Reklama

Plan pielęgnacji włosów to przemyślana pielęgnacja. Warto na nią spojrzeć z perspektywy tygodnia i wiedzieć dokładnie, jakich produktów użyć, aby zachować równowagę PEH i przywrócić włosom miękkość i blask.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest plan pielęgnacji włosów?
  2. Rozpoznanie włosów średnioporowatych i innych
  3. Plan pielęgnacji włosów PEH
  4. Proteiny do włosów średnioporowatych i innych
  5. Emolienty do włosów średnioporowatych i innych
  6. Humektanty do włosów średnioporowatych i innych
  7. Tygodniowy plan pielęgnacji włosów
  8. Plan pielęgnacji włosów wysokoporowatych - wskazówki
  9. Plan pielęgnacji włosów średnioporowatych - wskazówki
  10. Plan pielęgnacji włosów niskoporowatych - wskazówki
  11. Jak powinno wyglądać przykładowe mycie włosów?

Co to jest plan pielęgnacji włosów?

To nic innego, jak dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji pasm na podstawie porowatości włosów. Każdy typ włosa potrzebuje zupełnie innych produktów, np. kosmetyki do włosów średnioporowatych muszą być dobrane w taki sposób, by nie obciążać zbyt mocno pasm, a jednocześnie je odpowiednio odżywić. Plan pielęgnacji włosów to usystematyzowane i przemyślane działanie, które pozwala odpowiedzieć na wszystkie ich potrzeby, a także pozwala w kontrolowany sposób dostarczać im składników, czyli zachować tak ważną równowagę PEH, którą opiszemy poniżej.

Getty Images@bowie15

Zobacz także: Świadoma pielęgnacja włosów - czym jest i jak dbać o włosy prawidłowo?

Rozpoznanie włosów średnioporowatych i innych

Jak już wspominałyśmy, prawidłowe dbanie o włosy jest uzależnione od tego, czy dobrze rozpoznasz swój typ włosa. Dbać o włosy średnioporowate powinno się inaczej niż o włosy niskoporowate czy wysokoporowate. Porowatość włosów uzależniona jest od stopnia odchylenia łusek, z których zbudowana jest łodyga włosa. Im większe odchylenie łusek, tym wyższa porowatość. Jak je rozpoznać?

Włosy wysokoporowate to takie, które są najbardziej zniszczone, najczęściej w wyniku braku odpowiedniej pielęgnacji lub inwazyjnych zabiegów na pasma, jak farbowanie czy też stylizacja z użyciem ciepła. Takie pasma mają tendencję do silnego puszenia się, mają rozdwojone końcówki, są szorstkie w dotyku i bardzo szybko wysychają po umyciu.

Włosy średnioporowate to przeważnie suche włosy, jednak nie są w takim stopniu zniszczone i skłonne do puszenia się i plątania, jak włosy wysokoporowate. Możesz łatwo rozczesać włosy, ale czuć, że brakuje im nawilżenia.

Włosy niskoporowate to mocne włosy o domkniętych łuskach. Są mięsiste i miękkie w dotyku, sypkie, nie elektryzują się i zazwyczaj nie mają rozdwojonych końcówek. To włosy gładkie, z których łatwo uzyskać efekt tafli. Elastyczne, lśniące włosy także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wszystko po to, aby zachować tak dobrą kondycję włosów.

Getty Images@art4stock

Zobacz także: Test na porowatość włosów – jak w prosty sposób określić rodzaj włosów?

Plan pielęgnacji włosów PEH

Kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny być dobrane w myśl równowagi PEH, czyli zbilansowaniu składników, które aplikujemy na pasma w zależności od ich potrzeb. Równowaga PEH to nic innego, jak zachowanie balansu pomiędzy produktami proteinowymi, emolientowymi i humektantowymi. Dokładne proporcje powinny zostać dobrane na podstawie stanu włosów i ich potrzeb. Sprawdź, co robi każdy z tych składników!

Proteiny do włosów średnioporowatych i innych

Proteiny są przydatne zwłaszcza w przypadku zniszczonych, wysokoporowatych pasm. Intensywnie regenerują i pomagają odbudować pasma, pomagają domknąć łuski włosów. Jeśli farbujesz pasma i często poddajesz je zabiegom z użyciem ciepła, jak suszenie, prostowanie lub kręcenie, to must have w twojej pielęgnacji.

Przykłady proteinowych składników:

Zobacz także: Proteiny na włosy - jak działają i kto powinien je stosować?

Emolienty do włosów średnioporowatych i innych

Emolienty wykorzystują substancje, które pomagają utrzymać we włosach odpowiedni poziom nawilżenia. Łagodzą skórę głowy i działają okluzyjnie, dzięki czemu chronią pasma przed utratą wilgoci. Ze względu na te właściwości są idealnym produktem na zamknięcie pielęgnacji.

Przykłady emolientowych składników:

Humektanty do włosów średnioporowatych i innych

Humektanty, podobnie jak emolienty, pomagają nawilżyć włosy. Jednakże w przeciwieństwie do emolientów, nie pomagają zachować nawodnienia. Dlatego właśnie, by zapobiec ucieczce wilgoci, należy domknąć je emolientem. Planując swoją pielęgnację warto wziąć to pod uwagę. Możesz użyć odżywki po myciu humektantowej, a potem nałożyć maskę na włosy. W pielęgnacji włosów zniszczonych warto o tym pamiętać - sama maska humektantowa czy odżywka humektantowa nie będzie skuteczna.

Przykłady humektantowych składników:

Zobacz także: Odżywki humektantowe do włosów - jak humektanty działają na włosy? TOP 5 od 14 zł

Tygodniowy plan pielęgnacji włosów

Plan pielęgnacji najlepiej zaplanować sobie w obrębie tygodnia, a to dlatego, że włosy wymagają różnych składników odżywczych w różnych proporcjach. Plan najlepiej ułożyć dzięki metodzie prób i błędów - każdy włos, nawet tego samego typu, jest zupełnie inny i ma zupełnie inne potrzeby. Wszystko uzależnione jest nie tylko od kondycji włosów, ale także od tego, jak się odżywiamy i nawadniamy. Ważne dla pasm są witaminy A, C i E, dlatego organizm, który ma ich odpowiedni poziom, nie będzie wymagał uzupełniania ich odżywką lub maską do włosów. Warto wziąć to pod uwagę - zdrowa dieta, bogata w składniki mineralne, jest bardzo ważna w pielęgnacji pasm. Podobnie jest z silikonami. Niektóre włosy je lubią, a na inne działają tylko produkty bez silikonów. A jak on powinien wyglądać? Stworzyłyśmy przykładowy tygodniowy plan dla osoby, która jest blondynką o farbowanych włosach wysokoporowatych, która włosy myje codziennie metodą OMO.

Zobacz także: Metoda OMO - jak stosować, kosmetyki, efekty

Plan pielęgnacji włosów wysokoporowatych - wskazówki

Włosy wysokoporowate wymagają bardzo silnego odżywienia i nawodnienia. Bardzo ważna jest też termoochrona włosa, która zapobiegnie niszczeniu podczas stylizacji. Włosy wysokoporowate wymagają produktów, które wnikają głęboko w strukturę włosa i działają regenerująco i naprawczo. Dobrze sprawdzi się tutaj odżywka do mycia włosów lub metoda mycia OMO (odżywka - mycie - odżywka). Jeśli myjesz włosy codziennie, musisz zadbać o to, aby nie każdego dnia używać mocnego szamponu. Delikatne mycie sprawdzi się idealnie! Tzw. rypacza, czyli produktu mocno oczyszczającego, warto używać raz w tygodniu lub nawet rzadziej - w zależności od potrzeb. Łagodny szampon będzie delikatniejszy i mniej wpływający na rozchylenie łusek włosów. W swoim planie pielęgnacji koniecznie rozważ odżywki bez spłukiwania, które dociążą pasma, a jednocześnie stworzą na nich ochronny film. Dodatkowo najlepiej jest zaprzestać stylizacji z użyciem ciepłej temperatury, która jeszcze bardziej niszczy pasma.

Plan pielęgnacji włosów średnioporowatych - wskazówki

W przypadku włosów średnioporowatych, podobnie jak w przypadku wysokoporwatych także trzeba zadbać o nawilżenie pasm i produkty, które doprowadzą do ich normalizacji. Ten typ pasm posiada większość z nas. Mają one tendencję do zniszczeń, ale dzięki odpowiednio dobranym produktom łatwo jest domknąć ich łuski i wydobyć lśniącą taflę. W przypadku tych włosów zadbaj o zachowanie równowagi PEH. Raz na jakiś czas możesz nałożyć olej i przeprowadzić głęboką regenerację. Nie zapomnij o masażu skóry głowy, który pobudzi mikrokrążenie, a także wpłynie na prędkość wzrostu włosa. Kolejną wskazówką przy tworzeniu planu pielęgnacji włosów jest to, abyś zawsze pamiętała o zabezpieczaniu końcówek olejem. Zapobiegnie to rozdwajaniu ich i kruszeniu się.

Plan pielęgnacji włosów niskoporowatych - wskazówki

Włosy niskoporowate to ideał, do którego dąży każda z nas. To mocne włosy, które są elastyczne i nie wymagają głębokiej regeneracji. Chociaż nie możemy zapominać o tym, że także i one potrzebują odpowiednich produktów, które pozwolą na dłużej zachować ich dobry stan. Pamiętaj, że włosom możemy zmienić typ poprzez złą lub dobrą pielęgnację i włosy niskoporowate mogą ulec zniszczeniu i stać się wysokoporami. Dlatego nie zapomnij o prawidłowych metodach mycia włosów, czyli zawsze używaj odżywek tak, aby zachować równowagę PEH, do odciskania wody z pasm używaj ręczników z mikrofibry lub bawełnianej koszulki, nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na pasma, tylko zacznij od wytworzenia piany. Za każdym razem stosuj termoochronę pasm i zabezpieczaj końce włosów olejem.

Getty Images@Peter Cade

Jak powinno wyglądać przykładowe mycie włosów?

Jak zatem w praktyce powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja pasm? Przedstawimy wam przykładowy rytuał z jednego dnia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów krok po kroku z użyciem metody OMO?

Etap I: Odżywka

Metoda OMO jest bardzo często polecana przez włosomaniaczki, a to dlatego, że przed zastosowaniem szamponu nakładamy odżywkę, która zaczyna pierwszy etap pielęgnacji. Najczęściej poleca się, aby ta odżywka miała zarówno proteiny, jak i emolienty i humektanty. Zastosuj ją według zaleceń producenta na wilgotnych pasmach. Metoda OMO jest idealna zwłaszcza dla mocno zniszczonych pasm.

Jak często myć włosy? Pamiętaj, że włosy myjemy w razie potrzeb - nawet codziennie, jeśli tego wymagają.

Etap II: Mycie

Drugi etap to mycie. Spień szampon w kubeczku i nałóż na pasma pianę - to bardzo ważne! Nie powinno nakładać się szamponu bezpośrednio na włosy. Ten punkt obejmuje też mycie skóry głowy, dlatego nie zapomnij o wykonaniu masażu, który jednocześnie oczyści ją, jak i będzie poprawiać mikrokrążenie.

Raz na tydzień lub dwa tygodnie możesz przeprowadzić peeling skóry głowy przy pomocy peelingu enzymatycznego. Zrób to przed myciem włosów.

Etap III: Odżywka

Ostatni etap to druga odżywka. Tutaj możesz zastosować wybrany produkt - np. odżywkę emolientową. Możesz także zastosować podwójną odżywkę, czyli np. najpierw zaaplikować odżywkę humektantową, a potem domknąć ją maską z emolientami. Pamiętaj przy tym o zachowaniu równowagi PEH. Zachwianie jej może doprowadzić do obciążenia pasm, puszenia się ich i plątania.

Spłucz włosy i na jeszcze wilgotne (lub suche, w zależności od instrukcji producenta) włosy nałóż produkt do zabezpieczania końcówek. Może być to serum silikonowe, olejek, ewentualnie odżywka bez spłukiwania.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów

Pamiętaj, że odpowiednie mycie włosów to jedno, ale wokół niego jest jeszcze sporo rzeczy, o których powinnaś pamiętać. O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby nie używać szorstkiego ręcznika do włosów. O wiele lepiej sprawdzi się bawełniana koszulka, która dobrze wciągnie wodę, a gładka powierzchnia materiału nie będzie niszczyć pasm. Alternatywami mogą być papierowy kuchenny ręcznik lub ręcznik z mikrofibry. Istnieją także specjalne ręczniki do włosów i turbany, które sprawdzą się równie dobrze.

Unikaj suszenia włosów suszarką, a jeśli już musisz jej użyć - zrób to zimnym nawiewem, który nie wpływa tak negatywnie na pasma.

Jeśli stylizujesz włosy, nie rób tego z użyciem ciepła, a także zapoznaj się ze składami produktów, które stosujesz. To bardzo ważne, ponieważ nie powinny one zawierać alkoholu. Działa on na włosy wysuszająco.

Reklama

Znacie jeszcze jakieś triki, które warto zawrzeć w swoim planie pielęgnacji włosów?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane