Reklama

Puszące się włosy to zmora szczególnie jesienią i zimą, kiedy mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgotności powietrza. Pasma narażone są na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych także latem, ponieważ promieniowanie słoneczne mocno je wysusza. Włosy puszą się przez błędy popełniane podczas pielęgnacji, a więc np. częste rozjaśnianie, suszenie suszarką z gorącym nawiewem, stosowanie nadmiaru protein czy zapominanie o termoochronie. Sprawdź, jak świadomie wygładzić puszące się włosy, osiągając przy tym efekt "szklanej tafli".

Reklama

Spis treści:

  1. Równowaga PEH jako podstawa pielęgnacji kosmyków
  2. Jak sprawdzić porowatość włosów?
  3. Dlaczego włosy się puszą? Istota emolientów
  4. Nadmiary i niedobory protein jako potencjalna przyczyna puszących się włosów
  5. Jak ujarzmić puszące się włosy humektantami?
  6. Olejowanie jako sprawdzony sposób na wygładzenie włosów
  7. Triki wygładzające łuski do wdrożenia od zaraz
  8. Domowy sposób na puszące się włosy

Równowaga PEH jako podstawa pielęgnacji kosmyków

Równowaga PEH to kluczowy element w pielęgnacji włosów, który polega na dostarczaniu im trzech niezbędnych składników:

  • Protein (P), które są budulcem włosa. Ich głównym zadaniem jest regeneracja. Odbudowują uszkodzenia i wzmacniają strukturę pasm, co jest szczególnie istotne, jeśli twoje włosy są zniszczone np. przez stylizację czy farbowanie. To także bardzo ważny aspekt w pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
  • Emolientów (E), które działają jak warstwa ochronna. Tworzą barierę, która zapobiega utracie wilgoci, sprawiając, że włosy są miękkie, gładkie i łatwe w rozczesywaniu, a jednocześnie mniej się puszą. To właśnie emolienty sprawiają, że włosy nie chłoną wilgoci z otoczenia.
  • Humektantów (H), które odpowiadają za nawilżenie włosów od środka łodygi. Przenikają do włosa, przyciągają i zatrzymują wilgoć z otoczenia, a także z produktów, które aplikujesz na kosmyki. To dzięki nim włosy stają się bardziej elastyczne i sprężyste.

Jak widzisz, każda z tych substancji ma nieco inne zadanie, dlatego tak istotna jest dbałość o uwzględnianie w swojej rutynie pielęgnacyjnej różnych rodzajów odżywek. To, jak często powinnyśmy stosować poszczególne produkty z równowagi PEH, zależne jest od stopnia porowatości włosów.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Sprawdzenie porowatości włosów to pierwszy krok do lepszego zrozumienia ich potrzeb, a w konsekwencji dopasowania odpowiedniej pielęgnacji. Porowatość włosów odnosi się do tego, jak mocno łuski włosów są rozchylone, co z kolei wpływa na ich zdolność do przyjmowania i zatrzymywania wilgoci oraz składników odżywczych. Można to sprawdzić zarówno za pomocą internetowych testów, jak i samodzielnie przygotowanego doświadczenia ze szklanką wody.

Test szklanki wody:

Weź jeden włos, włóż go do szklanki z wodą i obserwuj, jak się zachowa:

  • Niska porowatość: włos pozostaje na powierzchni lub bardzo wolno tonie. Oznacza to, że łuski włosa są ciasno zamknięte i nie przepuszczają łatwo wody.
  • Średnia porowatość: włos powoli opada na dno, co wskazuje na równomiernie rozchylone łuski, które dobrze przyjmują i zatrzymują nawilżenie.
  • Wysoka porowatość: włos szybko tonie. Wskazuje to na mocno rozchylone łuski, które szybko przyjmują wodę, ale równie szybko ją tracą.

Porowatość włosów to aspekt, który jesteś w stanie określić, obserwując swoje włosy i sposób, w jaki reagują na czynniki zewnętrzne. Jeśli twoje pasma są szorstkie w dotyku, matowe, często puszą się i są podatne na zniszczenia, to najprawdopodobniej jesteś posiadaczką wysokoporów.

puszące się włosy
Getty Images @AndreyPopov

Dlaczego włosy się puszą? Istota emolientów

Puszące się włosy to znak, że pasma mogą być zbyt słabo dociążone. Wtedy stają się wtedy lekkie jak piórko, fruwają nad naszą głową i trudno nam je jakkolwiek okiełznać. Zazwyczaj oznacza to, że w naszej pielęgnacji jest zbyt mało emolientów.

Żeby poprawić stan włosów, w twojej rutynie pielęgnacyjnej musi znaleźć się maska lub odżywka emolientowa. Możesz używać jej przy każdym myciu, aby zapewnić pasmom gładkość i odpowiedni poziom dociążenia.

Nadmiary i niedobory protein jako potencjalna przyczyna puszących się włosów

Jeśli stosujesz maski i odżywki, a wciąż borykasz się z puszeniem włosów, prawdopodobnie przesadzasz z ilością protein w pielęgnacji. Kosmyki puszą się nie tylko od niedoboru, ale i od nadmiaru protein.

Jeśli w ostatnim czasie używałaś kosmetyków z proteinami pszenicy, mleczkiem pszczelim, jedwabiem, kolagenem, a twoje pasma nagle stały się puszące i niesforne, to znak, że warto na jakiś czas odstawić proteinowe odżywki.

puszące się włosy
Getty Images @Pixland

Jak ujarzmić puszące się włosy humektantami?

A co z humektantami? Ich nadmiar w pielęgnacji objawia się puszeniem. Jeśli przesadzimy z nawilżającymi kosmetykami, a zapomnimy o emolientach, pasma będą także miały tendencję do kołtunienia. W codziennej pielęgnacji istotne jest zwrócenie uwagi na punkt rosy, który pozwala nam przewidzieć, jak włosy zareagują na pogodę za oknem.

Puszeniu się kosmyków sprzyja również:

  • chodzenie spać z mokrymi włosami (ten nawyk dodatkowo mocno niszczy włosy);
  • częste zabiegi fryzjerskie, farbowanie i rozjaśnianie;
  • nadużywanie stylizacji z wysoką temperaturą (codzienne używanie prostownicy lub lokówki);
  • szkodliwe nawyki podczas wakacji, tj. nienoszenie nakrycia głowy, moczenie włosów w basenie i słonej wodzie, brak odżywki z filtrami UV;
  • noszenie poliestrowej lub akrylowej czapki;
  • niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek.
  • całkowite unikanie silikonów.

Ujarzmienie puszących się włosów za pomocą humektantów wymaga rozwagi. Humektanty skutecznie nawilżają, ale w nieodpowiednich warunkach (np. przy dużej wilgotności powietrza) mogą sprawić, że włosy będą jeszcze mocniej absorbować wilgoć. Lekkie humektanty, takie jak aloes czy pantenol, pomagają nawilżyć włosy, nie obciążając ich. Przykładem cięższego humektantu jest z kolei gliceryna.

Przy dużej wilgotności powietrza lepiej ograniczyć ilość humektantów, a zamiast tego skupić się na emolientach, które zamkną wilgoć we włosach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także metoda OMO (Odżywka - Mycie - Odżywka). Podczas mycia pasm, pierwsza odżywka może zawierać humektanty, które nawilżą, a druga – emolienty, które zatrzymają wilgoć wewnątrz łusek.

Olejowanie jako sprawdzony sposób na wygładzenie włosów

Oleje tworzą ochronną barierę na powierzchni włosa, która zatrzymuje wilgoć w jego wnętrzu, chroniąc przed przesuszeniem. To idealne rozwiązanie, jeśli twoje włosy są suche, szorstkie lub puszące się.

Do olejowania włosów możesz wykorzystać nawet produkty spożywcze, znajdujące się w twojej kuchni, tj. np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej kokosowy. W drogeriach kupisz także specjalne oleje, dedykowane kosmykom o różnym stopniu porowatości.

Jak jednak świadomie dobrać rodzaj oleju do stopnia porowatości? Podpowiadamy!

  1. Posiadaczki wysokoporów mogą postawić na cięższe oleje, które wnikają głęboko w strukturę włosa, takie jak olej z awokado, olej lniany, olej z pestek winogron czy olej z czarnuszki.
  2. Średnioporom przydadzą się oleje o średniej masie cząsteczkowej, takie jak olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej makadamia.
  3. Włosy niskoporowate lubią lekkie oleje, które łatwo się wchłaniają i nie obciążają włosów, takie jak olej kokosowy, olej jojoba czy olej arganowy.
puszące się włosy
Getty Images @bymuratdeniz

Triki wygładzające łuski do wdrożenia od zaraz

Podstawą przeciwdziałania puszeniu jest zmiana pielęgnacji i zakup odpowiednich kosmetyków, dostosowanych do potrzeb twoich suchych włosów. Oprócz tego, możesz zmienić kilka nawyków, które negatywnie wpływają na kondycję pasm. Oto proste triki, pośrednio zapobiegające puszeniu się włosów.

  • Mikrofibra lub bawełna zamiast tradycyjnych, szorstkich ręczników do włosów.
  • Suszenie włosów chłodnym powietrzem.
  • Mycie włosów letnią lub chłodną wodą.
  • Spanie na jedwabnej lub satynowej poszewce.
  • Wiązanie włosów w lekki warkocz do snu.
  • Używanie szczotki z włoskiem dzika do rozczesywania pasm.
  • Wykonywanie peelingów skóry głowy, które oczyszczają skalp i wzmacniają cebulki.
Reklama
puszące się włosy
Getty Images @triocean

Domowy sposób na puszące się włosy

Uzupełnieniem odpowiedniej pielęgnacji mogą być domowe sposoby na spuszone włosy. Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod jest użycie... folii aluminiowej. Zapewne zauważyłaś, że włosy mocniej puszą się i elektryzują po zdjęciu akrylowego swetra lub poliestrowej czapki. To wszystko za sprawą ładunku elektrycznego, jakim są naładowane. Kilkukrotne przejechanie kawałkiem folii aluminiowej po pasmach zdejmuje ten ładunek i magicznie wygładza włosy. Koniecznie wypróbuj ten sposób zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy regularnie nosimy szaliki, golfy i swetry z domieszką poliestru!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane