Cera wrażliwa – jak ją rozpoznać i jak pielęgnować?
Cera wrażliwa to bardzo powszechny problem dermatologiczny. Szacuje się, że dotyczy nawet 30 proc. dorosłych osób! Nadmierna wrażliwość skóry może być wrodzona, choć najczęściej jest cechą nabytą, np. na skutek błędów pielęgnacyjnych. Wyjaśniamy, jakie są cechy wrażliwej cery, co jej szkodzi i jakich składników szukać (i jakich unikać) w kosmetykach.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Cera wrażliwa reaguje nieadekwatnie do działających na nią czynników. Substancje zapachowe w kosmetykach, silny wiatr, mocniejsze tarcie – wystarczy niewiele, żeby na skórze pojawiło się zaczerwienienie, uczucie pieczenia czy mrowienia. Kluczowe w codziennej pielęgnacji powinno być zarówno ograniczenie ekspozycji na tego typu bodźce, jak i stosowanie preparatów, które wzmocnią barierę ochronną skóry. Dla ułatwienia zadania mamy dla was też miniranking 3 polecanych przez Wizażanki kosmetyków do cery wrażliwej.
Spis treści:
- Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
- Dlaczego cera jest wrażliwa?
- Skóra wrażliwa czy alergiczna?
- Pielęgnacja cery wrażliwej
- Składniki aktywne dla cery wrażliwej
- TOP 3 kosmetyki do cery wrażliwej
Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
Cera wrażliwa cechuje się nadmierną wrażliwością na oddziałujące na nią czynniki. Podczas gdy cera normalna nie zareaguje na nie w ogóle, przy cerze wrażliwej niemal natychmiast pojawi się uczucie dyskomfortu w obrębie twarzy (jej części lub całości). Pokrywa się zaczerwienieniem, zaczyna piec, mrowić, nieprzyjemnie szczypać. Może nawet wystąpić świąd skóry (choć rzadziej). Najprościej mówiąc: reakcję cery wrażliwej wywołuje to, co normalnie nie powinno jej wywoływać.
Wymienione objawy pojawiają się na skutek działania czynników fizycznych i chemicznych. Są to przede wszystkim czynniki atmosferyczne i mechaniczne: wiatr, wysoka lub niska temperatura (lub jej gwałtowne zmiany), promieniowanie UV czy tarcie powierzchni skóry, np. ręcznikiem. Wśród czynników chemicznych dominują składniki kosmetyków, m.in. konserwanty, barwniki, substancje zapachowe, detergenty, które odpowiadają za powstawanie piany. Wcale nie muszą to być substancje syntetyczne, ponieważ nadwrażliwa cera może źle zareagować również na składniki pochodzenia naturalnego.
Warto podkreślić, że cera wrażliwa to podtyp, a nie typ cery. Oznacza to, że wrażliwa może być zarówno cera sucha, jak i mieszana czy tłusta. Razem z nadmierną wrażliwością może też, ale nie musi, współwystępować nadreaktywność naczynek krwionośnych (cera naczynkowa).
- cera sucha i wrażliwa – to połączenie występuje najczęściej, ponieważ cera sucha już sama w sobie jest bardziej podatna na podrażnienia, co wynika ze słabej jakości jej bariery hydrolipidowej;
- cera mieszana i wrażliwa – w jej przypadku nadmierna wrażliwość może dotyczyć głównie policzków, a więc tej partii, która jest bardziej sucha niż reszta twarzy;
- cera tłusta i wrażliwa – to zestaw mniej powszechny, ale również spotykany, zwłaszcza jeśli cera tłusta poddawana jest silnym kuracjom przeciwtrądzikowym, co narusza jej barierę ochronną i zwiększa wrażliwość.
Dlaczego cera jest wrażliwa?
Nadwrażliwość cery może być zarówno wrodzona (o podłożu genetycznym), jak i nabyta. Zdecydowanie częściej jest właśnie nabyta, a za zwiększenie jej wrażliwości odpowiada przede wszystkim naruszenie wspomnianego ochronnego płaszcza hydrolipidowego. To z kolei może być skutkiem:
- zbyt intensywnego oczyszczania skóry;
- stosowania preparatów wysuszających;
- terapii dermatologicznych, np. z kwasami, izotretynoiną;
- wystawianie twarzy na promieniowanie UV bez ochrony przeciwsłonecznej;
- przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem (klimatyzacja, ogrzewanie).
Nie bez znaczenia są jednak również czynniki, na które nie macie większego wpływu. Problem cery wrażliwej może więc zwiększać stres oraz zaburzenia hormonalne. Nie bez powodu często w okresie ciąży skóra nagle zaczyna nieprawidłowo reagować na kosmetyki, które dotychczas nie wywoływały żadnych działań niepożądanych. Zwiększona wrażliwość towarzyszy też różnym schorzeniom dermatologicznym, np. egzemie, trądzikowi różowatemu.
Skóra wrażliwa czy alergiczna?
Te dwa pojęcia często są mylone, jednak warto wiedzieć, że nie są one tożsame. Zwykle cera alergiczna jest również wrażliwa, ale cera wrażliwa wcale nie musi być alergiczna. Nadwrażliwość jest miejscową reakcją skóry na zadziałanie czynnika zewnętrznego, z kolei alergia jest nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego.
Odróżnienie nie jest łatwe, dlatego jeśli macie wątpliwości, czy wasza cera jest wrażliwa czy alergiczna, najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Pewną wskazówką może być czas, jaki upływa od momentu zadziałania bodźca do wywołania reakcji. Jeśli pojawia się ona od razu, a więc np. po użyciu kosmetyku skóra od razu staje się czerwona, najprawdopodobniej macie cerę wrażliwą. Przy alergii reakcja może pojawić się z opóźnieniem, nawet 2-3-dniowym.

Pielęgnacja cery wrażliwej
Codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej to spore wyzwanie. Podpowiemy wam jednak, jak powinna wyglądać taka rutyna, żeby nie zaszkodzić cerze i zmniejszyć ryzyko powstawania podrażnień.
Oczyszczanie cery wrażliwej
Powinno być przede wszystkim łagodne. To właśnie na etapie oczyszczania i demakijażu popełnianych jest zwykle najwięcej błędów. Unikajcie kosmetyków, które mocno się pienią i zasadowych mydeł (wyjątkiem mogą tu być naturalne mydła na bazie olejów roślinnych, np. mydło kastylijskie).
Postawcie na preparaty przeznaczone właśnie do skóry wrażliwej, testowane dermatologicznie, najlepiej też bezzapachowe. Dobrą wskazówką jest też kolor: neutralny, przezroczysty czy w kolorze mlecznej bieli sugeruje, że nie zostały dodane niepotrzebne barwniki. Używajcie pianek, emulsji, ale jeśli wasza cera jest wrażliwa i sucha, to wystarczający może być sam płyn micelarny.
Wrażliwość cery nie wyklucza stosowania peelingów. Musicie jednak zrezygnować z kosmetyków ziarnistych (peelingów mechanicznych) i zamienić je na peelingi enzymatyczne.
Tonizacja cery wrażliwej
Każda cera, bez wyjątku, po oczyszczaniu wymaga zastosowania toniku. Mycie skóry zmienia jej pH w kierunku zasadowego i konieczne jest przywrócenie równowagi, a więc pH kwaśnego. To jest właśnie zadanie toniku. Uwaga: wrażliwa cera może źle reagować na tarcie wacikiem. Tonik możecie więc nalać na zagłębienie dłoni i ochlapać nim twarz.
Nawilżanie cery wrażliwej
Również każda cera potrzebuje codziennej porcji nawilżenia, dotyczy to także cery tłustej, która często bywa odwodniona. Niezbędne jest więc stosowanie dobrego kremu nawilżającego, najlepiej także ze składnikami kojącymi i łagodzącymi. W przypadku cery tłustej zwróćcie jednak baczną uwagę na skład i unikajcie substancji komedogennych, które mogą zapychać pory.
Zobacz także: Krem nawilżający do cery tłustej – TOP 5 hitów Wizażanek z KWC
Ochrona przed UV
Nie będzie też zaskoczeniem stwierdzenie, że każda cera potrzebuje ochrony przed promieniowaniem UV. Ochrona ta nabiera jednak szczególnego znaczenia właśnie przy wrażliwej skórze. Krem z filtrem nakładajcie przez cały rok, jedynie zmieniając wysokość SPF. Latem niezbędny będzie krem do twarzy z SPF 50, w okresie zimowym wystarczający będzie np. SPF 30.
Składniki aktywne dla cery wrażliwej
Biorąc pod uwagę potrzeby skóry wrażliwej, do opisanej pielęgnacji stosujcie preparaty o starannie opracowanym składzie. Wiadomo już, że należy unikać długiej listy konserwantów, barwników czy substancji zapachowych. Co natomiast powinny zawierać takie kosmetyki dla cery wrażliwej? Jej kondycji będą sprzyjać:
- ceramidy – wchodzą w skład tzw. cementu międzykomórkowego, są niezbędne dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry;
- kwas hialuronowy, gliceryna, trehaloza – wszystkie te składniki łączy silna higroskopijność, a więc zdolność do wiązania wody i zatrzymywania jej w skórze;
- mocznik – jeden ze składników tzw. NMF (naturalnego czynnika nawilżającego), poprawia nawodnienie skóry, ma również działanie zmiękczające, przeciwzapalne (w wysokich stężeniach również złuszczające, ale nie są one konieczne przy cerze wrażliwej);
- skwalan – nawilża i natłuszcza skórę, ma też właściwości ujędrniające i przeciwzmarszczkowe;
- aloes – doskonale znany z właściwości kojących i łagodzących, regenerujących, nawilżających;
- alantoina – nawilża, regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i świąd;
- D-panthenol – ma właściwości podobne do alantoiny, a więc koi, regeneruje, nawilża;
- bisabolol – składnik ekstraktu z rumianku, łagodzi zaczerwienienia, koi, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ma też właściwości antyoksydacyjne.
- woda termalna – otrzymywana ze źródeł podziemnych, bogata w minerały, nawilża, koi, działa przeciwzapalnie.
TOP 3 kosmetyki do cery wrażliwej
Oferta kosmetyków do pielęgnacji wrażliwej cery jest szeroka, zwłaszcza w zakresie aptecznych dermokosmetyków. Wybrałyśmy dla was trzy produkty, które są wysoko oceniane przez Wizażanki, a dwa z nich zdobyły nawet tytuł Kosmetyku Wszech Czasów.
Płyn micelarny do skóry wrażliwej
Pierwszy z kosmetyków to doskonale znany płyn micelarny Garnier. Jest niekwestionowanym faworytem wśród tego typu preparatów do cery wrażliwej: ma ocenę 4,5/5 przy imponującej liczbie recenzji 2355. Aż 862 Wizażanek uznaje go za swój hit! Do zakupu zachęca też cena: za płyn o pojemności 400 ml zapłacicie tylko ok. 20 zł. Jest dodatkowo bardzo wydajny, więc kwota ta tym bardziej jest niewygórowana.

Płyn Garnier usuwa makijaż i zanieczyszczenia, koi skórę i nawilża. Jest przy tym bardzo delikatny, do tego bezzapachowy, nie wymaga pocierania, żeby poradzić sobie z oczyszczaniem. Testowany dermatologicznie i okulistycznie, może więc być też stosowany do demakijażu oczu. Nie powoduje uczucia ściągnięcia skóry.
Różowy płyn micelarny z marki Garnier jest już chyba kultowym produktem do demakijażu i wcale się nie dziwię. Używam go od lat i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Świetnie zmywa makijaż (nawet wodoodporny), nie podrażnia skóry ani nie szczypie w oczy. Na skórze nie ma ani pozostałości makijażu, ani tłustej warstwy czy też uczucia ściągnięcia, pieczenia itp. Jednym słowem jak dla mnie najlepszy płyn micelarny w świetnej cenie. (…)
Emulsja micelarna do mycia
Emulsja micelarna Cetaphil to doskonale znany kosmetyk apteczny do oczyszczania twarzy i ciała. W bazie KWC ma 216 opinii i bardzo wysoką ocenę: 4,7/5. Dostępny jest w kilku pojemnościach. Za opakowanie 250 ml zapłacicie ok. 45-60 zł. Przeznaczony jest do każdego rodzaju cery: od suchej, przez mieszaną i tłustą, po trądzikową. Ma krótki skład, a w nim m.in. glicerynę, niacynamid i panthenol.

Emulsja łagodnie oczyszcza, a przy tym nie wysusza ani nie narusza bariery hydrolipidowej. Redukuje objawy nadwrażliwości, zmniejsza uczucie suchości, szorstkości i ściągnięcia skóry. Łagodzi podrażnienia i nawilża. Jest wydajna, wystarczy nałożyć niewielką ilość, żeby dokładnie oczyścić twarz. Sprawdza się nawet przy skórze atopowej.
Emulsja micelarna pomogła mi w najgorszych momentach mojej skóry. Długo szukałam czegoś do mycia twarzy, co mnie nie uczuli i nie sprawi, że moja atopowa skóra będzie w gorszym stanie. Ta emulsja bardzo pomogła mi w przywróceniu bariery hydrolipidowej skóry. Nie wysusza mojej twarzy, wręcz przeciwnie, nawilża ją i regeneruje. Emulsja nie ma praktycznie zapachu, a jeśli tak, to jest on bardzo delikatny i prawie niewyczuwalny. Dlatego tak dobrze sprawuje się przy atopowej skórze. (…)
Nawilżający krem do cery wrażliwej
Do nawilżania cery wrażliwej proponujemy wam krem Mixa Hyalurogel. On również może pochwalić się uznaniem wśród Wizażanek. Oceniony został 407 razy i zdobył 4,2 na 5 gwiazdek. Dla 104 recenzentek okazał się kosmetycznym hitem. Za słoiczek 50 ml zapłacicie ok. 32 zł. Jego działanie wynika z zawartości gliceryny, skwalanu i kwasu hialuronowego.

Krem Mixa szybko się wchłania, przynosząc ukojenie i likwidując uczucie dyskomfortu. Nie pozostawia tłustej powłoczki. Świetnie nadaje się pod makijaż, nie zapycha porów, ma przyjemny i delikatny zapach. Wizażanki, które przyznały mu niższą ocenę, piszą, że oczekiwałyby po nim bardziej długotrwałego nawilżenia.
Mam skórę mieszaną w stronę tłustej wraz z lekkim trądzikiem. Dla mnie ten krem to super nawilżająca bomba. Używam go wieczorem oraz rano i naprawdę świetnie mi się sprawdza. Fajnie wygląda pod makijażem, nie roluje się
– Airka_x