KWC LogobyWIZAŻ logo

Parfum właściowości i zastosowanie

Perfumy, Zapach

Fragrance, Perfume, Aroma, Aromatica, Aromatic, Aromaticum, Flavor, Flavour

Parfum, czyli substancja zapachowa w kosmetykach. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Pod nazwą parfum w składzie kosmetyku kryje się kompozycja zapachowa, czyli mieszanina aromatów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. To one sprawiają, że kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe ładnie pachną.

Spis treści:

 • Właściwości parfum
 • Zastosowanie parfum w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć parfum?
 • Czy parfum są bezpieczne?
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć parfum?
 • Parfum a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości parfum

Parfum, Fragrance, Perfume, Aroma, Aromatica, Aromatic, Aromaticum, Flavor, Flavour – takie nazwy pojawiają się w składzie kosmetyków. Wszystkie odnoszą się do kompozycji zapachowych. Nie jest to jednolity składnik, ale mieszanina kilku substancji, skomponowana tak, by nadać konkretny aromat gotowym produktom kosmetycznym. Kompozycje zapachowe mogą składać się z substancji naturalnych, syntetycznych, mieszanych i identycznych z naturalnymi.

Składniki zapachowe w kosmetykach dzieli się na trzy główne grupy:

 • roślinne – olejki eteryczne, żywice, wyciągi tłuszczowe i alkoholowe, balsamy;
 • syntetyczne – najczęściej aldehydy lub estry;
 • zwierzęce – cybet, piżmo, ambra.

W składzie kosmetyków producenci nie zawsze stosują nazwę “parfum”. Często informują oni o obecności konkretnych substancji zapachowych, wymieniając je z nazwy. Jest to ważne w szczególności w perfumach, wodach toaletowych czy kosmetykach pielęgnacyjnych, gdzie istnieje wiele różnych substancji zapachowych. Zazwyczaj takie informacje są umieszczane na końcu składu, ponieważ jest to jedynie dodatek do produktu.

Wśród składników zapachowych, które wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, wyróżniamy naturalne olejki eteryczne jak: różany, sandałowy, sosnowy, anyżowy, czy tymiankowy. Syntetyczne substancje zapachowe jak: eugenol, amyl cinnamal czy hydroxycitronellal często imitują zapachy znane nam z natury.

Zastosowanie parfum w kosmetykach

Substancje zapachowe są głównymi składnikami perfum, wód toaletowych, dezodorantów i mgiełek do ciała. Natomiast w kosmetykach pielęgnacyjnych i kolorowych pełnią funkcję dodatkową. Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu używania kosmetyku. Co więcej, kompozycja zapachowa jest unikatową cechą, która ma wyróżniać kosmetyk spośród innych produktów. Jednak najważniejsza rola, jaką odgrywają kompozycje zapachowe w preparatach do twarzy i ciała, to maskowanie chemicznych aromatów oraz nieprzyjemnych zapachów, jak pot. Niektóre składniki wykorzystywane w produkcji kosmetyków mają własne zapachy, niekoniecznie przyjemne. Dlatego do kosmetyków dodaje się aromaty, które je skutecznie maskują.

Część substancji zapachowych, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych, ma dodatkowe właściwości. Działają antybakteryjnie lub wiążą jony metali ciężkich, by te nie przenikały przez skórę do organizmu. Niektóre substancje zapachowe wpływają dodatkowo na konsystencję produktu – zapobiegają zmianom gęstości i koloru gotowego preparatu. Część substancji zapachowych pełni również funkcję konserwantu, ze względu na właściwości antybakteryjne.

W jakich kosmetykach można znaleźć parfum?

Przyjemny zapach kosmetyku wspiera komfort jego stosowania. Zapach często jest cechą decydującą o tym, że wybieramy ten, a nie inny preparat. Dotyczy to nie tylko perfum czy wód toaletowych. Krem do twarzy czy balsam do ciała też powinien przyjemnie pachnieć, aby jego aplikacja sprawiała przyjemność. Kosmetyki, w których znajdują się składniki zapachowe oznaczone to:

 • żele pod prysznic,
 • płyny do kąpieli,
 • kule i sole do kąpieli,
 • balsamy, emulsje i masła do ciała,
 • kosmetyki kolorowe,
 • kremy, sera i emulsje do pielęgnacji twarzy,
 • kosmetyki do depilacji,
 • kosmetyki do pielęgnacji dłoni i stóp,
 • produkty do mycia i pielęgnacji włosów.

Oczywiście kompozycja zapachowa często występuje w perfumach, mgiełkach zapachowych, dezodorantach i antyperspirantach. Osoby ze skórą wrażliwą, alergiczną i atopową powinny uważać na stosowanie kosmetyków z dodatkiem substancji zapachowych, ponieważ mogą wywoływać podrażnienia skóry. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać ich, ze względu na zwiększoną wrażliwość na zapachy w tym okresie.

Czy parfum są bezpieczne?

Substancje zapachowe uznawane są za potencjalne alergeny. Ryzyko wystąpienia reakcji jest na tyle wysokie, że w większości przypadków ich maksymalne stężenie w kosmetykach jest ściśle określone – 0,001% w produkcie niespłukiwanym oraz 0,01% w spłukiwanym.

Za szczególnie niebezpieczne składniki kompozycji zapachowych uznaje się: Galaxolide (HHCB), Musk Ketone, Musk Xylene, Tonalide (AHTN). Są to aromaty syntetyczne, które mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Podejrzewa się ponadto, że mogą one przenikać do krwiobiegu i działać toksycznie na organizm.

Stwierdzono również, że część substancji zapachowych wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym uszkadza barierę hydrolipidową skóry. Charakterystyczne objawy alergii na składniki zapachowe to: podrażnienie skóry, świąd, zaczerwienienie, duszności oraz podrażnienie błon śluzowych i oczu.

Osoby, które cierpią na alergie wziewne i skórne, powinny ostrożnie stosować mocno perfumowane kosmetyki. Szczególnie te, których nie zmywamy ze skóry zaraz po zastosowaniu, np. balsamy do ciała czy kosmetyki kolorowe.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć parfum?

W skład kompozycji zapachowej mogą wchodzić różne substancje. Większość z nich nie powoduje osłabienia działania składników aktywnych w kosmetykach.

Parfum a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Niektóre substancje zapachowe mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Niektóre kompozycje zapachowe mogą być bardzo silnie drażniące, uczulające i toksyczne, w zależności od użytych komponentów, z jakich powstały.

Typ składnika

 • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

 • Skażalnik
 • Substancja dezodorująca
 • Substancja maskująca
 • Substancja zapachowa

Alergenne

5
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie