Ceramidy w kosmetyce – właściwości, stosowanie, polecane produkty [Ranking]
Ceramidy to substancje tłuszczowe naturalnie występujące w naskórku. Wchodzą w skład bariery hydrolipidowej skóry, która chroni ją przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Obecne są również w strukturze włosów, a ich brak objawia się zwiększoną łamliwością, puszeniem i przesuszeniem. Sprawdźcie, czym dokładnie są ceramidy, jaką pełnią rolę i w jakich kosmetykach je znajdziecie.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ceramidy wchodzą w skład kosmetyków do pielęgnacji skóry, ale też włosów, a nawet paznokci. Szczególnie polecane są w przypadku cery suchej, dojrzałej, wrażliwej. Poprawią kondycję również cery tłustej i trądzikowej, która często jest odwodniona na skutek stosowania silnych preparatów złuszczających i matujących. Ceramidy dodają też blasku i sprężystości matowym i osłabionym włosom.
Spis treści:
- Co to są ceramidy?
- Objawy niedoboru ceramidów
- Działanie ceramidów na skórę
- Ceramidy na włosy
- Najlepsze kosmetyki z ceramidami
Co to są ceramidy?
Ceramidy są lipidami występującymi w najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka, czyli warstwie rogowej. Warstwa ta zbudowana jest z komórek – korneocytów, a przestrzenie między nimi wypełnione są lipidowym spoiwem. Spoiwo to pełni funkcję swego rodzaju cementu (nazywane jest też cemenetem międzykomórkowym), które łączy korneocyty będące „cegiełkami”. Ceramidy nie są jedynymi lipidami tworzącymi cement międzykomórkowy, ale są najbardziej licznymi. Razem z nimi w warstwie rogowej występują też kwasy tłuszczowe i cholesterol.
Objawy niedoboru ceramidów
Ceramidy pełnią bardzo ważną rolę. Przy odpowiedniej ich ilości zachowana jest spoistość warstwy rogowej naskórka, co w głównej mierze decyduje o utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Jeśli w naskórku jest ich za mało, dochodzi do zwiększenia transepidermalnej utraty wilgoci (TEWL). Pogarsza się też sprężystość skóry i jej odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Zmniejszenie ilości tego składnika w naskórku jest procesem naturalnym, który postępuje stopniowo wraz z wiekiem. Niemal całkowite zahamowanie wytwarzania ceramidów następuje już ok. 40. roku życia. Jednak do przyspieszenia tego spadku ich ilości przyczyniają się również błędy pielęgnacyjne, wystawianie skóry na działanie czynników zewnętrznych (wiatr, mróz, promieniowanie UV), stres oraz zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie.
Niewystarczająca ilość ceramidów występuje również w przypadku różnych dermatoz, czyli chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy alergie skórne.
Objawy, które mogą wskazywać na to, że skórze brakuje ceramidów i konieczne jest odbudowanie bariery lipidowej skóry:
- suchość, a nawet łuszczenie się skóry;
- szorstkość skóry;
- uczucie pieczenia, ściągnięcia;
- szary, ziemisty koloryt;
- pogłębienie zmarszczek;
- większa reaktywność i skłonność do podrażnień.
Działanie ceramidów na skórę
Z uwagi na właściwości i pełnione funkcje ceramidy odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie nawilżenia skóry, które jest kluczowe dla zachowania jej zdrowej kondycji. Przesuszenie nie tylko sprawia, że skóra jest szorstka, ziemista, pozbawiona blasku, ale również szybciej uwidaczniają się na niej zmarszczki oraz pogłębiają się już te istniejące.
Drugim, równie ważnym zadaniem, jest zachowanie szczelności naturalnej bariery ochronnej skóry, dzięki której jest ona bardziej odporna na uszkodzenia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Ceramidy sprzyjają więc utrzymaniu tzw. homeostazy skóry, czyli równowagi fizjologicznej między wewnętrzną spójnością i zachodzącymi w skórze procesami a oddziałującymi z zewnątrz bodźcami.
Ceramidy nie tylko nawilżają i chronią, ale też sprzyjają regeneracji skóry, łagodzą obecne na niej podrażnienia, poprawiają sprężystość i jędrność. Dostarczane z zewnątrz uzupełniają ich braki, opóźniając proces starzenia skóry i powstawania zmarszczek.

