Domowe spa – jak je przygotować? [kosmetyki, urządzenia, zabiegi]
Domowe spa to najlepszy sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Podczas prostych zabiegów można się zrelaksować, równocześnie intensywnie pielęgnując skórę i włosy. Do zrobienia domowe spa będziecie potrzebować konkretnych kosmetyków i gadżetów. Warto też zadbać o odpowiednią atmosferę, która będzie sprzyjać odprężeniu.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Domowe spa kojarzy się zwykle z wylegiwaniem się w wannie, ale jeśli nie dysponujecie wanną, nic straconego. Większość zabiegów wykonacie też pod prysznicem. Podczas domowego spa możecie połączyć zabiegi na ciało z pielęgnacją twarzy, włosów, dłoni i stóp, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w danym dniu skupić się wyłącznie na wybranej partii ciała. Podpowiadamy, co kupić do domowego spa i jak krok po kroku je przeprowadzić.
Spis treści:
- Jak zrobić domowe spa?
- Domowego spa – kosmetyki i urządzenia
- Domowe spa DIY – przepisy
- Domowe spa dla ciała
- Domowe spa dla twarzy
- Domowe spa dla włosów
- Domowe spa dla stóp
- Domowe spa dla dłoni
Jak zrobić domowe spa?
Domowe spa to nie tylko zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli zależy wam na relaksie, warto zadbać o całą towarzyszącą im otoczkę. Przyda się kominek aromaterapeutyczny lub dyfuzor do olejków eterycznych. Wybierzcie olejek o takim zapachu, który wam najbardziej odpowiada. Może to być olejek lawendowy, który zadziała odprężająco i uspokajająco. Jeśli wręcz przeciwnie – chcecie dodać sobie energii, lepsze będą olejki cytrusowe.
Zabiegi spa w domu umilą też świece zapachowe, którymi możecie zastąpić olejki eteryczne. Pamiętajcie jednak, że świece zapewniają jedynie przyjemny aromat, natomiast olejki wykazują dodatkowo działają terapeutycznie.

Zobacz także: Aromaterapia – jakich olejków używać
Domowe spa – kosmetyki i urządzenia
Zestaw kosmetyków i gadżetów do domowego spa możecie dowolnie modyfikować. Wszystko zależy od waszych indywidualnych preferencji zarówno co do konsystencji kosmetyków, ich zapachów, działania. Oczywiście warto dopasować je do potrzeb waszej skóry, twarzy i włosów. Poniżej znajdziecie więc sugerowaną listę rodzajów kosmetyków i urządzeń, które mogą okazać się przydatne, ale jej ostateczny kształt będzie zależał od was.
Żeby przygotować domowe spa, potrzebne będą:
- peeling do ciała lub rękawica (np. kessa),
- kosmetyk do kąpieli,
- nawilżający balsam do ciała,
- masażer do ciała,
- peeling do twarzy,
- maseczka do twarzy,
- serum do twarzy,
- płatki pod oczy,
- krem do twarzy,
- sól do kąpieli stóp,
- akcesoria do pedicure,
- peeling do stóp,
- krem zmiękczający do stóp,
- olej roślinny,
- bawełniane skarpetki i bawełniane rękawiczki,
- czepek na głowę,
- peeling do skóry głowy,
- odżywka do włosów,
- szampon do włosów.
Domowe spa DIY – przepisy
Do przeprowadzenia domowego spa możecie użyć zarówno gotowych kosmetyków, jak i przygotowanych samodzielnie. Różnorodność kosmetyków DIY jest ogromna, mamy więc dla was propozycje kilku najbardziej popularnych:
- domowy peeling z kawy – peeling kawowy należy bez wątpienia do najbardziej znanych kosmetyków, które z łatwością przygotujecie w domu, polecany szczególnie, jeśli zmagacie się z cellulitem; potrzebne będą jedynie 3-4 łyżki fusów z kawy i 1-2 łyżki oleju (np. oliwy z oliwek), możecie dodać jeszcze łyżeczkę cynamonu.
- peeling cukrowy – sprawdzi się zarówno do ciała, jak i twarzy (unikajcie jednak peelingów ziarnistych, jeśli macie trądzik lub cerę naczynkową); wystarczy wymieszać cukier z olejem roślinnym, dodając ewentualnie łyżeczkę miodu lub cytryny (np. jeśli zmagacie się z przebarwieniami na twarzy).
- domowy peeling do twarzy z ananasem – to przykład peelingu enzymatycznego, należy pokroić i rozdrobnić ananas, możecie dołożyć też kiwi, dodajcie łyżeczkę miodu i wszystko dokładnie wymieszajcie.
- domowa maseczka na twarz – może to być np. regenerująca i oczyszczająca maseczka z płatków owsianych, 3 łyżki płatków zalejcie niewielką ilością ciepłej wody (lub mleka) i odczekajcie, aż powstanie papka, dodajcie łyżeczkę miodu i dokładnie wymieszajcie.
- domowa maseczka na włosy – nawilżającą maskę na włosy przygotujecie, mieszając 3 łyżki jogurtu naturalnego z łyżką miodu, doskonale zadziała też maska z dwóch roztrzepanych jajek połączonych z dwiema łyżkami oliwy z oliwek.

