Reklama

Cera mieszana jest jednym z najczęściej występujących typów cery. Zdarza się, że cera tłusta w okresie dojrzewania zamienia się w okolicach 30. roku życia właśnie w cerę mieszaną, która z kolei stopniowo może „iść” w kierunku cery suchej. Prawidłowa pielęgnacja powinna normalizować wydzielanie sebum w strefie T oraz odbudowywać barierę hydrolipidową w partiach suchych. Cała twarz z kolei wymaga systematycznego nawilżania. Wybrałyśmy dla was 3 kosmetyki, które pomogą zadbać o cerę mieszaną.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać cerę mieszaną?
  2. Zasady pielęgnacji cery mieszanej
  3. Czego unikać przy skórze mieszanej?
  4. Składniki aktywne dla cery mieszanej
  5. TOP 3 kosmetyki do cery mieszanej

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Cera mieszana nie jest trudna do rozpoznania. Jak wskazuje nazwa, jest połączeniem cech dwóch innych typów cery: tłustej i suchej (lub normalnej). Wybrane partie twarzy mają więc tendencję do przetłuszczania się, pokryte są warstewką sebum, szybko się wyświecają. Bardzo często pokryte są niedoskonałościami typowymi dla cery problematycznej: zaskórnikami (zwłaszcza zamkniętymi), pryszczami, widoczne są też rozszerzone pory. Tymczasem reszta twarzy ma cechy typowe dla cery suchej i może nawet występować łuszczenie się, pieczenie, podrażnienia.

Zazwyczaj nadmierne wydzielanie sebum dotyczy tzw. strefy T, która obejmuje czoło, nos i brodę, natomiast przesuszenie – policzków. Tak naprawdę jednak mogą występować różne „modyfikacje”. Nierzadko suche skórki pojawiają się też na skroniach, nad nosem czy nawet na żuchwie. Trzeba więc dokładnie przyjrzeć się swojej twarzy, określić dokładne umiejscowienie stref suchych i stref tłustych, żeby jak najlepiej o nie zadbać.

Zasady pielęgnacji cery mieszanej

Pielęgnacja cery mieszanej nie jest łatwym zadaniem, ponieważ trzeba uwzględnić cechy tak naprawdę dwóch zupełnie różnych typów skóry. Jej posiadaczki mają do wyboru dwie drogi. Pierwsza z nich zakłada stosowanie kosmetyków przeznaczonych konkretnie do cery mieszanej. Najlepiej jednej linii, żeby działanie preparatów dopełniało się. Drugie podejście – trochę bardziej wymagające, ale równocześnie lepiej odpowiadające na potrzeby skóry – opiera się na produktach dobieranych osobno do obszarów tłustych i osobno do obszarów suchych. Bez względu na to, którą metodę pielęgnacji wybierzecie, większość etapów i podstawowych zasad pielęgnacji jest taka sama.

Demakijaż i oczyszczanie

Mieszana cera wymaga dokładnego oczyszczania, szczególnie w tłustej partii, na której gromadzi się sebum, kurz, makijaż. Wieczorna rutyna pielęgnacyjna powinna obejmować dwa etapy: demakijaż i mycie. Do demakijażu możecie użyć mleczka czy płynu micelarnego. Dobrym rozwiązaniem w przypadku skóry mieszanej jest także tzw. dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Na czym polega?

Zasada jest podobna, a więc zanim sięgniecie po żel czy piankę myjącą, usuwacie sebum i „przyklejone” do niego zanieczyszczenia, ale za pomocą preparatu na bazie olejków. Nie musicie obawiać się, że olejki jeszcze mocniej przetłuszczą strefę tłustą czy doprowadzą do jej zapchania. Kluczowy jest ich dobór. Wybierzcie więc olejki niekomedogenne, idealne do cery tłustej, np. jojoba, z czarnuszki czy z wiesiołka. W drogeriach kupicie też gotowe mieszanki olejków dopasowane do rodzaju skóry.

Zobacz także: Olejek do twarzy – top 10 produktów i stosowanie

Po demakijażu kolejnym krokiem musi być umycie twarzy za pomocą preparatu łączonego z wodą, czyli np. żelu, pianki, emulsji. W rutynie wieczornej jest to więc drugi etap oczyszczania cery mieszanej, w rutynie porannej natomiast – pierwszy i jedyny. Unikajcie stosowania preparatów, które są zbyt mocne, wysuszające. Takie „agresywne” mycie skóry to prosta droga do naruszenia bariery hydrolipidowej, która w strefie suchej i tak już nie jest w dobrym stanie. Jeśli wasza cera ma więcej miejsc suchych niż tłustych, warto wybierać produkty, które już na etapie mycia zadziałają nawilżająco i kojąco, np. z aloesem, alantoiną.

Getty Images@sruilk

Tonizacja

Tonizacja to jeden z kluczowych elementów codziennej pielęgnacji, niestety często pomijany. Tonik nie tylko odświeża skórę, ale przede wszystkim przywraca jej fizjologiczne pH, które jest naruszane podczas oczyszczania. Natomiast zaburzenia pH zwiększają podatność na podrażnienia czy namnażanie się trądzikowych bakterii. Po myciu przetrzyjcie więc skórę tonikiem (lub ochlapcie nim twarz, jeśli skóra jest wrażliwa i źle znosi pocieranie).

Jaki tonik będzie dobrym wyborem? Nie musicie wydawać majątku, ponieważ nawet tańszy tonik poradzi sobie z podstawowym zadaniem, czyli wspomnianym przywróceniem równowagi pH. Możecie jednak zdecydować się na kosmetyk, który już na etapie tonizowania dodatkowo cerę lekko nawilży czy zadziała antybakteryjnie. Tonik nawilżający możecie bez obaw stosować na całą twarz, jednak nakładanie toniku antybakteryjnego lepiej ograniczyć tylko do tej strefy, która tego potrzebuje.

Ciekawą propozycją są też hydrolaty. Jednym z najbardziej uniwersalnych, który sprawdzi się również przy cerze mieszanej, jest hydrolat różany, czyli tzw. woda różana.

Zobacz także: Woda różana z Rossmanna. Jakie produkty są dostępne, do czego służą i jak je stosować?

Nawilżanie

Nie możecie zapomnieć o codziennym nawilżaniu cery mieszanej – całej twarzy, bez wyjątku! Nawilżenia wymaga bowiem nie tylko strefa sucha, ale także strefa tłusta, która często paradoksalnie bywa mocno odwodniona. Wybranie dobrego kremu nawilżającego może być trudniejszym zadaniem niż dopasowanie kosmetyków do oczyszczania. Dlaczego?

Partia z nadmiarem sebum wymaga kremu lekkiego, który nawilży, ale nie spowoduje zapchania porów i wysypu niedoskonałości. Partia sucha z kolei może wymagać silniejszego nawilżenia połączonego nawet z natłuszczeniem i odbudową bariery hydrolipidowej. Możecie poszukać lekkiego kremu nawilżającego przeznaczonego właśnie konkretnie do cery mieszanej albo kupić dwa: jeden do strefy T, a drugi – trochę bardziej treściwy, np. z olejkami – do suchych miejsc.

Jeśli lubicie bardziej rozbudowaną pielęgnację i wasza skóra wymaga solidnej porcji nawilżenia, dobrą propozycją będzie serum z kwasem hialuronowym. Pamiętajcie, że serum należy wklepać po użyciu toniku, a przed nałożeniem kremu.

Getty Images@Strelciuc Dumitru

Normalizacja

Normalizacja, czyli uregulowanie pracy gruczołów łojowych, jest etapem zarezerwowanym dla cery tłustej i właśnie dla cery mieszanej, która posiada jej cechy. Oczywiście, normalizacja powinna obejmować tylko strefę tłustą, w obrębie której gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie i w nadmiarze wydzielają sebum. Nie należy jednak mylić normalizacji z matowieniem. Matowienie polega na wchłonięciu sebum i czasowym ograniczeniu produkcji sebum, zwykle na kilka godzin. Normalizacja ma natomiast działać długofalowo, kierując cerę tłustą w stronę cery normalnej, choć zadanie to z pewnością nie jest łatwe.

W roli składników normalizujących bardzo dobrze wypada retinol oraz niacynamid. Retinol dodatkowo zadziała przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo, a niacynamid – antybakteryjnie, przeciwzapalnie, a nawet nawilżająco. Polecamy skoncentrowany kosmetyk w formie serum. Oba rodzaje należy wprowadzać stopniowo. Pamiętajcie też, że serum z retinolem zwiększa fotowrażliwość skóry, czego nie robi z kolei serum z niacynamidem.

Raz w tygodniu polecamy nałożyć maskę, która również zadziała seboregulująco. W tej roli doskonale wypadnie zielona glinka. Rozprowadźcie ją jednak tylko w strefie, która się przetłuszcza.

Złuszczanie

Złuszczanie, podobnie jak normalizacja, jest kluczowe w obrębie tłustych partii cery mieszanej. Nie oznacza to jednak, że suche fragmenty należy omijać, trzeba jedynie wybrać odpowiednie podejście. Możecie na całą twarz używać jednego peelingu enzymatycznego, który zadba o strefę tłustą, a równocześnie nie zaszkodzi strefie suchej (która zresztą także wymaga wsparcia w pozbyciu się martwych komórek naskórka). Inne rozwiązanie: peeling enzymatyczny stosujcie na suche policzki, a na resztę twarzy peeling mechaniczny (drobnoziarnisty).

Ochrona przeciwsłoneczna

Krem na dzień powinien dodatkowo zawierać filtry przeciwsłoneczne – latem najlepiej, aby to był krem z SPF 50. Pamiętajcie, żeby filtry stosować przez cały rok! Problematyczne może być dobieranie osobno kremu dla cery tłustej i osobno dla suchej, dlatego radzimy wybrać krem z SPF dopasowany do potrzeb skóry tłustej, który ochroni przed promieniowaniem UV, a przy tym nie zapcha porów.

Czego unikać przy skórze mieszanej?

Cera mieszana wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji, w której nie powinno być miejsca na powszechnie popełniane błędy. Sprawiają one, że mimo starań stosowane kosmetyki nie przynoszą oczekiwanych efektów, ponieważ są one niweczone przez np. złe nawyki. Czego więc nie robić przy skórze mieszanej?

  • unikajcie nadmiernej ekspozycji na słońce, które choć może przynieść chwilową poprawę wyglądu skóry, to długofalowo jeszcze mocniej pobudzi gruczoły łojowe do pracy, a suche partie podrażni i przesuszy, nie wspominając nawet o szkodliwym wpływie na jędrność skóry;
  • nie stosujcie kosmetyków z alkoholem, co wydaje się być bardzo kuszące w strefie T, alkohol jednak wysusza, a to w konsekwencji nasila wydzielanie sebum;
  • kremy matujące stosujcie tylko okazjonalnie i wyłącznie na strefę tłustą;
  • nie wyciskajcie zaskórników i krostek, może to nie tylko doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, ale też do powstania blizn.

Składniki aktywne dla cery mieszanej

Część ze składników, które przysłużą się cerze mieszanej, została już wymieniona. Nie są to jednak jedyne substancje warte uwzględnienia w pielęgnacji. Oprócz wspomnianego już retinolu, niacynamidu, aloesu, kwasu hialuronowego i alantoiny o kondycję skóry mieszanej zadbają też:

  • gliceryna – nawilża, zatrzymuje wodę w naskórku, działa ochronnie i regenerująco;
  • D-panthenol – regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie;
  • kwasy – na strefę T możecie stosować np. kwas salicylowy, który nie tylko złuszcza, ale też działa antybakteryjnie, w strefie suchej sprawdzi się łagodniejszy kwas laktobionowy, który złuszcza, pobudza produkcję kolagenu, a nawet wzmacnia barierę ochronną skóry;
  • witamina E – silny antyoksydant, ale też działa nawilżająco i wzmacnia barierę lipidową skóry;
  • ekstrakty roślinne, np. oczaru wirginijskiego, tymianku – regenerują, działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, regenerująco;
  • ceramidy – wchodzą w skład tzw. cementu międzykomórkowego w warstwie rogowej i są niezbędne dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, poprawiają też elastyczność skóry, opóźniają powstawanie zmarszczek.

TOP 3 kosmetyki do cery mieszanej

Nie sposób wymienić wszystkie kosmetyki, które warte są waszej uwagi. Zwłaszcza że do wyboru macie zarówno produkty powstałe z myślą o mieszanej cerze, jak i wszystkie te przeznaczone do cery suche i cery tłustej. Mamy jednak dla was miniranking 3 kosmetyków, które również sprawdzą się w jej pielęgnacji, a przy tym mają wysokie oceny od Wizażanek.

