Reklama

Kwas mlekowy na twarz może być stosowany na kilka sposobów. Wchodzi w skład kremów, toników, ale też peelingów kwasowych, w których obecny jest w wyższych stężeniach. Kosmetyki z kwasem mlekowym szczególnie polecane są do skóry suchej, która potrzebuje intensywnego nawilżenia, oraz do cery tłustej i trądzikowej, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami i przebarwieniami po krostkach.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest kwas mlekowy?
  2. Właściwości i działanie kwasu mlekowego na skórę
  3. Jak stosować kwas mlekowy na skórę?
  4. Kwas mlekowy na twarz – przeciwwskazania i środki ostrożności
  5. TOP 3 kosmetyki z kwasem mlekowym

Co to jest kwas mlekowy?

Kwas mlekowy pod względem chemicznym jest kwasem organicznym, zaliczanym do tzw. alfa-hydroksykwasów (kwasy AHA). Należy więc do tej samej grupy co np. kwas glikolowy czy migdałowy. Ma postać przezroczystego i dość gęstego płynu, przypominającego konsystencją syrop. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu.

Co ciekawe, jest on naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Wytwarzany jest między innymi przez bakterie znajdujące się na błonach śluzowych i skórze, co ma zapewnić zachowanie równowagi pH. Wchodzi też w skład naturalnego czynnika nawilżającego skóry (NMF). Jest też produkowany jako metabolit w mięśniach po intensywnym wysiłku, co odczuwalne jest w postaci dobrze znanych zakwasów. Kwas mlekowy znajduje się też w produktach fermentowanych (np. jogurty, kiszonki).

Warto wiedzieć, że są dwa rodzaje kwasu mlekowego (tzw. formy optyczne): L i D. To właśnie forma L znajduje zastosowanie w kosmetyce i otrzymywana jest biotechnologicznie w procesie fermentacji cukrów i bakterii mlekowych Lactobacillus. Na liście składników INCI szukajcie go pod nazwą Lactic Acid.

Właściwości i działanie kwasu mlekowego na skórę

Kwas mlekowy zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jego działanie na skórę jest wielokierunkowe, które jednak w znacznej mierze uzależnione jest od jego stężenia w kosmetyku. Jeśli wynosi ono do 10%, kwas mlekowy przede wszystkim działa nawilżająco i polecany jest szczególnie dla skóry suchej czy odwodnionej.

  • Zwiększa syntezę glikozaminoglikanów, czyli polisacharydów obecnych w skórze, które działają jak humektanty, a więc wiążą cząsteczki wody i zapobiegają ich ucieczce.
  • Stymuluje produkcję ceramidów, składników aktywnych tworzących tzw. cement międzykomórkowy i istotnych dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej.
  • Kwas mlekowy nawet w niskich stężeniach zapewnia skórze prawidłowe (kwaśne) pH, które jest gwarancją równowagi w jej mikroflorze bakteryjnej.

Kwas mlekowy w kosmetyce stosowany w preparatach w stężeniach wyższych, powyżej 10%, wykazuje działanie złuszczające. Im stężenie to jest wyższe, tym złuszczanie jest silniejsze. Zaletą takiej aktywności jest nie tylko usuwanie martwych komórek naskórka, ponieważ kwas mlekowy również:

  • Pobudza odnowę komórkową i syntezę kolagenu i elastyny, działa więc przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo, co potwierdzają badania kliniczne. W jednym z nich już przy 12% stężeniu zaobserwowano wyraźną poprawę jędrności skóry, jej wygładzenie i zmniejszenie widoczności zmarszczek. Preparat był aplikowany dwa razy dziennie przez okres 3 miesięcy [1].
  • Oczyszcza i odblokowuje pory skóry oraz reguluje wydzielanie sebum.
  • Ma właściwości antybakteryjne, co nabiera szczególnego znaczenia w przypadku pielęgnacji cery trądzikowej, u której dochodzi do namnożenia bakterii Cutibacterium acnes. Należy więc do kwasów polecanych na trądzik.
  • Rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry, co związane jest zarówno z właściwościami złuszczającymi, jak i zdolnością kwasu mlekowego do hamowania syntezy melaniny w melanocytach.

Kwas mlekowy często polecany jest osobom z cerą wrażliwą i widocznymi zmarszczkami jako alternatywa dla kwasu glikolowego. Podobnie jak on wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe, jednak z uwagi na mniejsze cząsteczki ryzyko podrażnień jest o wiele mniejsze.

Getty Images@DragonImages

Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy - które są najlepsze i jak je stosować?

Jak stosować kwas mlekowy na skórę?

Sposób stosowania kwasu mlekowego uzależniony jest od rodzaju wybranego produktu. Jeśli jest to krem, może być nakładany codziennie, rano i wieczorem (chyba że producent zaleca inaczej). Łagodne działanie mają też żele czy pianki do mycia twarzy z dodatkiem kwasu mlekowego i również można po nie sięgać w codziennej pielęgnacji.

Na początek dobre są również toniki kwasowe, w których stężenie kwasu mlekowego zwykle jest wyższe, ale nie na tyle, żeby obawiać się podrażnień. Płatek kosmetyczny zwilżcie takim tonikiem i przetrzyjcie skórę twarzy. Można go również używać na szyję i dekolt. Kosmetyk nakładajcie po oczyszczeniu twarzy, następnie przejdźcie do wklepania kremu lub serum.

Peelingi kwasowe do zastosowania w domu mają mocniejsze działanie. Zazwyczaj zawierają około 10% kwasu mlekowego. Ten rodzaj kosmetyku przeznaczony jest do stosowania maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Na początku warto zacząć stosować go raz w tygodniu. Jeśli skóra nie będzie podrażniona, możecie nakładać go częściej.

W sklepach z półproduktami kosmetycznymi znajdziecie też kwas mlekowy w stężeniu 80%. W żadnym razie jednak nie należy nakładać go na skórę bez rozcieńczenia! Jest on przeznaczony do samodzielnego sporządzania preparatów do pielęgnacji twarzy i końcowe stężenie kwasu mlekowego w kosmetyku nie powinno w warunkach domowych przekraczać 10-15%.

Kwas mlekowy na twarz – przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć kwas mlekowy jest dość łagodny i niesie o wiele mniejsze ryzyko podrażnień niż wiele innych kwasów, to jednak trzeba zachować pewną ostrożność. Nie stosujcie go w przypadku nadwrażliwości na kwasy AHA. W jednej rutynie pielęgnacyjnej nie jest wskazane łączenie kwasu mlekowego np. z witaminą C czy retinoidami (a więc też retinolem). Choć kwas mlekowy może być stosowany przez cały rok, zawsze pamiętajcie o ochronie przeciwsłonecznej, najlepiej na poziomie SPF 50. Kwas mlekowy na twarz nie powinien być nakładany:

  • w przypadku łuszczycy,
  • przy stanach zapalnych i jakichkolwiek infekcjach skóry (w tym również przy opryszczce),
  • przy przerwaniu ciągłości skóry,
  • przy bardzo cienkiej i bardzo wrażliwej skórze.

TOP 3 kosmetyki z kwasem mlekowym

Kwas mlekowy jest dość popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry. Dla ułatwienia wyboru mamy jednak dla was miniranking trzech kosmetyków różnego rodzaju, które zostały docenione przez Wizażanki. Jest to krem, tonik i serum-peeling.

Krem do twarzy z kwasem mlekowym

Mikrobiotyczny krem kojąco-nawilżający Bielenda zadba o skórę każdego rodzaju, zarówno suchą, jak i mieszaną czy tłustą. Jego zadaniem jest nie tylko nawilżenie i złagodzenie podrażnień, ale też wzmocnienie bariery ochronnej skóry oraz odbudowa jej mikrobiomu. Krem przynosi ukojenie, wygładza, przywraca odpowiedni poziom nawodnienia i zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych. Za takie działanie, oprócz kwasu mlekowego, odpowiadają zawarte w nim składniki aktywne takie jak trehaloza, hialuronian sodu, olej z awokado czy glukonolakton.

mat. prasowe

Krem oceniły 32 Wizażanki, przyznając mu bardzo wysoką ocenę, bo aż 4,7/5! 78% z nich deklaruje chęć ponownego zakupu.

Mam cerę dojrzałą, bardzo mieszaną – nos i broda tłuste, czoło normalne, policzki suche. Ten krem jest genialny na każdą z tych części twarzy. Stosuję go na dzień – pod makijaż (na noc wolę bardziej treściwe produkty). Sprawdza się wyśmienicie – skóra się nie przetłuszcza, ale jednocześnie suche partie nie są ściągnięte. Makijaż nie spływa i wygląda świeżo przez kilka godzin. To już moje czwarte opakowanie i z pewnością nie ostatnie. Polecam spróbować

Bifida

Tonik z kwasem mlekowym

Bardzo ciekawą propozycją jest tonik żelowy Lynia. Wyróżnia się nie tylko nietypową dla toniku konsystencją, ale też wyjątkowo bogatym składem. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, która wymaga nawilżenia i ukojenia. Tonik zawiera składniki aktywne, które są doskonale znane z działania nawadniającego i łagodzącego. Jest to między innymi mocznik, panthenol, hialuronian sodu, alantoina czy niacynamid oraz oczywiście kwas mlekowy.

mat. prasowe

Taka mieszanka składników bardzo pozytywnie wpływa na kondycję skóry, co potwierdzają Wizażanki. W bazie KWC ten tonik z kwasem mlekowym ma 18 recenzji i ocenę 4,7/5. Aż 89% recenzentek planuje kupić go ponownie.

Mam cerę mieszaną w stronę tłustej oraz skłonności do zaczerwienień i trądziku różowatego. Ten produkt idealnie nadaje się dla takiej cery. Super nawilża już od pierwszego użycia i jest szalenie wydajny. Skóra po nim jest nawilżona i przede wszystkim uspokojona. Produkt nie zapycha, a tego zawsze się obawiam. Jest bez zapachu, ale mi to odpowiada, lepiej w tę stronę niż przesadnie wyperfumowany kosmetyk

Klaudia151215

Peeling 10% z kwasem mlekowym

Jeśli wasza skóra jest już trochę przyzwyczajona do kwasu mlekowego i szukacie kosmetyku o intensywniejszym działaniu, to na uwagę zasługuje peeling z kwasem mlekowym 10% The Ordinary. Oprócz kwasu mlekowego w stężeniu 10% zawiera też 2% kwasu hialuronowego. Zadziała więc zarówno nawilżająco, jak i złuszczająco. Polecany jest zwłaszcza do cery problematycznej, ale też do skóry z objawami starzenia się.

mat. prasowe

Kosmetyki The Ordinary są bardzo popularne wśród Wizażanek i tak samo jest w przypadku tego peelingu. Ma 59 opinii i ocenę 4,6/5. Ponowny zakup planuje 75% recenzentek.

Mam cerę wrażliwą – większość peelingów kwasowych czy nawet enzymatycznych ją podrażnia czy sprawia uczucie ściągnięcia. Ten produkt pięknie nawilża, oczyszcza, rozświetla i sprawia, że skóra staje się promienna. Zawsze jak się kończy, kupuję następne opakowanie

malgorzata_r

Reklama

[1] Smith WP. Epidermal and dermal effects of topical lactic acid. J Am Acad Dermatol. 1996 Sep;35(3 Pt 1):388-91. doi: 10.1016/s0190-9622(96)90602-7. PMID: 8784274.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane