Mleczko pszczele jest pożądanym składnikiem zarówno kosmetyków, jak i diety, ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Przez wiele osób jest określane eliksirem młodości. Mleczko pszczele można wykorzystać do tworzenia własnych preparatów do pielęgnacji skóry. Jest stosowane również w dermatologii.
Spis treści:
Mleczko pszczele, nazywane również Royal Jelly, stanowi główny pokarm młodych pszczół i ich królowej. Człowiek także odnalazł jego fantastyczne właściwości – te odżywcze, które mają dobroczynny wpływ na cały organizm, oraz te, które są ściśle związane z zastosowaniem kosmetycznym. Mleczko pszczele:
Mleczko pszczele zawiera wiele cennych minerałów i witamin. Są to m.in.:
Konsystencją przypomina śmietanę, lejący miód lub galaretkę. Ma kolor żółtokremowy, a także jasnokremowy, perłowobiały, brudnoszary lub biały z niebieskim odcieniem, w zależności od lokalizacji ula, z którego jest pozyskiwane. Mleczko pszczele w smaku jest kwaśno-słodko-cierpkie.
Ze względu na to, że mleczko pszczele ma właściwości sprzyjające regeneracji skóry, jest chętnie wykorzystywane jako składnik kosmetyków. Bardzo często używa się go do produkcji balsamów, kremów przeciwzmarszczkowych, płynów pielęgnujących i odżywiających skórę. Mleczko pszczele ma zastosowanie w kosmetykach do cery suchej, normalnej i tłustej. Ma także działanie antyseptyczne, oczyszczające i przeciwzapalne.
Kosmetyki z mleczkiem pszczelim działają normalizująco na skórę. Regulują pracę gruczołów łojowych, tonizują ją i poprawiają stan jej nawilżenia. Składnik ten stosuje się w stężeniu od 0,5% do 10%. Jest on bardzo drogi – ceny za 100 g zaczynają się od 230 zł. Dlatego dodawany jest w niewielkich ilościach do kosmetyków. Warto wiedzieć, że nawet silnie rozcieńczone mleczko pszczele zachowuje swoje dobroczynne właściwości.
Na bazie mleczka pszczelego można przygotować w domu samodzielnie kosmetyki, m.in. maseczkę nawilżającą czy maseczkę przeciwzmarszczkową.
Aby przygotować domową maseczkę nawilżającą z mleczkiem pszczelim, potrzebne są:
Należy wymieszać podane składniki tak, by uzyskały one jednorodną konsystencję. Następnie trzeba nałożyć maseczkę na twarz, a szczególnie na te obszary, które ulegają przetłuszczeniu. Po 20 minutach można zmyć maseczkę ciepłą lub zimną wodą. Nie powinno się stosować gorącej wody, gdyż przesusza ona skórę.
Na bazie podanej maseczki nawilżającej można przygotować także naturalny peeling złuszczający. Wystarczy dodać do niej 1 łyżkę płatków owsianych.
Na bazie pszczelego mleczka można w domu przygotować maseczkę przeciwzmarszczkową. Potrzebne będą:
Należy obrać awokado ze skóry i wyjąć pestkę. Następnie rozgnieść miąższ awokado widelcem, dodać mleczko pszczele i mieszać do osiągnięcia jednolitej masy.
Maseczkę można nakładać na twarz, szczególnie na obszary obfitujące w zmarszczki lub takie, które są podatne na ich powstawanie. Po 20 minutach należy zmyć ją ciepłą lub zimną wodą.
Maseczka pomoże zredukować oznaki starzenia się skóry.
Brak jest informacji, które wskazywałyby na to, że nie należy łączyć mleczka pszczelego z konkretnymi składnikami kosmetycznymi. Trzeba tylko zachować odpowiednie proporcje i stężenie mleczka pszczelego w przygotowywanych preparatach.
Pomimo swoich cudownych właściwości substancja ta nie może być stosowana przez każdego. Bezwzględnie muszą z niej zrezygnować osoby uczulone na mleczko pszczele bądź inne produkty pszczele, a także chorujące na chorobę Addisona. Przed nałożeniem na skórę kosmetyku zawierającego pszczele mleczko należy wykonać test uczuleniowy, aby sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja alergiczna.
Mleczko pszczele jest produktem naturalnym, produkowanym przez pszczoły. Pozyskuje się go prosto z ula. Jego wpływ na środowisko jest neutralny. Nie ma żadnych informacji o jego negatywnym oddziaływaniu na przyrodę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę technikę pozyskiwania mleczka pszczelego od pszczół. Musi się ono odbywać w sposób pełen poszanowania dla praw natury. Nie powinno się odbierać pszczołom zbyt dużo tego cennego surowca, gdyż może to doprowadzić do zaburzenia równowagi w ich ekosystemie.
Składnik nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na produkty pszczele, ewentualnie należy wykonać próbę uczuleniową każdorazowo przed użyciem nowego kosmetyku zawierającego tę substancję.