Ropne pryszcze na twarzy – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Ropne pryszcze na twarzy są znakiem, że w obrębie krostki rozwinął się stan zapalny i doszło do namnożenia bakterii. Wypełnione ropą zmiany skórne często są bolesne i tworzą większe skupiska, pokrywając np. linię żuchwy. Ważne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i leczenia, w przeciwnym razie ropne pryszcze mogą pozostawić po sobie blizny i przebarwienia potrądzikowe.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Za ropne pryszcze na twarzy odpowiadają przede wszystkim zmiany hormonalne, a dokładnie – nadmiar androgenów, które nasilają wydzielanie łoju. Dlatego ropne wypryski najczęściej pojawiają się na skórze w okresie dojrzewania, ale też u dorosłych, po 30. roku życia. Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna opierać się na składnikach przeciwbakteryjnych, złuszczających i seboregulujących. Zwykle konieczne jest też leczenie trądziku pod okiem dermatologa.
Spis treści:
- Jak wyglądają ropne pryszcze?
- Ropne pryszcze na twarzy – skąd się biorą?
- Pielęgnacja skóry z ropnymi wypryskami
- TOP 3 kosmetyki na ropne pryszcze na twarzy
- Domowe sposoby na ropne krosty na twarzy
- Leczenie trądziku ropowiczego
- Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?
- Dieta przy trądziku ropowiczym
- Zabiegi na blizny po ropnych pryszczach na twarzy
Jak wyglądają ropne pryszcze?
Ropne pryszcze na twarzy są jednym z rodzajów zmian trądzikowych, które mogą pojawić się na skórze. Są one zmianami zapalnymi, w przeciwieństwie do zaskórników otwartych i zamkniętych, które zaliczane są do zmian niezapalnych. Oznacza to, że w obrębie wykwitu skórnego doszło do rozwoju stanu zapalnego i namnożenia się bakterii trądzikowych, co uwidacznia się w postaci zaczerwienienia i nagromadzenia wydzieliny ropnej.
Ropne pryszcze, które zwykle nie ograniczają się tylko do twarzy, ale obejmują też plecy czy dekolt, mogą występować pojedynczo, ale najczęściej tworzą mniejsze lub większe skupiska. Ich rozmieszczenie zmienia się również w zależności od wieku. W przypadku trądziku młodzieńczego ropne pryszcze na twarzy najliczniej pokrywają strefę T, podczas gdy trądzik dorosłych charakteryzuje się skupieniem ropnych krost na brodzie i linii żuchwy.
Ropne zmiany mogą przyjmować różne rozmiary, odmienne może być też nasilenie schorzenia. W przypadku występowania licznych krost, nieraz bardzo głębokich o charakterze torbieli, można mówić o tzw. trądziku ropowiczym. Jest on jedną z trudniejszych w leczeniu odmian trądziku.

Zobacz także: Pryszcze na brodzie – czemu się pojawiają i jak się ich pozbyć?
Ropne pryszcze na twarzy – skąd się biorą?
Przyczyną powstawania wyprysków ropnych są przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Podwyższony poziom androgenów wzmaga pracę gruczołów łojowych, a produkowany przez nie w nadmiarze łój zapycha pory.
Sprzyjająco działają również nieprawidłowości w procesie złuszczania naskórka, które skutkują nawarstwianiem się martwych komórek w ujściach gruczołów łojowych i w efekcie blokują wypływ sebum. W takich warunkach błyskawicznie namnażają się bakterie i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i powstawania ropnych pryszczy.
Choć za ropne krosty i trądzik ropowiczy w głównej mierze odpowiadają hormony, to są pewne czynniki, które nasilają problem. Należą do nich:
- przewlekły stres;
- używki i nieprawidłowa dieta;
- stosowanie kosmetyków komedogennych;
- niedokładne oczyszczanie twarzy;
- dotykanie twarzy rękoma i telefonem, na którym gromadzą się bakterie i brud;
- zbyt rzadkie zmienianie ręcznika i poszewki na poduszkę.
Zobacz także: Pryszcze na czole – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Pielęgnacja skóry z ropnymi wypryskami
W przypadku trądziku ropowiczego, ale i wtedy, gdy na skórze pojawiają się tylko pojedyncze ropne zmiany zapalne, kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja. W pielęgnacji cery trądzikowej najważniejszym zabiegiem jest demakijaż i dokładne oczyszczanie, co pozwala usunąć nadmiar sebum i zalegające w porach skórnych zanieczyszczenia.
Po myciu twarzy niezbędne jest przetarcie skóry tonikiem, który przywróci fizjologiczne (kwaśne) pH. Zarówno w przypadku kosmetyków do mycia twarzy, jak i toników unikajcie preparatów zawierających alkohol. Błędne jest przekonanie, że cerę trądzikową trzeba przesuszać. Tak naprawdę stosowanie kosmetyków wysuszających prowadzi do nasilenia wydzielania łoju, a w efekcie do zaostrzenia zmian.
Raz w tygodniu wykonajcie peeling, ale uwaga – w żadnym razie nie może to być peeling ziarnisty! Złuszczające drobinki mogą naruszyć ropne krosty, „otworzyć” je i doprowadzić do rozsiania bakterii na inne partie skóry. Stosujcie więc wyłącznie peelingi enzymatyczne.
Codziennie stosujcie lekki krem nawilżający do cery tłustej, który zapewni skórze odpowiedni poziom nawodnienia, a przy tym nie zapcha porów. Włączcie również krem lub serum o działaniu przeciwtrądzikowym. W takim kosmetyku nie powinno zabraknąć składników przeciwbakteryjnych, złuszczających i regulujących wydzielanie sebum. Zwykle jest to:
W przypadku ropnych pryszczy na twarzy warto stosować również dostępne w aptece bez recepty maści na trądzik:
- maść cynkową,
- maść ichtiolową,
- maść z kwasem azelainowym,
- maść z nadtlenkiem benzoilu.
TOP 3 kosmetyki na ropne pryszcze na twarzy
Żeby ułatwić wam zadanie, mamy dla was miniranking z kosmetykami, które warto włączyć do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wszystkie cieszą się dużą popularnością wśród Wizażanek, a ich skuteczność potwierdzają wysokie oceny w bazie KWC.
Krem na niedoskonałości La Roche-Posay
Krem Effaclar Duo (+) to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych kosmetyków aptecznych do cery problematycznej. Zgromadził aż 874 recenzje i uzyskał ocenę 4,1/5. Aż 357 Wizażanek uznało go za swój hit! Może też pochwalić się tytułem Kosmetyku Wszech Czasów.

Krem zawiera m.in. niacynamid i cynk oraz kojącą wodę termalną. Ogranicza pryszcze, zapobiega ich powstawaniu, przeciwdziała powstawaniu przebarwień. Wiele Wizażanek pisze w opiniach, że jest bezkonkurencyjny w redukcji trądzikowych zmian, wyprysków i zaskórników. Jako wady niektóre recenzentki wskazują uczucie pieczenia czy wysuszanie skóry.
Działa idealnie na niedoskonałości skórne, zapalne zmiany trądzikowe. Krem zmniejsza widoczność wyprysków, kaszki oraz zaskórniki. Dzięki niemu nie powstawały mi nowe blizny. Poprawia kondycję skóry. Skraca okres gojenia i zapobiega powstawaniu nowych zmian. (…) Ma kremową konsystencję, lecz nie jest ona tłusta i zapychająca. Nie powoduje powstawania zaskórników. Skuteczność: już po pierwszym użyciu zauważyłam zmiany! Skóra była gładka, lśniąca, a jej koloryt wyrównany
Serum z kwasem migdałowym Bielenda
Bielenda Super Power Mezo Serum również może pochwalić się wysoką oceną 4,4/5, aż 806 recenzjami i tytułem Kosmetyku Wszech Czasów. Zawiera kwas migdałowy, kwas laktobionowy, niacynamid i nawilżający kwas hialuronowy. Taki skład sprawia, że serum złuszcza naskórek, zwęża pory, zmniejsza widoczność przebarwień i poprawia jędrność skóry.

Skuteczność kosmetyku potwierdzają badania in vivo. Zredukowanie niedoskonałości stwierdzono u 91 proc. badanych, a wyraźnie młodszy wygląd skóry – u 85 proc. kobiet. Wizażanki piszą w swoich opiniach, że serum Bielenda rzeczywiście zmniejsza produkcję sebum, wyrównuje koloryt cery, działa oczyszczająco i wygładzająco. Wśród nielicznych wad wymieniany jest zapach kosmetyku.
Produkt daje niesamowite efekty na skórze! Wygładza ją, zmniejsza ilość wydzielanego sebum, przez co zmniejsza się ilość zmian trądzikowych, a te już obecne szybciej znikają. Serum daje efekt rozświetlenia, wyrównuje koloryt, skóra wygląda na zdrowa i odżywioną, a pory zmniejszają się. (…)
Krem z retinolem Pharmaceris T
Krem Pharmaceris T Pure Retinol 0,3 to z kolei przykład kosmetyku do cery trądzikowej bazującego na czystym retinolu. Jego skład jest jednak o wiele bogatszy, bo zawiera również m.in. masło shea, olej bawełniany, skwalan. Krem łączy w sobie działanie przeciwtrądzikowe i przeciwzmarszczkowe. Redukuje zmiany trądzikowe, zarówno te ropne, zapalne, jak i niezapalne zaskórniki.

Krem z retinolem Pharmaceris ma w bazie KWC 66 recenzje i wysoką ocenę 4,2/5. Wizażanki piszą w swoich opiniach, że kosmetyk wyraźnie zmniejsza liczbę zaskórników i pryszczy, hamuje wydzielanie sebum, poprawia koloryt cery. Niektórym internautkom nie przypadła do gustu dość tłusta formuła kremu i jego zapach.
W końcu trafiłam na retinol, który pomaga mi przy zmianach hormonalnych. Miło mnie zaskoczył swoim działaniem. Nie mam już grudek na twarzy. Jestem bardzo zadowolona z działania
– Marmich
Domowe sposoby na ropne krosty na twarzy
Jeśli lubicie w pielęgnacji stosować własnoręcznie przygotowane kosmetyki, polecamy wam kilka domowych sposobów na pryszcze. Pomogą one ukoić problematyczną cerę, przyspieszą gojenie zmian trądzikowych i zadziałają lekko złuszczająco i rozjaśniająco.
- punktowy preparat z sody oczyszczonej – wymieszajcie sodę z wodą do uzyskania gęstej pasty i nałóżcie ją na pryszcze, pozostawcie na ok. 20 minut i zmyjcie wodą;
- maseczka z kurkumy – kurkuma działa silnie przeciwbakteryjnie, dlatego szczególnie polecana jest właśnie do cery trądzikowej, łyżeczkę kurkumy zmieszajcie z łyżką jogurtu naturalnego i połową łyżeczki cynamonu, nałóżcie na 15 minut i zmyjcie;
- tonik cytrynowy – sok wyciśnięty z cytryny zakwasi skórę, co zapobiegnie namnażaniu bakterii, zadziała też złuszczająco i rozjaśniająco, możecie przecierać twarz czystym sokiem bądź rozcieńczyć go wodą.
Leczenie trądziku ropowiczego
Leczenie trądziku wymaga najczęściej wdrożenia leków i preparatów dostępnych wyłącznie na receptę. Leczenie wyprysków ropnych pod okiem dermatologa jest konieczne w przypadku znacznego nasilenia zmian, ponieważ zaniedbanie problemu może doprowadzić do powstania głębokich blizn potrądzikowych i przebarwień.
Lekarz może przepisać antybiotyk, który zadziała na bakterie wywołujące trądzik, bądź retinoidy, zarówno do stosowania miejscowego, jak i doustnego. Do retinoidów zalecanych przy ropnych zmianach należy izotretynoina wpływająca na wszystkie kluczowe czynniki odpowiedzialne za trądzikowe zmiany skórne. Hamuje ona aktywność gruczołów łojowych, reguluje proces keratynizacji, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Możliwe jest również wprowadzenie leków hormonalnych, jeśli zalecone przez dermatologa badania wskażą na wyraźne nieprawidłowości.

Zobacz także: Izotek – jakie są efekty kuracji izotretynoiną i jakie są działania niepożądane
Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?
Pryszcze na twarzy, zwłaszcza jeśli bardzo licznie pokrywają skórę, nierzadko są źródłem kompleksów. Nic więc dziwnego, że chcąc jak najszybciej się ich pozbyć, wiele osób decyduje się na wyciskanie. Odradzamy jednak taką metodę, ponieważ może ona przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nieumiejętne wyciskanie często prowadzi do rozsiania bakterii na inne partie skóry. Zdarza się też, że zbyt mocny nacisk skutkuje powstaniem rany, a w rezultacie – blizny.
Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie was odwieść od wyciskania, radzimy, żeby dobrze się do niego przygotować. Dokładnie umyjcie, a najlepiej też zdezynfekujcie, ręce. Wyciskajcie wyłącznie „dojrzałe” pryszcze, a więc takie, które mają dobrze widoczną białą końcówkę. Nie naciskajcie na skórę zbyt mocno: jeśli zawartość pryszcza nie wychodzi łatwo, to znak, że jeszcze jest za wcześnie i trzeba poczekać, aż ropa podejdzie pod wierzch skóry. Po wyciśnięciu koniecznie odkaźcie skórę, np. za pomocą spirytusu salicylowego.
Dieta przy trądziku ropowiczym
Leczenie wyprysków ropnych nie będzie skuteczne, jeśli w kuracji nie uwzględnicie zmian w codziennym jadłospisie. Warto ograniczyć produkty sprzyjające powstawaniu zmian skórnych, a należą do nich produkty wysokoprzetworzone, fast foody, słodycze. Warto też zastanowić się nad wykonaniem badań na nietolerancje pokarmowe i wykluczeniem konkretnych pokarmów. Niewskazane są używki: papierosy, alkohol, nadmiar kawy.
Pamiętajcie o spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za prawidłowy skład i płynność sebum, oraz witaminy i minerały poprawiające kondycję skóry: cynk, siarkę, miedź, żelazo, krzem, witaminy z grupy B. Bardzo ważne jest także pilnowanie ilości wypijanej wody – zaleca się 2 litry dziennie.
Zabiegi na blizny po ropnych pryszczach na twarzy
Powszechnym problemem dotyczącym skóry trądzikowej są pozostałe po ropnych zmianach blizny i przebarwienia. Są one skutkiem stanu zapalnego, który może obejmować głębokie warstwy skóry. W pozbyciu się ich pomogą profesjonalne zabiegi, np.: