Wrastające włoski – jak się ich pozbyć i jak zapobiegać wrastaniu? Domowe sposoby i kosmetyki [Ranking]
Wrastające włoski po depilacji lub goleniu maszynką to bardzo częsty problem. Nowy włos nie może przebić się na zewnątrz, więc zaczyna rosnąć pod skórą. Wrastanie wynika najczęściej z nieprawidłowej pielęgnacji, ale może też być uwarunkowane genetycznie. W jaki sposób zapobiegać wrastaniu włosków i jak usunąć wrośnięty włos?

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wrastające włoski występują najczęściej na nogach i w okolicach bikini, ale tak naprawdę wrastanie może dotyczyć każdego depilowanego czy golonego obszaru. Jest to nie tylko kwestia estetyczna. Zdarza się, że prowadzi do rozwoju bolesnego stanu zapalnego, którego skutkiem może być powstanie blizn czy przebarwień.
Spis treści:
- Jak wyglądają wrośnięte włoski?
- Co powoduje wrastanie włosków po goleniu i depilacji?
- Jak zapobiegać wrastaniu włosków?
- TOP 3 kosmetyki na problem wrastających włosków
- Domowe sposoby na wrastające włoski
- Jak pozbyć się wrastających włosków?
Jak wyglądają wrośnięte włoski?
Wrośnięty włosek rozpoznacie już na pierwszy rzut oka. Po wyrośnięciu z mieszka włosowego powinien przebić się przez skórę, jednak „utyka” pod jej powierzchnią. Jego końcówka nie przebija się i włosek rośnie nie w górę, lecz w poprzek, pod warstwą naskórka. Jest on tak płytko usadowiony, że doskonale go widać.
Wrośnięcie włoska pod skórę bardzo często prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. W obrębie mieszka włosowego gromadzi się ropa, namnażają się bakterie. Skutkiem jest zapalenie mieszków włosowych, które objawia się w postaci wyraźnie zaczerwienionych grudek i guzków wypełnionych płynem, nierzadko bolesnych i swędzących.
Jeśli szybko nie zadziałacie, może dojść do rozwoju silnego stanu zapalnego i grudka przekształci się w ropną torbiel, a pozostałością po niej może być blizna lub przebarwienie pozapalne. Warto wiedzieć, że problem wrastających włosków dotyczy nie tylko kobiet, ale też mężczyzn usuwających zarost na twarzy. Większą skłonność do wrastania obserwuje się również u osób z kręconymi włosami.
Zobacz także: Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych – jak temu zaradzić?
Co powoduje wrastanie włosków po goleniu i depilacji?
Wrastające włoski na nogach, w okolicach bikini czy pod pachami związane są z dwoma głównymi czynnikami. Częste golenie oraz depilowanie, podczas którego usuwane jest owłosienie wraz z cebulkami, prowadzi do osłabienia odrastających włosków. Stają się one zbyt cienkie i słabe, żeby przebić się przez naskórek i wydostać na powierzchnię.
Problem może tkwić również w samym naskórku. Jeśli jest on zbyt gruby, mocno zrogowaciały, dodatkowo utrudnia włoskom prawidłowe wyrastanie. Sytuacja te dotyczy zarówno golenia maszynką, jak i usuwania niechcianych włosków woskiem czy depilatorem elektrycznym.
Skłonność do wrastania włosków czasami jest uwarunkowana genetycznie. Niekiedy dotyczy tylko jednej części ciała, np. okolic bikini. Wrastaniu w strefach intymnych i pod pachami sprzyja również specyfika tych miejsc. Pofałdowania skóry dodatkowo utrudniają włoskom prawidłowy wzrost, a gromadząca się wilgoć zwiększa tendencję do stanów zapalnych.
Ryzyko wrastania włosków i powstania podrażnień po goleniu zwiększają popełniane błędy zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i podczas samego usuwania owłosienia. Są to przede wszystkim:
- niewystarczające nawilżanie skóry kremami i balsamami;
- niestosowanie żeli bądź pianek do golenia (tzw. golenie na sucho);
- używanie tępej maszynki do golenia;
- zapominanie o regularnym złuszczaniu skóry;
- noszenie obcisłej bielizny, która sprzyja wrastaniu włosków w obrębie bikini.

Zobacz także: Trzy błędy przy depilacji, które potęgują podrażnienie po goleniu i wrastające włoski. Jak je wyeliminować?
Jak zapobiegać wrastaniu włosków?
Jeśli macie skłonność do wrastania włosków, najlepszym sposobem zapobiegania jest regularne złuszczanie martwych komórek naskórka i nawilżanie suchej skóry ciała. Dzięki temu naskórek będzie cieńszy i bardziej miękki, co ułatwi włoskom przebicie się przez niego. Przy tendencji do wrastających włosków, należy wykonywać peeling przed każdym goleniem lub depilacją oraz dodatkowo minimum raz w tygodniu.
Dobrym sposobem jest również szorowanie ciała gąbką lub szorstką rękawicą. Zachęcamy też do szczotkowania na sucho. Do zabiegu potrzebna jest specjalna szczotka, którą masuje się ciało na sucho, a więc bez uprzedniego nałożenia na skórę balsamu czy olejku. Ta metoda sprawdza się jednak tylko w przypadku wrastania włosków na nogach. Pod pachami czy w okolicach intymnych manewrowanie szczotką do masażu byłoby bardzo utrudnione. Dodatkowy plus szczotkowania ciała na sucho: nie tylko pozbędziecie się zrogowaciałego naskórka, ale też zredukujecie cellulit.
Po peelingu należy posmarować skórę balsamem, dzięki czemu będzie bardziej miękka i nawilżona. Balsam nakładajcie codziennie – powinno się to stać waszym wieczornym rytuałem. Wybierzcie kosmetyk, który ma w składzie np. mocznik, aloes, alantoinę, D-panthenol. Są to substancje nawilżające, regenerujące, kojące i zmiękczające. Jeśli skóra jest zmiękczona i nawilżona, włoskom łatwiej wydostać się na powierzchnię.
Kluczowa jest też odpowiednia technika golenia, która pozwoli zminimalizować ryzyko powstania podrażnień i wrastania włosków. Podczas golenia nóg, pach i bikini maszynką należy:
- zawsze używać czystej i ostrej maszynki;
- regularnie wymieniać maszynki;
- myć i dezynfekować maszynkę po użyciu;
- nie używać ostrzy z rdzą lub stępionych;
- stosować żel lub piankę do golenia;
- golić „z włosem”, a nie „pod włos”;
- wykonywać peeling przed goleniem;
- nakładać balsam nawilżający po goleniu.
Świetnym rozwiązaniem na wrastające włoski jest depilacja laserowa, która nie tylko zapobiega powstawaniu problemu, ale jest w stanie również usunąć podskórne włoski. Wynika to z faktu, iż promieniowanie lasera pochłaniane jest przez melaninę, przez co cebulka zostaje zniszczona, a włos nie odrasta. Do pełnego efektu należy wykonać od 4 do 6 zabiegów epilacji laserowej.
Zobacz także: Depilacja czy golenie pach – która metoda jest lepsza?
TOP 3 kosmetyki na problem wrastających włosków
Wybrałyśmy dla was trzy kosmetyki, które pomogą wam uporać się z wrastaniem włosków. Zawierają one składniki, które zmiękczają skórę, działają przeciwzapalnie i złuszczająco. Są one wysoko oceniane przez Wizażanki – każdy z nich uzyskał co najmniej 4 gwiazdki na 5.
Lotion po depilacji na wrośnięte włoski Folisan
Lotion Folisan marki Depileve ma formę płynu zamkniętego w buteleczce o pojemności 150 ml. Jest on kosmetykiem przeznaczonym stricte właśnie dla osób zmagających się z wrośniętymi włoskami, podrażnieniami po goleniu i zmianami skórnymi wypełnionymi ropą. Zawiera złuszczający i przeciwzapalny kwas salicylowy oraz kojący i regenerujący aloes.

Płyn Folisan ma w bazie KWC 16 opinii i zdobył wysoką ocenę 4,2/5. Osiem Wizażanek uznało go za swój hit. Piszą, że skutecznie łagodzi zapalenie mieszków włosowych i likwiduje problem wrastania włosków. Płyn należy aplikować na skórę 2-3 razy dziennie, przecierając ją nasączonym wacikiem. Niestety jest on trudno dostępny, ale biorąc pod uwagę skuteczność, warto na niego zapolować.
Mam bardzo duży problem z wrastającymi włosami na nogach. I wszystko zawodziło. Ale odkryłam już kilka dobrych lat temu Folisan. No po prostu rewelacja! Oczywiście nie pomaga w 1 czy 2 dni. Należy stosować go naprawdę regularnie, a przez kilka dni nawet 2-3 razy dziennie. Później wystarczy raz dziennie. Ja dodatkowo szczotkuje na sucho nogi (…)
– NatkaF15
Zmiękczający krem na wrastające włoski Pilarix
Krem mocznikowy Lefrosch Pilarix nie jest przeznaczony konkretnie do problemu wrastających włosków, jednak i w tym przypadku jest bardzo pomocny. Jego skuteczność wynika z zawartości mocznika w stężeniu 20 proc., kwasu salicylowego, D-panthenolu i alantoiny. Dzięki nim krem zmiękcza naskórek, złuszcza go, działa kojąco i regenerująco. Krem reguluje rogowacenie naskórka, co sprawia, że włoskom łatwiej się przez niego przebić.

Krem mocznikowy Pilarix ma bardzo wysoką ocenę, bo aż 4,5/5. Swoją opinię o nim wyraziło 231 Wizażanek. Aż 89 uznało go za swój hit, a ponowny zakup deklaruje 80 proc. recenzentek! Potwierdzają, że kosmetyk rozprawia się z wrastaniem, zapaleniem mieszków włosowych, suchą i szorstką skórą, nie tylko na nogach, ale też łokciach, kolanach czy stopach.
Kupiłam ten produkt z polecenia kosmetyczki, chodziłam na depilację bikini woskiem i strasznie wrastały mi włosy, więc poleciła mi, abym sobie kupiła. Smarowałam dwa razy dziennie, skóra od razu była miękka miła w dotyku. Włosy mogły wybijać na zewnątrz. Do tego również robiłam peeling raz w tygodniu. Więc na wrastające włosy to super produkt, jeśli ktoś ma taki właśnie problem (…)
Olejek na podrażnienia po goleniu Your Kaya
Trzecim produktem, który pomoże przy wrastaniu włosków, jest olejek intymny Your Kaya. Nie jest to kosmetyk stricte na wrastające włoski, jednak również z nimi bardzo dobrze sobie radzi. Jest to mieszanka naturalnych olejów (konopnego, ze słodkich migdałów, jojoba), a także ekstraktu z nagietka i aloesu. Dzięki nim olejek świetnie nawilża, wygładza i zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie krostek po goleniu.

Wizażanki bardzo polubiły olejek Your Kaya. Oceniły go na 4,1/5, a 14 spośród 37 recenzentek uznało go za swój hit. Zachwycone są jego wielokierunkowym działaniem, wydajnością i naturalnym składem.
Używam tego olejku na ogoloną skórę nóg i bikini, która jest jeszcze lekko wilgotna. Na nogi czasami najpierw nakładam balsam, a potem ten olejek. Efekt jest taki, że mam gładkie ciało bez podrażnień po goleniu i wrastających włosów. Byłam na początku sceptycznie nastawiona do olejku, bo zawsze po goleniu używałam oliwki takiej dla dzieci i nie dawała takiego efektu jak to małe cudo. Podoba mi się jego formuła – olejek jest tłusty i bogaty, a zarazem rzadki i łatwo się go rozprowadza. Zmagam się z AZS i nie podrażnił mojej skóry, a ładnie zmiękczył naskórek i ukoił. (…)
Domowe sposoby na wrastające włoski
Domowe kosmetyki, które zmniejszą problem wrastania włosków, to przede wszystkim peelingi DIY, ale też maseczka aspirynowa czy nakładanie olejku z drzewa herbacianego. W jaki sposób z nich korzystać?
- peeling cukrowy – zmieszajcie 2 łyżki cukru z 2 łyżkami miodu, możecie dodać też trochę wyciśniętego soku z cytryny, taką mieszanką masujcie skórę przynajmniej raz w tygodniu oraz przed samym goleniem, żeby usunąć martwy naskórek;
- maseczka aspirynowa – aspiryna działa przeciwzapalnie i lekko złuszczająco, dlatego pomoże uporać się z już wrośniętymi włoskami, zwłaszcza jeśli objęte są stanem zapalnym, wystarczy rozpuścić 2-3 tabletki aspiryny w niewielkiej ilości wody, żeby powstała papka, i nałożyć ją na miejsca z wrośniętymi włoskami;
- olejek z drzewa herbacianego – to również sposób na już wrośnięte włoski, działa przeciwbakteryjnie i łagodzi stan zapalny, nie musicie go rozcieńczać, po prostu aplikujcie go miejscowo na skórę albo dodajcie do stosowanych balsamów i peelingów.
Jak pozbyć się wrastających włosków?
Jeśli włosek jest dobrze widoczny i znajduje się bardzo blisko powierzchni skóry, możecie spróbować go bezpiecznie usunąć.
- Zróbcie dokładny peeling obszaru wrośniętego włoska.
- Wykonajcie okład z ciepłej wody, który pomoże zmiękczyć skórę.
- Jeżeli pęcherzyk z włosem się otworzy, możecie delikatnie podważyć włos za pomocą igły lub pęsety.
- Gdy włos będzie cały odkryty, złapcie go pęsetą u nasady i wyrwijcie.
- Miejsce należy zdezynfekować!