Melasma – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Melasma to brązowe przebarwienie skórne występujące głównie u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie w czasie ciąży. Ma postać wyraźnie odgraniczonych plam pokrywających twarz, ale czasem też pojawiają się na dekolcie czy ramionach.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Melasma może obejmować tylko wierzchnie warstwy naskórka, ale zdarza się, że dotyczy również skóry właściwej. Im płytsze są te zmiany, tym większe szanse na ich usunięcie. Melasma ma przede wszystkim podłoże hormonalne, jednak do jej powstania w znacznej mierze przyczynia się też promieniowanie UV. Sprawdźcie, jak wygląda melasma i jak skutecznie się jej pozbyć.
Spis treści:
- Co to jest melasma?
- Jak wygląda melasma?
- Melasma na twarzy – przyczyny
- Jak zapobiegać powstaniu melasmy?
- Kosmetyki na melasmę
- Domowe sposoby na melasmę
- Zabiegi na melasmę
Co to jest melasma?
Melasma nazywana jest też ostudą lub chloasmą. To rodzaj przebarwienia skórnego, czyli hiperpigmentacji, a więc zmiany, która powstaje w wyniku nadmiernego nagromadzenia melaniny. Jest to naturalny barwnik skóry wytwarzany przez komórki melanocyty. Jeśli ich praca jest zbyt intensywna, pobudzona np. przez działanie hormonów czy słońca, dochodzi do nadprodukcji pigmentu i powstawania brązowych plam.
Można wyróżnić trzy rodzaje melasmy w zależności od tego, jak głębokie warstwy skóry obejmuje:
- melasma naskórkowa (epidermalna) – obejmuje tylko naskórek,
- melasma skórna (dermalna) – obejmuje głównie skórę właściwą,
- melasma mieszana – dotyczy zarówno naskórka, jak i skóry właściwej.
Głębokość zmian może ustalić dermatolog. Informacja ta jest przydatna głównie w kontekście doboru metod leczenia. Przy głębokich zmianach barwnikowych niezbędne będą profesjonalne zabiegi rozjaśniające.
Jak wygląda melasma?
Melasma ma dość charakterystyczny wygląd, który też ułatwia odróżnienie jej od innych przebarwień skórnych. Przede wszystkim występuje głównie na twarzy, rzadziej w innych miejscach, najczęściej na policzkach, czole, nad górną wargą i na brodzie. Ma postać nieregularnych brązowych plam wyraźnie odgraniczonych od reszty skóry. Ich kolor może mieć zarówno odcień jasny, jak i ciemniejszy. Zwykle zmiany te występują symetrycznie, układając się po obu stronach twarzy.
Odcień melasmy może się różnić w zależności od partii twarzy, np. może być ciemniejsza na czole, a jaśniejsza na policzkach. Tekstura skóry objętej melasmą nie różni się od jej zdrowych fragmentów. Melasma nie piecze, nie swędzi, nie powoduje dyskomfortu.
Zobacz także: Plamy na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Melasma na twarzy – przyczyny
Melasma to przebarwienia na twarzy, których główną przyczyną są wahania hormonalne. Nie bez powodu to właśnie w okresie ciąży melasma pojawia się nieraz po raz pierwszy. Stąd też jej potoczna nazwa – „maska ciążowa”. Często towarzyszy też kobietom, które stosują antykoncepcję hormonalną czy w okresie menopauzy. Do jej powstania przyczyniają się też zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą tarczycy bądź nadnerczy czy z chorobami jajników.
Choć promieniowanie UV nie jest głównym czynnikiem odpowiadającym za powstanie melasmy, to w znacznej mierze zwiększa ryzyko jej pojawienia się. W pewnym stopniu melasma ma też podłoże genetyczne – jeśli występowała w waszej rodzinie, większe jest prawdopodobieństwo, że uwidoczni się też u was. Ryzyko wystąpienia melasmy zwiększają też np. kosmetyki zwiększające fotowrażliwość skóry.
Jak zapobiegać powstaniu melasmy?
W przypadku przebarwień skórnych szczególnie sprawdza się stwierdzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy należycie do grupy ryzyka, a więc np. jesteście w ciąży bądź występują predyspozycje genetyczne.
Żeby zapobiec powstaniu melasmy, konieczne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokiej wartości filtra SPF. Po taki kosmetyk sięgajcie przez cały rok, nie tylko latem. Do pory roku dostosujcie natomiast wysokość ochrony. Latem niezbędny będzie krem z SPF50, zimą możecie zmniejszyć go do SPF30. Niewskazane jest opalanie i korzystanie z solarium.
Zobacz także: TOP 5 kremów z filtrem do twarzy z przebarwieniami od 18 zł, które polecają Wizażanki
Kosmetyki na melasmę
W pozbyciu się melasmy pomocne będą kremy na przebarwienia, które zawierają substancje o właściwościach rozjaśniających i złuszczających. Pamiętajcie jednak, że ich skuteczność będzie ograniczona w przypadku melasmy obejmującej głębsze warstwy skóry. W składzie kosmetyków szukajcie między innymi:
- retinolu lub retinalu,
- witaminy C,
- niacynamidu,
- arbutyny,
- kwasu migdałowego,
- kwasu glikolowego,
- kwasu azelainowego,
- kwasu kojowego.
W stosowaniu kremów na przebarwienia najważniejsza jest systematyczność. Taka kuracja rozjaśniająca wymaga też czasu – efekty widoczne są zwykle po ok. 2-3 miesiącach codziennego stosowania kosmetyku. Oprócz kremu możecie też wdrożyć do pielęgnacji serum na przebarwienia, która jest preparatem o bardziej skoncentrowanym składzie. W aptece natomiast kupicie maści na przebarwienia.

Domowe sposoby na melasmę
Domowe sposoby mogą stanowić jedynie uzupełnienie pielęgnacji – same w sobie mają zbyt słabe działanie rozjaśniające, żeby uporać się z melasmą. Mimo to warto je włączyć do codziennej rutyny, wspomagając w ten sposób stosowane kremy. Metody, które będą pomocne w walce z melasmą, to:
- tonik z soku z cytryny – wystarczy wycisnąć sok z cytryny i takim domowym tonikiem przecierać skórę; jeśli macie wrażliwą cerę, warto rozcieńczyć sok z wodą; pamiętajcie o przechowywaniu go w lodówce nie dłużej niż 3 dni.
- maseczka z ogórka – zielony ogórek ma lekko rozjaśniające właściwości, dlatego warto użyć go do zrobienia domowej maseczki, zetrzyjcie warzywo na drobnej tarce, możecie dodać trochę soku z cytryny, i taką papkę nałożyć na twarz; żeby zapobiec „zjeżdżaniu” maseczki, połóżcie się i przyłóżcie na twarz gazę.
- maseczka z sody oczyszczonej – przegotowaną wodę lub ulubiony hydrolat zmieszajcie z sodą, żeby uzyskać gęstą papkę, nałóżcie ją na buzię na ok. 10 minut i zmyjcie letnią wodą.
Zabiegi na melasmę
W usuwaniu melasmy skutecznością wyróżniają się profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Należą do nich przede wszystkim zabiegi z użyciem lasera, czyli laseroterapia. Wiązka światła rozbija nagromadzoną melaninę, prowadzi też do kontrolowanych uszkodzeń, dzięki czemu pobudzone zostają procesy regeneracyjne skóry.
Dużą skutecznością cechują się też typowe zabiegi złuszczające z użyciem kwasów. Najczęściej stosowane w gabinetach kwasy na przebarwienia to kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy, kwas migdałowy, kojowy czy fitowy.
W przypadku melasmy polecane są też takie zabiegi jak:
- krioterapia,
- mezoterapia mikroigłowa,
- mikrodermabrazja.