Nawilżanie włosów. Domowe sposoby, kosmetyki i zabiegi na przesuszone i zniszczone włosy
Nawilżanie włosów jest niezbędne, jeśli chcecie cieszyć się lśniącymi, mocnymi i sprężystymi pasmami. Potrzebują go również pasma ze skłonnością do przetłuszczania się, które tłuste są jedynie u nasady, a na długości suche i zniszczone. Do nawilżania włosów potrzebne będą odpowiednie kosmetyki, pomogą też maseczki, które przygotujecie samodzielnie.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
O głębokie nawilżanie włosów trzeba dbać o każdej porze roku, jednak nabiera szczególnego znaczenia latem i zimą, kiedy pasma są najbardziej narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Odżywkę należy nakładać po każdym myciu, natomiast 1-2 razy w tygodniu przyda się intensywny zabieg z użyciem maski lub oleju roślinnego. Kondycję suchych włosów poprawi też wprowadzenie mycia metodą OMO.
Spis treści:
- Przesuszone i suche włosy. Dlaczego potrzebują nawilżania?
- Czym nawilżać włosy? Kosmetyki nawilżające
- Przesuszone włosy. Domowe sposoby na nawilżanie
- Intensywne nawilżanie: olejowanie włosów
- Jak skutecznie nawilżyć skórę głowy?
- Nawilżanie włosów suchych od wewnątrz. Dieta
- Nawyki utrudniające nawilżenie włosów
Przesuszone i suche włosy. Dlaczego potrzebują nawilżania?
Włosy są zdrowe i błyszczące tylko wtedy, gdy ich łuski są domknięte, a pokrywająca je warstewka hydrolipidowa szczelna i pozbawiona ubytków. Tak wygląda sytuacja idealna, jednak zwykle naszym pasmom daleko do tego ideału.
Na skutek błędów pielęgnacyjnych i działania czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV, łuski ulegają rozchyleniu, a płaszcz hydrolipidowy jest „dziurawy”. Efekt jest taki, że włosy tracą nawilżenie, stają się szorstkie, matowe, plączą się i rozdwajają.
Dotyczy to zarówno włosów suchych, jak i włosów przesuszonych. Jaka jest różnica? Włosy suche są takie z natury, uwarunkowane genetycznie, i mogą być wynikiem np. mało intensywnej pracy gruczołów łojowych. Włosy przesuszone natomiast to takie, które pierwotnie były zdrowe, jednak w wyniku błędów utraciły swój blask i nawilżenie.
Wbrew pozorom przesuszone mogą być nawet włosy przetłuszczające się. Wówczas zwykle są tłuste u nasady, natomiast suche na długości. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, czy wasze włosy są suche czy przesuszone – w obu przypadkach potrzebne jest wdrożenie pielęgnacji, która domknie łuskę włosa i uzupełni ubytki w powłoce hydrolipidowej.

Czym nawilżać włosy? Kosmetyki nawilżające
Pielęgnacja włosów suchych powinna opierać się na odpowiednio dobranych kosmetykach nawilżających. Wdrożenie prawidłowych nawyków i produktów konieczne jest już na etapie mycia. Mycie suchych włosów wymaga szczególnej delikatności, ponieważ z uwagi na niedobór lipidów na powierzchni i rozchylone łuski są one wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Potrzebny będzie łagodny szampon nawilżający, najlepiej bez detergentów SLS i SLES.
Kondycję włosów suchych i przesuszonych poprawi również mycie tzw. metodą OMO. Polega na nałożeniu w pierwszej kolejności odżywki, pozostawieniu na ok. 15 minut, następnie na zmyciu jej szamponem, a na koniec na ponownym nałożeniu odżywki. Na metodzie OMO skorzystają szczególnie włosy wysokoporowate (w tym kręcone) i średnioporowate, a więc takie, które najbardziej narażone są na utratę wilgoci.
Mycie włosów każdorazowo należy zakończyć nałożeniem nawilżającej odżywki, nawet jeśli nie stosujecie metody OMO. Wybierajcie takie odżywki, które zawierają humektanty i emolienty. Humektanty wnikają w łodygę włosa i zatrzymują w niej wilgoć. Emolienty z kolei uzupełniają powłokę lipidową i tym samym również przyczyniają się do tego, że nawilżenie pozostaje wewnątrz włosa. Nie powinno też zabraknąć składniki, które wzmacniają i odżywiają pasma. W składzie szukajcie więc:
- gliceryny,
- kwasu hialuronowego,
- aloesu,
- miodu,
- D-panthenolu,
- naturalnych olejów (np. kokosowego, makadamia, jojoba).
Do nawilżenia włosów niezbędna jest też dobra maska nawilżająca. Maska ma skład bardziej treściwy niż odżywka, działa więc intensywniej. Nakładajcie ją 1-2 razy w tygodniu, a po rozprowadzeniu na włosach, załóżcie czepek i owińcie głowę ręcznikiem. Wydzielające się ciepło spotęguje działanie maski i ułatwi wnikanie składników we włosy.
Nie zapominajcie też o fragmencie włosów najbardziej narażonym na wysychanie i zniszczenie, czyli o końcówkach. Końcówki włosów ochraniajcie za pomocą olejków czy serum, ale jeśli są mocno uszkodzone i rozdwojone, jedynym dobrym rozwiązaniem będzie ich podcięcie.

Zobacz także: Rozdwojone końcówki – jak o nie zadbać?
Przesuszone włosy. Domowe sposoby na nawilżanie
Jeśli zastanawiacie się, jak nawilżyć włosy domowymi metodami, proponujemy wam kilka maseczek, które z łatwością wykonacie samodzielnie. Do ich wykonania będziecie potrzebować składników, które większość z was z pewnością ma w swojej kuchni. Chcąc nawilżyć włosy za pomocą własnoręcznie przygotowanej maski, warto nałożyć na nie:
- czubatą łyżkę żelu aloesowego wymieszanego z łyżką naturalnego miodu;
- dwa żółtka wymieszane z ćwiartką rozgniecionego awokado;
- dwa żółtka wymieszane z łyżeczką miodu i sokiem z połowy cytryny;
- rozgniecionego banana wymieszanego z łyżeczką oliwy z oliwek;
- kisiel przygotowany z zagotowanych nasion lnu.
Możecie wybrać jedną z tych maseczek i stosować ją systematycznie bądź każdorazowo przygotować inną. Każda z maseczek wymaga pozostawienia na włosach przez co najmniej 15 minut, po czym należy zmyć ją delikatnym szamponem.
Zobacz także: Delikatne szampony z Rossmanna – TOP 7 najlepszych produktów z KWC
Intensywne nawilżanie: olejowanie włosów
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na nawilżanie włosów jest ich olejowanie. Zabieg polega na rozprowadzeniu na pasmach wybranego oleju roślinnego i pozostawieniu go na co najmniej godzinę, a nawet na całą noc. Do olejowania włosów należy się jednak odpowiednio przygotować, dobierając olej do porowatości włosów.
W przypadku włosów suchych warto również wykonać tzw. olejowanie na podkład. W roli podkładu pod olejowanie występuje wówczas produkty nawilżający, np. żel aloesowy, kisiel z siemienia lnianego czy po prostu nawilżająca mgiełka do włosów. Pominięcie podkładu może sprawić, że olejowanie przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego i włosy jeszcze mocniej się przesuszą.

Zobacz także: Olejowanie włosów wysokoporowatych – jak olejować i jakie oleje wybrać
Jak skutecznie nawilżyć skórę głowy?
Nawilżanie włosów często trzeba połączyć z nawilżaniem skóry głowy. Może być tak, że nie tylko jest ona sucha, ale też swędzi, łuszczy się, jest podrażniona. Wymaga więc ukojenia i właśnie nawilżenia. Kluczowe jest unikanie kosmetyków, które mogą dodatkowo drażnić wrażliwą skórę głowy, niewskazane więc będą wspomniane detergenty SLS i SLES oraz alkohol.
Jak nawilżyć skórę głowy? Pomocny będzie opisany już zabieg olejowania. Olej nakładajcie więc nie tylko na pasma, ale wmasujcie też w głowę. Dobrym rozwiązaniem będą też nawilżające płukanki, które przygotujecie, sporządzając napar np. z nagietka czy lipy. Zioła te nie tylko nawilżą, ale działają również regenerująco i koją podrażnienia.
Nawilżanie włosów suchych od wewnątrz. Dieta
Włosy potrzebują nawilżenia i wzmocnienia również od środka. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć składników, które działają przeciwzapalnie, uzupełniają warstwę lipidową, odżywiają cebulki. Są to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, ale też cynk, miedź, żelazo, siarka, krzem, witaminy z grupy B. W diecie uwzględnijcie więc tłuste ryby i owoce morza, orzechy, kiełki, jaja, kasze.
Zadbajcie też o nawodnienie organizmu. Jeśli ilość wypijanej wody jest niewystarczająca, odbija się to również na kondycji skóry głowy i włosów. Uważa się, że minimum to 2 litry wody dziennie.
Nawyki utrudniające nawilżenie włosów
Nawilżanie włosów to nie tylko stosowanie kosmetyków i wykonywanie olejowania. Włosy staną się zdrowsze i bardziej lśniące jedynie wtedy, gdy równocześnie wyeliminujecie szkodzące im nawyki. Oznacza to:
- suszenie włosów letnim, a nie gorącym nawiewem;
- unikanie chodzenia spać z mokrymi włosami;
- wiązanie długich włosów do spania (taką fryzurą do spania może być np. luźny warkocz);
- stosowanie kosmetyków termoochronnych;
- ograniczenie do minimum stylizacji na gorąco;
- stosowanie latem kosmetyków do włosów z filtrami UV.