KWC LogobyWIZAŻ logo

Hydrolyzed Wheat Protein właściowości i zastosowanie

Hydrolizowane białka pszenicy, Hydrolizowane proteiny pszeniczne

Hydrolyzed Triticum Vulgare Protein, Hydrolized Wheat Germ Peptides

Hydrolyzed Wheat Protein – proteiny hydrolizowane

Hydrolizowane białko pszenicy (Hydrolyzed Wheat Protein) jest surowcem kosmetycznym pochodzenia naturalnego, którego cząsteczki zostały celowo rozbite na mniejsze, żeby lepiej rozpuszczał się w wodzie, wchłaniał przez skórę i nie wywoływał reakcji alergicznej. Pełni funkcję nawilżającą i ochronną.

Spis treści:

  • Hydrolizowane białko pszenicy – właściwości
  • Zastosowanie hydrolizowanego białka pszenicy w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć hydrolizowane białko pszenicy?
  • Czy hydrolizowane białko pszenicy jest bezpieczne?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć hydrolizowanego białka pszenicy?
  • Czy hydrolizowane białko pszenicy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ hydrolizowanego białka pszenicy na środowisko naturalne

Hydrolizowane białko pszenicy – właściwości

W kosmetyce wykorzystuje się głównie białka, które wchodzą w skład skóry, czyli kolagen, elastynę lub keratynę, ale zastosowanie znalazły także proteiny pozyskiwane z mleka, jedwabiu i niektórych roślin, takich jak soja czy kukurydza. Do tej grupy należy także białko pszenicy, które zostaje poddane hydrolizie, czyli procesowi, który ma na celu rozbicie polipeptydów na mniejsze cząsteczki. Jego działanie w pielęgnacji skóry i włosów jest wtedy skuteczniejsze, a ponadto zmniejsza się ryzyko reakcji alergicznej.

Hydrolizowane białko pszenicy to bursztynowy płyn o słabym, charakterystycznym zapachu. Rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Jego pH wynosi 7–8 i pozostaje stabilne w środowisku o kwasowości poniżej 9 i temperaturze nie wyższej niż 80°C. Jest substancją bogatą w cysteinę, co daje jej nieocenione właściwości w pielęgnacji włosów. Wiązania dwusiarczkowe, które łączą łańcuchy keratyny, mogą zostać uszkodzone na przykład na skutek inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Cysteina odbudowuje je, przyczyniając się do wzmocnienia i zwiększenia elastyczności włosów.

Hydrolizat białka pszenicy wykazuje synergię z łagodzącymi surfaktantami. Pomaga niwelować podrażnienia, które mogą się pojawiać po użyciu silnych detergentów. Ma właściwości filmotwórcze, dzięki czemu chroni naskórek i włosy przed utratą wody.

Zastosowanie hydrolizowanego białka pszenicy w kosmetykach

Hydrolizowane białko pszenicy jest wykorzystywane w produktach do pielęgnacji każdego typu cery i włosów, ale najwięcej zdziała w przypadku tych, które potrzebują nawilżenia i odżywienia.

Pielęgnacja twarzy i ciała

Ten naturalny składnik zwiększa jędrność skóry i sprawia, że staje się odżywiona i rozjaśniona. Hydrolizat białka pszenicy tworzy film ochronny, który zatrzymuje wilgoć w naskórku i zapobiega podrażnieniom powstającym na skutek szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr lub niska temperatura powietrza. Zmniejsza widoczność zmarszczek i zwęża pory. Występuje we wszelkiego rodzaju kremach, balsamach, maseczkach nawilżających, ochronnych i odmładzających.

Pielęgnacja włosów

Hydrolizowane białko pszenicy przenika przez łuski włosów, dzięki czemu skutecznie je wzmacnia i odżywia. Zapobiega ich wysuszeniu i dodaje blasku. Sprawia, że wyglądają na gęstsze i podkreśla ich naturalny skręt. Odbudowuje wiązania łańcuchów keratynowych, które uległy uszkodzeniu na skutek działania czynników zewnętrznych, na przykład związanych z zabiegami chemicznymi lub termicznymi. Kosmetyki z tym składnikiem przydadzą się zwłaszcza osobom o włosach kręconych, suchych, farbowanych lub zniszczonych. Mogą być także remedium na przerzedzoną fryzurę. Hydrolizowane białko pszenicy można dodawać samodzielnie do szamponu lub odżywki.

W jakich kosmetykach można znaleźć hydrolizowane białko pszenicy?

Ten naturalny składnik pozyskiwany z pszenicy jest przede wszystkim składnikiem produktów do pielęgnacji włosów, ale można go też znaleźć w kosmetykach do ciała. Hydrolizowane proteiny pszenicy występują między innymi w:

  • szamponach do włosów,
  • odżywkach i maskach do włosów,
  • produktach do stylizacji włosów,
  • balsamach do ciała,
  • serach pod oczy,
  • płynach do kąpieli,
  • kremach do twarzy,
  • produktach do opalania,
  • serach do paznokci.

Według danych Cosmetic Ingredient Review hydrolizowane białko pszenicy występuje najczęściej w stężeniach nie wyższych niż 1,7%, przy czym największa zawartość tego składnika znajduje się w produktach, które spłukuje się z powierzchni skóry lub włosów. Producenci hydrolizatów polecają natomiast, żeby stężenie tej substancji wynosiło około 0,5–5%.

Czy hydrolizowane białko pszenicy jest bezpieczne?

Hydrolizowany gluten pszenny i hydrolizowane białko pszenicy są bezpiecznymi składnikami kosmetyków, jeśli długość peptydów nie wynosi więcej niż 30 aminokwasów (masa atomowa około 3,3 kDa). Inaczej mogą wywołać niebezpieczną dla zdrowia reakcję nadwrażliwości alergicznej typu I, czyli tzw. natychmiastową, u osób uczulonych. Nie powinny być używane na uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, a także w aerozolach.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć hydrolizowanego białka pszenicy?

Hydrolizowane białko pszenicy nie powinno być łączone w produktach do pielęgnacji fryzjerskiej z innymi peptydami kosmetycznymi, ponieważ zbyt duża ilość składników czynnych tego typu może prowadzić do łamliwości włosów.

Czy hydrolizowane białko pszenicy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Substancja ta jest otrzymywana w wyniku hydrolizy alkalicznej lub enzymatycznej kiełków pszenicy. Proces ten trwa kilka godzin, aż zostanie osiągnięta pożądana masa cząsteczkowa. Produkt końcowy to 25% wodny roztwór hydrolizowanych białek pszenicy, który uznaje się za składnik pochodzenia naturalnego. Może być stosowany przez wegan.

Efekty uboczne

Hydrolizowane białko pszenicy ma niski potencjał komedogenny, co oznacza, że rzadko zapycha pory skóry. Jeśli zachowane są odpowiednie praktyki produkcji, nie powinno także uczulać, nawet osób z alergią na gluten.

Wpływ hydrolizowanego białka pszenicy na środowisko naturalne

Hydrolizowanych białek pszenicy można z powodzeniem szukać w kosmetykach sygnowanych logotypem COSMOS, co oznacza, że mają naturalny skład, nie zawierają GMO i nie są testowane na zwierzętach, a ich producenci wdrażają plan środowiskowy i korzystają ze zrównoważonych opakowań. Ponadto hydrolizaty białkowe często powstają z rolniczych produktów ubocznych, co zapewnia ekologiczną utylizację odpadów.

Typ składnika

  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja ochronna
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja wygładzająca
  • Substancja wypełniająca

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie