KWC LogobyWIZAŻ logo

Citronellol właściwości i zastosowanie

Cytronelol

3,7-Dimethyl-6-Octen-1-Ol, DL-Citronellol, L-Citronellol, 2,6-Dimethyl-2-Octen-8-Ol, Cephrol, Rhodinol, Rodinol

Citronellol – jakie ma właściwości i w których kosmetykach można go znaleźć?

Substancje zapachowe są dostępne niemal w każdym produkcie kosmetycznym. Wśród najpopularniejszych aromatów można wyróżnić aromaty cytrusowe oraz kwiatowe. Citronellol to bezbarwny związek organiczny o zapachu róży lub geranium. Ma przyjemną woń, którą doceniają głównie kobiety. Z uwagi na niską cenę i łatwość produkcji jest stosowany w wielu kosmetykach do pielęgnacji ciała i włosów.

Spis treści:

  • Działanie citronellolu
  • Zastosowanie citronellolu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć citronellol?
  • Czy cictronellol jest bezpieczny?
  • Citronellol a alergiczność

Działanie citronellolu

Citronellol to organiczny związek chemiczny charakteryzujący się kwiatowym zapachem. Może być dodawany do produktów kosmetycznych w celu nadania im odpowiedniej woni. W zależności od stężenia może pachnieć różami lub geranium. Citronellol jest bezbarwny, nie rozpuszcza się w wodzie, ale jest dobrze rozpuszczalny w alkoholach. W kosmetykach stanowi substancję zapachową, która często łączy się z innymi kompozycjami. Oprócz tego maskuje nieprzyjemne zapachy, np. pot. To związek występujący w roślinach, takich jak trawa cytrynowa, melisa czy róża. Jego pochodzenie może być także syntetyczne. Dzięki łatwej produkcji często stanowi składnik wielu produktów kosmetycznych.

Zastosowanie citronellolu w kosmetykach

Citronellol jest stosowany w kosmetykach w celu nadania im zapachu. To tania substancja o przyjemnej woni, dlatego często wykorzystuje się ją w branży kosmetycznej. Głównie jest dodawana do:

  • kremów do twarzy;
  • balsamów do ciała;
  • kul, płynów, soli i pastylek do kąpieli;
  • perfum i wód toaletowych;
  • szamponów i odżywek do włosów;
  • dezodorantów i antyperspirantów;
  • produktów do oczyszczania twarzy;
  • produktów do masażu ciała;
  • toników i hydrolatów;
  • pianek i żeli do golenia.

Zastosowanie citronellolu w produktach kosmetycznych nadaje zapach, a także maskuje nieprzyjemne aromaty. To popularna substancja w perfumach, zwłaszcza tych przeznaczonych dla kobiet. Dzięki właściwościom maskującym zapach potu citronellol jest też używany w antyperspirantach.

W jakich kosmetykach można znaleźć citronellol?

Po citronellol sięga wielu producentów kosmetyków, głównie ze względu na jego przyjemny zapach. Nadaje aromat zarówno kosmetykom myjącym, jak i żelom pod prysznic, mydłom, a także balsamom do ciała czy kremom do rąk.

W kosmetykach do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów kompozycje zapachowe znajdują się najczęściej na jednej z ostatnich pozycji na liście INCI. Świadczy to o tym, że jest on dodawany w najmniejszej ilości. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku alergii.

Citronellol to także składnik kosmetyków naturalnych. Nadaje zapach balsamom do ciała, kremom do twarzy oraz kulom do kąpieli. Z uwagi na kwiatowo-różany aromat jest często dodawany do produktów przeznaczonych dla kobiet. Dzięki właściwościom maskującym brzydkie aromaty może być też stosowany w kosmetykach, w których są wykorzystywane nieprzyjemnie pachnące składniki.

W antyperspirantach citronellol występuje wraz z innymi substancjami zapachowymi, a dzięki takiemu połączeniu tworzą się nowe zapachy. To nie tylko składnik drogeryjnych kosmetyków – ma również pochodzenie naturalne. Warto pamiętać, że gdy citronellol występuje z wieloma substancjami zapachowymi, konserwantami czy barwnikami, zwiększa się prawdopodobieństwo uczulenia.

Czy citronellol jest bezpieczny?

Citronellol jest substancją, która została dopuszczona do stosowania w produktach kosmetycznych, jednak z pewnymi ograniczeniami. W produktach przeznaczonych do spłukiwania jego stężenie nie powinno przekraczać -0,01%, a w niespłukiwanych nie może być wyższe niż -0,001%. Takie ilości są uznawane za bezpieczne. Citronellol jest substancją zapachową, która może uczulać. Kobiety w ciąży mają bardziej wyczulone zmysły, a także większą skłonność do podrażnień, dlatego stosując kosmetyki z dodatkiem tej substancji, powinny na bieżąco obserwować reakcje skóry. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia w miejscu stosowania, swędzenia, pokrzywki lub podrażnienia, należy zaprzestać używania produktów z citronellolem. Jego obecność w kosmetykach może również powodować zaostrzenie atopowego zapalenia skóry. Z tego powodu osoby ze skłonną do alergii, bardzo wrażliwą skórą powinny sięgnąć po kosmetyki pozbawione substancji zapachowych.

Citronellol a alergiczność

Citronellol to niekomedogenna substancja zapachowa. Łatwo ulega ona utlenianiu i to właśnie związki, które wydobywają się podczas tego procesu, powodują wystąpienie alergii. Najczęściej pojawia się alergia kontaktowa, czyli odczyn występujący w miejscu zastosowania danej substancji. Citronellol jest często dodawany do perfum, dlatego może działać drażniąco na błony śluzowe nosa i gardła, a także oczy. Nie powinno się go wdychać, ponieważ mogłoby to wywołać katar, kichanie czy pieczenie spojówek.

Nie należy go stosować w okolicy błon śluzowych ani spożywać. Może powodować ból brzucha, mdłości, a także wymioty i biegunkę.

Citronellol został wpisany na listę substancji potencjalnie alergizujących, na której znajdują się również inne kompozycje zapachowe, takie jak geraniol, kumaryna, aldehyd heksylocynamonowy czy limonen. W niektórych kosmetykach występuje wraz z innymi kompozycjami aromatycznymi, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.

Ryzyko alergii wzrasta w sytuacji, gdy tego typu substancja występuje w produktach, które pozostają na skórze dłużej. Należą do nich balsamy do ciała, kremy do twarzy, perfumy oraz antyperspiranty. Podczas ich stosowania warto zwrócić uwagę na pełen skład i obecność innych kompozycji zapachowych. Nie ma konieczności rezygnowania z produktów zawierających citronellol, jeśli nie uczulają. Zagrożenie alergią jest w tym przypadku potencjalne – to nie oznacza, że wystąpi u każdej osoby, która zastosuje produkt z tą substancją zapachową.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Jest klasyfikowany jako drażniący, wpisany na oficjalną listę potencjalnych alergenów.

Typ składnika

  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja maskująca
  • Substancja zapachowa

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Citronellol