Retinol 1% zakupiłam po testach Retinol 0.5, by kontynuowac kurację. Wczesniej stosowałam jedynie latwo przyswajalny ale i slabszy w stężeniu Retinaldehyd Avene (Ystheal, Eluage). Czas ciąży stał się sporą przerwą, po której dopiero teraz wróciłam do kuracji retinolem.To co zachwyca w produktach marki SkinCeuticals to konkretne wyniki bez złudnych obietnic, tak tez jest i w tym przypadku. Ponadto inne pluse produktu:
+ aluminiowe opakowanie z wąskim dziubkiem
+ wydajnosć
+ konsystencja
+ bezzapachowy
+ skutecznosc
+ poprawia gestosc skóry
+ pogrubia naskórek
+ wyrównuje koloryt
+ rozswietla cere
+ wygładza zmarszczki
+ w efekcie odmładza twarz
+ doskonala kuracja anti aging
+ idealny jako kuracja dla cery tłustej/trądzikowej
+ pomaga zredukować drobne bruzdy, zmarszczki, plamy starcze, nierówny koloryt skóry
+/- poniewaz zawiera retinol a nie latwo przyswajalny skorze retinaldehyd podraznia i wymaga ostrożności, moze wystąpic delikatne łuszczenie skóry
+/- w związku z powyższym ze uwrazliwia cere i sprawiajac ze staje sie skora nieco ciensza w trakcie kuracji wymagany jest bezwglednie filtr UV
+/- uwrazliwiona cera silnie reaguje na naturalne skladniki, szczegolnie olejki eteryczne w kremach naturalnych i innych preparatach
+/- skład
Próbkę Retinol 0.5 otzrymałam przy okazji zakupów w aptece, bylo to wowczas pierwsze moje zetkniecie sie z marką SkinCeuticals. Niestety z powodu ciazy, zastosowanie retinolu w tej postaci musialam odłożyc. Dotychczas stosowane przeze mnie byly retinole w postaci retinaldehydu, łatwo przyswajalnej dla skóry formie witaminy A, jednoczesnie jednak dostepnej w słabszym stezeniu (Ystheal, Eluage) oraz w nieco wyzszym bo 0,1 % (Triacneal, Diroseal). Zanim jednak przejdę do opisu samego produktu, przedstawię kilka faktów dotyczacych wiedzy na temat retinoidów:
*Siła działania dostepnych retinoidów jest rózna, aczkolwiek stopień aktywnosci prezentuje sie nastepująco (od najsłabszego do najsilniejszego):
Retinyl Palmitate-Retinol-Retinaldehyde (patent Pierre Fabre, dostepny w marce Avene: Eluage, Ystheal, TriAcneal)-Adapalene(syntetyczny retinoid : Differin, Epiduo), Tretinoin (kwas retinowy:Retin-A), Tazarotene(syntetyczny retinoid: Zorac),Isotretinoin(syntetyczna tretinoina: Isotrex)
Retinyl palmitate, retinol, oraz retinaldehyde są składnikami dostepnymi bez recepty, w aptekach lub gabinetach kosmetycznych.
Tazarotene jest najsilniejszym retinoidem, podczas gdy retinol najslabszym (retinyl palmitate jest zas jeszcze słabszym niz retinol - zgodnie z powyzszym rozroznieniem*). Siła retinoidów zalezy od jego typu.
Wazna informacją jest ze skóra jest w stanie przyswoic sobie retinoid tylko w formie kwasowej, co oznacza, że kazdy typ retinoidów musi zostac przekształcony w stan kwasowy w skórze, aby został przezeń własciwie wykorzystany. Jaki to ma związek z siłą retinoidów?
Mianowicie retinoid w formie kwasowej jest mozliwy do wykorzystania przez skore natychmiastowo, zas retinol,musi zostac wpierw w tę formę przekształcony: przekształcany jest wiec wpierw w retinaldehyde, potem w kwas retinowy. Stąd te retinol jest slabszy niz retinaldehyde, a retinaldehyde słabszy niz kwas retinowy. Retinol jest z tych trzech najsłabszy i najtanszy.Oczywiscie im wiecej stopni do przeksztalcenia retinoidów w jego przyswajalną formę tym mniejsza pewnosc ile jego wlasciwa ilosc zostanie przez skore przyjeta w procesach oksydacji ( nie jest tak ze 100% 0,1% retinolu zostanie przekształcony w kwas retinowy).
Jaki zatem jest najlepszy retinoid? Ten którego najwyzsze stezenie daje najmniesze podraznienie. Poniewaz podraznienie skory moze czasem przechylic szalę kosztów na niekorzyśc skórze przy nieodpowiednim dobraniu retinoidów do tolerancji (silne przesuszenie, odwodnienie, efekt odwrotny do zamierzonego).
Natomiast jesli tolerujemy nawet wyzsze formy retinoidow, nie ma sensu przechodzić wyzej.
Retinol 1% marki Skinceuticals posiada stezenie retinolu 1% wsparte masłem shea, ceramidami i kilkoma extraktami roslinnymi w tym z rumianku, passiflory, owoców rózy. Niestety choc sklad wersji 1% nie posiada parabenów, to posiada polyacrylamide, którego unikam i który był powodem zaniechania stosowania Ystheal Avene.
Skład Retinol 1%:
Water, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Dimethicone Crosspolymer, Dimethicone, Dimethiconol, Laureth-4, Laureth-23, Hydrogenated Lecithin, Butyorspermum Parkii (Shea Butter), Caprylic/capric Triglyceride, Ceramide 2, Ceramide 3,
Phytosphingosine, Cholesterol, Hypericum Perforatum Extract, Propylene Glycol, Allyl Methacrylate Crosspolymer, Polysorbate 20, Retinol, BHT, Sodium Polyacrylate, Dimethicone PEG-7 Isostearate, Glycerin, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Leureth-7, Bisabolol. Rosa Canina Leaf Extract, Silybum Marianum Fruit Extract, Passiflora Incarnata Flower
Extract, Chamomilla Recutita (matreicaria) Leaf Extract, Citric Acid, Methylsothiazolinone, Tetrasodium EDTA
Produkt dostepny jest w aluminiowej tubce z wąskim dziubkiem identycznym jak w Active C LRP.Zalety takiego opakowania to stała kontrola ilosci, minimalizacja dostepu powietrza i utleniania się retinolu.
Retinol 1% posiada konsystencję cięższą niz jego wersja 0.3. Mimo to wchłania sie niezwykle szybko nie pozostawiajac zadnych tłustych warstw na skorze. Efekt na cerze to nieco silikonowa satyna.Produkt jest bezzapachowy o bialym kolorze. Zolty kolor produktu swiadczy o utlenieniu sie retinolu i niestety wadliwym opakowaniu.
Konsystencja sprawia ze produkt jest wydajny i 3 krople spokojnie starczaja na twarz, jedna kropla - na szyje. Ponizej wskazania producenta odnosnie zastosowania oraz zalaczony sposob aplikacji proponowany przez producenta.
"Początkowo należy stosować preparat tylko raz lub dwa razy w tygodniu; następnie należy stopniowo zwiększyć częstotliwość stosowania i nakładać co drugi dzień na noc, a na koniec każdego wieczoru, w miarę jak skóra toleruje taki program stosowania produktu. Nakładać wieczorem porcję preparatu Retinol wielkości groszku na dokładnie oczyszczoną skórę. Należy starannie unikać oczu i kącików oczu. W celu zapewnienia optymalnych rezultatów należy odczekać co najmniej 30 minut przed nałożeniem preparatu korygującego lub nawilżającego, jeśli tego samego wieczoru zastosowaliśmy preparaty serii SkinCeuticals Retinol.
Retinol jest środkiem powodującym fotouczulenie. Gdy elementem programu pielęgnacji skóry jest retinol, należy stosować szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej.
Jako środek ostrożności, preparatów z retinolem nie powinny stosować kobiety w ciąży lub kobiety, które zamierzają zajść w ciążę w najbliższej przyszłości. Choć nie ma doniesień o negatywnym wpływie miejscowego stosowania retinolu na rozwój płodu, zgłaszano pewne problemy po spożyciu kwasu retinowego."
