Pantenol (D-pantenol, Panthenol) to inaczej prowitamina B5, czyli jej pochodna. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się substancję pochodzenia syntetycznego. Naturalnie występuje ona w skórze, we włosach i paznokciach. Pantenol wnika w głębokie warstwy naskórka i przekształca się w kwas pantotenowy, który wzmacnia właśnie strukturę włosów, skóry i paznokci, dlatego niedobór objawia się m.in. suchą i szorstką skórą oraz matowymi włosami.
Spis treści:
Pantenol jest substancją, którą zna niemal każdy, kto choć raz uległ poparzeniom słonecznym. Z uwagi na rozmiar cząsteczki bardzo dobrze wnika w głąb skóry, ale też włosa. Ma ponadto właściwości hydrofilowe, czyli wiąże wodę. Występuje w dwóch postaciach – lewoskrętnej oraz prawoskrętnej. W kosmetyce stosowany jest tzw. D-pantenol, czyli postać prawoskrętna, głównie ze względu na trwałość oraz stabilność.
Pantenol ma właściwości:
Może również pełnić funkcję konserwantu w kosmetykach, gdyż zabezpiecza je przed nadmiernym wysychaniem. Jako humektant zapobiega krystalizacji produktu.
Pantenol jest składnikiem bezpiecznym i może być stosowany bez ograniczeń. Eksperci z Cosmetic Ingredient Review kilkukrotnie przebadali tę substancję, nawet w stężeniu 100%. Najpopularniejszym kosmetykiem jest pianka na oparzenia, w której stężenie pantenolu wynosi 5–10%.
Jako jeden ze składników kosmetyków pantenol jest obecny w:
Znajduje się również w kroplach, maściach i żelach do nosa, a także w kroplach do oczu czy płynach do soczewek kontaktowych. Pantenol nawilża również błony śluzowe nosa czy oczy.
Pantenol w kosmetykach do włosów i skóry głowy przede wszystkim nawilża i zamyka łuski. Warto stosować go zwłaszcza do rozdwojonych, przesuszonych i zniszczonych końcówek. Włosy wyraźnie się wygładzają, błyszczą i odzyskują zdrowy wygląd, a także dużo lepiej się rozczesują i nie plączą się. Co więcej, skóra głowy jest odpowiednio nawilżona, a podrażnienia czy nadmierna suchość wyraźnie zredukowane.
Niektórzy wykorzystują pantenol w sprayu do stylizacji włosów, ponieważ działa dyscyplinująco i utrwala fryzurę. Sprawdzi się szczególnie przy odrastających włoskach, tzw. baby hair. Do nakładania bezpośrednio na skórę głowy o wiele lepiej sprawdzi się pantenol w żelu lub w kremie. Nie obciąży on włosów i łatwiej się rozprowadza.
Pantenol to substancja o wszechstronnym zastosowaniu w kosmetologii:
Pantenol może być stosowany samodzielnie lub jako jeden ze składników kosmetyku. Najczęściej można znaleźć go w preparatach nawilżających, po opalaniu i depilacji. Jest również w produktach przeznaczonych dla osób ze skórą atopową, a także dla dzieci i niemowląt.
Substancja ta nie wykazuje działania komedogennego, czyli mogą ją stosować osoby z cerą tłustą, trądzikową i zanieczyszczoną. Pantenol nie ma działania fotouczulającego, dlatego można go nakładać przez cały rok.
Niewiele osób wie, że pantenol sprawdza się również w zabiegach olejowania włosów, gdzie jest wykorzystywany jako baza pod olej. Dzięki temu lepiej się wchłania, a następnie olej zamyka łuski.
Olejowanie włosów warto wykonywać regularnie, najlepiej raz w tygodniu.
Pantenol to humektant, który pomaga w przywróceniu nawilżenia skórze. Warto go stosować przed nałożeniem retinolu lub kwasów AHA/BHA. Nawilży i wzmocni skórę, dzięki czemu zmniejszy działania niepożądane, takie jak zaczerwienienie czy pieczenie. Warto go połączyć z emolientami, w szczególności w kosmetykach do włosów. Dzięki temu zostanie zachowana równowaga PEH, a włosy będą pięknie wyglądać.
Nie zaobserwowano efektów ubocznych stosowania pantenolu, nawet w wysokich stężeniach. Jest to substancja łagodna i bezpieczna dla skóry, nawet dzieci i niemowląt. Mogą jej również używać kobiety w ciąży i matki karmiące.
Nie ma informacji na temat wpływu pantenolu na środowisko naturalne.