Trądzik na plecach – przyczyny, leczenie, pielęgnacja skóry, domowe sposoby
Trądzik na plecach jest problemem dermatologicznym, który dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Nieestetyczne zaskórniki, krostki, a nawet wypełnione ropą torbiele mogą być bardzo liczne, a sama choroba nierzadko ma przewlekłą postać, stając się źródłem kompleksów. Wyjaśniamy, jakie są główne przyczyny zmian trądzikowych na plecach i w jaki sposób się ich pozbyć.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Trądzik na plecach najczęściej ma podłoże hormonalne i związany jest z nadmiarem androgenów, które stymulują gruczoły łojowe do wytężonej pracy. Sprzyja mu jednak także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, nadmierna potliwość pleców, a do nasilenia zmian trądzikowych przyczynia się nawyk ich rozdrapywania. Nierzadko pozostałością po nich są blizny i przebarwienia. Leczenie dermatologiczne opiera się zarówno na preparatach miejscowych, jak i (w cięższym przebiegu) doustnych, a kuracja trwa zwykle kilka miesięcy.
Spis treści:
- Przyczyny powstawania trądziku na plecach
- Jak wygląda trądzik na plecach?
- Pielęgnacja przy trądziku na plecach
- Jak pozbyć się pryszczy na plecach? TOP 3 kosmetyki
- Leczenie trądziku na plecach
- Domowe sposoby na zmiany trądzikowe na plecach
Przyczyny powstawania trądziku na plecach
Trądzik na plecach to choroba dermatologiczna zaliczana do trądziku pospolitego. W zależności od wieku dokonuje się jego podziału na trądzik młodzieńczy, występujący u nastolatków i zwykle ustępujący stopniowo samoistnie, oraz trądzik dorosłych. On z kolei dotyczy osób powyżej 25.-30. roku życia, i często przyjmuje postać przewlekłą z tendencją do nawrotów.
Etiopatogeneza trądziku jest bardzo złożona i ustalenie jednej przyczyny nie jest zazwyczaj możliwe. Najczęściej jednak uznaje się, że za powstawanie trądziku na plecach odpowiedzialne są:
- zaburzenia hormonalne – podwyższony poziom męskich hormonów androgenów oddziałuje na pracę gruczołów łojowych, które wytwarzają nadmierną ilość sebum, z tego powodu zmiany trądzikowe często występują u kobiet chorych np. na zespół policystycznych jajników; na aktywność gruczołów łojowych wpływ mają jednak również inne hormony, w tym progesteron, prolaktyna oraz hormon stresu kortyzol;
- nadmierne wydzielanie sebum – zbyt duża ilość łoju związana jest nie tylko z oddziaływaniem hormonów, ale też np. ze stosowaniem wysuszających kosmetyków, które prowadzą do jeszcze bardziej wzmożonej pracy gruczołów łojowych; ogromne znaczenie ma również sama specyfika budowy skóry na plecach i ramionach, która wyjątkowo licznie usiana jest gruczołami łojowymi;
- zaburzenia procesu keratynizacji ujść gruczołów łojowych – nieprawidłowości w zakresie rogowacenia naskórka w obrębie ujść gruczołów łojowych w połączeniu z nadmierną ilością sebum nieuchronnie prowadzą do ich zaczopowania;
- zaburzenia w składzie mikroflory skóry i przerost bakterii trądzikowych Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes) – coraz częściej zwraca się uwagę na rolę nieprawidłowego składu mikroflory bakteryjnej skóry w powstawaniu trądziku, bakterie Cutibacterium acnes są jej naturalnym elementem, jednak kiedy dochodzi do ich nadmiernego namnożenia, w obrębie zaczopowanych gruczołów łojowych powstaje stan zapalny.
Za pojawienie się pryszczy na plecach odpowiada więc złożony mechanizm, w którym zwykle współwystępuje większość wymienionych czynników. Zdarza się również, że do rozwoju trądziku predysponują czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia są też popełniane błędy pielęgnacyjne i złe nawyki związane ze stylem życia, które powodują nasilenie trądziku. Należą do nich przede wszystkim:
- rozdrapywanie i wyciskanie wykwitów skórnych, co może skutkować rozsianiem bakterii, ale też powstaniem w ich miejscu blizn potrądzikowych i przebarwień;
- częste dotykanie pleców dłońmi, na których w ciągu dnia gromadzą się liczne zanieczyszczenia i bakterie;
- zbyt rzadkie zmienianie pościeli i ręczników;
- nieprawidłowa dieta, obfitująca szczególnie w produkty wysoko przetworzone;
- stosowanie kosmetyków komedogennych, a więc zapychających pory;
- noszenie ubrań ze sztucznych, nieprzewiewnych tkanin, co nasila wydzielanie potu i łoju i w rezultacie sprzyja blokowaniu porów i mnożeniu się bakterii.

Jak wygląda trądzik na plecach?
Trądzik na plecach może różnić się przebiegiem, nasileniem i rodzajem występujących zmian skórnych. Najczęściej jednak skóra na plecach pokryta jest licznymi zaskórnikami otwartymi (tzw. wągrami) i zamkniętymi, które zaliczane są do zmian niezapalnych i bezpośrednio związane są z zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych. Towarzyszą im grudki i krostki z charakterystyczną białą końcówką, które potocznie nazywane są właśnie pryszczami. Trądzik na plecach to więc zwykle trądzik zaskórnikowy i trądzik grudkowy.
Niestety zdarza się, że trądzik na plecach przyjmuje nasiloną i ciężką postać z licznymi, głęboko położonymi w skórze zmianami wypełnionymi ropą. Jest on nie tylko trudniejszy w leczeniu, ale też ma tendencję do nawrotów, a co więcej: często pozostawia po sobie przebarwienia potrądzikowe i blizny. Ropne torbiele i cysty dodatkowo powodują dyskomfort, a ich dotykanie wiąże się z bólem. Mówi się wówczas o trądziku ropowiczym lub trądziku torbielowatym.
Zobacz także: Trądzik androgenny – przyczyny, badania, leczenie, domowe sposoby
Pielęgnacja przy trądziku na plecach
W przypadku trądziku na plecach szczególnego znaczenia nabiera odpowiednia pielęgnacja, ponieważ ta partia ciała często ma też tendencję do nadpotliwości, co w połączeniu z licznymi gruczołami łojowymi tworzy idealne „tło” dla tego typu zmian skórnych. Zadanie jest dodatkowo utrudnione z uwagi na ich umiejscowienie, dlatego np. nakładanie wybranych preparatów na krosty na plecach może wymagać pomocy drugiej osoby.
Najważniejsze jest dokładne oczyszczanie skóry z łoju, potu i nagromadzonych zanieczyszczeń przynajmniej raz dziennie. Unikajcie jednak kosmetyków wysuszających, których stosowanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dobrym rozwiązaniem będą łagodne emulsje myjące oraz żele przeznaczone do mycia cery trądzikowej, które wzbogacone są o składniki antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące.
W żadnym razie nie wspomagajcie się szczotkami, które mogą naruszać wykwity skórne. Ryzykowne jest też sięganie po gąbki, które nierzadko są siedliskiem bakterii i grzybów. Raz w tygodniu warto nałożyć na skórę peeling, ale i tym przypadku niewskazane są „rozdrapujące” drobinki peelingów mechanicznych. Zastąpcie je więc peelingami enzymatycznymi.
Po myciu skóry warto przetrzeć ją tonikiem. Tonik przywraca fizjologiczne (kwaśne) pH, co jest wyjątkowo ważne przy skłonności do trądziku. Bakterie namnażają się w środowisku zasadowym, jeśli więc pH nie zostanie przywrócone do właściwego poziomu, może to sprzyjać jego nasileniu. Możecie stosować toniki do cery trądzikowej, które równocześnie zadziałają antybakteryjnie i normalizująco.
Skóra z trądzikiem często jest też odwodniona i wymaga nawilżania. Uważnie jednak przyglądajcie się składom aplikowanych balsamów, unikając substancji komedogennych.
Jak pozbyć się pryszczy na plecach? TOP 3 kosmetyki
W pozbyciu się pryszczy na plecach pomogą wybrane przez nas kosmetyki, które zdobyły też uznanie Wizażanek. Każdy z nich ma w katalogu KWC ocenę co najmniej 4,3/5. Jest to żel do oczyszczania skóry, tonik normalizujący oraz żelowy preparat przeciw niedoskonałościom z kwasami.
Żel oczyszczający do skóry trądzikowej
Żel do mycia La Roche Posay Effaclar to już kultowy kosmetyk, doskonale znany osobom zmagającym się z cerą problematyczną. W katalogu KWC ma aż 1263 recenzje, ocenę 4,3, a 499 Wizażanek zaliczyło go do swoich hitów! Warto też podkreślić, że jest zdobywcą tytułu Kosmetyku Wszech Czasów. Żel oczyszcza skutecznie, ale łagodnie. Nie zawiera mydła, barwników, parabenów, alkoholu. Dzięki zawartości cynku reguluje pracę gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Woda termalna z kolei koi podrażnienia i dba o pH skóry.

Wizażanki polubiły go za to, że doskonale oczyszcza skórę i nie podrażnia jej, nawet jeśli jest wrażliwa. Ma wygodne opakowanie z pompką i jest bardzo wydajny, co jest szczególnie ważne w przypadku stosowania na większe partie ciała, takie jak właśnie plecy czy dekolt.
(…) Żel niweluje trądzik i wypryski na twarzy i skórze ciała. Jest jedynym tego typu produktem, który faktycznie u mnie działa, a wypróbowywałam kiedyś wszystkie żele, kremy, pianki i musy do mycia twarzy. Nie przesusza, nie podrażnia, nie powoduje swędzenia, pieczenia ani łuszczenia skóry. (…)
Tonik oczyszczająco-regulujący do skóry trądzikowej
Tonik Dermedic Normacne przeznaczony jest do skóry tłustej i trądzikowej, a jego zadaniem jest nie tylko przywrócenie odpowiedniego pH skórze, ale też uregulowanie wydzielania sebum. Ma też działanie przeciwbakteryjne, łagodzi stany zapalne i koi podrażnienia. Przy tym nie wysusza skóry, jest hipoalergiczny i – co ważne – nie zawiera alkoholu. W jego składzie znajdziecie sok z brzozy o właściwościach ściągających i antyseptycznych, nawilżającą glicerynę oraz biotynę, która normalizuje produkcję łoju.

Tonik Dermedic został oceniony przez 47 Wizażanek i ma bardzo wysoką ocenę 4,5/5. Dla 20 z nich okazał się prawdziwym hitem. Piszą, że po jego użyciu skóra jest przyjemnie oczyszczona i odświeżona, bez uczucia lepkości. Zauważyły też, że przy regularnym stosowaniu redukuje liczbę niedoskonałości.
(…) Nie wysusza buzi, wręcz jest po nim gładka, tonizuje, delikatnie oczyszcza. Nie podrażnia, nic nie piecze, wręcz łagodzi podrażnienia i przede wszystkim ma działać przeciwzapalnie i tak też działa. Nie sądzę, aby udało mi się znaleźć lepszy tonik. (…)
Żel przeciw niedoskonałościom z kwasami
Zarówno do stosowania punktowego, jak i na większe partie skóry przeznaczony jest żel przeciw niedoskonałościom CeraVe. Redukuje wypryski, znacząco przyspiesza ich gojenie, zapobiega powstawaniu nowych, odblokowuje pory, rozjaśnia przebarwienia, a dodatkowo nawilża i chroni skórę przed odwodnieniem. Takie działanie wynika z zawartości złuszczających i przeciwbakteryjnych kwasów (kwasu salicylowego, glikolowego i mlekowego), nawilżającego kwasu hialuronowego i wzmacniających barierę ochronną skóry ceramidów.

Żel CeraVe może pochwalić się 198 opiniami w katalogu KWC i oceną 4,6/5, która przy takiej liczbie recenzji robi wrażenie. Wizażanki potwierdzają, że wycisza krostki i nieraz już po jednej nocy są podgojone. Nie powoduje pieczenia, nie podrażnia ani nie powoduje uczucia ściągnięcia.
Z całego serca polecam ten produkt. Świetnie radzi sobie z niedoskonałościami, odblokowuje pory, ujednolica koloryt redukując przebarwienia i ma przy tym bardzo delikatny zapach. Jest super wydajny. Ma lekką konsystencję, nie obciąża skóry, nie powoduje uczucia napięcia i ściągnięcia na twarzy. Rewelacja

Leczenie trądziku na plecach
Jeśli mimo wprowadzenia zmian w pielęgnacji zmiany nie wyciszają się albo dochodzi do nasilenia trądziku, niezbędna jest wizyta u dermatologa. Zaleci od odpowiednie sposoby leczenia, które obejmują zarówno preparaty do nakładania miejscowego, jak i (w cięższym przebiegu) doustne. Należą do nich:
- retinoidy – regulują wydzielanie sebum, działają przeciwzapalnie, normalizują proces keratynizacji naskórka, dostępne są zarówno w formie maści na trądzik, jak i w postaci doustnych leków z izotretynoiną;
- antybiotyki (np. neomycyna, tetracyklina, klindamycyna) – również dostępne w obu postaciach, ich zadaniem jest zahamowanie namnażania bakterii trądzikowych;
- tabletki hormonalne – regulują poziom hormonów.
W aptekach kupicie też bez recepty gotowe maści na pryszcze, które także będą pomocne w leczeniu trądziku na plecach. Do najpopularniejszych należą maści z nadtlenkiem benzoilu o działaniu przeciwłojotokowym, złuszczającym i przeciwbakteryjnym. Miejscowo możecie nakładać też wysuszającą maść cynkową, a podskórne pryszcze pomoże „wyciągnąć” maść ichtiolowa. Pamiętajcie jednak, że jeśli planujecie stosować je podczas zaleconej kuracji przeciwtrądzikowej, skonsultujcie to z dermatologiem.
Domowe sposoby na zmiany trądzikowe na plecach
W pozbyciu się wyprysków na plecach pomogą też sprawdzone domowe sposoby na pryszcze. Należy je jednak traktować wspomagająco jako dopełnienie pielęgnacji i zaleconego leczenia dermatologicznego. Co możecie przetestować?
- ziołowe kąpiele – wystarczy sporządzić mocniejszy napar i wlać go do wanny napełnionej wodą, przygotujcie go z ziół znanych z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i łagodzących, takich jak szałwia czy tymianek;
- olejek z drzewa herbacianego – doskonale znany z właściwości przeciwbakteryjnych, jeden z nielicznych olejków eterycznych, które można stosować na skórę bez rozcieńczenia (najpierw jednak wykonajcie próbę uczuleniową), możecie go po prostu nakładać na pryszcze albo też dodawać np. do używanego żelu do mycia;
- okłady z czosnku – czosnek ma silne właściwości antybakteryjne i niestety dość specyficzny zapach, który zawdzięcza związkom siarki, poleca się jednak przykładanie przekrojonego ząbka do pryszcza, co ma przyspieszyć jego gojenie.