Reklama

Nie bez powodu kaszka ma taką, a nie inną nazwę. Skupisko licznych niewielkich krostek przywodzi bowiem na myśl drobiny kaszy. Często pojawia się na skórze u niemowląt i małych dzieci, ale kaszka na twarzy to również problem, który dotyczy wielu dorosłych. Wahania hormonów, stosowanie kosmetyków komedogennych, alergie pokarmowe – wszystko to może sprawić, że na skórze pojawią się grudki. Sprawdźcie, co możecie zrobić, żeby pozbyć się nieestetycznej kaszki na czole.

Reklama

Spis treści:

  1. Drobna kaszka na czole: od czego robią się prosaki?
  2. Zaskórniki zamknięte a kaszka na czole
  3. Swędząca kaszka na czole – czy to wysypka?
  4. Kaszka na czole u niemowlaka i małego dziecka
  5. Jak pozbyć się kaszki na czole? Pomocne kosmetyki
  6. Domowe sposoby na kaszkę na czole

Drobna kaszka na czole: od czego robią się prosaki?

Niewielkie podskórne grudki o jasnym lub kremowym zabarwieniu, pojawiające się w większych grupach na czole lub policzkach to mogą być prosaki. Zdarza się, że uwidaczniają się również na powiekach. Dość łatwo je rozpoznać, bo wyglądem przypominają drobne ziarna prosa – stąd też nazwa.

Kaszka na twarzy, którą tworzą prosaki, to zwykle efekt zaburzeń hormonalnych. Te z kolei prowadzą do nadmiernej produkcji sebum, które wraz z zanieczyszczeniami zapycha ujścia gruczołów łojowych. Prosaki są twarde w dotyku i trudno je wycisnąć – to między innymi odróżnia je od krostek występujących przy trądziku.

Zaskórniki zamknięte a kaszka na czole

Białe krostki na twarzy mogą towarzyszyć trądzikowi zaskórnikowemu. Zaskórniki najczęściej kojarzą się z charakterystycznymi czarnymi punkcikami, które swój kolor zawdzięczają procesowi utlenienia łoju w kontakcie z powietrzem.

Tymczasem możecie mieć do czynienia również z zaskórnikami zamkniętymi, które przyjmują właśnie postać licznie nagromadzonych białych krostek tworzących kaszkę. Kaszka pokrywa wówczas głównie te miejsca, na których wydzielanie sebum jest największe, a więc m.in. czoło czy skronie.

Squeezing Pimple On His Forehead
adressss

Swędząca kaszka na czole – czy to wysypka?

Jeśli kaszce na czole towarzyszy uczucie swędzenia, pieczenia i zaczerwienienie skóry, w takim przypadku możliwe, że jest to wysypka na tle uczuleniowym. Kaszka na czole może powstać w związku z alergią pokarmową na takie produkty spożywcze jak np.:

  • mleko krowie,
  • czekolada i kakao,
  • zboża,
  • orzeszki ziemne,
  • owoce cytrusowe.

Jedynym sposobem na upewnienie się, czy drobne krostki na czole to skutek uczulenia, jest wykonanie testów i wykluczenie z diety alergenów.

Kaszka na czole u niemowlaka i małego dziecka

Kaszka na czole noworodka wzbudza niepokój u rodziców, ale warto wiedzieć, że jest to częste zjawisko. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, wrażliwa i bardzo mocno może reagować np. na stosowane produkty do kąpieli czy prania. Drobne krostki na skórze malucha to mogą być również potówki.

Zdarza się, że kaszka na twarzy niemowlaka uwidacznia się kilka tygodni od narodzin, będąc objawem tzw. trądziku noworodkowego. Takie krostki są reakcją organizmu dziecka na hormony matki, z którymi mało kontakt w okresie ciąży.

Grudki na twarzy niemowlaka mogą być również związane ze wspomnianymi alergiami pokarmowymi, w tym przypadku najczęściej jest to białko mleka krowiego. Kaszka może uwidocznić się również później, w czasie rozszerzania diety. Warto więc obserwować reakcję organizmu dziecka na wprowadzane pokarmy.

Jak pozbyć się kaszki na czole? Pomocne kosmetyki

Grudki na twarzy to problem, który może stać się źródłem kompleksów. Widoczną na czole kaszkę, wystającą ponad powierzchnię skóry, niełatwo ukryć pod makijażem. W pierwszej kolejności należy ustalić jej przyczynę. Jeśli podejrzewacie, że może być to alergia lub wahania hormonalne, wskazana jest wizyta u lekarza.

Bez względu na źródło problemu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Kluczowe jest dokładne oczyszczanie skóry. To właśnie nagromadzone sebum, kurz, makijaż zapychają ujścia gruczołów łojowych i dają efekt w postaci kaszki na czole, skroniach, policzkach. Pomocne będą oczyszczające żele i pianki, a po umyciu skóry przetrzyjcie ją tonikiem, który przywróci fizjologiczne pH.

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji cery problematycznej jest regularne usuwanie martwego naskórka, ponieważ jego zrogowaciałe, łuszczące się komórki mogą zapychać pory. Raz lub dwa razy w tygodniu wykonajcie peeling enzymatyczny. Peeling ziarnisty może być zbyt „drapiący” – jeśli jego ziarenka uszkodziłyby krostki, mogłoby dojść na nasilenia problemu. Peelingi enzymatyczne bazują na właściwościach enzymów, które rozpuszczają białka łączące komórki naskórka. Najczęściej w kosmetykach znajdziecie papainę lub bromelainę.

Na półce nie może zabraknąć kremu, który będzie miał przede wszystkim właściwości antybakteryjne, złuszczające, przeciwzapalne i nawilżające. W składzie kremów szukajcie między innymi:

Unikajcie kosmetyków ze składnikami komedogennymi, a więc takimi, które mogą zapychać pory i nasilać problem. W przypadku kaszki na czole warto przetestować również działającą antybakteryjnie i przeciwzapalnie maść propolisową.

Postarajcie się oprzeć pokusie wyciskania krostek! Nieumiejętnie wykonany zabieg może doprowadzić do powstania ranek i blizn oraz do nadkażenia bakteryjnego zmian. Jeśli chcecie pozbyć się grudek i pryszczy na czole w taki sposób, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oczyszczanie manualne twarzy u doświadczonej kosmetyczki.

Zobacz także: Maść z apteki za 12 zł likwiduje trądzik i podrażnienia – „Cudotwórca!”

Domowe sposoby na kaszkę na czole

Pomocne w usunięciu kaszki na twarzy będą domowe maseczki na bazie naturalnej glinki. Na szczególną uwagę zasługuje glinka zielona, która świetnie detoksykuje, wchłania zanieczyszczenia i nadmiar sebum, reguluje pracę gruczołów łojowych. Wystarczy wymieszać ją z wodą i tak uzyskaną gęstą papkę nałożyć na skórę. Zmyjcie ją letnią wodą po ok. 15 minutach.

O kondycję skóry problematycznej zadba też jabłko. Zetrzyjcie je na drobnej tarce i dodajcie łyżeczkę miodu. Zawarte w jabłku kwasy owocowe zadziałają delikatnie złuszczającą i rozjaśniająco. Miód z kolei ma właściwości antybakteryjne. Dokładnie wymieszajcie składniki i nałóżcie na twarz na ok. 15 minut. Zmyjcie wodą.

Jeśli stosowane kosmetyki i domowe metody nie przynoszą efektu i kaszka na czole uparcie tkwi na miejscu, warto zdecydować się na zabieg w gabinecie. Do wyboru macie między innymi peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne (kwasowe), zabieg laserowy czy elektrokoagulację. Poniższe zdjęcia są dowodem, że dobrze dobrana kuracja potrafi zdziałać cuda i znacznie zmniejszyć kaszkę na twarzy.

Reklama

Zobacz także: Ten peeling enzymatyczny to hit dla cery tłustej. Zrobisz go sama w domu i zaoszczędzisz na kosmetyczce nawet 150 zł!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje