Reklama

Przebarwienia pozapalne to prawdziwa zmora osób zmagających się z trądzikiem. Nawet kiedy uda się wyleczyć wykwity, często na skórze pozostają czerwone bądź brązowe plamy pigmentacyjne, stając się źródłem kompleksów. Ich widoczność dodatkowo zwiększa wystawianie skóry na promieniowanie UV. Oprócz kosmetyków rozjaśniających przebarwienia warto włączyć domowe sposoby. Usuwanie przebarwień utrwalonych może wymagać wykonania profesjonalnych zabiegów.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to są przebarwienia pozapalne?
  2. Przyczyny powstawania przebarwień pozapalnych
  3. Rodzaje przebarwień pozapalnych skóry
  4. Kosmetyki na przebarwienia pozapalne. TOP 3 według Wizażanek
  5. Domowe sposoby pomocne w rozjaśnianiu przebarwień
  6. Zabiegi na przebarwienia pozapalne. Nie tylko peelingi medyczne
  7. Jak zapobiegać przebarwieniom pozapalnym?

Co to są przebarwienia pozapalne?

Przebarwienia pozapalne (pozapalna hiperpigmentacja skóry) związane są z obecnością miejscowego stanu zapalnego i uszkodzeniem skóry. Ich wystąpienie jest tak naprawdę efektem procesów immunologicznych i regeneracyjnych, które mają doprowadzić do zagojenia naruszonej struktury i przywrócenia prawidłowego stanu skóry. Przebarwienia te mogą być umieszczone płytko, w obrębie naskórka, bądź głębiej, sięgając do warstw skóry właściwej.

Pozapalne przebarwienia skóry mogą występować w dowolnym miejscu na ciele, zarówno na skórze twarzy, ramionach, dekolcie, plecach czy nogach, ponieważ ich lokalizacja jest bezpośrednio i ściśle związana z występowaniem stanu zapalnego.

Są to zmiany płaskie, gładkie, niewystające ponad powierzchnię skóry, przyjmujące kolor od różowego, przez czerwony, po brązowy. Odcień uzależniony jest od między innymi od głębokości przebarwień i stopnia utrwalenia. Głębsze i bardziej utrwalone zmiany są ciemniejsze i równocześnie trudniejsze do zlikwidowania.

Plamy pigmentacyjne pozapalne są przykładem tzw. przebarwień miejscowych, w przeciwieństwie do przebarwień rozsianych, typowych dla chorób ogólnoustrojowych, np. choroby Cushinga. Do przebarwień miejscowych zalicza się też np. plamy soczewicowate.

Przyczyny powstawania przebarwień pozapalnych

Przebarwienia pozapalne powstają na skutek wystąpienia w skórze stanu zapalnego. Wywołuje on konkretne procesy, których zadaniem jest zregenerowanie skóry. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do miejscowego zaburzenia mikrokrążenia w naczyniach włosowatych, a z kolei już na etapie gojenia zwiększa się ich gęstość, co ma doprowadzić do odbudowy naruszonej struktury. Stąd też czerwony bądź różowawy odcień przebarwień.

Za powstanie przebarwień pozapalnych odpowiada również inny mechanizm. W miejscu pojawienia się stanu zapalnego następuje nadmierna produkcja melaniny, czyli barwnika skóry. Na skutek jej nagromadzenia zmiany przybierają brązowy odcień, szczególnie u osób o ciemniejszej karnacji.

Stan zapalny towarzyszy nie tylko wykwitom trądzikowym, choć to właśnie one są główną przyczyną przebarwień pozapalnych i określane są jako przebarwienia potrądzikowe. Jednak warto mieć na uwadze, że miejscowy stan zapalny wywołują również inne choroby skóry i także one mogą wywołać pigmentację pozapalną. Są to:

  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • egzema,
  • kontaktowe zapalenie skóry.

Lista przyczyn nie kończy się również na samych chorobach skóry. Stan zapalny może być też efektem ugryzienia przez owada czy oparzenia, także słonecznego. Przebarwienia pozapalne mogą pojawić się również wtedy, gdy po poddaniu się zabiegom z użyciem lasera, peelingom chemicznym czy krioterapii nie przestrzegacie dokładnie zaleceń specjalisty co do pozabiegowej pielęgnacji skóry.

Możecie też mieć do czynienia z tzw. przebarwieniami pourazowymi. Naruszenie ciągłości i struktury skóry również wiąże się z procesem zapalnym, którego celem jest zagojenie rany.

Boy_Anupong

Zobacz także: Przebarwienia na twarzy. Przyczyny powstawania oraz skuteczne sposoby na ich usunięcie

Rodzaje przebarwień pozapalnych skóry

Pozapalne przebarwienia skórne dzielą się na dwa rodzaje plam, które często są ze sobą mylone, a głównym kryterium rozróżniającym jest mechanizm postawania i kolor zmian. Są to: przebarwienia PIE i przebarwienia PIH.

Przebarwienia pozapalne PIE (ang. post-inflammatory erythema), nazywane też rumieniem pozapalnym, związane są ze wspomnianym zjawiskiem przekrwienia w miejscu występowania stanu zapalnego. Takie plamy pozapalne mają różowy lub czerwony kolor. Na ich powstanie bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Po ustąpieniu stanu zapalnego zdarza się, że przebarwienia wyraźnie zmniejszają swoją intensywność, a nawet same zanikają.

Ciemne, brązowe plamy na skórze to z kolei przebarwienia pozapalne PIH (ang. post-inflammatory hyperpigmentation), będące skutkiem opisanego zaburzenia w syntezie melaniny, stymulowanego podczas procesu gojenia stanu zapalnego. Tego typu plamy pigmentacyjne częściej występują u osób o ciemniejszej karnacji.

W rzeczywistości jednak może być tak, że u danej osoby obecne będą oba typy przebarwień. Może też dojść do takiej sytuacji, że przebarwienia PIE z czasem utrwalą się i przekształcą (zwłaszcza jeśli będą wystawiane na promieniowanie UV) w PIH. Zmiany typu PIE są też z reguły łatwiejsze do usunięcia, w przypadku przebarwień PIH zadanie to jest zwykle trudniejsze.

Kosmetyki na przebarwienia pozapalne. TOP 3 według Wizażanek

W rozjaśnianiu przebarwień pozapalnych pomogą kosmetyki zawierające substancje złuszczające, wybielające i regenerujące. Należy je stosować systematycznie, a pierwsze efekty widoczne są zwykle dopiero po kilku tygodniach codziennej aplikacji. Bezwzględnie pamiętajcie również o ochronie przeciwsłonecznej! W składzie kremu na przebarwienia szukajcie:

Po tego typu kosmetyk sięgajcie jak najszybciej, gdy tylko zauważycie plamy pigmentacyjne. Przebarwienia utrwalone są trudniejsze w usuwaniu niż te świeże. Nie zapominajcie też o regularnym złuszczaniu skóry peelingami. Jeśli jednak na skórze obecne są ropne pryszcze, unikajcie peelingów ziarnistych!

Dla ułatwienia wyboru mamy dla was zestawienie trzech kosmetyków na przebarwienia, które są wysoko oceniane przez Wizażanki i pomagają uporać się z problemem plam pozapalnych.

Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy – które są najlepsze i jak je stosować?

Serum na przebarwienia z witaminą C Garnier

Serum z witaminą C Garnier to prawdziwy kosmetyczny hit, który Wizażanki pokochały. W bazie KWC zgromadził 152 recenzje, uzyskując bardzo wysoką ocenę 4,5/5. Może też pochwalić się tytułem Kosmetyku Wszech Czasów. Jego najważniejszym składnikiem jest witamina C, jednak w składzie znajdziecie też niacynamid i kwas salicylowy.

mat. prasowe

Skuteczność tego serum na przebarwienia potwierdzają badania kliniczne z udziałem 74 osób. Wykazały one, że po 8 tygodniach stosowania nastąpiła redukcja plam pigmentacyjnych o 43 proc.! Z działania zadowolone są też Wizażanki, które zauważyły nie tylko ujednolicenie kolorytu skóry, ale także zmniejszenie przetłuszczania czy zwężenie porów.

Produkt warty uwagi. Moja skóra skłonna jest do przebarwień. Po używaniu tego serum stan mojej skóry widoczne się poprawił. Przebarwienia delikatnie zostały zniwelowane, a cera wydaje się być bardziej nawilżona i promienna. Plusem jest wygodna aplikacja dzięki pipecie. Na pewno zakupię ten produkt ponownie

NicoleNiki

Krem rozjaśniający przebarwienia Tołpa

Na uwagę zasługuje też krem na przebarwienia Tołpa Estetic, który wprawdzie oceniony został jak na razie tylko przez 4 Wizażanki, jednak jest to ocena 5/5! Przeznaczony jest do płytkich i głębokich przebarwień o różnych przyczynach, a więc i też pozapalnych. Zawiera torf, kwas hialuronowy i depigmentujące komórki macierzyste z kopru włoskiego.

mat. prasowe

Krem Tołpa nie tylko rozjaśnia pozapalne przebarwienia skóry, ale też zwiększa nawilżenie skóry dzięki kwasowi hialuronowemu. Może być stosowany również do cery wrażliwej i alergicznej. Wizażanki są zachwycone jego działaniem, a pierwsze efekty zauważyły już po 3-4 tygodniach!

Cudowny krem. Ma delikatny zapach i lekką formułę. Po nałożeniu na twarz bardzo szybko się wchłania. Tubka wygodna w użyciu i pozwalająca na zużycie kosmetyku do końca. Świetnie nawilża oraz robi to, co obiecuje producent. Moje przebarwienia po trądziku zniknęły po około miesiącu stosowania, a po kilku kolejnych zauważyłam, że blizna, którą posiadam pod prawym okiem, również jest dużo mniej widoczna

munchkin06

Maść z apteki na przebarwienia Acne-Derm

W poszukiwaniu kosmetyku na przebarwienia pozapalne możecie udać się również do apteki. Dostępna jest tam maść Acne-Derm zawierająca kwas azelainowy w stężeniu 20 proc. Kwas azelainowy polecany jest zarówno do leczenia trądziku, jak i wybielania pozostałych po nim przebarwień pozapalnych skóry. Maść zawiera też higroskopijną, nawilżającą glicerynę.

mat. prasowe

Maść na przebarwienia z apteki Acne-Derm również zdobyła już uznanie wśród Wizażanek, które przyznały jej notę 4,4/5. Aż 84 proc. z nich deklaruje chęć ponownego zakupu. Potwierdzają, że pomaga pozbyć się trądzikowych zaskórników i krostek, wygładza i rozjaśnia przebarwienia skóry oraz zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

(…) Pojawienie się wyprysków zmniejszyło się do minimum, część powstałych przebarwień zniknęła. Moja skóra w końcu nie jest czerwona i ładnie wygląda. Aktualnie zaczynam następne opakowanie i nadal będę stosować, ponieważ dalej mam jeszcze przebarwienia, jednak nie tak rażące jak wcześniej. Polecam ten produkt! (…)

Goooldenrose

Domowe sposoby pomocne w rozjaśnianiu przebarwień

Lekkie rozjaśnienie przebarwień pozapalnych możliwe jest również poprzez domowe metody. Polecamy między innymi tonik cytrynowy, który bazuje na wybielających i delikatnie złuszczających właściwościach wspomnianej już witaminy C.

Wystarczy wycisnąć sok z cytryny i przecierać nim twarz. Jeśli wasza cera jest wrażliwa, warto zachować ostrożność i najlepiej rozcieńczyć sok wodą.

Wyciśnięty sok z cytryny możecie też zmieszać z jogurtem naturalnym i w formie maseczki nałożyć na skórę. Pozostawcie na 20 minut, a następnie zmyjcie letnią wodą.

Rozjaśniające właściwości ma także zielony ogórek. Zetrzyjcie go na tarce z drobnymi oczkami, wymieszajcie z jogurtem naturalnym i użyjcie jako maseczki.

Zabiegi na przebarwienia pozapalne. Nie tylko peelingi medyczne

Leczenie przebarwień pozapalnych może czasem wymagać wizyty w gabinecie medycyny estetycznej, szczególnie w przypadku plam pigmentacyjnych ciemnych, utrwalonych, które są zwykle bardzo oporne na działanie kremów na przebarwienia. Aby usunąć przebarwienia pozapalne, możecie poddać się takim zabiegom jak:

Jak zapobiegać przebarwieniom pozapalnym?

Często nie da się uniknąć powstania przebarwień pozapalnych, szczególnie jeśli są efektem przewlekłej choroby zapalnej skóry. W takim przypadku kluczowe jest umiejętne leczenie choroby podstawowej pod okiem dermatologa. Dotyczy to również trądziku, dlatego jeśli jest on nasilony, nie lekceważcie problemu. W żadnym razie też nie wyciskajcie trądzikowych wykwitów! Jest to prosta droga do powstania blizn i przebarwień potrądzikowych.

Reklama

Bardzo ważne, żeby pamiętać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej, najlepiej przez cały rok. Zmieniajcie jedynie wysokość stosowanego filtra. Zimą wystarczający będzie SPF10, 15 czy 20, latem zwiększcie go do co najmniej SPF30. O ochronie przed promieniowaniem UV powinny pamiętać nie tylko osoby o jasnej karnacji, ale również ciemnej, która bardziej podatna jest na powstawanie przebarwień typu PIH.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane