Azot (nitrogen) to pierwiastek, który wiele osób kojarzy ze środkami do pielęgnacji roślin. Jednak warto wiedzieć, że może przyczynić się on także do poprawy wyglądu skóry. W kosmetyce wykorzystywany jest jako gaz, który ma na celu łatwiejsze wydobycie kosmetyku z opakowania. Znajduje także zastosowanie w różnego rodzaju zabiegach, poprawiających kondycję i wygląd skóry. Ciekły azot wykorzystywany jest zarówno w dermatologii, jak i w kosmetyce oraz w kosmetologii.
Spis treści:
W produkcji kosmetyku azot wykorzystywany jest jako propelent. Oznacza to, że jest on gazem napędowym, który ułatwia korzystanie z kosmetyku. Odpowiednie jego stężenie znacznie ułatwia użycie preparatów w sprayu, ale także tych, które wymagają dużego ciśnienia do prawidłowego wydobycia z opakowania.
Szerokie zastosowanie, jeżeli chodzi o pielęgnację i leczenie skóry, znalazł ciekły azot. Z uwagi na to, że ma on bardzo niską temperaturę, stosuje się go m.in. w krioterapii w celu usuwania zmienionych tkanek.
Azot w formie ciekłej stosuje się w dermatologii i kosmetologii. Ma on temperaturę -196,5°C. Zazwyczaj można spotkać się z dwoma metodami. Jedną jest kriomasaż, wykorzystywany przy zmianach znajdujących się na powierzchni skóry. W przypadku gdy znajdują się one głębiej, wybierana jest druga metoda, czyli kriodestrukcja. Zabiegi wykonywane są przy użyciu specjalnych aplikatorów, do których wprowadzany jest skroplony azot. Podczas kontaktu ze skórą dochodzi do gwałtownego ochłodzenia i usunięcia zmienionych komórek. W czasie zabiegów mogą być także wykorzystywane dodatkowe substancje, w tym podtlenek azotu, który ma temperaturę ok. -80°C. Ciekawym rozwiązaniem jest także kriopeeling, który stosowany jest zazwyczaj przy trądziku, a także do usuwania przebarwień skórnych.
Zaleceń do użycia zabiegów z ciekłym azotem jest wiele. Najczęściej wskazuje się na:
Metoda ta może być także stosowana w leczeniu łuszczycy czy oparzeń. Można się spotkać także z jej wykorzystaniem do usuwania tatuaży. Znajduje ona zastosowanie w przypadku zmian chorobowych, wywoływanych wirusami. Coraz powszechniej jest używana do diagnozy zmian nowotworowych i przednowotworowych skóry. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze przed rozpoczęciem zabiegu z wykorzystaniem ciekłego azotu, niezależnie od przyczyny, powinny być wykonane konsultacje, czy może być zastosowana ta metoda.
Azot stosuje się przede wszystkim w kosmetykach, takich jak:
Azotu, z uwagi na sposób, jaki wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków czy w zabiegach pielęgnacyjnych oraz leczniczych, nie stosuje się samodzielnie w domu. Zastosowanie w domu utrudniać też mogłoby to, że azot, szczególnie w postaci ciekłej, wymaga specjalnych warunków przechowywania. Potrzebne są do tego termostatyczne naczynia.
Krioterapia z wykorzystaniem ciekłego azotu jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do niej. Wskazuje się głównie na:
Przeciwwskazaniem mogą być także niektóre choroby nowotworowe, zaawansowana miażdżyca oraz wiek powyżej 65 lat.
Azot jest pierwiastkiem obojętnym dla ludzkiego organizmu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że staje się niebezpieczny, gdy jego stężenie i ciśnienie ulega zmianie. Może wówczas dojść do zatrucia azotem. Pierwsze objawy pojawiają się, gdy ciśnienie wynosi 4 atm. Przy ciśnieniu 10 atm może dojść nawet do śpiączki.
Zabiegi wykonywane przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem są zaliczane do bezpiecznych. Azot aplikowany jest bowiem dokładnie na miejsce zmienione dzięki precyzyjnej końcówce aplikatora. Krótkotrwały kontakt z tą substancją stwarza bardzo małe ryzyko, że zostaną uszkodzone zdrowe tkanki. Sam zabieg jest bezbolesny, może pojawić się jednak pewien dyskomfort w jego trakcie. Na czas zabiegu nie wykonuje się znieczulenia. Po zabiegu może pojawić się świąd i ból. Zazwyczaj te uczucia dość szybko mijają. Niekiedy występują także rany lub pęcherze, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zazwyczaj do usunięcia większości zmian wystarczy jeden zabieg.
Azot jest pierwiastkiem naturalnie występującym w środowisku. Co więcej, stanowi aż 78% objętości powietrza. Przy normalnym stężeniu jest neutralny dla człowieka i środowiska. Warto zwrócić uwagę na to, że może być pozyskiwany różnymi metodami. Jedną z nich jest skraplanie powietrza w temperaturze -200°C za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest generator azotu.
Azot w ciśnieniu atmosferycznym nie jest groźny dla zdrowia i środowiska, natomiast sprężony i w dużych dawkach działa szkodliwie.