Pianka do mycia cery mieszanej

Pianka Cetaphil Pro Oil Control ma w bazie KWC 97 recenzji i ocenę 4,1/5. Dla 11 Wizażanek okazała się kosmetycznym hitem. Pianka jest hipoalergiczna, dogłębnie oczyszcza, a przy tym nie podrażnia i nie wysusza. Dzięki zawartości cynku normalizuje pracę gruczołów łojowych, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Z kolei gliceryna, dzięki zdolności do wiązania cząsteczek wody, zapewnia skórze nawilżenie i chroni przed przesuszeniem.

mat. prasowe

Recenzentki polubiły piankę Cetaphil za lekką i puszystą konsystencję, która jednak bardzo dobrze myje skórę i usuwa z niej nadmiar sebum. Ma przyjemny, świeży zapach. Polecają go nawet te Wizażanki, które zmagają się z trądzikiem. Jakie ma minusy? Niektóre zauważyły u siebie lekkie szczypanie oczu, nie zawsze też pianka radzi sobie ze zmyciem olejku przy dwuetapowym oczyszczaniu.

Jestem bardzo zadowolona. Pianka bardzo dobrze oczyszcza twarz i zmywa resztki makijażu. Nie powoduje podrażnień (mam wrażliwą skórę), nie wysusza, nie zapycha i nie pogarsza stanu cery. Podoba mi się jej delikatny zapach. Wygodnie się jej używa – pompka się nie zacina. Jest bardzo wydajna. Mogłaby być tylko tańsza

smerfetka_1988

Tonik do cery mieszanej

Tonik Ziaja Ogórek to produkt dla cery tłustej, mieszanej i normalnej. Ma aż 219 recenzji i ocenę od Wizażanek 4,1/5, a 32 z nich zaliczyły go do swoich hitów. Tonizuje, nawilża i odświeża. W jego składzie znajdziecie łagodzący D-panthenol oraz ekstrakt z ogórka, który działa przeciwzapalnie, lekko złuszczająco i rozjaśniająco, a dzięki wysokiej zawartości witaminy C – również antyoksydacyjnie. Tonik nie zawiera alkoholu. Zapłacicie za niego zaledwie ok. 10 zł.

mat. prasowe

Wizażanki potwierdzają, że kosmetyk robi wszystko to, czego oczekuje się od toniku. Skóra jest po nim odświeżona, złagodzona i gotowa na kolejne etapy pielęgnacji. Tonik nie uczula, jest wydajny i łatwo dostępny. Charakterystyczny ogórkowy zapach wzbudza mieszane odczucia i dla niektórych recenzentek jest głównym minusem produktu.

(…) Kupiłam go, aby uzyskać uczucie świeżości, nawilżyć cerę oraz nieco zamknąć pory, w problematycznej strefie T , choć o tej funkcji toniku producent nie wspomniał. Stosuję go przy pomocy wacika, na który nalewam tonik. Pachnący zielony ogórek szczególnie rano budzi mnie do życia. Moja mieszana cera odzyskuje wigor. Jest odświeżona i przygotowana do dalszej pielęgnacji. Tonik nie pozostawia na skórze nieprzyjemnej tłustej warstwy. Szybko się wchłania, pozostawiając uczucie świeżości. Choć moje pory nie zmniejszyły się, to skóra wygląda na zdrowszą i mniej się przetłuszcza. (…)

Andromeda1966

Krem nawilżający do cery mieszanej

W roli kremu do cery mieszanej świetnie sprawdzi się Neutrogena Hydro Boost o żelowej konsystencji. Ocena, jaką uzyskał od 97 Wizażanek, jest bardzo wysoka – 4,8 na 5 gwiazdek! Doskonale poprawia nawilżenie skóry dzięki zawartości kwasu hialuronowego, aminokwasów (m.in. alaniny, glicyny i seryny), trehalozy i mocznika. Krem wzmacnia barierę hydrolipidową i ogranicza ucieczkę wody (TEWL). Kosztuje ok. 45 zł.

mat. prasowe

Ten krem-żel ma bardzo lekką konsystencję, dlatego jest idealny dla cery mieszanej, która w strefie T łatwo ulega zapychaniu. Nie obciąża, za to w odczuwalny sposób nawania skórę. Sprawdza się pod makijaż. Ma neutralny zapach.

(…) Odkąd go używam, jeszcze nigdy nie miałam cery tak nawilżonej, zero suchych skórek, piękny zdrowy wygląd! Konsystencja żelu bardzo szybko się wchłania, ma delikatny, przyjemny zapach. Efekt nawodnienia skóry utrzymuje się bardzo długo. Produkt świetnie sprawdził mi się pod makijaż, wręcz mam wrażenie, że podkład nałożony na niego wyglądał tak dobrze jak jeszcze nigdy, sam wtapiał się w skórę. Do tego jest bardzo wydajny
Reklama

magdapodolskaa

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane