania oleju z włosów
Emulgowanie to nieodłączny element olejowania włosów. Bez tego będą wyglądały nie tylko na niezadbane, ale i brudne. Emulgatory wykorzystywane są także w produktach do demakijażu twarzy. W tym artykule podpowiemy wam, po jakie produkty warto sięgać.

- Milena Majak
Niestosowanie emulgowania jest jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji, który daje efekt bardzo tłustych i brudnych włosów i wpływa negatywnie na kondycję skóry twarzy. To niezbędny krok po olejowaniu, który podbija działanie oleju i pozwala wyciągnąć z tego rytuału pielęgnacyjnego jeszcze więcej. Sprawdź, jak poprawnie emulgować włosy.
Spis treści:
- Czym jest emulgowanie?
- Odżywki do emulgowania włosów
- Jak poprawnie emulgować włosy?
- Olejek do demakijażu emulgujący
Czym jest emulgowanie?
Emulgowaniem nazywamy mycie naolejowanych włosów odżywką lub maską. Chodzi o takie połączenie kosmetyku z olejem, aby z tych dwóch rzeczy powstała jedność. Wtedy mamy pewność, że wszystko gładko i bez problemu zmyje się z włosów. Chyba każda z nas doświadczyła kiedyś efektu tłustych kosmyków po olejowaniu włosów i musiała wykonać ponowne mycie głowy. Powodem był brak obecności emulgatora, który ułatwiłby dokładne zmycie oleju.
Zobacz także: Olejowanie włosów oliwą z oliwek krok po kroku. Jak działa, u kogo się sprawdzi i jakich błędów unikać?

Odżywki do emulgowania włosów
W roli emulgatora najlepiej sprawdzą się odżywka lub maska do włosów. Nie może być to jednak pierwszy -lepszy kosmetyk. Jak wiecie z artykułów o proteinach, humektantach oraz emolientach, każdy ma przypisane konkretne działanie. Do zmycia oleju z włosów potrzebujecie odżywki lub maski czysto emolientowej - najlepiej takiej, która nie posiada w składzie silikonów.
Z odżywek i masek emolientowych możemy wam polecić na przykład:
- Anwen Emolientowy irys i Anwen Emolientowa róża
- Kallos Mango
- Garnier awokado i masło karite
- Cien z olejkiem makadamia, kokosowym i arganowym
Nie jest to jednak zasada, która sprawdza się w 100% u każdego, bo im bardziej będziecie poznawać potrzeby włosów, tym więcej możecie eksperymentować. Nie ma potrzeby utrudniać sobie włosingu na samym początku.
Olej z włosów można zmyć również szamponem, ale są to naprawdę wyjątkowe sytuacje. Niestety w większości przypadków tak intensywne "pranie" włosów po prostu im szkodzi, a przez to olejowanie nie przynosi takiego efektu, jak powinno. Szampon nie jest też w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki, więc włosy pozostają miejscami nawet bardzo tłuste.
Jak poprawnie emulgować włosy?
Jeśli nie wiecie, jak zabrać się za emulgowanie, mamy dla was krótką i przydatną instrukcję:
- Przed emulgowaniem zawsze zmoczcie dobrze włosy ciepłą wodą. To pozwoli pozbyć się już jakiejś części oleju. Stosujcie tę wskazówkę niezależnie od metody olejowania, którą wybieracie.
- Teraz nałóżcie odżywkę lub maskę na włosy, dokładnie wczeszcie ją grzebieniem lub szczotką we włosy i pozwólcie podziałać przez około 5-10 minut i zmyjcie.
- W ostatnim kroku możecie wybrać jedną z czterech opcji: ponowne umycie włosów odżywką, delikatne umycie włosów tylko przy skórze szamponem lub połączenie tego kroku jeszcze z nałożeniem odżywki, tylko spłukanie zemulgowanego oleju.
Nie jesteście pewni, która z czterech opcji w ostatnim kroku jest dla was odpowiednia, bo dopiero zaczynacie z włosingiem? Koniecznie zróbcie testy. Sprawdzajcie te metody w dzień, kiedy nie planujecie wychodzić z domu, bo takie eksperymenty mogą, ale nie muszą zakończyć się tłustymi włosami. W takim wypadku musicie wykonać całą pielęgnację od nowa. Nieważne jak długo trzymacie olej na włosach oraz jaką metodę olejowania stosujecie, emulgowanie jest konieczne, bo inaczej wasza fryzura będzie wyglądać bardzo nieświeżo.

Olejek do demakijażu emulgujący
Wybrałyśmy dla was jeden z najlepiej ocenianych olejków z emulgatorem z KWC. Olejek do demakijażu cery wrażliwej i suchej od NaturalME jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Często nie zdajemy sobie sprawy, że problemy skórne spowodowane są niedokładnym zmywaniem makijażu i doborem nieodpowiednich produktów. Emulgatory w olejkach do makijażu mają ułatwić rozpuszczanie kosmetyków i ich zmywanie. Ten olejek skutecznie usuwa produkty do makijażu i pielęgnacji, a do tego pozostawia cerę czystą i ukojoną. Jego regularna cena to około 2 zł.
Zobacz także: Olejowanie twarzy - jak działa i jaki olej do twarzy wybrać?

Na stronie KWC Wizażanki ceniły olejek na 4/5 gwiazdek. Poznajcie, co na jego temat sądzą testerki:
Jestem zadowolona z tego olejku. Szybko rozpuszcza makijaż, nie ma drażniącego zapachu, łatwo go zmyć pianką. Cera jest ukojona i nawilżona. Dodatkowo ma wygodne opakowanie z pompką. Polecam!
- Maquina
Koniecznie polećcie nam wasze ulubione kosmetyki do olejowania i emulgowania!