Ceramidy na włosy
O ceramidach mówi się głównie w kontekście pielęgnacji skóry, tymczasem mają ogromne znaczenie również w przypadku włosów. Rdzeń łodygi włosów ochraniają przylegające do siebie komórki tworzące osłonki (łuski). Ceramidy wypełniają przestrzeń między tymi komórkami. Ich niedobór, podobnie jak w przypadku skóry, nieuchronnie prowadzi do pogorszenia kondycji włosów, które stają się suche, matowe, łamliwe.
Zawartość ceramidów we włosach również maleje wraz z wiekiem, jednak ogromne znaczenie mają też błędy pielęgnacyjne i poddawanie włosów częstym zabiegom farbowania, rozjaśniania czy stylizacji na gorąco. Ich ilość zmniejsza także wystawianie pasm na działanie promieniowania UV.
Stosowanie kosmetyków do włosów z ceramidami sprawia, że włosy:
- są gładkie, miękkie i pełne blasku;
- mniej się puszą, elektryzują;
- łatwiej się rozczesują, nie plączą się;
- są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne;
- mniej się rozdwajają;
- są bardziej sprężyste i elastyczne.
Najlepsze kosmetyki z ceramidami
Kosmetyki z ceramidami będą odpowiednie do każdego rodzaju skóry, jednak w szczególności polecane są w przypadku cery dojrzałej, suchej, wrażliwej, naczynkowej czy w przypadku skóry dotkniętej chorobami dermatologicznymi. Przysłużą się również cerze tłustej i trądzikowej, która wbrew pozorom bardzo często jest odwodniona. Kosmetyki z ceramidami warto stosować po zabiegach kosmetycznych w celu przyspieszenia procesu regeneracji skóry, np. po złuszczaniu kwasami.
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry zawierają zwykle też inne składniki aktywne, które uzupełniają działanie ceramidów. Może to być np. kwas hialuronowy, niacynamid, witamina E, mocznik. W kosmetykach do pielęgnacji włosów występują razem np. z olejami roślinnymi i odżywiającymi pasma ekstraktami.
Najbardziej popularne są kremy z ceramidami, które można stosować nie tylko na twarz, ale też szyję, dekolt, pod oczy. Do wyboru macie również serum, balsamy do ciała czy kremy do rąk. O włosy zadbają przede wszystkim odżywki i maski. Pojawiają się one także w odżywkach do paznokci, odbudowując i wzmacniając ich strukturę. Poniżej mamy dla was zestawienie kilku kosmetyków, które są wysoko oceniane przez Wizażanki.
Zobacz także: Nowy odżywczy krem do rąk z ceramidami nawilża i wygładza skórę. Ma pH idealne dla dłoni!
Nawilżający krem do twarzy z ceramidami CeraVe
Nawilżający krem do twarzy CeraVe jest kosmetykiem, który zdobył już uznanie Wizażanek. W katalogu KWC zgromadził aż 633 recenzje, uzyskując ocenę 4,6 na 5 gwiazdek. Jest też zdobywcą tytułu Kosmetyku Wszech Czasów. Oprócz ceramidów zawiera również m.in. niacynamid i kwas hialuronowy.

Krem CeraVe polecany jest do codziennej pielęgnacji skóry suchej, a także przy atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy. Może być stosowany również u dzieci od 3. roku życia. Nie zapycha porów, jest bezzapachowy i hipoalergiczny.
Krem bardzo dobrze nawilża, jest tez wydajny i dobrze się sprawdza na co dzień nawet, pięknie skóra wygląda po jego aplikacji. Używam go już od roku i kilka opakowań zużyłam, na pewno się z nim nie rozstanę, bo ratuje moją skórę zawsze, kiedy potrzebuje nawilżenia. Konsystencja też jest super i szybko się wchłania, nie jest za ciężki
Odżywczy krem do twarzy z ceramidami Bielenda
Odżywczy krem do twarzy Bielenda Supremelab to kolejny faworyt Wizażanek. Został oceniony 197 razy i może pochwalić się bardzo wysoką oceną 4,7 na 5 gwiazdek oraz tytułem Kosmetyku Wszech Czasów. Kosmetyk ma bardzo bogaty skład, w którym oprócz ceramidów znajdziecie też m.in. skwalan, niacynamid, mocznik, kwas hialuronowy, witaminę E i kilka naturalnych olejów roślinnych.

