Boraks (Sodium Borate, Borax) to nieorganiczny związek chemiczny naturalnie występujący w skałach osadowych, skąd jest pozyskiwany, a następnie poddawany odpowiedniej obróbce. W kosmetyce wykorzystywany jest głównie jako substancja konserwująca oraz stabilizująca odczyn pH. Boraks w niewielkich ilościach bywa składnikiem maści przeznaczonych do smarowania różnego rodzaju zmian skórnych, takich jak zadrapania, otarcia, owrzodzenia i zmiany ropne. Związek wykazuje bowiem działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające. Na bazie boraksu można tworzyć wiele domowych kosmetyków, na przykład mleczka, kremy czy maści.
Spis treści:
Boraks w kosmetyce wykorzystuje się jako konserwant. Utrzymuje on stały odczyn pH produktu i przedłuża jego trwałość, jak również zapobiega rozwijaniu się w nim szkodliwych bakterii i grzybów. To nieorganiczny związek chemiczny o wzorze Na2B4O7. Tworzą go charakterystyczne bezbarwne kryształy, które rozpuszczają się w wodzie. Występuje naturalnie w przyrodzie jako minerał pozyskiwany ze skał osadowych, których złoża występują głównie w Turcji, Kalifornii i Iranie. Jego głównym składnikiem jest bor – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej w organizmie. Boraks jest także źródłem tlenku sodu, żelaza, chlorków i siarczanów. W kosmetyce stosowany jest jako środek konserwujący, dzięki któremu produkty mają dłuższy termin przydatności. Zabezpiecza je przed rozwojem mikroorganizmów takich jak bakterie, pleśń i grzyby. Boraks może działać na skórę delikatnie wysuszająco. Składnik ten wykazuje właściwości:
Boraks w kosmetyce stosowany jest jako surowiec w produktach do stosowania zewnętrznego. Wykorzystuje się go w maściach lub kremach jako substancję buforującą, czyli odpowiedzialną za stały odczyn pH. Dodatkowo boraks jest stosowany jako konserwant w kosmetykach. Warto również wspomnieć, że związek ten występuje w bardzo małych ilościach, dzięki czemu jest bezpieczny. Jego głównym zadaniem jest zahamowanie rozwoju bakterii w produktach kosmetycznych.
Boraks zwykle występuje w kosmetykach, takich jak:
Boraks to substancja, która bardzo dobrze łączy się w wieloma produktami kosmetycznymi, np. olejkiem czy hydrolatem różanym. Na jego bazie można tworzyć domowe preparaty do pielęgnacji lub mycia twarzy – toniki, kremy, maści i mleczka. W tego typu formulacjach boraks świetnie sprawdza się jako konserwant i emulgator, dzięki któremu kosmetyk przyjmuje konsystencję gładkiej emulsji. Na bazie boraksu można własnoręcznie wykonać na przykład mleczko do demakijażu. Warto jednak pamiętać, że składnik należy stosować w odpowiednich proporcjach. W przypadku wykonywania mleczka, boraks należy wcześniej rozpuścić w wodzie. Istotne jest, aby była ona ogrzana.
Boraks w dużych ilościach uznawany jest raczej za produkt toksyczny. Podczas użytku domowego należy ściśle przestrzegać zaleceń ilościowych i zachowywać środki ostrożności, takie jak założenie rękawiczek, niewdychanie oparów i wietrzenie pomieszczeń, gdzie był stosowany. Produktów na bazie boraksu nie mogą stosować osoby uczulone na boran sodu. Nie powinny być one także używane w przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci. Nie wolno ich aplikować na otwarte rany, jak również bardzo rozległe zmiany na skórze.
Tetraboran sodu bardzo często występuje z takimi substancjami jak:
Boraks doskonale połączy się także z takimi preparatami jak: hydrolat różany, spirytus mydlany, esencja jaśminowa, olejek różany czy żywica benzoesowa.
Brak informacji na temat tego, jakich składników kosmetyków nie powinno się łączyć z tym nieorganicznym związkiem chemicznym. Ma on wiele zastosowań nie tylko w kosmetyce, ale także ogrodnictwie, gospodarstwie domowym czy branży tekstylnej.
Boraks to związek pochodzenia naturalnego. Pozyskiwany jest z naturalnych źródeł, tj. ze skał osadowych występujących w Turcji, Kalifornii i Iranie. Surowiec jest następnie oczyszczany przez rekrystalizację. Jest to proces, który nadaje minerałowi nową teksturę i gęstość.
W przypadku uczulenia bądź nadwrażliwości na boran sodu mogą wystąpić niepożądane efekty. Niekiedy po zastosowaniu maści z boraksem na skórze pojawia się zaczerwienienie lub wysypka. Czasem występuje również alergia miejscowa, tam, gdzie skóra miała kontakt z produktem kosmetycznym zawierającym boraks.
Boraks naturalny uznawany jest za produkt ekologiczny, zatem jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. Nie stanowi zagrożenia dla organizmów żywych.