Domowe spa dla ciała
Pierwszym krokiem w domowym spa dla ciała powinno być wykonanie peelingu. Zabieg ten usunie martwy naskórek i ułatwi wchłanianie składników z kosmetyków, które będą nakładane na ciało w następnej kolejności.
- Peeling warto wykonać pod prysznicem (lub zanim nalejecie wody do wanny). Dokładnie wymasujcie całe ciało i spłuczcie kosmetyk letnią wodą. Do złuszczania naskórka świetnie nadają się też szorstkie rękawice. Pamiętajcie, żeby masować ciało od dołu ku górze, czyli kierując się od nóg w stronę serca.
- Napełnijcie wannę wodą. Nie powinna być zbyt gorąca, szczególnie jeśli macie problem z „pajączkami” na nogach (w takim przypadku długie ciepłe kąpiele w ogóle nie są wskazane) czy nadciśnieniem. Dodajcie wybrany kosmetyk do kąpieli. Po wyjściu z wanny osuszcie ciało.
- Teraz pora na nałożenie balsamu – oczyszczona i rozpulchniona skóra wchłonie zawarte w nim substancje niczym gąbka. Rozprowadźcie go na całym ciele. Warto w tym momencie sięgnąć po masażer – nie tylko wtedy, gdy na udach i pośladkach widoczny jest cellulit, ale też żeby po prostu ujędrnić skórę. Pamiętajcie, żeby najpierw nałożyć balsam, a następnie rozpocząć masaż – masażer łatwiej będzie prowadzić po lekko śliskiej skórze.
Zobacz także: Domowe sposoby na cellulit – polecane naturalne kosmetyki i zabiegi antycellulitowe
Domowe spa dla twarzy
Domowe spa dla twarzy możecie śmiało połączyć ze spa dla ciała. Zwłaszcza że czas kąpieli to idealny moment, żeby nałożyć maseczkę, również dlatego, że unosząca się nad wodą para rozpulchni pory na twarzy i spotęguje działanie kosmetyku.
- Zanim jednak rozprowadzicie na twarzy maseczkę, koniecznie wykonajcie peeling. Pamiętajcie, że nie zawsze może to być peeling ziarnisty. W przypadku trądziku lub cery naczynkowej wybierzcie peeling enzymatyczny. Wykonując peeling, nie zapominajcie również o szyi i dekolcie.
- Teraz pora na maseczkę. Tu już pełna dowolność: może to być gotowy kosmetyk z drogerii, maseczka DIY bądź ciesząca się ostatnio dużą popularnością maska w płachcie. Pod oczami umieśćcie płatki.
- Po peelingu i maseczce skóra jest gotowa, żeby przyjąć porcję nawilżenia i odżywienia. Wklepcie ulubione serum do twarzy, a jak się wchłonie – krem na noc.

Domowe spa dla włosów
Zabiegiem, który idealnie sprawdzi się podczas domowego spa, jest olejowanie włosów. Można je również wpleść w harmonogram spa dla ciała, wykonując zabieg podczas kąpieli. Przeprowadzenie go jest bardzo proste, najpierw jednak należy wybrać odpowiedni olej, który będzie dopasowany do potrzeb włosów w zależności od ich porowatości.
- Kiedy już wybierzecie olej, rozprowadźcie go na całej długości pasm, możecie też wmasować niewielką ilość w skórę głowy. Nałóżcie czepek.
- Po ok. 20 minutach trzeba zemulgować olej za pomocą odżywki emolientowej. Po użyciu odżywki możecie też wykonać peeling skóry głowy, szczególnie jeśli zmagacie się z nadmiernym łojotokiem. Dopiero po peelingu umyjcie włosy szamponem.
- Na koniec możecie ponownie nałożyć odżywkę, wówczas razem z olejowaniem włosów przeprowadzicie mycie głowy metodą OMO.

Domowe spa dla stóp
Domowe spa dla stóp i dłoni możecie przeprowadzić w tym samym dniu co spa dla ciała, twarzy i włosów. Zwykle jednak spa dla stóp połączone jest z pedicure, więc całość może okazać się dość czasochłonna. Możecie więc jednego dnia wykonać spa dla ciała, twarzy i włosów, a innego dnia – dla stóp i dłoni.
- Przygotujcie kąpiel dla stóp – do miski z ciepłą wodą dodajcie wybraną sól. Może to być sól przeznaczona do stóp lub np. sól z Morza Martwego. Moczcie stopy przez ok. 15-20 minut.
- W czasie moczenia wykonajcie peeling stóp. Najlepszym wyborem będzie peeling gruboziarnisty. Pięty warto dodatkowo delikatnie przetrzeć specjalną tarką lub pumeksem (pamiętajcie, żeby po użyciu odłożyć do wyschnięcia, najlepiej poza łazienką, żeby nie namnażały się na nich bakterie i grzyby).
- Po kąpieli i peelingu dokładnie osuszcie stopy i zróbcie klasyczny pedicure. Nadajcie płytkom kształt (obcinajcie na prosto, nie zaokrąglajcie krawędzi, w ten sposób unikniecie problemu wrastającego paznokcia). Odsuńcie skórki.
- Nałóżcie na stopy grubą warstwę kremu. Dobrze, żeby był to krem zmiękczający, regenerujący. Składnikiem, który powinien się w nim znaleźć, jest mocznik, szczególnie jeśli dokuczają wam twarde i suche pięty. Załóżcie bawełniane skarpetki i taki kompres możecie pozostawić nawet na całą noc.

Domowe spa dla dłoni
Podobnie może wyglądać domowe spa dla dłoni. Warto przeprowadzać je zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, kiedy skóra dłoni staje się przesuszona, a nawet może pękać i łuszczyć się.
- Usuńcie martwy naskórek za pomocą peelingu. Może to być peeling drobnoziarnisty, którego używacie do twarzy. Wymasujcie dokładnie dłonie i spłuczcie ciepłą wodą.
- Po zrobieniu peelingu wykonajcie klasyczny, podstawowy manicure z piłowaniem paznokci i odsuwaniem skórek. Jako następny krok polecamy zabieg olejowania dłoni. Fantastycznie nawilża, regeneruje i zmiękcza skórę. Wybrany olej nalejcie do miseczki, lekko podgrzejcie (np. w mikrofali) i moczcie dłonie przez ok. 15 minut.
- Nadmiar oleju usuńcie z dłoni za pomocą papierowego ręcznika, warto jednak pozostawić na skórze cienką warstewkę i założyć bawełniane rękawiczki. Pozostawcie je na całą noc. Rano skóra dłoni będzie miękka i gładka.
- Jeśli nie jesteście fankami olejowania dłoni, możecie po prostu po zrobieniu peelingu rozprowadzić na nich grubszą warstwę kremu do rąk i tak samo założyć bawełniane rękawiczki.