Wizażanki piszą, że krem Bielenda intensywnie nawilża, regeneruje i odżywia skórę oraz łagodzi podrażnienia. Ma bogatą konsystencję, jednak nie zapycha porów. Stosowanie umila przyjemny zapach. Jako plus wymieniają również wygodne higieniczne opakowanie z pompką.
Ten krem to dosłownie kołderka dla skóry, bo otula i łagodzi. Mimo że jest przeznaczony na noc, można używać go też w dzień, bo nie świeci się i nie jest tłusty (mam cerę suchą). Krem jest łagodny, nie podrażnia, nie powoduje wysypu, pomaga w regeneracji bariery hydrolipidowej. Kupiłam go z myślą o stosowaniu po peelingu kwasowym, jednak skończyło się na tym, że używam go codziennie
– Peryl
Serum do twarzy z ceramidami Nacomi
Serum do twarzy z ceramidami Nacomi to kosmetyk, który odbudowuje barierę hydrolipidową, nawilża, łagodzi stany zapalne i działa przeciwstarzeniowo. Na liście składników aktywnych znajdziecie też m.in. proteiny pszenicy, fitosfingozynę, witaminę E oraz olejki roślinne, a wśród nich olej z nasion passiflory. Serum zdobyło 54 opinie i ocenę 4,3 na 5 gwiazdek.

Serum Nacomi nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Nie zapycha porów, szybko się wchłania. Jak jednak pisze część Wizażanek, działanie serum może być zbyt słabe w przypadku skóry mocno przesuszonej czy po silnych zabiegach złuszczających.
(…) Świetnie nawilża i odżywia skórę. Bardzo szybko się wchłania, więc można je stosować również w dzień pod makijaż. Dobrze się dogaduje z innymi produktami do twarzy. Nie wyświeca ani nie pozostawia tłustej skóry. Po dłuższym używaniu zauważyłam również, że skóra zaczęła się mniej świecić. Opakowanie bardzo poręczne, w dodatku airless, więc mamy pewność, że zużyliśmy całe do końca. Przy codziennym stosowaniu starcza na bardzo długo. (…)
– Curlslov
Regenerująca maska do włosów z ceramidami Elseve
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kosmetyku z ceramidami do włosów. Wybrany przez nas produkt to regenerująca maska-serum Elseve My Life My Hair, która może pochwalić się bardzo wysoką oceną (4,7/5) przy 104 recenzjach. Maska ma bardzo ciekawy i bogaty skład. Zawiera również peptydy miedziowe, olej brokułowy, biotynę, betainę, fermentowaną wodę ryżową.

Maska do włosów Elseve sprawia, że są gładkie, miękkie, błyszczące i nawilżone. Kosmetyk odbudowuje ich strukturę, ułatwia rozczesywanie, zmniejsza puszenie i elektryzowanie. Nie obciąża włosów i nie przyspiesza przetłuszczania. Wizażanki piszą również, że zauważyły zmniejszenie wypadania włosów i pobudzenie ich porostu.
Czego ta maska nie robi.... Dociąża, wygładza, nawilża, pielęgnuje, można by wymieniać i wymieniać . Jest świetna, sprawdza się w codziennej pielęgnacji i po zabiegach takich jak dekoloryzacja czy rozjaśnianie. Pachnie lekko olejkiem pomarańczowym, mi zapach bardzo odpowiada. Jest gęsta, treściwa
Odżywka do paznokci z ceramidami Pirolam
Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to odżywka do paznokci z ceramidami Pirolam. W katalogu KWC ma 84 recenzję i ocenę 4,2/5. Przeznaczona jest do paznokci kruchych i łamliwych. Może być stosowana solo bądź jako baza pod lakier, zabezpieczająca płytki przed powstaniem przebarwień.

Wizażanki potwierdzają, że paznokcie dzięki odżywce są mocniejsze, mniej się łamią. Szczególnie polecają ją w celu wzmocnienia płytek po ściągnięciu hybryd. Oprócz pozytywnych opinii pojawiają się jednak też negatywne recenzje, w których internautki piszą, że odżywka ma zbyt słabe działanie i nie przynosi efektów przy bardzo zniszczonych, rozdwajających się paznokciach.
Pomogła mi poprawić stan paznokci po ściągnięciu hybryd, paznokcie wzmocniły się, miały ładny połysk, wyglądały na zdrowe i zadbane. Odżywka ma fajny skład miałam wrażenie że po 1 warstwie są o wiele twardsze, uszkodzenia płytki były mniej widoczne. Odżywka ma perłowy kolor, jest wydajna i wystarcza na długo
– Ewaah