Serum Garnier Vitamin C
Chcę testować
tolpa authentic
Chcę testować
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Laureaci
Kosmetyki Maybelline
Laureaci
Oceanic bazy
Laureaci
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Laureaci
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
dieta SIRT, na której schudła Adele
East News
Styl życia

Dieta SIRT, czyli jadłospis Adele - zasady, efekty 

Dieta SIRT znana jest z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala na spożywanie czekolady i picie czerwonego wina. Po drugie to właśnie ten sposób odchudzania pomógł Adele osiągnąć spektakularną metamorfozę i zgubić ponad 40 kilogramów.

Dieta SIRT nie jest żadną dietą cud. Jak podkreślają jej twórcy- Aidan Goggins i Glen Matten- nie koncentruje się ona bowiem na odchudzaniu, ale na wykształcaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Niższa waga i mniejsze obwody to po prostu efekt spożywania mniejszej ilości kalorii każdego dnia. Jadłospis sirtfood jest jednak dość restrykcyjny, szczególnie w pierwszej fazie diety. 

Modny i trwały makijaż ust - jak wykonać? Sposób powiększający usta

Jak działa dieta SIRT?

Dieta SIRT przez jej zwolenników nazywana jest dietą długowieczności. Tak zwane produkty sirtfoods są bogate w polifenole aktywujące w organizmie białka zwane sirtuinami (stąd nazwa diety), które chronią komórki przed śmiercią i stanami zapalnymi. Już kilka lat temu pokładano w nich wielką nadzieję. Sirtuiny wykazują w końcu działanie odmładzające – opóźniają starzenie organizmu i skóry. Jednocześnie, jak wskazują na to wciąż trwające badania, zapewniają lepszy sen i wzrost energii, a do tego regulują metabolizm, sprzyjają wzrostowi mięśni oraz poprawiają koloryt skóry.

Nie da się ukryć, że ta dieta to prawdziwa bomba witamin i minerałów. Codziennie spożywamy na niej wyciskane soki z surowych warzyw oraz owoców. W jadłospisie powinno znaleźć się miejsce na:

  • truskawki,
  • jarmuż,
  • seler naciowy,
  • jabłka,
  • cytrusy,
  • borówki amerykańskie,
  • oliwę z oliwek,
  • zieloną herbatę,
  • czerwoną cebulę,
  • orzechy włoskie,
  • kurkumę,
  • kaszę gryczaną,
  • daktyle.

W ograniczonych ilościach możemy spożywać także wspomniane wcześniej kakao, na przykład w postaci gorzkiej czekolady oraz czerwonego wina bogatego w resweratrol. Jako zdrowe źródło białka w diecie SIRT wskazuje się ryby, również te tłustsze, jaja, nabiał i niewielkie ilości chudego mięsa. 

Zasady diety SIRT 

Dieta SIRT nie obiecuje cudów, ale wydaje się idealną propozycją dla osób, które lubią jeść i nie wyobrażają sobie stosować długich głodówek. Składa się z dwóch faz, przy czym pierwsza – najbardziej dokuczliwa – trwa zaledwie tydzień.

Etap pierwszy: W pierwszych trzech dniach spożycie kalorii ogranicza się do 1000 dziennie, których dostarczać mają trzy zielone soki i jeden stały posiłek bogaty w sirtfoods. W kolejnych czterech dniach zwiększa się ono do 1500 kalorii, nadal wypijamy od dwóch do trzech zielonych soków, ale spożywamy już dwa stałe, pełnowartościowe posiłki. 

Etap drugi: Przez kolejne siedem dni jadłospis tworzą dwa zielone koktajle oraz trzy pełne posiłki.

Kolejne dwa tygodnie to już faza podtrzymująca, podczas której wciąż powinniśmy spożywać nie więcej niż 1500 kalorii. Możemy nadal wypijać jeden zielony sok w ciągu dnia. 

Na żadnym z etapów nie musimy restrykcyjnie liczyć każdej spożywanej kalorii, bo wypijając zielony koktajl zmniejszamy uczucie głodu. Autorom diety nie chodzi też o to, aby zacząć się nadmiernie ograniczać - wręcz przeciwnie, ich celem jest dodanie do codziennego jadłospisu pełnowartościowe produkty. 

Zobacz także: Dieta odchudzająca - jaka jest najzdrowsza? Zasady i jadłospis

Przykładowy jadłospis diety SIRT

Oryginalny koktajl autorów diety SIRT składa się z :

  • jarmużu, 
  • rukoli,
  • pietruszki,
  • selera naciowego,
  • imbiru,
  • zielonego jabłka,
  • soku z cytryny
  • matcha w proszku,

zielony koktajl z diety SIRT

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy nieco zmodyfikowali pod siebie koktajl oraz jego proporcje. Możemy na przykład zrezygnować z użycia rukoli czy selera, ważne jednak aby nie usuwać z koktajlu jarmużu, jabłka oraz matchy, czyli produktów bogatych w polifenole.

Stały posiłek na każdym etapie diety SIRT może składać się z:

  • 50 g kaszy gryczanej
  • kawałek łososia pieczonego bez skóry, przyprawionego kurkumą i sokiem z cytryny
  • lekka sałatka z pomidorów i cebuli czerwonej z dodatkiem 5 g oliwy z oliwek

Jeśli mamy ochotę na słodki stały posiłek SIRT możemy przygotować:

  • garść truskawek
  • niepaloną kaszę gryczaną gotowaną na ulubionym mleku
  • trzy kostki gorzkiej czekolady

Efekty diety SIRT

Najlepszym dowodem na skuteczność diety SIRT mają być mieszkańcy Japonii oraz Włoch, którzy dzięki spożywaniu produktów z kategorii sirtfoods przez długie lata cieszą się świetną kondycją. Istnieją przesłanki za tym, by uwierzyć, że wspomniane produkty wzmacniają także układ odpornościowy. Japończycy i Włosi wydają się bowiem mniej podatni na choroby cywilizacyjne. Tygodniowy „post” może nie brzmi kusząco, ale perspektywa wzbogacenia diety w produkty odmładzające, na dodatek raczej łatwo dostępne – już owszem. Jeśli chodzi o ubytek wagi - w zależności od wyjściowego BMI możemy już w pierwszym tygodniu zauważyć spadek od 1,5 do 3 kg. W ciągu dwóch tygodni podczas pierwszej i drugiej fazy zgubimy około 5 kg, a jeśli w fazie podtrzymującej utrzymamy niską kaloryczność, z czasem pozbędziemy się wszystkich nadprogramowych kilogramów.

Pamiętajcie jednak, że zmianę jadłospisu zawsze warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że nie wyrządzicie sobie nią krzywdy.

Płaski brzuch
iStock
Styl życia
Dieta FODMAP – zasady, efekty i przykładowe menu 
Dieta FODMAP pomaga na wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu i wspomaga metabolizm w stresie. Na czym polega system low-FODMAP, komu może pomóc i jak wygląda przykładowy jadłospis?

Dieta FODMAP lub low-FODMAP polega na usunięciu lub ograniczeniu spożycia produktów bogatych w cukry i poliole, które słabo wchłaniają się w jelitach i długo w nich fermentują. Polecana jest zwłaszcza dla osób z zespołem jelita drażliwego (IBS), ale może także przynosić ulgę w innych schorzeniach wynikających z zaburzeń działania układu pokarmowego, takich jak na przykład choroba Leśniewskiego-Crohna. Jakie są zasady diety i jakie przyniesie efekty? Spis treści: Dieta FODMAPs,  co to jest i skąd ta dziwna nazwa? Jaka jest dieta FODMAP? Kto powinien stosować dietę low FODMAP? Efekty diety FODMAP FODMAP lista: co jeść a czego unikać według diety FODMAP? Dieta FODMAP - przepisy i menu Jadłospis tygodniowy diety FODMAP Ile trwa dieta FODMAP? O czym należy pamiętać przed zastosowaniem diety FODMAP? Dieta FODMAPs,  co to jest i skąd ta dziwna nazwa? FODMAP to akronim dla angielskiego wyrażenia, które jest listą składników niemile widzianych w diecie: „Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols” czyli „Fermentujące Oligo-, Di- i Monosacharydy oraz Poliole". Produkty zawierające dużo FODMAP wędrują do jelit w prawie niezmienionej formie, fermentują tam i powodują wzdęcia, ból,  biegunki i dyskomfort. U zdrowych osób te produkty w diecie nie zrobią krzywdy, są nawet dobrym źródłem energii i witamin. W przypadku zespołu jelita drażliwego lub innych chorób układu pokarmowego, unikanie produktów bogatych w FODMAP może przynieść dużą ulgę. Jaka jest dieta FODMAP? Dieta FODMAP należy do diet eliminacyjnych, czyli polega na wykluczaniu lub silnym ograniczaniu spożycia określonych produktów na rzecz innych, nie zawierających dużej ilości zakazanych substancji. W każdej grupie...

dieta grejpfrutowa
iStock
Styl życia
Dieta grejpfrutowa - zasady, efekty, jadłospis
Dieta grejpfrutowa polega na dość rygorystycznym obcięciu kalorii i spożywaniu grejpfruta minimum 2 razy dziennie. Podczas takiej diety możecie schudnąć kilka kilogramów w miesiąc, jednak nie jest ona zbyt zdrowa.

Dietę grejpfrutową możemy stosować maksymalnie dwa tygodnie. W innym przypadku trzeba ją trochę zmodyfikować i zwiększyć ilość kalorii, którą będziemy przyjmować każdego dnia. Przygotowaliśmy dla przykładowy 3-dniowy jadłospis na posiłki w diecie grejpfrutowej. Zasady diety grejpfrutowej Dieta grejpfrutowa należy do diet rygorystycznych o bardzo niskiej kaloryce. Zakłada się w niej spożywanie nie więcej niż 1000 kcal dziennie. Dodatkowo do minimum dwóch posiłków dziennie należy spożywać grejpfruty. Warto wiedzieć, że jest to dieta głodówkowa, która nie jest polecana przez lekarzy. W żadnym przypadku nie powinno się jej stosować dłużej niż dwa tygodnie, gdyż może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Dodatkowo dieta ta zakłada stosowanie podstawowych zasad zdrowej diety: unikanie smażenie potraw,  używanie soli w drobnych ilościach, picie minimum 2 litry wody dziennie, spożywanie dużej ilości warzyw i niskokalorycznych owoców. Zobacz także: Dieta jajeczna - jak szybko schudnąć w tydzień? Efekty stosowania diety grejpfrutowej Z pewnością można uznać, że dieta grejpfrutowa przynosi oczekiwane efekty. Podczas takiej diety możemy chudnąć nawet 4-5 kg w ciągu miesiąca. Wynika to z faktu bardzo niskiej kaloryki, a nie samego faktu jedzenie grejpfrutów. Niestety, taka dieta nie zapewni nam minimalnej ilości kalorii, jaki powinien przyjmować organizm. Prowadzi więc do dużego osłabienia i innych niepożądanych skutków ubocznych. Dodatkowo jest bardzo duże ryzyko wystąpienia efektu jojo . Przez spożywanie małej ilości pożywienia nasz metabolizm spowolni, a po zakończeniu diety wrócimy do poprzedniej wagi. Przykładowy jadłospis diety grejpfrutowej Poniżej znajdziecie przykładowy jadłospis diety grejpfrutowej. Pamiętajcie jednak,...

dieta jajeczna
iStock
Styl życia
Dieta jajeczna: jak szybko schudnąć w tydzień
Dieta jajeczna pozwala schudnąć w ciągu tygodnia nawet 5 kg! Jedząc przez kilka dni proste do przygotowania posiłki jesteśmy w stanie zrzucić zbędne kilogramy przed ważnym wydarzeniem. Jednak diety jajecznej nie powinno się stosować ani zbyt długo, ani zbyt często!

Dieta jajeczna to podobnie jak dieta owsiankowa  tak zwana monodieta, czyli sposób odżywiania opierający się na jednym składniku. I w przypadku tej diety, jak wskazuje jej nazwa, tym składnikiem jest jajko na twardo – uwaga! – gotowane do 10 minut. Na szczęście gotowanym jajkom mogą towarzyszyć warzywa i odrobina tłuszczu .  Na czym polega dieta jajeczna? Dieta jajeczna stała się popularna w 2018 roku dzięki Arielle Chandler, autorce książki "The Boiled Egg Diet: The Easy, Fast Way to Weight Loss!" ("Dieta gotowanych jajek: łatwy i szybki sposób na schudnięcie!"). Chandler twierdzi, że przestrzegając jej planu odżywiania można w dwa tygodnie schudnąć ponad 11 kg! A proponowana przez nią dieta opiera się na gotowanych jajkach łączonych w posiłkach z : owocami przyspieszającymi metabolizm (grejpfrutami, jabłkami, jagodami), warzywami o niskiej zawartości węglowodanów (papryką, brokułami, kalafiorem, szparagami, cukinią, szpinakiem, pomidorem, ogórkiem, czosnkiem) oraz pozbawionymi tłuszczu źródłami białka (chudymi rybami, soczewicą, ciecierzycą, fasolą, kaszą gryczaną).  Równocześnie będąc na diecie jajecznej trzeba: zrezygnować z podjadania między posiłkami, całkowicie odstawić słodycze, soki, napoje gazowane, zrezygnować z pieczywa, ryżu, ziemniaków, bananów, suszonych owoców, pić osiem szklanek wody dziennie (można także pić czarną i niedosładzaną kawę, zieloną i czarną herbatę). A dlaczego dieta ta opiera się właśni ena jajkach? Jajko zawiera: duże ilości białka, witaminy (A, E, D, K i te z grupy B), składniki mineralne (fosfor, cynk, potas, wapń, żelazo, magnez, miedź, selen), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.  Dieta...

dieta jabłkowa
Styl życia
Dieta jabłkowa najskuteczniejszą dietą odchudzającą? Zasady, ile można schudnąć, jadłospis
Dieta jabłkowa jest jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających i oczyszczających. Według niektórych można na niej zrzucić nawet 10 kg w ciągu 7 dni! Dieta jabłkowa ma jednak dwa warianty - ten bardziej rygorystyczny i ten „łagodniejszy”. Do takiej diety trzeba też się odpowiednio przygotować na przykład przestać spożywać alkohol czy kofeinę. W dodatku nieodpowiedzialnie stosowana możne prowadzić nawet do wyniszczenia organizmu. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać, by dieta jabłkowa przyniosła jak najlepsze efekty!

Dieta jabłkowa, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wdrożeniu do swojej diety jak największej ilości jabłek . Jabłka są owocami niskokalorycznymi , a przy tym świetnym źródłem błonnika. Jabłka są również   przeciwutleniaczem, który wpływa na działanie prawie całego organizmu: Uszczelnia naczynia krwionośne Działa antybakteryjne Antywirusowo Antynowotworowo Dostarcza witaminę C, potas, krzem, cyn, żelazo i magnez Dieta jabłkowa występuje w dwóch wariantach. Jeden jest bardziej rygorystyczny, wymagający, aby dieta składała się z samych jabłek. Należy jednak pamiętać, że taki sposób żywienia nie może trwać dłużej niż 5 dni , a wcześniej powinien być skonsultowany z lekarzem. Drugim sposobem jest wprowadzenie do swojego żywienia jak największej ilości jabłek - do każdego posiłku jabłko powinno być elementem obowiązkowym. Przy tym dieta nie powinna przekraczać 1500 kcal dziennie i być bogata w płyny - 2 litry wody to minimum! Ile się chudnie na diecie jabłkowej? Dieta jabłkowa uchodzi za te najbardziej efektywną, ale jest również bardzo rygorystyczna. Przy stosowaniu diety wyłącznie złożonej z samych jabłek eksperci twierdzą, że można schudnąć nawet 10 kg w 7 dni. Jest to jednak bardzo optymistyczny scenariusz, który może być dużym obciążeniem dla naszego organizmu, dlatego wprowadzenie takiego stylu żywienia musi być wcześniej konsultowane z lekarzem bądź dietetykiem. W przypadku włączenia jabłek do naszego jadłospisu efekty będą zdecydowanie mniej spektakularne, ale nadal efektywne - podobnie jak na diecie redukcyjnej, z tym że musimy pamiętać również o zwiększonej aktywiści fizycznej , czyli na przykład cardio , crossficie, jodze czy streachingu. Jakie zasady panują na diecie jabłkowej? Kiedy zdecydujemy się na dietę...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost