Reklama

Świadoma pielęgnacja włosów to jeden z kluczowych elementów do uzyskania pięknej, zadbanej fryzury. Jak twierdzi Grzegorz Duży, właściciel salonu fryzjerskiego z 30-letnim stażem: "Zdaliśmy sobie sprawę, że ładne włosy to przede wszystkim zadbane. Możemy mieć super kolor i precyzyjnie wykonane strzyżenie, ale jeśli nasze włosy będą w ogólnie złej kondycji, nasza fryzura nie będzie dobrze wyglądać". Wraz z nim odpowiemy na pytania, co daje świadoma pielęgnacja włosów i od czego zacząć świadomą pielęgnację.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest świadoma pielęgnacja włosów?
  2. Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów?
  3. Porowatość włosów a świadoma pielęgnacja
  4. Równowaga PEH w pielęgnacji włosów
  5. Czym jest pielęgnacja od środka i dlaczego ma znaczenie?
  6. Zasady stosowania świadomej pielęgnacji
  7. Jak prawidłowo myć włosy?
  8. O jakich produktach do pielęgnacji włosów warto pamiętać?
  9. Jak poprawić skuteczność kosmetyków?
  10. Świadoma pielęgnacja włosów krok po kroku

Czym jest świadoma pielęgnacja włosów?

Świadoma pielęgnacja to taka, która polega na odpowiednim dobraniu produktów do pielęgnacji. Plan pielęgnacji tworzymy na podstawie typu porowatości włosów oraz innych potrzeb włosów. Musimy pamiętać o tym, że pielęgnacja włosów wymaga indywidualnego podejścia. Inaczej będziemy dbać o włosy poddawane zabiegom fryzjerskim, jak farbowanie czy stylizacja z użyciem ciepła. Bardzo ważna jest także obserwacja pasm, która pozwoli nam zauważyć problemy, z którymi się borykamy. To właśnie na ich podstawie dobieramy kosmetyki. Zapytałyśmy eksperta, Grzegorza Dużego o to, na czym polega właściwa pielęgnacja włosów.

Świadoma pielęgnacja to przede wszystkim taka, która odpowiada na potrzeby naszych włosów. Na szczęście świadomość pielęgnacji włosów jest coraz bardziej powszechna. Z wieloletniego doświadczenia jako stylista fryzur mogę powiedzieć, że coraz bardziej zwracamy uwagę na kondycję swoich włosów, przemyślanie dobieramy kosmetyki, pytamy jak dbać o ich zdrowy wygląd. Na przestrzeni kilku lat dużo zmieniło się w temacie pielęgnacji włosów, co osobiście mnie bardzo cieszy. Zdaliśmy sobie sprawę, że ładne włosy to przede wszystkim zadbane. Możemy mieć super kolor i precyzyjnie wykonane strzyżenie, ale jeśli nasze włosy będą w ogólnie złej kondycji, nasza fryzura nie będzie dobrze wyglądać - mówi Grzegorz Duży, właściciel salonu Grzegorz Duży Hair Salon.

Zobacz także: Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy? 5 skutecznych sposobów

Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów?

O to, od czego zacząć pielęgnację włosów także zapytałyśmy Grzegorza Dużego.

Dopasowana pielęgnacja musi odpowiadać potrzebom naszych włosów. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań: jakiego rodzaju są nasze włosy, jaka jest skóra głowy, co wymaga poprawy. Musimy zdefiniować nasz problem, czyli np. że nasze włosy wypadają, przetłuszczają się, elektryzują lub brakuje im witalności i blasku. Kiedy dobrze poznamy trapiący nas problem, łatwiej będzie działać w określonym kierunku, a tym samym osiągnąć zamierzony efekt i widoczną poprawę kondycji włosów - zdradził nam stylista fryzur.

Porowatość włosów a świadoma pielęgnacja

Jak już wspomniałyśmy, bardzo ważne jest określenie rodzaju włosów. Pielęgnacja ze względu na rodzaj pomoże nam dobrać odpowiednie produkty. Wyróżniamy trzy główne typy włosów:

  • włosy wysokoporowate, czyli takie, które mają najwyższy stopień rozchylenia łusek. Zazwyczaj są przesuszone, szorstkie, matowe i wyglądają na zniszczone. Są skłonne do łamania i rozdawajania końcówek. W tym przypadku bardzo ważne jest nie tylko nawilżanie włosów, ale także wzmocnienie ich budowy, domknięcie łusek i wygładzenie. Włosy wysokoporowate to przede wszystkim pasma farbowane (zwłaszcza rozjaśniane), często poddawane zabiegom z użyciem ciepła, a także takie, które mają naturalne predyspozycje do skrętu (kręcone włosy z natury są bardziej szorstkie i delikatne),
  • włosy średnioporowate to pasma, które mają lekko rozchylone łuski i wykazują cechy zarówno włosów wysokoporowatych, jak i niskoporowatych. Powodem lekkiego rozchylenia łusek mogą być podstawowe błędy w pielęgnacji, jak zbyt małe nawilżenie pasm lub niedopowiednia metoda pielęgnacji włosów,
  • włosy niskoporowate, czyli takie, które są gładkie, miękkie i sypkie. Łatwo wydobyć z nich efekt tafli. Łatwo się rozczesują, nie mają tendencji do plątania się i wyglądają zdrowo.

Pielęgnacja ze względu na porowatość to klucz do odpowiedniego zadbania o włosy. Dzięki temu możemy uzyskać zdrowe, pełne blasku i gładkie pasma. Pamiętaj także, że porowatość włosów może się zmieniać w trakcie całego życia, dlatego ważna jest ich regularna obserwacja i ocena stanu włosów.

Getty Images@Jerome Tisne

Zobacz także: Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów kręconych? Porady i kosmetyki do loków

Równowaga PEH w pielęgnacji włosów

Kolejną podstawą świadomej pielęgnacji jest dobór produktów. W dbaniu o włosy istotna jest równowaga PEH. To proteiny, emolienty, humektanty, czyli trzy podstawowe składniki kosmetyków. Możemy je aplikować w różnej postaci: stosowanie odżywek czy mycie szamponem z odpowiednimi składnikami. Możesz także stosować maskę do włosów czy ampułki i wcierki. Poniżej opisujemy, czym są proteiny, emolienty i humektanty oraz przykłady, których możecie szukać w składach produktów do pielęgnacji włosów.

  • Proteiny są głównym budulcem włosa i to właśnie one pomagają odbudować jego łodygę. Poza działaniem odbudowującym, mają też właściwości ochronne. Sprawiają, że włos jest mniej podatny na zniszczenia. Uzupełniają jego strukturę. Bywają też nazywane "cementem" lub "uzupełniaczem". Proteiny na włosy, które są składnikami kosmetyków, to np.: proteiny mleczne, jedwabne, elastyna, kolagen, keratyna hydrolizowana, żółtko, żelatyna, pszenica, soja, l-cysteina, arginina, metionina, seryna i treonina.
  • Emolienty z kolei tworzą na pasmach cienki film ochronny, który zapobiega odparowywaniu i pochłanianiu wody. Warstwa okluzyjna, którą tworzą, zamyka w pasmach skłaniki wzmacniające i nawilżające. Emolienty wygładzają włosy i dodają blasku. Emolienty możemy stosować w formie odżywki i maski w pielęgnacji włosów. To niezbędny składnik pielęgnacji włosów wysokoporowatych i średnioporowatych, który pomaga zatrzymać w łuskach nawilżenie. W INCI szukaj np. naturalnych olejów roślinnych (jak np. olej arganowy), naturalnych maseł roślinnych (np. masło shea), parafiny, wazeliny, polimerów (jak sylikony), lanoliny, nafty kosmetycznej, alkoholi tłuszczowych lub trójglicerydów.
  • Humektanty to także istotny składnik kosmetyków, którego nie powinnyśmy ignorować. Jeśli będziemy używać samych protein, faktycznie nasze włosy pozbawione będą ubytku, jednak zostaną one sztywne i łamliwe. Humektanty to nawilżacze, które pomagają pasmom odzyskać elastyczność i zapobiegną łamaniu i rozdwajaniu. Proteiny na włosy i humektanty to świetny duet, który powinien zawierać twój plan pielęgnacji włosów. Jednak humektanty mogą być zdradliwe i muszą być stosowane z ochronnymi emolientami, które sprawią, że będziesz nawilżać włosy skutecznie. Humektantami są między innymi sok z liścia aloesu, gliceryna, kwas hialuronowy, mleczan sodu, kwas mlekowy, mocznik czy betaina.

Te składniki powinny być stosowane w pielęgnacji każdego typu pasm. Potrzebują ich suche włosy, ale potrzebuje ich także pielęgnacja włosów przetłuszczających się.