(http://www.skinceuticals.pl/Kremy-koryguj%c4%85ce/Retinol-0-3/p239.aspx)
Poniewaz mialam długą przerwę od retinoidów (dwa lata) zastosowałam produkt zgodnie z zaleceniami. Pierwszy tydzien stosowania co wieczornego niemalze byl pod znakiem braku podraznien. Mogłoby to związane z faktem wczesniej stosowanego retinolu w stezeniu 0,3% Ale tak intensywna aplikacja skutkowala juz w drugim tygodniu stosowania podraznieniem w postaci zaognienia i wrazenia poparzenia słonecznego. Wówczas robilam przerwy i krem stosowałam co drugi wieczór, w miedzy czasie stosując raczej czyste olejki (koniecznie bez olejków eterycznych!), produkty nawilzajace (Physiogel oraz klasyczny Cicalfate) oraz filtry. Juz przy stezeniu 1% zaobserwowałam owe słynne łuszczenie. Łuszczenie poczatkowo odebrałam jako rolowanie sie filtra i nie skojarzylam. Dopiero po oczyszczeniu cery zaobserwowałam suche skórki schodzące z twarzy.
Suche skorki są jedynym ubocznym efektem kosmetycznym, poniewaz są widoczne i dosć nieestetyczne, niemniej efekt ten w moim przypadku nie utrzymywał się dlugo.
Na efekty nowej cery nie musiałam długo czekac. Wprawdzie przełom drugiego i tzreciego tygodnia objawiał sie podraznieniem w postaci zaczerwien oraz przesuszenia skóry (pokazalo sie wiecej zmarszczek i byl to wizualnie efekt odwrotny, skora niczym pergamin) oraz łuszczenie, tak koniec trzeciego tygodnia pokazał wspaniałe lico. Skora wyraznie pogrubiona, gestsza, wyrównana, rozswietlona. Szczegolnie widoczne bylo to w okolicach oczu, gdzie skore mam niezwykle cienką. Zamiast anemicznych cieni, miałam skórę jasną i zdrowo wyglądającą, zamiast skory cienkiej uwidaczniajacej naczynia, skorę grubszą i odporniejsza.
Efekty sa naprawde nie tylko zadowalające ale i zachwycajace.Mam z natury skórę jasną, cienką i twarz o bardzo zywej mimice, odwodnienie, zmęczenie łatwo zostawiają na niej ślad. Podczas kuracji Retinol 0.3% jak i 1% wizualnie cera jest odmlodzona, rysy twarz wygładzone, czolo gładkie, spojrzenie świeże.
Retinol 1% jest znacznie silniejszy, a dzialanie jego szybsze w czasie, dlatego nie polecam osobom, które nie mialy jeszcze kontaktu z żadnym stezeniem retinolu. Osoby, które mialy okazję testowac retinaldehyd lub retinol w stezeniu 0,3 lub 0,5 nie będą tak silnie odczuwać podraznienia skory. Poprawa stanu skory jest widoczna niemal po dwóch do trzech tygodni - wygladzenie zmarszczek, poprawa napięcia i gestosci skory, poprawa kolorytu i faktury skóry.
Chwilowo to mój KWC, choć testuję jeszcze jego wersję 0.1% marki SesDerma.Ponadto na rynku pojawiają sie kolejne odsłony retinolu rowniez z koncernu L\'oreal : Vichy oraz La Roche Posay.
Cena produktu w zgłoszeniu to cena Skinceuticals na rynku w USA i w takiej kwocie go zakupiłam. W Polsce marza za produkt jest dwukrotnie wyzsza.
Polecam osobom wymagajacym i wprawnym w stosowaniu retinoidów. Osoby majace małe doswiadczenie powinny najpierw potestowac preparaty Avene, by potem umiec docenic i tolerowac retinol w postaci dostepne w preparacie SkinCeutcals.
_____________________________________________________________
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.
Używam tego produktu od: 2 miesiecy
Ilość zużytych opakowań: 1x30ml