klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
wkładki laktacyjne
123rf
Styl życia

Wkładki laktacyjne dla karmiącej mamy

Niemal wszystkie karmiące mamy potrzebują wsparcia w postaci wkładek laktacyjnych. Niekontrolowany wyciek mleka w pracy, na zakupach czy nawet w domu to niezbyt przyjemna sytuacja, której każda z nas chciałaby uniknąć.
Łucja Zbieniewska
luty 18, 2012

W sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju wkładki laktacyjne: większe, mniejsze, jednorazowe, wielorazowe, o zróżnicowanej grubości i kształcie. Czym kierować się przy wyborze wkładek? Jakie są rodzaje wkładek laktacyjnych?

Wkładki laktacyjne dla karmiącej mamy

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Wkładki laktacyjne wielorazowe silikonowe

Nazywane również muszlami laktacyjnymi, są niezbyt popularne, głównie ze względu na koszt (od 15 zł za parę). Wkładki zbierają sączące się z piersi mleko, są przydatne więc zwłaszcza podczas karmienia lub stosowania laktatora. Można je łatwo umyć ciepłą wodą z mydłem. Raczej nie nadają się do noszenia pomiędzy karmieniami - są zwykle bardzo widoczne pod biustonoszem. Inna wersja muszli to wkładki wentylowane (z małymi otworkami), które chronią podrażnione, obolałe brodawki sutkowe, a ich otwory wentylacyjne przyspieszają gojenie się ran.

Jednorazowe wkładki laktacyjne

Najbardziej popularne są wkładki jednorazowe, bawełniane. Umieszczamy je w staniku, tak, aby przylegały do piersi: są miękkie i wygodne, więc z reguły nie podrażniają delikatnych sutków karmiącej mamy. Większość z nich ma wygodny plaster, za pomocą którego można przyczepić wkładki do bielizny, aby się nie przesuwały. Gdy przesiąkną mlekiem, trzeba je wyrzucić i użyć następnych. Warto najpierw kupić jedno opakowanie danej marki i przetestować - wkładki mają różną grubość i rozmiary, a także zróżnicowaną chłonność.

Wkładki laktacyjne wielorazowe materiałowe 

to opłacalna inwestycja - za to dwóch lub trzech par można używać przez cały okres karmienia piersią. Jeśli w trakcie karmienia lub w ciągu dnia mleko w dużej ilości wypływa ci z piersi, pomyśl o tym rozwiązaniu. Uszyte są z naturalnych, chłonnych materiałów, posiadają dodatkową nieprzemakalną warstwę, przepuszczają powietrze. Można je prać nawet kilka razy dziennie (najlepiej ręcznie). Niełatwo je kupić (dostępne w niektórych aptekach, sklepach internetowych, na aukcjach), ale wiele mam po pierwszym ich użyciu przekonuje się do nich błyskawicznie. Koszt jednej pary to 10-30zł.

wkładki laktacyjne rodzaje

1. Philips Avent, muszle laktacyjne silikonowe, 40 zł (6 szt); 2. Ardo Medical, wkładki laktacyjne silikonowe LilyPadz, 47 zł (za parę); 3. Medela, wkładki laktacyjne silikonowe, 33 zł (za parę); 4. Babydream, wkładki laktacyjne z paskami mocującymi, 7 zł (30 szt); 5. Johnson's Baby, wkładki laktacyjne dla kobiet karmiących, 12 zł (30 szt); 6. Penaten, wkładki laktacyjne, 14 zł (30 szt); 7. Bella, wkładki laktacyjne Bella Mamma, 11 zł (30 szt); 8. Tommee Tippee, wkładki laktacyjne Closer to nature, 23 zł (50 szt); 9. Canpol, krążki laktacyjne Lovi, 20 zł (40 szt); 10. Babyono, nocne wkładki laktacyjne premium+, 23 zł (60 szt); 11. Chicco, wkładki laktacyjne antybakteryjne, 30 zł (60 szt); 12. Gerber, wkładki laktacyjne ultracienkie, 18 zł (36 szt); 13. Nuk, Wkładki laktacyjne ultra dry comfort, 18 zł (24 szt); 14. Philips Avent, wielorazowe wkładki laktacyjne, 30 zł (za parę); 15. Bravado, superchłonne wielorazowe wkładki laktacyjne, 65 zł (za dwie pary); 16. Medela, wielorazowe wkładki laktacyjne, 70 zł (za dwie pary).

Komentarze
Fotolia
Styl życia Karmienie piersią w miejscach publicznych - jakim typem mamy jesteś?
Noworodek czy kilkumiesięczne niemowlę jest głodne co 2-3 godziny, a nawet częściej. To oznacza, że także na spacerze, w urzędzie czy w sklepie może nagle zacząć głośno domagać się piersi. Co zrobić, gdy maluch chce jeść, a do domu daleko? Jak karmić w miejscach publicznych?
Katarzyna Brasiak
październik 17, 2011

Karmienie w miejscu publicznym? Naturalne, a jednak krępujące Karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych ludzkich czynności: do tego przecież służą piersi, aby nimi karmić. Jednak robienie tego w miejscach publicznych, poza zaciszem domowym, może się spotkać nie tylko z niepochlebnymi spojrzeniami, ale także niewybrednymi komentarzami czy nawet szczerym oburzeniem. Mimo wszystko, czasem jednak musimy nakarmić niemowlę poza domem i nie zawsze uda nam się znaleźć pokój dla matki karmiącej. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że jeśli nawet dla nas samych nie jest to krępujące, to może być żenujące dla innych – i należy wziąć to pod uwagę. Karmienie w miejscach publicznych a typ mamy Większość mam posiada zdecydowane poglądy na temat publicznego karmienia piersią. Można wyróżnić trzy najczęstsze typy zachowań: mama wstydliwa : uważa karmienie piersią przy innych za wstydliwe, nie robi tego także przy innych osobach z rodziny – mamie, cioci, czy nawet przy mężu. Nigdy nie karmi dziecka piersią, jeśli nie może się gdzieś schować. Jeśli maluch musi zjeść poza domem, odciąga pokarm wcześniej laktatorem i podaje mleko butelką, albo cierpliwe znosi płacz głodnego niemowlaka, starając się jak najszybciej wrócić do domu. mama naturalna : uważa, że karmienie piersią to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem. Rzadko rozstaje się z dzieckiem, więc karmi je wszędzie: w parku, w sklepie, na imieninach u cioci. Sądzi, że kobiety powinny mieć prawo do karmienia malucha piersią wszędzie, rzadko kiedy jest skrępowana podczas podawania dziecku piersi publicznie, a widok mamy karmiącej uważa za ogromnie wzruszający. mama ostrożna : przyznaje, że karmienie piersią jest sprawą naturalną, ale obawia się, że może to krępować innych. Stara się karmić dziecko w miejscach ustronnych, jednak gdy maluch gwałtownie domaga się jedzenia, karmi również publicznie,...

Przeczytaj
Fotolia, materiały PR
Styl życia Sprawdź, czy wygrałaś laktator Philips Avent z serii Natural!
Brałaś udział w konkursie? Sprawdź, czy wygrałaś 1 z 6 laktatorów Philips AVENT Natural!
Materiał partnera
czerwiec 16, 2015

KONKURS Wygraj elektroniczny laktator Philips AVENT Natural! 1. Dokończ zdanie : Karmienie mojego maluszka jest… 2. Dodatkowo napisz, dlaczego to właśnie Ty powinnaś wygrać laktator Philips AVENT Natural. 3. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. 4. Przed udziałem w konkursie zapoznaj się z regulaminem . NAGRODY 6 x elektroniczny laktator Philips AVENT Natural SCF 332   Komfortowy laktator Philips AVENT z serii Natural zapewnia dziecku najlepszy start w życie, a mamie najwyższy komfort, aby mogła dłużej karmić piersią. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie piersią przez co najmniej pierwsze pół roku życia dziecka. Kluczem od udanego karmienia jest poczucie komfortu mamy, ponieważ stres lub właśnie dyskomfort mogą znacząco wpłynąć na ilość pokarmu. Taki wewnętrzny spokój jest konieczny zwłaszcza w sytuacji, kiedy mama pokarm musi odciągnąć, bo wie, że w porze, gdy bobas zgłodnieje, jej nie będzie obok. Tymczasem wg badań globalnym zasięgu, przeprowadzonych przez Philips AVENT i Philips Centre for Health and Well-being, 23% kobiet rezygnuje z karmienia piersią w ciągu pierwszych trzech miesięcy, gdyż jest to dla nich zbyt bolesne. Ten kłopot może pomóc rozwiązać odpowiedni laktator. Dla zdrowia dziecka i komfortu mamy W serii produktów AVENT Natural mamy znajdą zarówno laktator elektroniczny, jak i ręczny. Model elektroniczny ma regulowane podciśnienie, dzięki czemu symuluje odruch ssania dziecka, zapewniając skuteczne odciąganie pokarmu. Nakładka masująca z miękkimi płatkami daje wrażenie ciepła w kontakcie ze skórą, co pomaga się mamie odprężyć, a co za tym idzie, uzyskać więcej pokarmu. Co bardzo istotne z punku widzenia wygody karmiącej, unikalny kształt laktatora pozwala odciągać pokarm pozostając w wygodnej pozycji, bez konieczności pochylania się do przodu. Ponadto, dzięki osobnej...

Przeczytaj
Fotolia, materiały PR
Styl życia Sprawdź, czy wygrałaś 1 z 15 laktatorów Philips Avent!
Odpowiedni laktator może pomóc w rozwiązaniu wielu trudności związanych z laktacją. Sprawdź, czy przetestujesz 1 z 15 laktatorów Philips Avent.
Materiał partnera
marzec 07, 2016

Pewnie już teraz zastanawiasz się, jak to będzie, gdy Twój maluszek pojawi się na świecie. Czy będzie ładnie spał? Jak będzie wyglądało jego karmienie? Problemy z laktacją trudno przewidzieć, ale warto wcześniej się do nich przygotować i zawczasu wybrać laktator. Wypełnij ankietę i zgłoś się do testu Philips Avent! Produkty do przetestowania: 5 x laktator Elektryczny Philips Avent SCF 332/01 10 x laktator Manualny Philips Avent SCF330/20 Wiele trudności związanych z laktacją może zostać rozwiązanych dzięki użyciu laktatora. Nie pozwól więc, aby proste do rozwiązania problemy zakłóciły cudowne chwile z Twoim dzieckiem. Za mało/za dużo pokarmu Młode mamy, a szczególnie kobiety, które urodziły poprzez cesarskie cięcie, często obawiają się, że mają za mało pokarmu. Jednak większość z nich jest w stanie karmić dziecko wyłącznie mlekiem własnym, gdyż warunkiem produkcji wystarczającej ilości mleka jest przede wszystkim właściwa technika karmienia i odpowiednia stymulacja laktacji. W tej sytuacji pomocny będzie laktator, który pomoże w unormowaniu laktacji, czyli zwiększeniu lub zmniejszeniu ilości pokarmu. Problemem jest też bowiem zbyt duża ilość mleka. Przy gwałtownym uwalnianiu pokarmu dziecko może się zachłystywać i krztusić. Aby tego uniknąć, na początku możesz odciągnąć za pomocą laktatora niewielką ilość mleka, a dziecko przystawić do piersi dopiero wtedy, gdy wypływ się ustabilizuje. Zastój pokarmu Zastój pokarmu może być związany nie tylko z nawałem mlecznym, lecz także z obrzękiem piersi. Do zastoju może doprowadzić niedostatecznie częste przystawianie dziecka do piersi lub zła technika karmienia. Zanim przystawisz dziecko do piersi, odciągnij za pomocą laktatora małą ilość mleka - w ten sposób otoczka nieco zmięknie, a dziecku będzie łatwiej się...

Przeczytaj
Problemy z karmieniem piersią
Fotolia
Styl życia Problemy z karmieniem piersią - co robić?
Wydaje się, że karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności, którą podejmuje mama noworodka. Jednak także tego musimy się po prostu nauczyć, a w razie wystąpienia trudności nie poddawać się i próbować je przezwyciężać.
Łucja Zbieniewska
kwiecień 18, 2012

Każde przeciwności na drodze do udanego karmienia piersią wymagają siły i determinacji, ale warto je pokonać! Jakie problemy mogą się pojawić podczas karmienia piersią i jak możemy sobie z nimi radzić? Dziecko nie chce ssać Zdarza się, że dziecko nie chce jeść. Co może być tego przyczyną? Noworodek przez pierwsze dwie doby po narodzeniu może jeszcze nie odczuwać głodu – trzeba po prostu poczekać. Starsze niemowlę może się niecierpliwić, gdy mleko zbyt wolno leci, dlatego staraj się zawsze zrelaksować przed karmieniem – gdy jesteś zestresowana, wypływ pokarmu jest zaburzony. Dziecku może być też niewygodnie – spróbuj zmienić pozycję karmienia. Niektórym maluchom może też nie odpowiadać nowy zapach (jeżeli np. użyłaś perfum albo innego niż zwykle dezodorantu) lub też smak czy woń mleka, jeśli zjadłaś coś o intensywnym aromacie (cebula, czosnek, imbir). Dziecko przesypia pory posiłków Jeżeli noworodek przesypia ciągle pory posiłków, powinnaś budzić go na karmienie – przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy. Starsze niemowlę (od 7 tygodnia życia) może jeść trochę rzadziej (co 4 godziny w ciągu dnia, co 7 w nocy). Dziecka od 4 miesiąca życia nie musisz już budzić na posiłki. Niemowlę zasypia przy jedzeniu Niektóre dzieci po chwili ssania zasypiają podczas jedzenia – to nie jest dobry zwyczaj. Jeśli niemowlę zasypia, staraj się je delikatnie obudzić (np. stukając palcem w policzek), mów do niego. Gdy mimo tego zaśnie, odłóż dziecko do łóżeczka. Lepiej nie przyzwyczajać maluszka do spania przy piersi, bo potem będzie miał problem i z jedzeniem, i ze spaniem. Mleka jest za mało Po urodzeniu dziecka mechanizm laktacji nie uruchamia się automatycznie – potrzeba na to czasu: czasem kilku godzin, czasem kilku dni. Jeśli więc dziecko jest głodne, a ty nie masz pokarmu – nie...

Przeczytaj