Zobacz także: Odżywki humektantowe do włosów - jak humektanty działają na włosy? TOP 5 od 14 zł

Czym jest pielęgnacja od środka i dlaczego ma znaczenie?

Pielęgnacja włosów od środka to nic innego, jak podejście do pielęgnacji włosów, które zaczyna się... na talerzu. W stanie włosów bardzo istotna jest podaż niezbędnych składników odżywczych. Włosy nie są dla naszego organizmu priorytetem, dlatego dostarczając zbyt mało witamin, nie trafiają one do skóry głowy i włosów. Zdrowa i zbilansowana dieta pozwoli uzupełnić wszystkie składniki odżywcze i nasycić nimi nasz organizm - w tym także włosy. Istotna jest:

  • utrzymanie odpowiedniej ilości spożycia białka (w tym chociażby kolagenu),
  • wyrównanie dietą niedoborów, które może odkryć rutynowe badanie krwi,
  • w pielęgnacji włosów bardzo ważny jest krzem oraz witaminy z grupy B, które mają realny wpływ na strukturę i elastyczność włosów.

Możemy także stosować wybrane i dopasowane do nas suplementy diety, np. ze skrzypem, który pozytywnie wpływa na kondycję pasm.

Zobacz także: Witaminy na porost włosów – TOP 6 najlepszych witamin na włosy

Zasady stosowania świadomej pielęgnacji

Złote zasady przy pielęgnacji włosów to:

  • zabezpieczanie włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym zabezpieczanie końcówek włosów (np. olejami, które zapobiegną rozdwajaniu się),
  • peeling skóry głowy, który pomoże oczyścić skalp z martwego naskórka,
  • mycie delikatnym szamponem i używanie mocniejszych formuł od czasu do czasu w celu dokładnego oczyszczenia pasm,
  • dbanie o skórę głowy, nie tylko o same pasma, co pozytywnie wpłynie na szybszy porost włosów, np. możemy wykonać masaż skóry głowy, który możemy wykonać w trakcie mycia,
  • regularne oczyszczanie skóry głowy,
  • w przypadku kosmetyków, które powinny być nakładane na mokre włosy warto pamiętać o ich odciśnięciu. Aplikowanie kosmetyków na wilgotne (a nie ociekające) włosy zapobiegnie ściekaniu produktów z pasm,
  • wykończenie pielęgnacji składnikiem domykającym, czyli emolientami,
  • używanie na mokre włosy bawełnianej koszulki lub specjalnego ręcznika lub turbanu,
  • nie pocieranie włosów! Wodę odsączamy z pasm odciskając ją w ręcznik,
  • odpowiednie czesanie, w tym czesanie włosów kręconych, które jest nieco bardziej skomplikowane - nie należy ich rozczesywać na sucho,
  • olejowanie włosów, które pomoże je dogłębnie nawilżyć,
  • regularne podcinanie końcówek.
Getty Images@Peter Cade

Jak prawidłowo myć włosy?

Mycie w świadomej pielęgnacji pasm jest bardzo ważne. Nieodpowiedni zabieg może pogorszyć zniszczone włosy i wpłynąć na nie negatywnie. Najlepiej myć włosy metodą kubeczkową. Ta metoda mycia włosów polega na nalaniu do kubeczka wody i dodaniu do niej szamponu, a następnie spienieniu. Taką pianę nakładamy na długość włosów i przy skórze głowy i tym myjemy. W ten sposób unikniemy nakładaniu na pasma mocno skoncentrowanych składników oczyszczających. Istnieją także akcesoria do włosingu, które pomagają wytworzyć pianę.

Zobacz także: Odwrócone mycie włosów to sposób na objętość i połysk. Na czym polega i jak je wykonać?

O jakich produktach do pielęgnacji włosów warto pamiętać?

Zapytałyśmy Grzegorza Dużego, o jakich jeszcze kosmetykach, poza szamponem, odżywką i maską warto pamiętać.

Bardzo fajnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest stosowanie ampułek. Najpierw trzeba wybrać dostosowaną do rodzaju i potrzeb włosów. W domowym zaciszu możemy nałożyć ją na umyte włosy i zawinąć w turban. Możemy podgrzewać go suszarką, by pod wpływem ciepła składniki lepiej wniknęły w głąb włosa lub po prostu około 30 minut potrzymać go owiniętego na głowie. Po tym czasie należy spłukać włosy chłodnym strumieniem wody i takim samym powietrzem je wysuszyć. Jeśli mamy czas na podobny zabieg, możemy udać się do salonu fryzjerskiego. Taki zabieg wykonuje się z zastosowaniem sauny ozonowej. Polega on tak samo na nałożeniu odpowiedniego koncentratu, a następnie siada się po specjalną kopułę. W pierwszej fazie wytwarza ona wysoką temperaturę, która sprawia otwieranie się łusek włosa i wnikanie odżywki w jego głąb. Następnie jest zimny nawiew, który domyka łuskę, a tym samym pozostawia go wygładzonym, nawilżonym i miękkim w dotyku. Zabieg jest skuteczny, często efekt widoczny jest już po pierwszym seansie, chociaż w dużej mierze to jak szybko zobaczymy efekty zależy od kondycji włosów - powiedział fryzjer Grzegorz Duży.
Getty Images@Mariya Borisova

Jak poprawić skuteczność kosmetyków?

Bardzo ważna w świadomej pielęgnacji włosów jest także technika. Już wspomniałyśmy o niej wcześniej w przypadku mycia włosów. Takie drobne zmiany mogą wpłynąć pozytywnie na stan naszych pasm. Warto także pamiętać o tym, że emolientowe kosmetyki powinny być produktem zamykającym pielęgnację, ponieważ chronią włosy tworząc na nich film. Zapytałyśmy Grzegorza Dużego także o radę, która sprawi, że kosmetyki do pielęgnacji włosów będą skuteczniejsze.

Jeśli chodzi o poprawę skuteczności odżywki do włosów to polecam: Po umyciu włosów dobrze odsącz wodę ręcznikiem. Nakładaj odżywkę cienkimi warstwami, wcierając odżywkę od około 4 cm od nasady w dół aż po końce, po nałożeniu przeczesz kilka razy wąskim grzebieniem włosy tak, aby dodatkowo przez czesanie wmasować odżywkę w włosy, następnie zacznij ugniatać palcami pasma włosów, nałóż czepek foliowy i podgrzej suszarką przez 5 minut, następnie spłucz - powiedział.

Świadoma pielęgnacja włosów krok po kroku

Postanowiłyśmy zapytać także fryzjera o to, jak dbać o włosy krok po kroku i jak powinny wyglądać naturalne rytuały pielęgnacyjne.

Tak naprawdę pielęgnacja włosów zaczyna się już na etapie samego ich mycia. Musimy zwrócić uwagę na technikę jakiej używamy. Ważne jest by nie szarpać i nie ciągnąć włosów na siłę oraz nie spłukiwać ich bardzo gorącą wodą. Równie zadbajmy o stan naszej skóry głowy oraz o odpowiednie jej oczyszczenie. Inaczej będziemy dbać o suchą, a inaczej o przetłuszczającą się skórę, dlatego na początek trzeba określić jej rodzaj. Później oczywiście ważny jest sam dobór odpowiednich kosmetyków. To banalne co powiem, ale czytajmy etykiety i skład produktów. Zwracajmy uwagę, czy nie zawierają szkodliwych SLS, silikonów, polimerów, alergenów itp. Po każdym myciu włosów zastosujemy odżywkę. Sprawi ona, że włosy będą wygładzone i łatwiej się rozczesywać. Zwróćmy też uwagę na kosmetyki, których używamy do stylizacji włosów. Postawmy na jeden sprawdzony kosmetyk np. lotion unoszący, olejek lub lakier. Niech będzie to taki produkt, który odpowiada naszym potrzebom – w zależności od tego czy potrzebujemy, uniesienia, wygładzenia lub utrwalenia. Nadmiar produktów obciąży kosmyki i przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Nie używajmy również w nadmiarze urządzeń do stylizacji włosów typu lokówki lub prostownicy. W miarę możliwości suszmy włosy chłodnym nawiewem powietrza, by ich nadmiernie nie wysuszać. Myślę, że ważne są także akcesoria do włosów. Szczotka do włosów to bardzo ważny element w ich pielęgnacji. Powinna być wykonana z jak najbardziej przyjaznych surowców, które nie będą powodować elektryzowania się kosmyków oraz ich szarpania czy wyrywania - zdradził Grzegorz Duży.
Reklama

A czy wy także stosujecie świadomą pielęgnację włosów?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane